Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

ajutor schema electrica casa

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
salutare! vreau sa ma ajute cineva care se pricepe cu instalatiile electrice,sa-mi arate pe schema atasata de mine,cum si unde ar trebui sa pun dozele in perete cat si circuitul firelor,si ce valoare sa aiba sigurantele.Locuinta este o mansarda,iar tabloul de sig. vreau sa il pun in dreptul celui de la partier.Multumesc in avans Posted Image     [IMG]http://i61.tinypic.com/1zv8hle.png[/img][ http://i61.tinypic.com/1zv8hle.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adybnt, 17 August 2014 - 10:21.


#2
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Cheama un electrician, cu astea nu-i de joaca.

#3
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Aici nu e vorba de un sfat, ci de un intreg proiect si nu cred ca face cineva treaba asta moca.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
...si vezi ca mai ales in  mansarda nu-i de joaca.

#5
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Sa inteleg ca ai vrea sa tencuiesti urgent si de aceia ai vrea doar sa pozezi si instalatia electrica.Urmand ca ulterior,pe parcurs sa chemi si electricianul.Inteleg perfect ca ai vrea sa termini lucrarile cat mai repede numai ca ele trebuiesc facute neaparat intr-o anumita ordine,altfel nu se poate.Asa dar parerea mea e ca sa chemi un electrician,aceasta lucrare fiind minora poate fi terminata intr-o zi,pentru ca acolo observ ca ai si un circuit de scara cu dubla comanda,si ca nu ai specificat pe unde intra coloana de alimentare,asa dar parerea mea personala dupa vreo 35 de ani electrici ; termina-ti instalatia electrica inainte de tencuiala.-Spor la treaba.

#6
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
coloana intra pe unde este tablou sigurante,nu e cu cap scara...e o instalatie simpla ,am cerut o schema ,daca are timp cineva...nu sa-mi vina acasa sa faca moca

#7
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postadybnt, on 17 august 2014 - 12:46, said:

...coloana intra pe unde este tablou sigurante,
-Da dar nu cred ca sti pe unde ar fi mai indicat sa si intre aceasta coloana in mansarda ca sa-ti mai si alimenteze instalatia ..

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din ce sunt peretii si tavanul?

Eu nu sunt electrician, deci nu le am, dar eu alege traseul cel mai scurt . Pentru prize as merge pe peretii aia din mijloc iar pentru iluminat pe circuit separat, as folosi cablul potrivit, si nu ma refer neaparat la grosime, in functie de materialele constituiente. Tot asa traseul cel mai scurt, pozat direct prin pod.

#9
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostMembruAnonim, on 17 august 2014 - 14:07, said:


......Eu nu sunt electrician, deci nu le am, ....
-Asa e se vede cat colo....

View PostMembruAnonim, on 17 august 2014 - 14:07, said:

...as folosi cablul potrivit, ....
In instalatii interioare nu se folosesc cabluri ci conductori..

View PostMembruAnonim, on 17 august 2014 - 14:07, said:


.... traseul cel mai scurt, pozat direct prin pod....
-Mansarda n-are pod...

Edited by Arayan, 17 August 2014 - 14:28.


#10
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
exact pe acolo intra coloana la partier,deci tot in dreptul  ala vreau sa pun tabloul in mansarda.deocamdata sunt in faza de izolatie cu vata,peretii o sa fie din rigips iar tavanul din lambriu pvc

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Conductori ? Eu stiu ca astia sunt la tren Posted Image  .

Am spus cablu si cred ca nu este gresit, referindu-ma la tipul constructiv al izolatiei...iar pentru lemn (daca are lemn) spuneam sa foloseasca din ala cu doua randuri de izolatie.

Referitor la podul mansardei, ce sa spun? Eu am mansarda cu pod...Cred ca sunt unic.Posted Image   Podul a rezultat din aducerea la orizontal a acoperisului  cu rigips. Nu ai vazut asa ceva? Sau poate nu se numeste pod? Posted Image  Pod necirculabil e bine?

M-ai facut curios : https://www.google.r...=cablu electric
Ce spuneai ? Posted Image

Edited by MembruAnonim, 17 August 2014 - 14:48.


#12
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
ai dreptate mestere cu podul necirculabil,asa e si la mine,oricum  hai sa fim on topic

#13
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Eu lucrez de mult în altă parte și am observat că practicile nu se potrivesc uneori cu cele din țară. Așa că spun doar ce aș face eu în cazul ăsta.
Pereții fiind din plăci de gips nu m-aș complica cu tuburi și doze de derivație. Aș pleca din tablou de la o siguranță de 16A cu un cablu de 3x2,5mm2 până la prima priză, de acolo la a doua  și așa mai departe, pe drumul cel mai scurt. Fiind dormitoare, nu sunt cine știe ce consumatori, ar ajunge un circuit pentru cele 6 prize. Pentru cea de la baie aș trage dacă e posibil un cablu separat care vine de la o diferențială.
Pentru lumină la fel, dar de la o siguranță de 10A și un cablu mai subțire, de 3x1,5 de la tablou la primul întrerupător, de acolo la al doilea etc. De la fiecare întrerupător câte un cablu de 3x1.5mm2 peste tavan până la lampă.
Eu când pun un astfel de cablu în perete de gips am grijă să nu atârne acolo unde cel care închide peretele o să-și monteze șuruburile, s-ar putea să îl atingă,. Sau cel puțin să atârne mai lejer nu fix.
Și încă ceva, dacă într-una din încăperi vor fi 2 întrerupătoare pentru aceeași lampă cablul dintre ele trebuie să fie cu 5 fire, deci 5x1,5.mm2.
Cum s-a spus și mai sus, electricianul are nevoie de maxim o zi.

Edited by Aribert, 17 August 2014 - 15:56.


#14
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
mersi albert,acolo unde ai specificat 2 intrerupatoare,o sa fi doar unul.deci in tablou o sa fie o sig. de 16A pt priza si una de 10a pt lumina. Inca ceva,cablurile care sunt mai bune cele litate sau tip sarma?

#15
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

View PostAribert, on 17 august 2014 - 15:55, said:

Eu lucrez de mult în altă parte și am observat că practicile nu se potrivesc uneori cu cele din țară. Așa că spun doar ce aș face eu în cazul ăsta.
Pereții fiind din plăci de gips nu m-aș complica cu tuburi și doze de derivație. Aș pleca din tablou de la o siguranță de 16A cu un cablu de 3x2,5mm2 până la prima priză, de acolo la a doua  și așa mai departe, pe drumul cel mai scurt. Fiind dormitoare, nu sunt cine știe ce consumatori, ar ajunge un circuit pentru cele 6 prize. Pentru cea de la baie aș trage dacă e posibil un cablu separat care vine de la o diferențială.
Pentru lumină la fel, dar de la o siguranță de 10A și un cablu mai subțire, de 3x1,5 de la tablou la primul întrerupător, de acolo la al doilea etc. De la fiecare întrerupător câte un cablu de 3x1.5mm2 peste tavan până la lampă.
Eu când pun un astfel de cablu în perete de gips am grijă să nu atârne acolo unde cel care închide peretele o să-și monteze șuruburile, s-ar putea să îl atingă,. Sau cel puțin să atârne mai lejer nu fix.
Și încă ceva, dacă într-una din încăperi vor fi 2 întrerupătoare pentru aceeași lampă cablul dintre ele trebuie să fie cu 5 fire, deci 5x1,5.mm2.
Cum s-a spus și mai sus, electricianul are nevoie de maxim o zi.
No comment.

#16
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Deci repet încă o dată, lucrez de mulți ani în domeniu dar am văzut că în țară există uneori alte norme, materiale etc, de aceea pot să spun doar ce aș face eu.
La 2 întrerupătoare m-am gândit pentru holul acela, ca să se poată aprinde lumina și de la scară și de la ușile dormitoarelor. Poate nu e nevoie, nu pot să-mi dau seama exact de dimensiunile încăperilor, eu am 3 pe hol, la intrare, în fața băii și la ușa spre cameră. dacă sunt doi trei pași nu e nevoie.
La tipurile de cablu pe care le găsești de cumpărat nu mă pricep. Cablul din lițe e mai flexibil, nu e nevoie de el în perete unde nu îl mai miști niciodată, se poate lua de exemplu pentru o lampă care atârnă sau pentru aparate pe care le miști mai des sau le tot scoți din priză. Precis  e și mai scump. Dar tipul exact e bine să întrebi la magazin sau poate mai răspunde vreun coleg care e de specialitate și le folosește.

#17
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostAribert, on 17 august 2014 - 15:55, said:

Eu lucrez de mult în altă parte și am observat că practicile nu se potrivesc uneori cu cele din țară. Așa că spun doar ce aș face eu în cazul ăsta.
Pereții fiind din plăci de gips nu m-aș complica cu tuburi și doze de derivație.
Si acolo, in tarile calde, unde zici ca prestezi, tot asa nu se respecta normativele, dupa cum dai sfaturi? Sau nu te complici sa le respecti?
Cablurile fara protejare in tub sunt admise doar daca sunt armate sau daca in fisa tehnica emisa de producator se admite o astfel de pozare. Cred ca n-ar trebui sa folosim cuvantul "cabluri" cu atata usurinta, fara sa facem precizarile necesare. Sunt convins ca colegul de forum care a cerut lamuriri, in momentul in care a vazut "cabluri", s-a si gandit ca poate folosi MYYM neprotejat, ca se gaseste in orice magazin si e mai ieftin decat, sa zicem, CYY(F).
Si, a-propos de lucrul prin "strainataturi", iti recomand sa te uiti pe iutub la modul de executie al instalatiilor electrice in pereti de gipscarton din SUA. "Fraierii" de acolo, nu numai ca se complica sa utilizeze un cablu special pentru instalatii fixe, dar complicatiile sunt din ce in ce mai mari cand mai si introduc respectivul cablu in teava metalica.

Edited by flomelomanul, 17 August 2014 - 17:13.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce topic interesant, cel putin pentru mine. Vad ca pe forum avem electricieni extrem de precauti...dar doar pe forum probabil. Zic probabil pentru ca in realitate lucrurile se intampla altfel. Am doua apartamente, in imobile diferite(deci echipe diferite!), ambele au si mansarda , deci acoperis usor, din lemn si ce sa vezi ? Echipele de electricieni, firme autorizate dealtfel...ca nu accepta altfel ENEL-ul, ce au facut? Tub metalic? Nici macar teava banala metalica..din aia neagra. Un apartament are instalatia cu conductori bagati in copex din plastic si atat (totusi nu sunt pozati pe lemn...dar prin diverse zone se ating de acesta iar  al doilea apartament are cablu CYYF (adica oarecare protectie la foc) dar care e pozat pe grinzi...bagat prin vata...fara nici o opreliste. Ambele trasee sunt pentru iluminat, fireste...ca nu ajungeau in tavan cu prizele.
Ce sa fac?  Sa caut firmele de electricieni care au lucrat si sa le cer refacerea instalatiei la nivelul lemnului?

Edited by MembruAnonim, 17 August 2014 - 17:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate