Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Allview M7 Start

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Tocmai ce am primit cadou acest telefon (ca tot cautam eu unul ieftin, facusem si topic pe forum pe aceasta tema) si m-am hotarat sa-i fac un review deoarece am vazut ca nu exista si poate mai sunt oameni interesati de acest model.
Caracteristici: Dual Sim , Dual Stand By, Display 2.4, Camera 0.3 Mpx,Slot Micro SD pana la 32 GB, USB 2.0, Bluetooth, Video Audio Player, Radio FM, Alarma, GPRS, Baterie 1000 mAh.
Nu o sa dau copy-paste descrierii de pe magazinele online ci am sa fac eu una, cu bune si cu rele. Incepand cu bunele, pentru pretul cerut, si anume 99 lei, este un telefon clasic destul de bun. Designul este foarte placut, neasteptat de placut, mai ales pe alb (asa il am eu) si nu arata ca un telefon ieftin. Ecranul la fel, destul de mare si neasteptat de clar. Bateria cred ca tine mult, l-am folosit de doua zile foarte mult pe muzica si bateria e inca full. Nu s-a restartat, resetat, semnalul este maxim. Sunetul este clar, tare, pe difuzorul din spate. Pe casca insa, se aude ca din canal, se aude tare si clar, insa sunetul se "vede" ca provine dintr-o casca ieftina si proasta. Daca s-ar putea schimba cumva casca cu una de Nokia ar fi exceptional. Castile din pachet, la fel, au acelasi sunet infect de canal. Am pus castile de la Xperia Arc si se aude incredibil de bine. Bass, un sunet cristalin si foarte tare. Pot zice cu mana pe inima ca il face chiar si pe Xperia Arc la acest capitol. Am pus chiar si casti over head pentru pc si cu acestea are si mai mult bass. Din pacate aplicatii nu se pot instala si nici jocuri, desi pe site la Emag scrie ca are Office suite, Bitdefender si inca cateva. Nu are absolut nimic din toate astea. (nu ca m-ar interesa, dar am vrut sa se stie). Singurele aplicatii pe care le are sunt:
- in multimedia: vizualizare imagini, inregistrare video, player video, player audio, inregistrare audio;
- in instrumente: calendar, alarma, note, calculator, cronometru, cititor carte electronica, lanterna;
- radio FM;
- administrare fisiere - care este un file browser pentru card.
La fel, pe Emag, scrie ca nu are redare video, ceea ce este fals, merge 3gp fara probleme chiar si mp4, dar nu chiar toate. Unele fisiere mp4 nu au imagine, doar sunet, inca nu am inteles ce fel de mp4 suporta. La fel nu am reusit sa folosesc cititorul de carti. Nu ia nici doc, nici pdf, nici epub. Ce format o folosi, numai cei de la Alview probabil ca stiu.
Semnalui in casa este bun, la maxim, nu stiu insa afara cum se comporta si nici nu am cum sa verific acest aspect. Geamul protector, acela dinaintea ecranului, este cam moale, daca apesi pe el se apasa si pe ecranul telefonului. Tastatura este foarte zgomotoasa, scoate un click enervant, ca o tastatura de pc si nu exagerez cand zic asta. Probabil pentru cineva care merge in sedinte sau la facultate acest aspect ar fi un incovenient destul de mare.
Din pacate si acest model vine cu mufa microusb, eu am facut o fobie cu aceste mufe de cand mi s-a stricat de doua ori pe Xperia Arc. Mult mai buna era cea mini usb, dar asta e. Capacul din spate este ca la Nokia din acela care acopera tot spatele telefonului si probabil sa gasesc capace de cumparat si pe alte culori daca ai chef sa schimbi culoarea tot ca la Nokia. Ca la Nokia are si vestita lanterna pusa in capatul de sus, foarte utila, cel putin in cazul meu.
Camera este degeaba, puteau sa nu o puna deloc, as fi fost mai fericit. Are o rezolutie de 320x240, nu prea ai ce sa faci cu asa ceva. Ies niste poze atat de mici, incat iti trebuie microscop sa intelegi ceva din ele. Filmarea la fel, sacadata si foarte proasta.
In pachet vine cu casti si incarcator cu cablu detasabil micro usb care poate fi folosit si la pc atat pentru incarcare dar si pentru transfer fisiere. Recomand totusi sa scoateti cardul microSD si sa il bagati intr-un cititor daca doriti sa va copiati muzica deoarece telefonul are o viteza de transfer foarte mica de 512KB, stati 5 ani sa umpleti un card de 8GB.
Telefonul este foarte usor, ca un fulg, probabil din cauza materialelor ieftine folosite. Nu stiu daca este un atuu sau un defect, depinde cum o iei Posted Image .
Ca si conluzie, imi place desi se putea si mai bine, dar la acest pret chiar nu prea poti sa ai multe pretentii. Ramane acum de vazut fiabilitatea in timp.

Attached Files


Edited by gerbil, 21 August 2014 - 12:50.


#2
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Doar ce l-am cumparat. Se descurca ok. E doar pentru vorbit si mesaje. Mie imi place cum se aude in casca, se putea si mai bine. Treaba cu ecranu protector, acum am descoperit de la tine. In rest comfirm ce ai descris mai sus.Inca nu am descoperit cum sa mut contactele (toate odata) de pe sim pe telefon.

Si ca un plus fata de alte telefoane dual sim la 100 lei ar fi cele 2 butoane de apel , cate unul pentru fiecare cartela.

Edited by crull, 21 August 2014 - 13:03.


#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Bine punctat crull, de butoane uitasem. La agenda ai dreptate, cred ca trebuiesc luate pe rand, munca de chinez. Cand dai optiuni in agenda, iti da optiune de mutare doar pentru numarul pe care esti. Cam aiurea dar asta e. Cei care merg cu el afara, sa posteze un review legat de semnal, pe strada, in metrou, in scara blocului etc. Unele telefoane, chiar si smarturi stau prost la acest capitol, in unele scari de bloc neavand semnal deloc.
Inca ceva ce uitasem: ringtonurile sunt execrabile cat si cele de sms. Noroc ca se pot folosi mp3-uri atat ca ringtone cat si pentru sms de pe cardul microSD. La fel si cu wallpaperul de pe desktop care poate fi schimbat cu usurinta cu altul de marimea de 240x320 aflat tot pe card. Memoria telefonului cred ca este read only, se poate folosi insa cardul microSD in schimb.
Inca ceva ce am observat, folosit doar cu un sim pus pe slotul 1 merg ambele butoane de apelare pe acelasi sim. Lucrul nu este valabil si pentru butoanele de inchis, merge doar cel de jos. Nu este un incovenient insa am zis sa scriem orice lucru nou observam, poate intereseaza pe cineva.

Edited by gerbil, 21 August 2014 - 13:51.


#4
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010
Am si eu in familie unul negru. E un telefon decent, arata destul de bine.

Butoanele! Butoanele se aud ca dracu, fac un click urat de tot care mai suna și tare.
Am vrut sa îmi iau și eu unul dar când am auzit cum suna am zis next. Oare cat ar fi costat sa puna o folie decenta sub butoane, 10-15 lei mai mult?

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Probabil sunt taste facute ca la pc-urile vechi, cu clame de suna asa :)) .

#6
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010
O sa pun un video sa il auziti cum suna.

@Gerbil, păcat de telefon ca este decent. dar sunetul butoanelor strica tot. Oare cei de la Allview ce parere au.

#7
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Il folosesc de o zi la sat si semnalul este ok. Il compar cu alte telefoane si are aceeasi putere la semnal. L-am comparat cu samsung si nokia si parca se imita unul pe altul cand vine vorba de liniile de semnal. In oras are full peste tot.

#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005

 the_northpole, on 21 august 2014 - 14:30, said:

O sa pun un video sa il auziti cum suna.

@Gerbil, păcat de telefon ca este decent. dar sunetul butoanelor strica tot. Oare cei de la Allview ce parere au.

Chiar te rog, eu numai am cu ce sa filmez, ca faceam si un review video. Da asa e, telefonul este mai mult decat decent.
Va atasez si cateva wallpapers. Ca sa schimbati wallpaper-ul copiati pozele pe card apoi dati la setari, setari telefon, afisare caracteristici, imagine fundal, definit de utilizator.
Telefonul ar fi fost perfect daca:
- ar fi avut geamul de protectie mai tare, probabil la o lovitura mai dura se duce naibii. Este asa de moale, de parca ar fi un ambalaj pus peste si pe care iti vine sa-l tai, in nici un caz un geam de telefon;
- tastele nu faceau zgomot;
- ar fi avut casca un pic mai buna - desi dupa un timp am inceput sa ma obisnuiesc cu ea;
- nu ar fi avut camera.
Dar toate astea probabil ar fi ridicat pretul. Ma intreb, oare s-o putea schimba geamul cu altceva mai tare? Eventual taiat un geam din altceva si lipit peste.

Attached Files


Edited by gerbil, 21 August 2014 - 17:16.


#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Alta problema ar fi la playerul audio care face automat un playlist cu toate melodiile la gramada, chiar daca le pui in foldere separate. Ar fi fost frumos sa cante doar un folder sau sa ai posibilitatea sa faci playlist.

#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Am observat un mic bug la ceas si cred ca am gasit rezolvarea: daca va sta ora pe loc, dezactivati "ora de vara". Per total sunt multumit de el, incredibil dar bateria este inca full desi am ascultat muzica la el in fiecare noapte. Este un telefon chiar bun pentru banii ceruti pe el. Sper sa fie si fiabil in timp ca hardware si sa nu inceapa sa faca figuri.

#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Da, confirm bugul de la ceas. Azi a ramas intepenita ora. Nu si-a revenit decat dupa restart. Pacat. N-am avut si eu niciodata un telefon care sa nu faca figuri zici ca e un facut.

Edited by gerbil, 28 August 2014 - 13:24.


#12
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Azi nu se mai bloca tastatura automat. Desi am incercat diferiti timpi de blocare automata, tot nu se autobloca. Doar dupa restart si-a revenit.

Pe sim 1 este cosmote. Aleator cand sunt sunat mie nu imi arata nimic, desi interlocutorul zice ca se aude in casca cum suna. Imi arata un bip super scurt. Nu stiu daca e vina telefonului sau a operatorului cosmote.

#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Am facut un filmulet cum se aud tastele. Scuze pentru inceput dar nu imi focaliza camera si nu am mai avut chef sa stau sa-l editez.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XiGrwS7uwbo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Inca ceva ce am observat astazi. Playerul audio suporta in playlist doar 1024 melodii. Cam aiurea dar asta e. Era bine daca se puteau face mai multe playlisturi. Oricum daca aveti mai multe melodii pe care nu le vede playerul audio, le puteti asculta cu file browserul incorporat dar aici este un player rudimentar care nu are absolut nici un control, doar volum, plus ca nu merge sa dai next la urmatoarea melodie.

#15
marcelyno

marcelyno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 29.08.2015
Salut, imi poate spune si mie care este codul de resetare generala la acest telefon?

#16
kashqai

kashqai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.08.2016
Nu se poate regla volumul soneriei apelului !

#17
CostinSilviu27

CostinSilviu27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.11.2017
Selectarea acestei optiuni solicita introducerea codului de siguranta al telefonului codul implicit este 1122

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate