Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Dureri de spate la birou

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 SfPetru, on 22 august 2014 - 11:52, said:

Daca faci sala e adevarat ca e prea putin doar sa faci flotari, dar daca esti sedentar acele flotari ajuta extrem de mult coloana, dupa 3 zile de flotari incepe sa nu te mai doara spatele de la atata stat pe scaun.

Orice exercitiu faci pentru muschii spatelui va pune presiune pe coloana.
Se poate modifica putin pozitia flotarii daca e incomoda:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xZ2V4B1Ikec?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Petrica,astampara-te,oamenii suferinzi cu coloana fac alte exercitii pentru muschii paravertebrali nu flotari.
Te rog sa faci un test,baga azi 3 serii de flotari si maine baga 3 serii de extensii pentru lombari de la 45 de grade si sa imi spui cand simti lombarii mai pompati azi sau maine.

Edited by I2O, 22 August 2014 - 12:26.


#38
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Cu siguranta exercitiul indicat de tine e mult mai eficient.
Insa implica mers la sala, sau achizitionat aparat, ceea ce initiatorul nu pare sa vrea sa faca.
Pentru 10 flotari te ridici de pe scaun si in 20 de secunde te-ai asezat inapoi. Si eu iti zic ca ajuta spatele din experienta, nu din auzite. Ajuta chiar mai multi muschi atrofiati de la statul la birou.

[ http://img-9gag-lol.9cache.com/photo/azLVGLZ_460sa_v1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 SfPetru, on 01 septembrie 2014 - 07:58, said:

Cu siguranta exercitiul indicat de tine e mult mai eficient.
Insa implica mers la sala, sau achizitionat aparat, ceea ce initiatorul nu pare sa vrea sa faca.
Pentru 10 flotari te ridici de pe scaun si in 20 de secunde te-ai asezat inapoi. Si eu iti zic ca ajuta spatele din experienta, nu din auzite. Ajuta chiar mai multi muschi atrofiati de la statul la birou.

[ http://img-9gag-lol.9cache.com/photo/azLVGLZ_460sa_v1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am mai zis daca nu ai probleme cu coloana flotarile sunt bune ca sa te mai dezmorteasca oleaca,dar o data suferind cu coloana practic toate miscarile si eventualele exercitii trebuie gandite cu mare atentie(asta pentru cine vrea sa nu ajunga la cutit).Te rog sa dai un ochi pe topicul ala cu hernia de disc,sa vezi acolo cam ce dureri au indurat cei de pe topic.

Edited by I2O, 02 September 2014 - 10:15.


#40
anti-caini-vagabonzi

anti-caini-vagabonzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.06.2011
Am achizitionat pana la urma un scaun cu suport pentru tibii (chiar daca nu am primit foarte multe informatii pe acest topic Posted Image ).
A costat 530 de lei, desi cred ca mi-am luat teapa ca era la promotie 440 cand m-am uitat prima oara Posted Image . N-am gasit decat aici http://mobogen.ro/pr...-ortopedic.html asa ca n-am avut incotro (dar pana acum ma declar multumit si nu imi pare rau ca l-am luat). Deci :
- este pliabil, ceea ce e un avantaj pentru depozitare intrucat nu-l poti folosi non-stop
- dureaza pana te acomodezi cu el si nu prea te poti "relaxa" foarte mult pe el pentru ca nu are spatar, dar daca faci pauze des e chiar ok, nu simti nevoia
- la inceput imi parea ca mi se accentueaza durerile de spate, dar asta doar pentru vreo 2 zile, acum nu mai am nicio problema (probabil e acea perioada de acomodare)
- am urmat instructiunile si il folosesc in paralel cu scaunul vechi, dar vreau sa zic ca simt nevoia sa stau pe asta nou, dupa ce te obisnuiesti parca iti da dependenta Posted Image
- nu pot sa-mi dau seama inca daca am un randament mai bun, dar cert e ca am o pozitie mai alerta si evitand momentele de repaus in care alunecam in scaun, parca sunt mai vioi
- la genunchi nu se simte o presiune asa cum m-as fi asteptat (adica simti un pic, dar o poti controla, poti chiar sa nu pui deloc picioarele pe suportul ala, depinde cum te pozitionezi pe scaun); sincer nu cred ca va fi o problema perna pentru genunchi intrucat am descoperit ca poti sta comod si cu picioarele pe langa perna, sprijinite pe pamant

Overall, il recomand celor care acorda o atentie deosebita sanatatii lor si cred ca isi merita banii Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate