Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ajutor schema electrica casa

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013

View Postflomelomanul, on 17 august 2014 - 17:04, said:

Si acolo, in tarile calde, unde zici ca prestezi, tot asa nu se respecta normativele, dupa cum dai sfaturi? Sau nu te complici sa le respecti?


Nu-s mai calde, sunt mai reci.  :)  Eu înțeleg că complicațiile aduc mai mulți bani celui care le provoacă  :)

Cred că i-am precizat de două ori că ce spun este doar orientativ, părerea și experiența mea  Despre norme și materiale să întrebe pe alții. Tuburi și zeci de doze nu mai folosește nici dracu, asta era acum 30 de ani când erau altfel de cabluri. Nici măcar sub tencuială, eventual pentru cabluri mai sensibile, de telefon sau computer, ca o protecție  suplimentară sau în pereți de beton. Există cabluri care rezistă înăuntru, afară, în umezeală, sub tencuială, oriunde, doar sub  pământ nu. De asta i-am spus să întrebe la magazin sau pe meseriaș ce cablu să folosească, ăla care îi face instalația o să aleagă.
Americanii nu sunt chiar cel mai bun exemplu În privința instalațiilor sunt țară în curs de dezvoltare. Și oricum totul e altfel, materiale, tensiune, curent mare în cablurile care se încălzesc etc, treaba lor.

uite așa  se face

[ https://i.imgur.com/K4V9Mht.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

și apoi așa

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZofsPLJZUMw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aș fi curios să văd cum fac americanii ăia, pământează și țevile alea de metal sau vine mai târziu un bou cu mașina de găurit și trece și prin țeavă și prin cablu și au tot peretele sub tensiune

#20
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Chiar am fost curios ce ar face americanu în cazul ăsta. Am găsit o situație asemănătoare, pereții nu sunt din din gips ci din lemn și dozele lor arată puțin altfel, dar principiul e același. La fel are și el, prize, întrerupătoare și lămpi.
Acum îmi pare rău că am zis de ei că lucrează mai primitiv, exact așa aș face și eu, ca nenea ăla.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ViS_-8KLZsU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qTXEtrUX56I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Aribert, 17 August 2014 - 22:30.


#21
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu recomand cabluri trase direct, fără tub. Nu mă refer aici doar la normative ci la posibilele reparaţii viitoare. Eu locuiesc într-un bloc vechi în care nenorociţii au îngropat cablul direct în tencuială (aşa se făcea standard pe vremea lui Ceaşcă... era un cablu special de aluminiu cu izolaţie groasă care se îngropa direct) şi acum cînd/unde am probleme (mai ales că e aluminiu)... îţi dai seama cît de "uşor" pot să repar ! Ce să mai vorbesc că e cablu fără împămîntare la priză (da, aşa a fost dat în folosinţă blocul... NU este o improvizaţie, aşa se lucra oficial de către electricienii de la firmele de stat pe vremea aia pt obiective gen locuinţă)

Deci tragi tuburi (poa' să fie şi copex prins din loc în loc) şi numărul minim de doze. Prin minim înţeleg că în unele cazuri poţi să nu ai nevoie de doze, de ex. la prize mergi din priză în priză, în loc să mergi pînă la o doză şi de acolo să tragi cîte un cablu pînă la fiecare priză.

practic mai tîrziu dacă te răzgîndeşti poţi relativ uşor să tragi alt cablu cu mai multe/mai puţine fire.

Dacă tot faci instalaţia recomand să tragi tuburi suplimentare şi pt trasee pe care ai putea să vrei să bagi cablu de net, sau de o eventuală alarmă. Nu te zgîrci la tuburi şi nici la doze acolo unde ai cea mai mică bănuială că ar fi loc de mai mult. De ex, poţi pune şi locuri de lampă de tip aplică în dormitor ("veioză" direct pe perete), doze de întrerupătoare la capătul patului, etc - nu ar fi frumos de ex. ca în dormitor să poţi aprinde/stinge din 3 locuri: de la uşă şi de la capătul patului de 2 persoane ? Evident, în acest caz, lasă loc în perete, într-o doză de dimensiuni ceva mai mari, pt releul pas cu pas necesar ca să faci treaba asta... chiar dacă nu-l vei monta ACUM.

#22
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
În pereții din plăci de gips nu e așa de greu de înlocuit cablul, scoți dozele, legi cablul nou de cel vechi și îl tragi în locul lui. Cu tub e și mai ușor, e adevărat.
Dar asta cu rezervele e un argument bun. În caz că vrei mai târziu să tragi un cablu de antenă, net, boxe etc. Nu e rău să ai niște tuburi pregătite numai să nu uiți unde ai pus dozele.
Mie nu-mi plac prea multe doze cu cleme prin pereți, sunt cu atât mai multe puncte unde se poate întâmpla ceva și trebuie să strici zugrăveala sau tapetul ca să le deschizi. De aceea le evit cât pot, dar și asta e o părere personală.

#23
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostMembruAnonim, on 17 august 2014 - 17:36, said:

.......Conductori ? Eu stiu ca astia sunt la tren Posted Image  .
...... Un apartament are instalatia cu conductori bagati in copex din plastic si atat ....
......Ce sa fac?  Sa caut firmele de electricieni care au lucrat si sa le cer refacerea instalatiei ?
-Nu te speria ca echipele au lucrat foarte corect acolo..Incearca sa aprinzi o bucata de copex din acela si daca reusesti poti devenii electrician,daca nu incearca politician,prim ministru,cioclu,redactor la antena 3 ,sau orice altceva ....Cat despre conductori ce sa inteleg? ca ai gasit conductori de tren bagati in ..copex? CRED CA E BINE SA RETII URMATOAREA POEZIE:
,,Dau sfaturi numai celor ce știu sa le primească
Nu-mi irosesc cu prostii clipita pamantească
Caci pe-nțelept prieten ti-l faci printr-o povață
Iar prostul pentr-un sfat te va urî o viață" ...    Sorry.

Edited by Arayan, 18 August 2014 - 00:23.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 17 august 2014 - 17:36, said:

Ce sa fac?  Sa caut firmele de electricieni care au lucrat si sa le cer refacerea instalatiei la nivelul lemnului?

Nu era chiar o intrebare .....dar o las asa.

Eu nu sunt nici speriat si nici ingrijorat
La instalatia casei mele electricieni au lucrat
Eu nu ma supar, ajut pe toata lumea
Fara sa astept nici macar o acadea


Spui sa incerc sa aprind o bucata de copex, copexul prin natura lui este ignifug, fiind o protectie pentru firele (conductorii) electrice, de cand a fost inventat, copexul nu arde. Eu nu ma supar, ajut pe toata lumea. Asa ca o paranteza, poate faci confuzie, exista intradevar niste tuburi de protectie, care chiar seamana, care sunt inflamabile dar au intrebuintare in instalatiile sanitare.

Pana la urma cum e cu cablurile alea, se folosesc sau nu la interior? Eu am dovedit ca DA, mai ramane sa accepti. Referitor la conductorii de tren...esti prea ...rigid, viata e frumoasa, uneori mai si glumim...ca nu toti gusta... Sorry.

Edited by MembruAnonim, 18 August 2014 - 08:46.


#25
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 06.02.2012

View PostAribert, on 17 august 2014 - 22:23, said:

Chiar am fost curios ce ar face americanu în cazul ăsta. Am găsit o situație asemănătoare, pereții nu sunt din din gips ci din lemn și dozele lor arată puțin altfel, dar principiul e același. La fel are și el, prize, întrerupătoare și lămpi.
Acum îmi pare rău că am zis de ei că lucrează mai primitiv, exact așa aș face și eu, ca nenea ăla.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ViS_-8KLZsU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qTXEtrUX56I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Astia sunt tamplari nu electricieni............pozeaza cablul cu cuie.......mare idiotenie.....contrar tuturor normelor.
Mai bine cred ca asa nu trebuie procedat.
Cablul trebuie introdus in copex metalic si prins cu cleme pe structura aia de lemn.

#26
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
sa zicem ca are protectie antifoc,mai bagi si copex plastic,merge? In concluzie,ma poate ajuta cineva cu o schema?ce grosime sa aibe firele care intra in sigurante, de la retea. Unde ar trebui puse dozele.as fi recunoscator daca mi-ar arata cineva pe desenul atasat d mine

#27
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Cuie pe cablu nu e voie.
Nu știu ce folosește ăla, nu se vede , dar sper că a folosit așa ceva

[ https://i.imgur.com/fGhe9DF.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 06.02.2012

View PostAribert, on 18 august 2014 - 16:58, said:

Cuie pe cablu nu e voie.
Nu știu ce folosește ăla, nu se vede , dar sper că a folosit așa ceva

[ https://i.imgur.com/fGhe9DF.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Se vede destul de clar, cuie idoite, mantaua cablului strangulata, mai are putin si se foarfeca, ia ghiceste ce se intampla  daca creste temperatura.
Repet; tamplari.

#29
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
La nivelul lemnului iti sugerez sa folosesti cablu cu intarziere la propagarea flacarii protejat in teava metalica sau copex metalic.

#30
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Vorbim de mere si ne referim la pere desi noi mancam prune. La americani, exista alte normative. Sunt niste reguli din care s-au inspirat mult si ai nostri si nu numai. Ca deh, nu la Radauti s-a inventat curentul electric, nu? Oamenii aia lucreaza asa de aproape un secol. Doar electricienii au voie sa lucreze in bransa. Nu tamplarii. Sau faiantarii. Daca va uitati cu atentie si daca aveti rabdare sa cautati pe youtube o sa vedeti ca peste tot la trecerea prin lemn se foloseste o bucata de metal care se prinde peste zona in care traverseaza cablul. Ca sa nu vina un Dorel si sa faca o buba.
La noi sunt alte normative. Dvs daca aveti casa in tara noastra e normal ca trebuie sa aveti totul dupa I7 / 2011. Normativul romanesc in domeniu. Restul e vorbarie goala. Cum spunea si dl Trisina, este indicat sa folositi CYYF + copex metalic si diferentiale. Dormiti linistit. Lucrurile simple sunt cele mai bune.

#31
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Nu contest calitatea cablurilor folosite de cei din filmulet, dar ca sa pozez cabluri neprotejate pe structura de lemn, e o adevarata crima. Pacat de ei ca au cetatenie americana.

#32
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012

View PostGeorgeTrisina, on 19 august 2014 - 13:48, said:


Dati-mi va rog un exemplu de siguranta mai complexa pt priza respectiv lumina,pe care sa le pun in panou

pentru 16 / 10 A

#33
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
16A pt priza cu cablu 3x2,5mmp si 10A pt iluminat cu cablu 3x1,5mmp
pt general 20A
Coloana de al tabloul general la mansarda 20A cu cablu 3x4mmp

#34
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View PostMembruAnonim, on 17 august 2014 - 17:36, said:

Ce topic interesant, cel putin pentru mine. Vad ca pe forum avem electricieni extrem de precauti...dar doar pe forum probabil. Zic probabil pentru ca in realitate lucrurile se intampla altfel. Am doua apartamente, in imobile diferite(deci echipe diferite!), ambele au si mansarda , deci acoperis usor, din lemn si ce sa vezi ? Echipele de electricieni, firme autorizate dealtfel...ca nu accepta altfel ENEL-ul, ce au facut? Tub metalic? Nici macar teava banala metalica..din aia neagra. Un apartament are instalatia cu conductori bagati in copex din plastic si atat (totusi nu sunt pozati pe lemn...dar prin diverse zone se ating de acesta iar  al doilea apartament are cablu CYYF (adica oarecare protectie la foc) dar care e pozat pe grinzi...bagat prin vata...fara nici o opreliste. Ambele trasee sunt pentru iluminat, fireste...ca nu ajungeau in tavan cu prizele.
Ce sa fac?  Sa caut firmele de electricieni care au lucrat si sa le cer refacerea instalatiei la nivelul lemnului?
Tot echipele alea ti-au facut si peretii din rigips? E clar te-ai complicat cu electrozugravi asa ca da fuguta si adu-i inapoi sa-ti repare neregulile pana nu iei foc.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGeorgeTrisina, on 19 august 2014 - 15:25, said:

Tot echipele alea ti-au facut si peretii din rigips? E clar te-ai complicat cu electrozugravi asa ca da fuguta si adu-i inapoi sa-ti repare neregulile pana nu iei foc.

Asa cum am mai spus, sunt convins ca treaba este ok in exemplele date de mine. Pe de alta parte, pe instalatia de iluminat nu am si nici nu am sa am consumatori mari, de aici si garantia ca nu se va intampla nimic. Am sa am grija sa nu supradimensionez vreodata sigurantele pe iluminat ...si cam atat.

Aaa, nu am pereti de rigips, am de BCA si pe alocuri caramida. Vad ca m-ai citat...dar ai citit cu atentie ce am scris acolo? "Electrozugravii" aia erau firma de electricieni ! Autorizati ! Care au facut doar instalatia electrica a blocului, atat.

Edited by MembruAnonim, 19 August 2014 - 21:31.


#36
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pai... daca tot sustii ca e bine, atunci nu inteleg de ce ne mai intrebi pe noi "ce sa fac?"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate