Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cum vă închipuiați acum 14-16 ani că va arăta România în anul 2014?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#55
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
Lege de-a lui Murphy: "Zâmbeşte, mâine va fi mai rău"
On-topic: credeam că vom avea muzică în tren (mai ţineţi minte că unele vagoane aveau difuzoare).

#56
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 PaulFCB, on 24 august 2014 - 18:02, said:

S-a intrat cu Illich dar de unde stii ce se intampla daca continua el in 1996? Pana atunci nici nu se stia clar in ce directie o lua Romania, puteam sa fim in situatia Ucrainei acum Posted Image .



PCR si GOP Posted Image

Dar tu de unde stuii ca facea altfel ?! Ca in 2000 a mers catre NATO ...

#57
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Romania in perioada ante-Constantinescu/CDR a fost tinuta intentionat intr-o zona gri, in ciuda faptului ca 99.99% din romani aveau clar dorinta de a vedea Romania facand pasul spre vest. Iliescu nu a facut asta si cum se stia ca era el scolitu' la Moscova si cu viziuni creata "mai la rasarit" insecuritatea era mare.
Daca era sa faca ceva, avea 7 ani timp sa faca clar pasul spre vest, pentru asta a fost nevoie de altcineva si totul a inceput o data cu instalarea tapului si guvernelor sale chiar daca nici vorba sa il readuca pe tron pe Michael. In 2000 deja era trasata linia, nu mai avea ce sa faca bunicuta, decat sa pupe stema NATO si sa cante star spangled bannerul Posted Image .
In interior urla bolsevicul din el Posted Image .

Edited by PaulFCB, 24 August 2014 - 21:26.


#58
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 PaulFCB, on 24 august 2014 - 21:23, said:

Romania in perioada ante-Constantinescu/CDR a fost tinuta intentionat intr-o zona gri, in ciuda faptului ca 99.99% din romani aveau clar dorinta de a vedea Romania facand pasul spre vest. Iliescu nu a facut asta si cum se stia ca era el scolitu' la Moscova si cu viziuni creata "mai la rasarit" insecuritatea era mare.
Daca era sa faca ceva, avea 7 ani timp sa faca clar pasul spre vest, pentru asta a fost nevoie de altcineva si totul a inceput o data cu instalarea tapului si guvernelor sale chiar daca nici vorba sa il readuca pe tron pe Michael. In 2000 deja era trasata linia, nu mai avea ce sa faca bunicuta, decat sa pupe stema NATO si sa cante star spangled bannerul Posted Image .
In interior urla bolsevicul din el Posted Image .

Lasa draga ca nice Constantinescu nu a fots luat in brate. I s-au tot pus condcitii :davai ceras, davai palton , davai si chilotii de pe tine!!

A [perata la aderare NATO. Ete scartz . L-au pus sa semneze in viteza tractatu cu Ocarina ... (adio insula Serpilor!) si apoi sory nu se poa sa intri in NATO! Da stii de ce? Pai biletele de intrare in NATO se vindau la Kremlin! Sala Sf Gheorghe din Kremlin!!
Apoi mai tii minte povestea cu ultima trasa de la FMI (ultima din zoaid Tzapului) ? Era voba de 100 milioane $. Ntz FMI zice ca dintai gasiti 50 milioane de pe piata. Si "piata" a dracului cicva nu avea bani da avea pretentii .... Noroc ca Emil a vizitat Beijingul si s=-a intors siderat :poate nu am cauta prietnii unde trebuia .. Ca se intorsese cu un "Depozit" la BNR de .. 100 milioane $ Depozit pe 6 luni care urma sa fie inoit ptr alte 6. Asta stii ce inseamna ? O transa ca de la FMI gratis !!! Adica fara dobanda si conditii .. Asa ca a 2a zi iute iute FMI s=-a "razgnadit" ...

A da.. Si apoi NATO ne-a primit.  Adevaratul motiv a fots PUTIN. Ca oproce om cui sacumn la cap stia ca odata cu PUTIN  se termina bacanala lu Boris cel Betiv. Priveste ce este acu in Estu Ucrainei. Acu 14 ani daca ziceai ca intr=o buna (proasta) zi Rusia va "recupera" teritorii din Ucraina toti desteptii radeau ca Rusia este terminata ... Insa cativa insi stoaiu ceva mai bine pe rusi. Asa ca era necesar ca Romania sa intre in NATO ...

Si bolsevismu? Lasa gragara .. In gnl dupa 1970 in functiile de varf PCR nu a pastrat decat pe ceri "nationali" .  De asta face si azi spume ala Tismaneanu .. ca el a flots si este antiroman

#59
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013
Acum 16 ani ma durea la bascheti de cum va fi Romania peste x ani. Acum 16 ani aveam vreo 11... Ca fapt divers, amintindu-mi acum cat de cat cum era atunci, atat cat pot sa-mi amintesc, pariez ca mi-as fi inchipuit Romania semnificativ mai "in urma" decat este ea acum.

#60
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Acum 16 ani speram sa ajunga minerii la Bucuresti sa se amane sesiunea pentruca nu invatasem mai nimic. :D

Acum 14 ani cand aveam timp sa ma gandesc la viitorul Romaniei, printre p;etreceri, gagici, Vama, munte, etc, imi imaginam ca va fi mai bine in Romania. Si este ceva mai bine, nu s-a schimbat extrem de mult in bine, dar s-a schimbat. Nu-mi imaginam eu in 2000 ca voi putea sa merg in toata Europa cu buletinul sau ca voi avea bani s-o fac.

Ce nu prea s-a schimbat in bine, e clasa politica. Era plin si atunci si e plin si acum de imbecili, hoti si lichele. Si de afaceristi onerosi si de tunuri si de tepe date statului.

#61
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Cand eram copil in scoala generala, prin anii 70, invatatoarea ne punea sa desenam viata noastra in anul 2000.
Faceam niste desene SF cu orase futuriste, sosele suspendate, zgarie nori si farfurii zburatoare, rachete si alte bazaconii.

Cam ceva in genul asta:


[ http://1.bp.blogspot.com/-Xzrel5v674A/Tdf_5cO-DJI/AAAAAAAAAF8/ABlqUWdX-JQ/s1600/future-city.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




De unde sa fi stiut eu, pacatele mele, ca-n 2000 nu vom avea o saracie de autostrada ca lumea, iar trenul va face pana la mare mai mult decat in 1975 ?!


Posted Image

Edited by sylvius, 25 August 2014 - 11:39.


#62
Chelecom3

Chelecom3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 03.03.2014
Asta este valabil si pentru Romania.
"Un studiu realizat în Marea Britanie, privind impactul tehnologiei digitale asupra societăţii şi asupra psihologiei oamenilor, arată că tinerii de azi gândesc şi se comportă mult diferit de cei de acum 10 ani, din cauza relaţiei lor cu telefoanele mobile."
http://www.descopera...truge-o-relatie

Edited by Chelecom3, 25 August 2014 - 12:37.


#63
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
In ruma cu 14 ani .. un ins sa zicem "patot" si fara iluzii totusi [utea prsupune ca pana azi Romania ca tara europeana (adica ambra UE) va tarage fonduri babane (zeci de miliarde euroi .. cum a facut Polonia de exemplu), ca va rezolva buna parte din probelemele cu drumurile ei (autostrazi sau cai ferate). Ca infrastructura mai buna va atrge adevari investitiri starini nu megamagazine si latri vanzatori de piei de closca , ca emigratarea romanilor va fi stopata daca nu incetinita , ca nivelul de trai va tinde catre unul eiropean. Pentru toti nu doar ptr o parte ...

E aiesit cam invers.
Am intrat in UE ca sa fim controbutori neti. Am intrat in UE ca sa avem piedici de tot felul.  Investittle cam scioapata, atragerile de fonduri canciu si cam atat.
Ma prg in rst felacuri - telefonie mobila si alte rahaturi ...

A da .. stiti de ce la noi a explodat telefonia mobila? Printre altele ca la noi telefonia fixa era prea putina!! Asa ca ... Hm..  sunt destule sate in care la 1999 inca mai te duceai la posta sa dai un telefon in lata parte (sa zicem la Cluj sau Focsani) dar mai apoi .. au apraut mobillele. Alea vechi la care fenuntau copii lor .. si de ani de zile tanati Maria pleaca la fan luand furca, stical de apa si .. mobilu :fa apuca-te toaca bvarsa, curatya cartofii ca vin acusi sa pun ciorba la fiert!!"

#64
EmanuelEmy7

EmanuelEmy7

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 742
  • Înscris: 18.05.2014

 americanuobamix, on 24 august 2014 - 18:09, said:


esti sigur?

Pai nu ai vazut si tu ce se spune prin mass-media ?
Citez : '' Toate pensiunile si hotelurile de la munte si de la mare, sunt ocupate aproape in totalitate. '' Deci oamenii nu mai sunt in criza ! :)

#65
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 sylvius, on 25 august 2014 - 11:35, said:

Cand eram copil in scoala generala, prin anii 70, invatatoarea ne punea sa desenam viata noastra in anul 2000.
Faceam niste desene SF cu orase futuriste, sosele suspendate, zgarie nori si farfurii zburatoare, rachete si alte bazaconii.

Cam ceva in genul asta:


[ http://1.bp.blogspot.com/-Xzrel5v674A/Tdf_5cO-DJI/AAAAAAAAAF8/ABlqUWdX-JQ/s1600/future-city.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




De unde sa fi stiut eu, pacatele mele, ca-n 2000 nu vom avea o saracie de autostrada ca lumea, iar trenul va face pana la mare mai mult decat in 1975 ?!


Posted Image

De ani de zile ra[idu ajunge la Conmstanta mai incet ecat ajungea in 1960 .. In 60 ce=-i drept aavea doar vreo 7-8 vagoane de pasageri (plus restaurant plus posta) da si mai drept ca eratractata de o locomotiva cu aburi (vreo 1200 cp ) si facea oprire la Cernavioda sa bage apa.. Azi ? Electrica , 7000 cp!!! Ce-i drept tren lung si greu care incarca mult sina (la 120 d=ar duce sina dracului si ar deraia)

#66
EmanuelEmy7

EmanuelEmy7

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 742
  • Înscris: 18.05.2014

 Ghita_Bizonu, on 25 august 2014 - 14:44, said:

De ani de zile ra[idu ajunge la Conmstanta mai incet ecat ajungea in 1960 .. In 60 ce=-i drept aavea doar vreo 7-8 vagoane de pasageri (plus restaurant plus posta) da si mai drept ca eratractata de o locomotiva cu aburi (vreo 1200 cp ) si facea oprire la Cernavioda sa bage apa.. Azi ? Electrica , 7000 cp!!! Ce-i drept tren lung si greu care incarca mult sina (la 120 d=ar duce sina dracului si ar deraia)

Sper sa bage restaurant si pe ruta Bucuresti-Brasov !!

#67
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mai sunt de ani vagoane restaurant pe trenurile Bucureşti - Constanţa şi Bucureşti - Constanţa - Mangalia. Singurul care cred că mai are aşa ceva e cel de merge până la Satu Mare. Şi Bucureşti - Constanţa/Bucureşti - Constanţa - Mangalia nu mai are nici vagoane compartimentate (halal ievoluţie); pe ăla de ajunge la Satu Mare cred că-s compartimentate.

#68
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 sylvius, on 25 august 2014 - 11:35, said:

iar trenul va face pana la mare mai mult decat in 1975 ?!
Posted Image
Sa nu exageram, trenul face doua ore.

 EmanuelEmy7, on 25 august 2014 - 14:46, said:

Sper sa bage restaurant si pe ruta Bucuresti-Brasov !!
Exista.

#69
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 neur0, on 25 august 2014 - 16:00, said:


Sa nu exageram, trenul face doua ore.

Co o mica sugestie. Statiile de teleportare din restul tarii, spre Bucuresti=nefunctionale.
Stii? Si restul tarii vrea la mare. Si face cam mmmmuuulte ore.
Da, se poate exagera

#70
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 cristi_mre, on 25 august 2014 - 16:06, said:

Co o mica sugestie. Statiile de teleportare din restul tarii, spre Bucuresti=nefunctionale.
Stii? Si restul tarii vrea la mare. Si face cam mmmmuuulte ore.
Da, se poate exagera
Poate restul tarii are de trecut de munti si de dealuri ca sa ajunga la mare? Si nu exista bani pentru construit linii de mare viteza care sa traverseze muntii?

#71
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 neur0, on 25 august 2014 - 16:13, said:


Poate restul tarii are de trecut de munti si de dealuri ca sa ajunga la mare? Si nu exista bani pentru construit linii de mare viteza care sa traverseze muntii?
Si atunci, unde exagera omul? Ca doar avea dreptate. Trenurile merg la viteza anilor 60-70

#72
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,563
  • Înscris: 13.06.2004
Pe Bucureşti - Constanţa am auzit că se merge cu 160 la oră (asta când nu fură din elementele de siguranţă - cei care mai fură aşa ceva, să-şi fure câteva pulane) iar pe Bucureşti Nord (de fapt cam de la marginea Bucureştiului) - Ploieşti Triaj şi Ploieşti Vest - Valea Prahovei (nu ştiu până unde) se merge cu 120 la oră . În rest, Dumnezeu cu mila. Prin multe locuri viteza este de 60-80 k.m./h (poate 90). Ăla care face 2 ore până la Constanţa, nu opreşte în nici o gară de pe traseu, din câte ştiu.
Vagoanele fabricate pe la noi începând cu 1963 au viteza maximă din construcţie de 140 k.m./h. De s-ar merge peste tot măcar cu 80-90 la oră... chiar că visam eu prea multe.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate