Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Samsung Xpress SL-M2020 M2022 M2024 M2028 - reincarcare cartus MLT-D111 >resoftare reset cip< pentru a imprima ieftin

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013
Posted Image Tocmai asta e ideea. Incerc ca tratez problema care ne doare pe majoritatea .
Sa nu dam prea multi bani pe imprimanta si sa imprimam cu un cost cat mai redus/pagina .
Imprimantele Samsung ( si o parte din Xerox ) sunt singurele care pot fi resoftate (firmware reset) pentru a scapa de ”nenorocitele” de cipuri
si sunt  mai ieftine (comparat cu Hp, Canon, Konica ... si altele)

... vorbim de 2014  . Toate imprimantele  existente la ora actuala pe piata au cip.

Edited by johnny_computers, 08 October 2014 - 08:45.


#20
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

View Postjohnny_computers, on 08 octombrie 2014 - 08:44, said:

Posted Image Tocmai asta e ideea. Incerc ca tratez problema care ne doare pe majoritatea .
Sa nu dam prea multi bani pe imprimanta si sa imprimam cu un cost cat mai redus/pagina .
Imprimantele Samsung ( si o parte din Xerox ) sunt singurele care pot fi resoftate (firmware reset) pentru a scapa de ”nenorocitele” de cipuri si sunt  mai ieftine    (comparat cu Hp, Canon, Konica ... si altele)
... vorbim de 2014  . Toate imprimantele  existente la ora actuala pe piata au cip.

Este adevarat ca majoritatea imprimantelor folosesc cartuse cu chip dar cele din gama Canon/HP nu au nevoie nici macar de schimbarea chipului....cu exceptia (uneori) a multifunctionalelor.

Dumneata zici ca doresti sa tiparim cu cost cat mai redus folosind imprimante Samsung resoftatate dar nu zici nimic despre pretul tonerului folosit la reincarcare cartuselor Samsung...comparativ cu tonerul folosit la HP/Canon - imprimante care nu au nevoie de schimbare chip si nici de soft de resoftare cumparabil de la terti.

#21
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013
Dupa cum scriam si mai  sus ... vorbim de 2014
si pentru a nu o tot ”aburii” pe aici ,  posteaza un raspuns concret
(asa cum ar trebui sa fie fiecare raspuns postat pe softpedia, nu doar asa de dragul de posta cum o faci dumneata uneori )
cu modelul imprimantei  Canon/HP  laudat
care sa existe in magazine
functionabil fara schimbare cip  
pret achizitionare , pret cartus nou, pret cip , pret toner refill)

si facem o comparatie ...

Edited by johnny_computers, 08 October 2014 - 23:32.


#22
OatuMarian

OatuMarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.10.2014
Dl. Johnny_computers dumneata esti un mare tepar si un spammer, prezinti aici doar modele de imprimante care iti aduc tie interes si atat. Tot ce recomanzi tu eu nu as lua nici gratis.

Deci: Imprimantele Samsung M2020, M2022 etc sunt extrem de ieftine dar de ce nu spui cat costa un cartus compatibil sau original, de ce nu spui cat costa un chip sau cat costa resoftarea ?
De ce nu dai niciodata preturile pentru resoftari ? Pentru ca esti un evazionist ? Iar pentru evaziune faci puscarie, stiai ?
Resoftarea pentru imprimantele de mai sus costa minim 160 lei (fara factura ca asa lucrezi tu, nu ?)
De ce ai cumpara o imprimanta ieftina la care trebuie sa-i faci o resoftare de minim 160Lei ? Un cartus de Samsung compatibil are capacitatea de 1000 de pagini si costa minim 160Lei, un chip costa minim 65 lei, iar reumplerea lor se face greu.
Poti alege de ex. HP P1102, Canon LBP6020, imprimante care desi au chip nu este nevoie de inlocuirea lor (desi un chip nou costa 6lei). Pentru cele 2 modele de imprimante P1102 si LBP6020 un cartus nou compatibil de 2000 de pagini costa 60Lei - deci cum iesi mai avantajos ? Imprimantele HP si Canon nu au nevoie de rsoftare.

Retineti ca daca faceti resoftare la oricare din modele de Samsung pierdeti garantia. Dl Johnny da asigurari ca se poate pune softul vechi inapoi si sa mergeti asa cu imprimanta la garantie in eventualitatea unei probleme insa minte, se poate pune softul doar daca imprimanta este functionala, dar daca este complet blocata sau nu mai intra curent in ea, adio garantie.

Deci, merita sa dai 200 lei in plus si sa cumperi o imprimanta sau un multifunctional la care cartusele sunt si de 6 ori mai ieftine decat la aceste modle de Samsung. Toti cei care ve-ti cumpara Samsung M2020, M2022 o sa regretati amaranic.

#23
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013
Mr OatuMarian  
Ai luat vreo teapa si nu stim noi?  Preturile sunt afisate pe site , trimite rapoartele imprimantei si datele de facturare pentru a emite factura .
Te-ai inscris de astazi pe forum si vrei sa pari mare balena ?(cu scuzele de rigoare pentru asemenea expresii , dar nu ma pot abtine)

Daca nu se vede,  aici discutam modalitate ieftina de imprimare pentru cei care detin M2022
Testat  M2022w si sunt multumit de ea ( posibilitate imprimare wireless ,  imprimare NFC,  Google Cloud Print  )
imprimanta perfecta pentru home-use

M2022W  + resoftare  + toner refill  = imprimare mult si bine
Cat despre refill cartus
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RKzyzrX8bpE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by johnny_computers, 09 October 2014 - 12:57.


#24
OatuMarian

OatuMarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.10.2014
Asa emiti dumneata facturi, la 2 luni dupa achizitionarea serviciului ? Cand am intebat de factura mi-ai spus ca nu poti emite factura (ca o faci la negru.)
Da, astazi m-am inscris pe forum. Din cele cititie pe acest forum am vazut ca ai vre-o 50 de conturi cu care tot postezi si te lauzi singur.
Ai umplut toate forumurile de anunturile tale si evazionezi la greu.

Cine vrea sa-l fac pe johnny cu buzunarul mare sa cumpere tot ce recomanda el cine vrea calitate si preturi foarte decente la consumabile sa caute informatii si in alta parte.

#25
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013

View PostOatuMarian, on 09 octombrie 2014 - 20:05, said:

Asa emiti dumneata facturi, la 2 luni dupa achizitionarea serviciului ? Cand am intebat de factura mi-ai spus ca nu poti emite factura (ca o faci la negru.)
Da, astazi m-am inscris pe forum. Din cele cititie pe acest forum am vazut ca ai vre-o 50 de conturi cu care tot postezi si te lauzi singur.
Ai umplut toate forumurile de anunturile tale si evazionezi la greu.
Daca ai probleme du-te si te trateaza.
Cand iti revii mai vorbim.
(daca  nu ai observat asta e un topic dedicat imprimantelor Xpress SL 2022 , nu tampeniilor)

#26
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013
Procedura resoftare detaliat A-Z

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UbMlbcPg-0I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
therealovy77

therealovy77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.03.2007
Salut. Nu pot accesa site-ul ereset.com. E vreo problema temporara sau s-a inchis?
Multumesc.

Edited by therealovy77, 04 December 2014 - 12:04.


#28
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013

View Posttherealovy77, on 04 decembrie 2014 - 12:04, said:

Salut. Nu pot accesa site-ul ereset.com. E vreo problema temporara sau s-a inchis?
Multumesc.

Eroare temporara . Cateva modificari pentru o mai buna functionare . Disponibil in urmatoarele ore .

Edited by johnny_computers, 04 December 2014 - 12:36.


#29
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@johnny_computers

Daca ajuti gratuit e bine sa postezi pe forum.
Daca e cotra cost (prestari servicii) ar fi bine sa postezi la Bursa, altfel o sa inchid topic-urile care incalca regulamentul Softpedia.

Edited by xxvirusxx, 04 January 2015 - 18:46.


#30
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013
Cu mare placere si gratuit (dupa cum am facut-o si pana acum) voi oferii in continuare, informatiile necesare (celor care au nevoie de ele bineinteles ;  celor care posteaza doar pentru a se afla in treaba prefer sa le raspund pe masura ) ,  instructiuni scrise si video ce tin de anumite probleme ale imprimantelor Samsung , si de o imprimare la costuri cat mai scazute (refill cartuse, resoftare ) ; topicuri cu mii si zeci de mii de vizualizari  apreciate ce cei care detin aceste imprimante si sunt in cautarea unor ”metode” de imprimare la costuri cat mai reduse .

Un 2015 fericit ...!!! tuturor forumistilor SOFTPEDIA ( cu ocazia acestui comment)

#31
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

View Postxxvirusxx, on 04 ianuarie 2015 - 18:45, said:

@johnny_computers

Daca ajuti gratuit e bine sa postezi pe forum.
Daca e cotra cost (prestari servicii) ar fi bine sa postezi la Bursa, altfel o sa inchid topic-urile care incalca regulamentul Softpedia.

Ajuta "gratuit" doar cu informatii despre resoftare.
Cand vine vorba de resoftare practica se trece la bani: www.ereset.com/cum-comand/ sau
www.ereset.com/samsung-sl-m/resoftare-xpress-sl-m2020-m2020w-m2022-m2022w-m2024-m2024w-m2028-m2028w/

Nu inteleg de ce pe site-ul dansului(?) (ereset dot com) johnny nu prezinta datele legale ale firmei care vinde programe de resoftare (nume firma, cod fiscal, adresa, nr. telefon etc). Aceste date de prezentare pe site sunt obligatorii conform legislatiei din RO.

Edited by gabicen, 07 January 2015 - 21:49.


#32
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,513
  • Înscris: 25.04.2007
Oricum, la johnny e mult mai scump ca la erefill (pe ro). La Erefill costa doar 99 lei "Resoftare Samsung Xpress M2022 M2022W", pret fix, nu dependent de FW-ul cu care vine imprimanta.

Dar eu tot mi-as lua alta imprimanta, Brother, HP, Xerox, ca la Samsungurile astea nu merita refillul nici cu resoftarea asta.

#33
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Am și eu o imprimantă M2022 care scoate paginile aproape albe . Am crezut că nu mai are toner . Am încărcat cartușul (chip schimbat) dar e tot la fel .
Ce poa' să aibă ?
Mulțumesc !

Edited by genius, 17 January 2015 - 20:09.


#34
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

View Postgenius, on 17 ianuarie 2015 - 20:09, said:

Am și eu o imprimantă M2022 care scoate paginile aproape albe . Am crezut că nu mai are toner . Am încărcat cartușul (chip schimbat) dar e tot la fel .
Ce poa' să aibă ?
Mulțumesc !

Poate gasesti raspuns in clipul urmator (vezi si minutul  ~ 7:60)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jn6DpDC8g8U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gabicen, 17 January 2015 - 22:06.


#35
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

View Postgabicen, on 17 ianuarie 2015 - 22:04, said:

Poate gasesti raspuns in clipul urmator (vezi si minutul  ~ 7:60)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jn6DpDC8g8U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



La a acest tip de cartus unul din capetele PCR (charge roller - min ~ 0:28) trebuie sa faca contact electric cu suportul(lagarul) in forma literei U - capatul PCR-ului care are o piesa (gheruta) de culoare alba (la celalalt capat este o piesa asemanatoare de culoare verde). De asemena axul OPC-ului (min ~ 0:11) trebuie sa faca contact cu OPC-ul. In mod normal zonele de sus sunt acoperite(lubrifiate) cu o vasilina conductoare electric dar daca se "insista" prea mult cu curatirea componentelor, vasilina dispare.
Pentru refacerea contactelor se foloseste o vasilina conductoare electric care se aplica pe axul OPC-ului (tubul de culoare verde) si pe lagarul de culoare neagra al PCR-ului.
Pot fi si alte cauze ale tiparirii de  pagini "aproape albe" dar cred ca este vorba de contacte electrice imperfecte sau inexistente...

#36
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013

View Postgenius, on 17 ianuarie 2015 - 20:09, said:

Am și eu o imprimantă M2022 care scoate paginile aproape albe . Am crezut că nu mai are toner . Am încărcat cartușul (chip schimbat) dar e tot la fel .
Ce poa' să aibă ?
Mulțumesc !
Cate reincarcari s-au efectuat pe acest cartus?
A fost dezasamblat complet sau doar reincarcat simplu?
Ce toner s-a folosit pentru refill?
Cartusele MLT-D111 vin cu rola magnetica metalica; reincarcat cu un toner universal samsung , dupa 2 reincarcari (sau chiar mai repede) , se ”duce„ rola magnetica .

View Postgabicen, on 17 ianuarie 2015 - 22:44, said:

La a acest tip de cartus unul din capetele PCR (charge roller - min ~ 0:28) trebuie sa faca contact electric cu suportul(lagarul) in forma literei U - capatul PCR-ului care are o piesa (gheruta) de culoare alba (la celalalt capat este o piesa asemanatoare de culoare verde). De asemena axul OPC-ului (min ~ 0:11) trebuie sa faca contact cu OPC-ul. In mod normal zonele de sus sunt acoperite(lubrifiate) cu o vasilina conductoare electric dar daca se "insista" prea mult cu curatirea componentelor, vasilina dispare.
Pentru refacerea contactelor se foloseste o vasilina conductoare electric care se aplica pe axul OPC-ului (tubul de culoare verde) si pe lagarul de culoare neagra al PCR-ului.
Pot fi si alte cauze ale tiparirii de  pagini "aproape albe" dar cred ca este vorba de contacte electrice imperfecte sau inexistente...

Bine punctat!

Edited by johnny_computers, 21 January 2015 - 01:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate