Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Sala Playstation 4 , Costuri si Opinii !?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Stoican95

Stoican95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.08.2014
Buna Ziua , cum sa incep, am un spatiu de 20 m.p , in Pantelimon ,  la 5 minute de centru ,  situat la mijlocul unei strazi care are iesire la strada principala , ma gandesc serios sa deshid o sala de ps4 cu un firgider cu snaksuri cu muzica , sucuri etc si cu un program de la 12 dimineata pana la 6-7 dimineata,pentru ca nu prea are nimeni paici si nu prea isi permite nimeni sa isi ia un ps4 , am vazut ca pe net un ps4 valoreaza in mare 15-20 milioane , am pus o valoare toatala de 80 milioane costul a 4 ps4 + modare + jositikuri , plasmele le am deja , si am mai pus 50 milioane pentru modernizarea spatiului  pentru ca in momenutl asta spatiul nu are baie si ma gandesc sa fac una mica pe hol . Ca , concureta am o sala de xbox 360 in celalalt colt al orasului  , orasul fiind destul de mic, dar nu prea imi fac probleme ptr ca am multe idei pentru reclama . Vreau sa va intreb , de ce acte am nevoie pentru ca am inteles ca nu prea poate nimeni sa fie in legalitate cu o afacere ca asta din cauza licentelor dar as vrea sa stiu ce acte imi trebuiesc ca sa fiu macar cat de cat in legalitate si ce costuri as mai putea intampina in aceasta afacere dar si alte opinii ?  Atasat am pus o poza din sims cum ar arata locul, momentan nu are acea baie pe hol ( ps. am exagerat putin in sims ) . Multumesc !

Attached Files


Edited by Stoican95, 17 August 2014 - 19:38.


#2
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Deja ai inceput cu stangul cand ai zis de modat. Posted Image

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Pentru a face o sala de jocuri iti trebuie firma. Numai merge ca la inceputul anilor '90 cand se inchiriau casete video scrise cu pixul si fara acte in regula. O sa ai controale la sange, de la snacksuri, sucuri, curatenie si pana la jocuri care trebuie sa fie originale. Nu merge cu piratate, etc. Te ard aia de la controale de nu te vezi.

Edited by gerbil, 17 August 2014 - 19:53.


#4
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Mai pune 4000 de lei pentru jocuri cel putin.

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Imi si imaginez tarani romani cu muschi si tarani tigani parcagii cum iti sparg alea pe acolo beti pt. ca au pierdut la Fifa sau la Hentai Girlfriend 9 =))

#6
Stoican95

Stoican95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.08.2014
Am inteles faza cu jocurile , greseala mea ,daca stiam nu mai intrebam .ma intereseaza ce acte as avea nevoie?

 CelFaraNume, on 17 august 2014 - 19:47, said:


Vai de pla mea! La ce aia sfatuiesc pe aici pe baza la scoala de cartier, nici nu ma mira ce prostie tocmai am citit.

PSP-uri modate si jocuri piratate... la control ce crezi ca verifica aia? daca ai pus sapun lichid la wc?

Edited by Stoican95, 17 August 2014 - 20:07.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Tu chiar ai facut sala de jocuri in SIMS Posted Image Posted Image

#8
Stoican95

Stoican95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.08.2014

 MembruAnonim, on 17 august 2014 - 20:52, said:

Tu chiar ai facut sala de jocuri in SIMS Posted Image Posted Image

Da am vrut sa vad cum ar arata ...

 potae, on 17 august 2014 - 19:59, said:

Imi si imaginez tarani romani cu muschi si tarani tigani parcagii cum iti sparg alea pe acolo beti pt. ca au pierdut la Fifa sau la Hentai Girlfriend 9 =))

Nu e problema de chestia asta ...:))

#9
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Omul este intreprinzator si trebuie apreciat, dar trebuie mai intai sa faci un studiu de piata, sa mergi si pe la concurenta, sa vezi cam ce potential de clienti ai, degeaba ai doar un concurent daca si la ala bate vantul, dupa care trebuie sa iti faci un srl, asta te va costa in functie de cum il faci, umbli tu si platesti taxele la minim, sau angajezi un consilier si te va costa un 5-800 de ron in plus. Dupa ce faci srl pasul 2 si cel mai important este modul de joaca, licentierea, nu stiu sa te sfatuiesc unde sa mergi, si ce sa faci, ar fi prea simplu sa cumperi jocurile si sa le dai drumul la clienti pe joaca,aici vei avea de sapat, si daca vrei sa dormi bine noaptea trebuie sa fii 99% legal, asta ca sa dormi bine, licentele alea iti pot inchide sala, restul te mai descurci tu, ca esti baiat destept, o sa inveti si singur cum sa iti feresti munca de hotul suprem, adica statul roman.

#10
Stoican95

Stoican95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.08.2014

 opop, on 17 august 2014 - 21:06, said:

Tare afacere, asa gandeam si eu dupa 4 clase.


Adica , daca tot crezi ca stii mai multe ca mine , explica-mi ca sa stiu si eu ! ;) Geniule

#11
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Afacerea a fost buna cand a aparut prima oara, sali de net, videoteci, etc, nu mai fiti rautaciosi, daca te apuci serios de asta ia in calcul si niste aparate de facut sandwich-uri, ceva dozatoare cu bauturi racoritoare, omul se joaca, dar mai si mananca, si mai bea un suc, o cafea, mai ai nevoie de aerisire buna, si confort, omul multumit vine si a doua oara.

#12
Stoican95

Stoican95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.08.2014

 sammydo, on 17 august 2014 - 21:10, said:

Afacerea a fost buna cand a aparut prima oara, sali de net, videoteci, etc, nu mai fiti rautaciosi, daca te apuci serios de asta ia in calcul si niste aparate de facut sandwich-uri, ceva dozatoare cu bauturi racoritoare, omul se joaca, dar mai si mananca, si mai bea un suc, o cafea, mai ai nevoie de aerisire buna, si confort, omul multumit vine si a doua oara.

Multumesc !

 sammydo, on 17 august 2014 - 21:07, said:

Omul este intreprinzator si trebuie apreciat, dar trebuie mai intai sa faci un studiu de piata, sa mergi si pe la concurenta, sa vezi cam ce potential de clienti ai, degeaba ai doar un concurent daca si la ala bate vantul, dupa care trebuie sa iti faci un srl, asta te va costa in functie de cum il faci, umbli tu si platesti taxele la minim, sau angajezi un consilier si te va costa un 5-800 de ron in plus. Dupa ce faci srl pasul 2 si cel mai important este modul de joaca, licentierea, nu stiu sa te sfatuiesc unde sa mergi, si ce sa faci, ar fi prea simplu sa cumperi jocurile si sa le dai drumul la clienti pe joaca,aici vei avea de sapat, si daca vrei sa dormi bine noaptea trebuie sa fii 99% legal, asta ca sa dormi bine, licentele alea iti pot inchide sala, restul te mai descurci tu, ca esti baiat destept, o sa inveti si singur cum sa iti feresti munca de hotul suprem, adica statul roman.


Multumesc frumos !

Edited by Stoican95, 17 August 2014 - 21:17.


#13
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Nu stii cu ce se mananca afacerea asta, nici tehnic (ps4 nu se poate moda) nici administrativ (jocuri pirat lol, te depisteaza rapid) si nici economic (stii cat costa sa platesti chiar si cu salariul minim ? plus contabil)

din ce vrei tu sa faci baie ? ai conducte si canalizare trasa "pe hol " ?

Edited by opop, 17 August 2014 - 21:32.


#14
Stoican95

Stoican95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.08.2014

 opop, on 17 august 2014 - 21:31, said:

Nu stii cu ce se mananca afacerea asta, nici tehnic (ps4 nu se poate moda) nici administrativ (jocuri pirat lol, te depisteaza rapid) si nici economic (stii cat costa sa platesti chiar si cu salariul minim ? plus contabil)

din ce vrei tu sa faci baie ? ai conducte si canalizare trasa "pe hol " ?

am inteles , si sunt imposibil de facut aceste lucruri ?  ps4 nu stiam nimic de el pt ca am folosit numai xbox pana acum si am inteles faza cu modarea si jocurile ca nu merg facute ... si cu baia stai linistit ca nu e foarte greu , si angajati nu o sa am pentru ca o sa stau eu si . fratele meu ! Daia am facut acest topic pentru a ma informa deci nu te mai da mare geniu , ca eu macar recunosc ca nu stiu unele lucruri !

#15
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
Angajeaza-te la sala existenta ca sa mirosi cum merg lucrurile si apoi treci pe aici.

#16
Stoican95

Stoican95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.08.2014

 veman, on 17 august 2014 - 21:52, said:

Angajeaza-te la sala existenta ca sa mirosi cum merg lucrurile si apoi treci pe aici.

Stiu asa in mare ce se petrece , nu e rea nici aia dar eu am ceva in cap mult mai frumos si mai modern , el numai ca are spatiul intr-o zona mai buna ..  asta e singurul avantaj ,destul de major

#17
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
Asta am facut si noi : un local mai frumos si mai modern fata de concurenta si... apoi au mai aparut inca patru sau cinci... in final am stins lumina vreo trei.

Nu inseamna neaparat ca mai frumos si mai modern iti va garanta succesul ori iti va genera profit mai mare.

La start, investitia trebuie sa fie cat mai redusa, apoi vezi ce trebuie sa modernizezi.

Vezi ca pe la Reg. Com. este un departament ceva care ar trebui sa-ti elucideze misterul cu licentele... cel putin asa am retinut, ca se ocupa de PJ cu informatii despre desfasurarea activitatii.

Totodata mai poti intra si pe avocatnet si sa arunci intrebarea acolo, strict referitoare la hartogarii si legi.

Eu am Xbox (de care oricum nu prea am timp), dar daca eram mai tanar si nu aveam posibilitatea ca sa-mi cumpar... poate m-as fi dus intr-o astfel de sala... asa cum ma duceam acum 15 ani sa joc Street Fighter si alte alea ... :)

Cat despre harta din SIMS :) ... invata si tu un SketchUp

Am o prietena care tocmai si-a deschis un SH amenajat intr-un mod "simpatic", altfel decat ce alte SH-uri am vazut eu, dar fiindca magazinul ei este plasat aiurea (pe o strada putin circulata), concurenta de vis-a-vis ia tot. Concluzia este ca trebuie sa analizezi potentialul din zona aia in care ai tu spatiul.

Retine un aspect : va trebui sa fi 99% legal si din 1% sa scoti grosu' . O sa-mi sara forum-istii in cap, dar cam asa sta treaba...in realitate!

#18
MikeD

MikeD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 04.09.2013

 gerbil, on 17 august 2014 - 19:52, said:

Pentru a face o sala de jocuri iti trebuie firma. Numai merge ca la inceputul anilor '90 cand se inchiriau casete video scrise cu pixul si fara acte in regula. O sa ai controale la sange, de la snacksuri, sucuri, curatenie si pana la jocuri care trebuie sa fie originale. Nu merge cu piratate, etc. Te ard aia de la controale de nu te vezi.

Eu știu în orașul natal o sală care are doar jocuri piratate și, nesimțiții, nici nu au fifa 14.

Un sfat: vezi că fotoliile, canapelele trebuie să fie confortabile că nimeni n-o să-ți stea pe scaune de lemn.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate