Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

cauciuc usa frigider

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
auleu

auleu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.07.2014
am un frigider artic destul de vechi iar de un timp nu mai ingheata bine si il decongelez cam la 2-3 saptamani . zgomote ciudate nu scoate, pare sa functioneze normal, ma gandeam ca ar fi de la garnitura de pe usa care nu se mai lipeste bine. este vreo metoda de testare daca ar fi de la cauciuc? cam cat ar costa unul? cat era iarna nu il decongelam asa des dar nici nu racea prea tare. nici acum nu raceste prea tare dar in schimb face gheata mult mai repede. e setat pe 3

Edited by auleu, 20 August 2014 - 21:45.


#2
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Da, trebuie sigilata bine usa cu garnitura. Daca intra aer ingheata mult mai puternic.

Imi amintesc ca aveam acceasi problema cu batranul nostru frigider in camera de camin, cand eram student.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Acolo unde garnitura nu etanseaza bine,o sa observi pe interiorul frigiderului o anumita negreala.

LE.Am uitat sa te intreb daca este cumva combina frigorifica.Pentru ca daca are compartiment separat,acolo unde etansarea este precara,cantitatea de gheata este semnificativ mai mare decat in alte portiuni.

Edited by adisz, 21 August 2014 - 10:43.


#4
auleu

auleu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.07.2014
nu este combina, e frigider clasic cu congelator.  in coltul din dreapta sus se obvserva ca garnitura de cauciuc a ros vopseaua cand se inchide. frigiderul mereu a fost setat pe 3 si a fost destul de rece dar in ultimele luni cam prea multa gheata si nu pare destul de rece. sa fie de la vreo componenta? am vazut pe net un test cu o hartie dar nu stiu ce sa zic pt ca n-am probat si la un frigider nou.

Edited by auleu, 21 August 2014 - 11:45.


#5
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Vezi ca sub cauciucul ala are niste magneti. Ce marca e ? arctic sau frigero?
Intreaba la vreo reprezentanta daca se mai fabrica modelul asta sau sa-ti dea ceva similar.

#6
auleu

auleu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 23.07.2014
arctic. magnetii nu-i vad, o fi in cauciuc. frigiderul are peste 10 ani

#7
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Da in cauciuc. Tot d'asta am si eu. Al meu are 22 de ani. Stiu ca le faceau aia de la Gaiesti.
Intra pe www.arctic.ro si fa click pe Persoane de contact si are afisat nr. lor de telefon. Suna si intreaba-i daca au garnituri.

Edited by GeorgeTrisina, 22 August 2014 - 08:44.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Din pacate,cei de la Arctic (si Beko) au un sistem infect de a relationa cu oamenii.Eu am electrocasnicele (toate Beko) si dorisem o tepusa pentru aragaz.Pana la urma m-am lasat pagubas.Sanatatea mintala primeaza!!!

#9
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Deh, traim in Romania ce sa facem?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate