Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

parvoviroza catel 3,5 luni

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
qalliope

qalliope

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.08.2014
Buna tuturor,

Am deschis acest topic in speranta ca pot primi niste sfaturi in legatura cu un pui de catel (3 luni si jumate) care a fost diagnosticat cu parvoviroza.
Istoria este urmatoarea:
- l-am luat din cuib pe 14.08.2014, ora 20.00;
- in data de 15.08. si 16.08 a fost jucaus, a mancat si s-a comportat ca un catel sanatos;
- in data de 17.08 incepand cu ora 14.00 a inceput sa vomite o spuma alba si sa aibe diaree, si nici nu a mai mancat;
- pe data de 17.08, noaptea la ora 00.00 am fost la veterinar pentru a-l investiga si I s-a administrat antibiotic, antivomitiv, antispasmic;
- pe data de 18.08. la ora 14.00 am ajuns la veterinarul lui care atunci a deschis cabinetul, I s-a facut test de parvo care a iesit pozitiv, imediat a inceput tratamentul: (antibiotic, vitamine, glucoza, Conglab).
A inceput sa bea apa, face pipi, nu a mai vomitat, dar problema este ca nu vrea sa manance nimic. Astazi (20.08) a inceput sa fie jucausa, se plimba prin casa, este atenta la noi, insa din pacate nu vrea sa manance.

As avea nevoie de cateva sugestii din partea voastra in ceea ce priveste modalitatea prin care as putea sa-l conving sa manance. Am incercat cu seringa, insa nu am reusit decat sa ne murdarim cu totii si ea tot nemancata si iritata pe seringa a ramas.

Vreau sa mentionez de la inceput ca schema de vaccinare era facuta, ea avand vaccinul de parvo facut. Insa din cate am inteles, exista posibilitatea sa mai fi ajuns la mama ei si sa fi supt...ceea ce mai mult ca sigur a anulat puterea vaccinului. DIn cuib a murit un pui (pe data de 17.08), tot parvo, insa ceilalti sunt in regula, nu au nimic.

A mai trecut cineva prin aceasta situatie? Cum a reusit?

Astept sfaturile voastre.

Multumesc mult!

#2
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
E posibil ca virusul din vaccin sa nu fi fost atenuat suficicient si din cauza asta catelusa ta sa fi facut o forma usoara de parvo. Daca era sa faca parvo cu adevarat, nu scapa.
Asa am patit cu al meu, a scapat dar dupa mult chin, ii faceam injectii subcutanate de glucoza.
Insa, nu cauta sfaturi pe aici, asculta ce spune doctorul.

Unii crescatori vaccineaza cateaua inainte sa o dea la monta, sa fie suguri ca va avea anticorpi "proaspeti" cand puii sunt in burta si, atunci cand alapteaza, sa ajunga si la pui prin lapte.

Edited by draculescu, 20 August 2014 - 11:16.


#3
qalliope

qalliope

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.08.2014
Buna,

Multumesc pentru raspuns si pentru informatiile oferite.
Eram doar interesata sa aflu daca mai sunt si alte persoane care au trecut prin astfel de situatie si cum au reusit sa treaca peste, cu bine.
Mergem cu ea la veterinar pentru tratament in continuare, si el spune ca reactioneaza bine, insa ma ingrijoreaza faptul ca nu vrea sa manance, macar putin.

Multumesc,

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu are nici o legatura suptul de la mama cu declansarea bolii. Din diverse motive unii catei nu se imunizeaza(vaccin expirat ori care nu a fost tinut in frigider, catelul nedeparazitat inainte de vaccinare, mama exploatata la sange cu pui facuti din 6 in 6 luni. Nu-l forta sa manance, inseamna ca inca nu poate. Ar fi bine sa-l duci la vet ca sa-l hraneasca intravenos.  Cumpara-i Vyio si cand va putea sa manance, fa-i o cura.

#5
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Catelul meu ajunsese un schelet ambulant, te ingrozeai daca il vedeai, nici nu se ridica in picioare ca nu avea putere. Deci...

View PostFreddy12, on 20 august 2014 - 11:24, said:

Nu are nici o legatura suptul de la mama cu declansarea bolii

ideea era ca prin laptele matern puii sa primeasca anticorpii mamei. Ca si la oameni.

#6
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Continua tratamentul la mediccu glucoza injectabila si antibiotice ! Da-i fortat ceai de menta ! Daca bea apa este un inceput foarte bun ! Lipsa foamei este normala !

#7
qalliope

qalliope

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.08.2014
Am inteles.Nu o fortez atunci sa manance,
incerc in continuare sa o ademenesc cu ce am recomandat de la veterinar.
Eu sper ca totusi e pe drumul cel bun, tinand cont ca bea apa, face pipi si se plimba plus ca azi dimineata avea chef putin si de joaca, ceea ce nu a mai facut de duminica...
Oricum, revin cu detalii in legatura cu evolutia ei, si voi nota si tratamentul urmat, in speranta sa mai ajut si pe altcineva in astfel de situatie.

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Si daca mama catelului e un exemplar epuizat de numeroase fatari dupa fiecare ciclu de calduri, ce imunitate ii mai ofera puiului. Dar nu ne-a spus de unde a luat puiul. Daca e de la samsari e la "n" lea caz care se imbolnaveste o data ajuns la noii stapani. Se pare ca nu sunt vaccinati corespunzator dar mai degraba cred ca au sistemul imunitar la pamant. Am auzit chiar de un caz in care eticheta vaccinului a fost trasa la xerox si lipita pe carnetelul de sanatate. Uite asa, ca sa-si rentabilizeze "business-ul". Ce conteaza ca e un sufletel, ca stapanii poate au copii care vor fi marcati de pierdere? Bani sa iasa.

#9
qalliope

qalliope

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.08.2014
Puiul este luat de la un prieten bun, si cateaua (4 ani) e la prima fatare si va fi si singura, urmand sa fie castrata.
Mi-am dorit mult un pui de la ea, fiind o catea f desteapta, cuminte si sanatoasa. O stiu de cand era pui si cand in sfarsit am luat puiul mult visat de la ea...va dati seama...
Daca totul se termina cu bine, si sper asta, voi scrie simptomatologia, evolutia si tratamentul.

#10
mon08

mon08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 01.04.2008
Eu am scapat un pui de 6 luni de parvo cu un ulei de sunatoare facut in casa de bunici .( flori de sunatoare puse in sticla neagra si umpluta cu ulei de floarea soarelui ,tinuta tot timpul la racoare si intuneric ).Ii dadeam din 3 in ore cate un dop ( cam 10 mi ulei de sunatoare ).Exista acum de la Hofigal ulei de sunatoare .Incearca sa ii dai cu siringa si  ceai de menta in care ai pus 15 picaturi de argint coloidal dupa 10 minute dupa ce i-ai dat uleiul.Era bolnava de 7 zile si nu mai credeam ca o salvez.A doua zi dupa ce a primit uleiul ,am gasit-o langa bolul de apa si nu mai statea culcata pe o parte .

Edited by mon08, 21 August 2014 - 12:30.


#11
mon08

mon08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 01.04.2008
La fel mai poti incerca cu uleiuri esentiale :
Cuişoare/Clove: este uleiul esenţial cu cea mai înaltă capacitate antioxidantă şi are cel mai puternic  efect anti-inflamator, antimicrobian, antiseptic, antifungic, antiviral şi anti-infecţios.
Scortisoara/Cinnamon Bark: are un puternic efect de oxigenare si proprietati anti-inflamatoare, antiseptice, anti-infectotiase si antifungice.
Rozmarin/Rosemary: are nivel crescut de cineol, o componentă cheie în medicamentele antiseptice şi antimicrobiene.
Când se folosește  se diluează o picătură  (2 maxim ) de ulei esențial în aproximativ 100 ml de lichid .Si am uitat sa spun mai sus ,argintul coloidal se pune in ceai racit nu fierbinte .

#12
florinalina

florinalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.11.2015

View PostFreddy12, on 20 august 2014 - 11:24, said:

Nu are nici o legatura suptul de la mama cu declansarea bolii. Din diverse motive unii catei nu se imunizeaza(vaccin expirat ori care nu a fost tinut in frigider, catelul nedeparazitat inainte de vaccinare, mama exploatata la sange cu pui facuti din 6 in 6 luni. Nu-l forta sa manance, inseamna ca inca nu poate. Ar fi bine sa-l duci la vet ca sa-l hraneasca intravenos.  Cumpara-i Vyio si cand va putea sa manance, fa-i o cura.
.    
salutare dati-mi și mie un sfat va rog mult am un cățeluș Husky care a facut parvoviroza el a facut tratament kanamicină și nu mai știu ce  a spus doctorul de ieri nu ia mai făcut injecții dar astăzi din 5 în 5 min vomita o spumă albă este de bine sau nu va mulțumesc tuturor

mănâncă de mâncat și bea și ceai dar de fiecare dată după ce mănâncă vomita iar mai sta 5-10 min iar vomita și vomita o spumă albă . scaunul îl are tare fără sânge dar este foarte slăbit adică nu se poate ține pe picioarele sale absolut deloc când îl strigam se uita la noi cu coada ochiului ce să îi fac ca doctorul spune ca este vindecat ......

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu cred ca a avut parvoviroza. Daca i-a dat kanamicina, inseamna ca a avut o infectie intestinala. Vomismentele s-ar putea sa fie de la faptul ca antibioticul i-a afectat ficatul. Trebuia, concomitent cu antibioticul sa-i dea si un protector hepatic, de exemplu Liv52-solutie. Da-i mancare mai degresata, pui fiert cu legume si orez. Ce mancare ii dai de vomita? Nu cumva cine stie ce bobite de 2lei/kg?

#14
AlinaAvram

AlinaAvram

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.03.2016
Buna!
M-am decis sa scriu despre parvoviroza pt ca eu am o catelusa care a supravietuit parvovirozei. Este o catelusa luata de pe strada, care dupa o saptamana  dupa ce am luat-o a dat semne de infectare cu virusul de parvo. Este foarte important sa mergeti cat mai repede la doctor, cu cat mai repede cu atat sansele de vindcare sunt mult mai mari. Trebuie sa precizez ca virusul are o perioada de incubatie de la 10 pana la 14 zile, asa ca daca virusului nu i-a trecut perioada de incubatie, poate sa iasa testulde parvo negativ. Noua asa ni s-a intamplat, prima data cand am fost si ne-a iesit negativ, si apoi, cand a inceput sa se manifeste si am mers la vet, ne-a iesit pozitiv. Catelusa mea duminica a refuzat sa mai manance, parea putin abatuta, iar luni dimineata a inceput sa vomite si sa faca diaree urat mirositoare. La cateva ore dupa am mers la veterinar si am inceput procedurile de sustinere a corpului ca sa poata lupta cu virusul. Au fost foarte multe momente grele, trebuie sa va pregatiti psihic in caz ca va confruntati cu o astfel de boala, trebuie sustinut catelul in primul rand psihic, trebuie sa va simta mereu prezenta, trebuie hranit si hidratat fortat pana cand incepe sa poata sa se alimenteze, din nou, singur. Noi suntem deja in ziua a sasea, abia acum am inceput sa papam, dar foarte putin si sa bem apa fiarta si racita. Din momentul in care vedeti ca animalutul da semne de vindecare si nu mai trebuie fortat cu mancare si apa, trebuie lasat linistit, o sa manance el singurel cand o sa se simta in stare. Daca trece o zi intreaga fara sa manance, il mai puteti forta cate putin. Nu trebuie sa disperati daca nu vrea sa manance din prima, are nevoie de timp sa-si revina. Multa rabdare si speranta va doresc si sa nu uitati ca, desi este o boala foarte grava in care doar 2% din catei supravietuiesc, dintr-un procent de 100%, voi puteti face parte din cei 2%! Trebuie doar sa va doriti asta si sa luptati cot la cot cu micutul
Sufletel!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate