Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

U.P.C. a lansat abonamentul de internet de 500 Mbps/25 Mbps

- - - - -
  • Please log in to reply
1577 replies to this topic

#19
pursimuove

pursimuove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 16.04.2014

 danutz1, on 21 august 2014 - 10:20, said:

Oferim romanilor un produs de internet de mare viteza care acopera nevoile intregii familii, asigura o conexiune stabila si o experienta de navigare superioara. Studiile ne arata ca viteza de 200 Mbps este ideala pentru familii cu nevoi de conectare avansate, ce detin mai multe echipamente care se pot conecta simulat la internet (tableta, laptop, smartphone) – peste 90% din clientii UPC care au achizitionat Fiber Power 200 Mbps sunt foarte multumiti de experienta cu acest produs, declara Robert Redeleanu, CMO UPC Romania.

Oferim viteze mari de internet, de până la 500 Mbps, dar şi o stabilitate crescută, ceea ce înseamnă o experienţă de navigare excelentă, confirmată de clienţii noştri – peste 90% sunt foarte mulţumiţi de produsul nostru de internet. Cu Fiber Power 500 Mbps adresăm acel segment de clienţi care foloseşte intensiv internetul pentru activităţi consumatoare de bandă. Pe măsură ce numărul dispozitivelor WiFi evoluează, creşte şi nevoia utilizatorilor de viteze mai mari. Ne dorim să le oferim tuturor clienţilor opţiuni şi servicii care să se potrivească obiceiurilor lor de consum”, declară Robert Redeleanu, Chief Marketing Officer UPC România.

Destul de evidenta lipsa de inspiratie a domnului Redeleanu.
Sa vii de doua ori cu aceeasi informatie ca ai peste 90% din clienti foarte multumiti apoi sa spui ca nevoile utilizatorilor cresc desi anterior afirmasei ca viteza de 200 Mbps e ideala pentru familii cu nevoi avansate de comunicare, nu mi se pare deloc potrivit pentru un CMO.

“Am revoluţionat în 2013 experienţa utilizatorilor prin lansarea Fiber Power 200 Mbps, viteza optimă pentru nevoile actuale ale unei familii, într-un moment în care pe piaţă existau doar produse cu viteze de până la 100 Mbps. Acum, demonstrăm încă o dată puterea reţelei UPC şi lansăm viteze mai mari, pentru utilizatorii care îşi doresc şi mai mult de la conexiunea lor la internet”

Daca citieai tot articolul, om te faceai.

#20
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Ma intreb oare ce familie se multumeste si ii chiar fericita cu 6 Mbps upload pe extern si in retea Posted Image

Edited by danzi23, 21 August 2014 - 17:51.


#21
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,759
  • Înscris: 06.12.2006
de upload nimic? cedez nervos cand trebuie sa uploadez un film pe youtube sau sa urc fisiere mari in cloud. n-am nevoie de 500 mbps, dar de 50 mbps la upload am nevoie ca de aer.

#22
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Cat timp noul upload nu va ramane la 6 Mbps toate sunt bune si frumoase, daca la vitezele de download UPC a oferit decenta la upload a fost tot timpul un chin pentru cine urca des volume mari de fisiere. Oricum n-am gasit pe site informatii despre noul pachet, vom vedea atunci ce upload ofera.. Nu as spera la 50 ..nu anul asta.

Edited by n-amname, 21 August 2014 - 18:02.


#23
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
50 sigur nu vor oferi. In Ungaria se da 20 la netul de 120 si 240, in Elvetia se da 10 la netul de 125 si 15 la netul de 250

 danzi23, on 21 august 2014 - 17:51, said:

Ma intreb oare ce familie se multumeste si ii chiar fericita cu 6 Mbps upload pe extern si in retea

O familie normala care nu sta toata ziua pe net sa urce ''chestii'' :)

Edited by Kalman2007, 21 August 2014 - 18:10.


#24
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

 enderlabs, on 21 august 2014 - 16:53, said:

In  sfarsit s-a marit viteza de upload. Mare realizare !
Acum urmeza chinul de a te abona ca si client existent. Nu are face ei un upgrade automat fereasca Dumnezeu. Am abonament FP 200 MBps cu TV Maxim cu HD Extra, Voce etc. O sa ma puna sa platesc vreo 50 de lei cel putin pentru upgrade-ul de viteze. Si nici macar nu-mi trebuie download, dar upload-ul ala de 25 Mbps este super apetisant.

A vorbit cineva la call center pentru upgrade ?

Am sunat la m__sti. Bineînțeles ca nu se poate face nimic prin telefon. Poate după 1 Septembrie. Pana atunci te duci tu fraiere de client ce plătește 200 de lei cu pasul la casierie pentru a face upgrade la net.

Sa ma aștepte ei sa merg la casierie...

Si da, Upload-ul este confirmat la 25 Mbps conform anunturilor

#25
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
@Kalman2007
Dar mai ai si niste rude la care vrei sa le trimiti niste poze, filmari din vacanta. Mai ai colegi ca care la trimiti proiecte...
Mai iei un film sa te uiti si trebuie sa faci ratie, etc.
Mie imi ia ~5 min sa urc o arhiva/fisier video de doar 1 GB pe GDrive si ma enerveaza... m-as muta la Romtelecom daca mi-ar oferi netul pe care il are grinci Posted Image

Edited by danzi23, 21 August 2014 - 18:17.


#26
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013

 Kalman2007, on 21 august 2014 - 18:07, said:

50 sigur nu vor oferi. In Ungaria se da 20 la netul de 120 si 240, in Elvetia se da 10 la netul de 125 si 15 la netul de 250



O familie normala care nu sta toata ziua pe net sa urce ''chestii'' Posted Image

Si nici n-are ratie de facut :), cum e pe torrente..deoarece, fara sa fim ipocriti, pentru asta folosesc romanii sutele de mega primite de la operatori.

#27
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
a fost parfum atata timp cat am avut si eu acces la un ftth rtc. din pacate a trebuit sa renunt. dar cine stie poate o sa extinda reteaua ftth si in cluj si atunci sunt prima care trece la ei.

#28
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Eu am zis in modul general si teoretic dar bineinteles ca majoritatea il foloseste si pentru ratie, asta depinde de la om la om, eu am rezolvat chestiile astea prin seedbox si nu mai am nevoie plus sunt o gramada fara ratie dar nu vreau sa intru in detalii de acest gen ca nu cred ca e permis :D

#29
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
@carmenclara1
Va trebui sa stai la coada dupa mine Posted Image (Asta daca RDS nu va imbunatati intre timp viteza de upload).

@n-amname
Mai sunt si persoane care urca arhiva persoanla de poze, documente, muzica "in da' Cloud". Sau pasionati de filmari si care vor sa posteze ceea ce fac pe youtube Posted Image

@Kalman2007
Daca ai avea net de la RDS nu mai dadeai banii pe SeedBox Posted Image

Edited by danzi23, 21 August 2014 - 18:42.


#30
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Nu am dat bani pe asa ceva. Le-am primit de la ''prieteni'' de pe net :D Inainte am avut RTC, aia a fost o batjocura atat la down cat si la up :lol:

#31
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,789
  • Înscris: 04.04.2008
UPC România, unul dintre cei mai mari operatori de pe piaţa locală de telecomunicaţii, a lansat astăzi abonamentul de internet de mare viteză Fiber Power 500 Mbps.

[ http://4.bp.blogspot.com/-ho0NdjHqd3M/U_YcizOl9pI/AAAAAAAAiYQ/0iCOCk_JJ3g/s1600/upc%2Bfiber%2Bpower%2B500%2Bmbps.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

“Preţul serviciului de Internet Fiber Power 500 Mbps pentru un client nou este 70 lei cu TVA şi include WiFi gratuit şi abonament la cablu gratuit pe toată perioada contractuală. Clienţii existenţi se pot abona la Internet Fiber Power 500 Mbps în curând, iar preţul este 25 lei, respectiv 35 lei cu TVA, în funcţie de tipul abonamentului de internet al clientului. De asemenea, WiFi este oferit gratuit. Odată cu noua campanie de toamnă, vom lansa noi oferte mult mai avantajoase care includ şi Internet Fiber Power 500 Mbps”, au declarat oficialii companiei pentru Capital.

În prima fază, produsul va fi disponibil în 8 oraşe - Bucureşti, Cluj-Napoca, Timişoara, Constanţa, Ploieşti, Iaşi, Galaţi şi Alba Iulia. Toţi cei care locuiesc în zonele acoperite cu servicii UPC din aceste 8 oraşe se pot bucura acum de viteza de 500 Mbps, datorită reţelei şi tehnologiilor de ultimă oră implementate de UPC.

“Avem o reţea solidă, capabilă să susţină tehnologii de ultimă oră şi produse digitale superioare. Oferim viteze mari de internet, de până la 500 Mbps, dar şi o stabilitate crescută, ceea ce înseamnă o experienţă de navigare excelentă, confirmată de clienţii noştri – peste 90% sunt foarte mulţumiţi de produsul nostru de internet. Disponibilitatea produsului este esenţială – în toate oraşele în care avem internet Fiber Power, inclusiv 500 Mbps, oferim aceste viteze tuturor celor din zona de acoperire. Cu Fiber Power 500 Mbps adresăm acel segment de clienţi care foloseşte intensiv internetul pentru activităţi consumatoare de bandă. Pe măsură ce numărul dispozitivelor WiFi evoluează, creşte şi nevoia utilizatorilor de viteze mai mari. Ne dorim să le oferim tuturor clienţilor opţiuni şi servicii care să se potrivească obiceiurilor lor de consum”, declară Robert Redeleanu, Chief Marketing Officer UPC România.

Fiber Power 500 Mbps este disponibil tuturor clienţilor UPC din cele 8 oraşe, datorită reţelei de ultimă generaţie a companiei, care are la bază tehnologia Eurodocsis 3.0. Toţi clienţii UPC din Bucureşti, Cluj-Napoca, Timişoara, Constanţa, Ploieşti, Iaşi, Galaţi şi Alba Iulia pot avea viteze de până la 500 Mbps în mediul online şi o conexiune stabilă, excelentă.

“Am revoluţionat în 2013 experienţa utilizatorilor prin lansarea Fiber Power 200 Mbps, viteza optimă pentru nevoile actuale ale unei familii, într-un moment în care pe piaţă existau doar produse cu viteze de până la 100 Mbps. Acum, demonstrăm încă o dată puterea reţelei UPC şi lansăm viteze mai mari, pentru utilizatorii care îşi doresc şi mai mult de la conexiunea lor la internet”, adaugă Robert Redeleanu.

Noutatea majoră o reprezintă modemul Hitron CGNV4 de tip WiFi eMTA, un echipament premium ce poate recepţiona viteze de până la 1 Gbps şi care integrează cel mai nou standard wireless, AC. Acest echipament, adus pe piaţa din România exclusiv de UPC, este oferit gratuit, în custodie, iar clienţii vor beneficia şi de WiFi inclus. Modemul este compatibil şi cu serviciul de telefonie.

Fiber Power 500 Mbps este disponibil în această primă fază în 8 oraşe şi poate fi testat şi achiziţionat din orice magazin UPC din orasele mentionate anterior.

#32
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Sunt, ca de obicei, consternat de războiul purtat de unii împotriva unei companii. Companie care nu e cea mai tare, insa e departe de a fi tâmpă.

Toată discuția asta despre viteza mică de upload... Când lucrezi ca dezvoltator pe internet mărimea unui fișier modificat și trimis e de obicei de vreo 2 - 10 KB. În cazuri excepționale modifici fișiere de vreo 400 de kilobytes în care e încapsulată o clasă majoră. Problema cea mai mare nu ține de viteza de upload, problema e că server-ul unde faci operațiile astea e în SUA și poți să ai un upload de 1 GB/s că tot maxim 600 KB/s prinzi cu America. Plus timpii de răspuns. Poți să fii în ditamai Marea Britanie căci mă îndoiesc că poți lucra via Remote Desktop fără să îți dai foc.

Și dacă ai clienți din țările Orientului Mijlociu sau Asia, poți să-ți dai foc preventiv pentru că nu am văzut vreo conexiune în lume care să meargă bine înspre Est. De la Rusia încolo, ping-ul variază între 200 și o secundă - două de zici că ăia rulează ceva server de nivelul Pentium la 133 Mhz.

În altă ordine de idei, am copii de rezervă de stații VMWare, chestii de 8+ GB pe care le țin sincronizate via Google Drive. Ghici unde-s serverele lor? Tot undeva în spatele vreunei rețele unde în vecii vecilor nu vei încărca datele cu nu știu ce viteză.

Steam-ul celor de Valve se chinuie pe downlink la 100 mbps chiar dacă au o grămadă de oglinzi locale. Hai că poate am văzut un 14 MB/s pentru câteva secunde.

Și în ciuda celor 6 mbps de la UPC, îmi fac treaba foarte bine. Și cel mai probabil o să mă mut într-o țară de asta vestică unde o să am ceva upload de genul 1 mbps. Și va fi arhisuficient. Chiar dacă o să fie 25 de euro pe lună pentru ceva de genul 6 mbps down/1 up.

---
Atâta fanboy-ism poate exista vizavi de RDS de parcă îi pasă cuiva. Am încărcat albume de mii de poze pe Picasa, pe față-de-buci, etc. pe viteze mult mai mici și nu am murit. De fapt doar selectezi pozele și-l lași să-și facă treaba.

Singura chestie cu făcut spume la gură e partea de torrent-e. Și, să fim seriosi, trebuie să fii un pic special să ceri upload mai mare că vrei să încarci ultima distribuție de CentOS sau Fedora via torrent-e. Da, nu am zis filme, am zis singura chestie legală pe care o poți face cu torrent-ele și unde să-ți semi-pese de upload.

Și chestia cu încărcarea filmelor pe Youtube. Să ne amintim unde sunt poziționate serverele lor. Asta în primul rând. În al doilea rând, crearea unui material demn de Youtube înseamnă vreo săptămână de muncă, cu scrierea scenariului, repetiții, filmare, editare. Că upload-ul durează vreo 2 - 3 ore - asta e fix ultima problemă al oricărui creator de conținut redutabil. Conținut redutabil. Nu orice Gigel care se filmează la mare sau în cât timp ajunge la suta de kilometri cu mașina lui second hand.

---
Adevărata problemă stă în mobilitate. Îmi e totul egal cu zero, pot să ofere toți terabiții din lume pe secundă dacă asta înseamnă doar un singur loc. Orice formă de internet mobil merge... oscilant. Și te și usucă de bani. Trebuie să stai cu-contorul în fund să măsori câte date mai poți trimite/primi. Uau! 41 de euro pentru 4 GB pe lună. Uau! Cred că numai azi am făcut 8 GB. Când stau seara și mă uit la câteva clipuri despre chiropractică pe Youtube fac 500 - 1000 MB.

Iar dacă vrei să te duci până în... Ungaria o săptămână să nu mai vezi români (ha ha, să nu mai vezi români în Ungaria!) și să lucrezi de acolo, nu. Intri pe roaming unde te usucă de bani versiunea 2.0.

Și toate astea când se discută de a vedea televizor pe mobil (și aici mă gândesc la o transmisie 1080p și în viitor 4k, nu 260p - mono), videoconferința nici până în zilele noastre nu e folosită pe telefon la o scară normală. Hell, nici via Skype nu prea e la modă de parcă dau eu doi lei pe chelia americanilor cu care lucrez și cu care mi-ar fi mult mai ușor să vorbesc via video.

---

Așadar permiteți-mi să arăt cu degetul la fanboy-ismul ăsta copilăresc din tot fiasco-ul de discuție despre vitezele lui X și Y când focul arde în totală altă parte.

---
P.S. Pe jegul ăsta de continent toate serviciile sunt... Americane. Nu există vreun serviciu de video-sharing, hai pe română: de împărțeală video, local. Nimic, nimic, nimic. Iar dacă este vreun site relevant prin Europa, atunci clar e încărcat cu rahaturi de plug-in-uri față-de-dos sau google cum-îi-zice care automat blochează toată bună încărcarea lui.

În România nu am văzut un serviciu echivalent Google Drive/Ală cu cutia în cădere. Ce mișto ar fi niște servicii locale unde să poți încărca datele cu latență de 5 - 6 ms și cu o viteză de ordinul RDS-iștilor: 100+ mbps. Tot stăm și ne uităm în sus, spre fundul americanilor, poate se mai desprinde ceva.

Edited by genericuser01, 21 August 2014 - 21:48.


#33
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Deci tre'să migrez la 500, cred că mă încadrez in 25 leu.....
Dar oare ce upload o să am?
Și ce dreq fac cu 500 Mbps? Și 200 este mult.....


#34
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
@genericuser01
Hai ca iti zic eu: DigiStorage. Viteza de upload 100 Mbps.
Si nu ma lua cu povesti ca daca esti dezvoltator de pagini web trebuie sa timiti numai cativa mega si ca netul din SUA e de cacao. De Google Fiber ai auzit?
Problema mea ii ca si pe Google Drive, YouTube si alte site-uri externe care se respecta, viteza de upload nu depaseste 30 Mbps (la RDS)

Edited by danzi23, 21 August 2014 - 21:57.


#35
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009

 feribalint, on 21 august 2014 - 21:35, said:

Deci tre'să migrez la 500, cred că mă încadrez in 25 leu.....
Dar oare ce upload o să am?
Și ce dreq fac cu 500 Mbps? Și 200 este mult.....
Păi tu oricum ai 200 cu 25, așa că nu văd de ce te stresezi cu vreo modificare...stai cuminte pe fundu' tău, că stai bine...!

#36
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,759
  • Înscris: 06.12.2006
Asta cu cine vrea upload mai mare de 6 Mbps este "torrentist" este la fel ca la cei cu creierele spălate de la Antena 3 care spun despre cei care nu sunt de acord cu opiniile lor ca sunt "basisti".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate