Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Cum dezdoi cotul? (dupa gips)

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
zepar

zepar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 24.06.2010
Salut! Am fost nevoit ca ultimele doua luni sa stau cu mana legata de gat din cauza unei fracturi de humerus. Acum ar trebui sa dezdoi mana, dar problema este ca miscarea pe care o pot face din cot este doar de la burta pana la barba si invers. Daca las mana sa atarne pe langa mine, sta indoita.. trebuie sa fortez ca sa incerc sa dezdoi cotul, si este o oarecare durere. Din exterior se vede ca fata de cotul celalalt care e ascutit, cotul de la mana rupta e rotund.

Care ar fi metoda cea mai eficienta de a aborda problema? Ma gandesc sa fortez cotul sa se dezdoaie putin apoi sa il tin in pozitia respectiva pentru cateva minute, apoi sa revin iar cu fortarea sperand sa pot sa il dezdoi din ce in ce mai mult.. eventual sa fac miscarea respectiva cu cotul bagat in apa fierbinte, si ceva masaj. Din moment ce nu pot forta foarte mult, pare totusi sa fie un proces de durata.

Voi cum ati trecut de experienta asta, si cat a durat?

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
stiam ca exista un soi de gimnastica de recuperare - intreaba un medic ortoped sau ceva de genul (poate la maini ii zice altfel).
nu te apuca sa fortezi aiurea daca doare si nu te grabi cu recuperarea
eu am avut o entorsa de gamba care se umflase foarte tare si abia dupa vreo 2 ani s-a retras de tot si nu am mai simtit nicio durere

Edited by onlyone, 16 August 2014 - 14:27.


#3
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Am trecut eu prin asa ceva,deci in primul rand nu forta sau trage de el,ia un lighean mare cu apa cat mai calda,pune sare din belsug in apa si apoi in timp ce ai mana cu problemae in apa,cu cealalta fa un masaj pe interiorul incheieturii cu miscari de dute-vino,miscari ferme dar fara sa fortezi,repeta chestia asta in fiecare seara,de asemenea in timpul zilei nu tine mana legata,las-o libera in greutatea ei eventual incerca sa faci activitatile pe care le faceai inainte incet incet,cam in 2 saptamani ar trebui sa ai mobilitate completa,iar in 2 luni sa revii la parametrii de dinainte de accidentare.

#4
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
Deja ma doare pe mine cand citesc ce-ai scris acolo. Nici n-am citit 3 propozitii...

#5
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
Am avut mana rupta cu multi ani in urma.
Tot la cot.
Dupa ce mi-au scos ghipsul deoctorul mi-a recomandat baie cu sare. Progresele erau f mici.
Apoi cineva le-a zis alor mei sa puna tarate in loc de sare.
A fost mult mai bine.
Incearca !

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Kinetoterapie.

#7
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Ce au scris colegii si o baie calduta.

Pe vremea mea se facea cu forta, ceea ce nu e bine deloc.

#8
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postzepar, on 16 august 2014 - 14:18, said:

Care ar fi metoda cea mai eficienta de a aborda problema?

Recuperare medicala la o clinica specializata ;)

Ca tine am patit si eu si mi-am recastigat mobilitatea cotului

#9
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Si eu am avut mana stanga in ghips o perdioada destul de lunga (fractura urmata de ceva complicatii).
Tin minte ca refacerea mobilitatii cotului a durat destul de mult.
Tratamentul (la recomandarea medicului) a fost sa pun cotul intr-un lighean cu apa calda, sa fac masaj cu sapun si sa misc doar atat cat imi permite, fara fortare, in fiecare zi cu putin mai mult decat in ziua precedenta.

#10
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Si asta functioneaza dar in apa sa pui niste sare de Bazna

#11
zepar

zepar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 24.06.2010
mie mi-a dat doctorul sa iau o lotiune de Vital-Hautmilch cu care sa ma masez pe mana ca "aceasta crema ajuta sa se dezdoaie cotul mai usor".. de fapt cred ca doctorul avea o intelegere ceva cu farmacia de langa policlinica, la care m-a trimis, fiindca am dat 65 de lei pe o crema pentru piele, folosita in masaj.. poate masajul intradevar ajuta insa crema.. ma indoiesc, iar masajul puteam sa il fac si cu o crema mai ieftina.

Inainte sa ma interesez de kineto, o sa incerc metoda cu apa calda sa vad daca sunt ceva progrese.. pana la urma e vorba de un unghi doar de vreo 30 grade care trebuie indreptat.

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,155
  • Înscris: 27.10.2007
kinetoterapie, chiar facuta acasa.
intai masaj cu artrophyt, o crema care se gaseste in farmacii, mult mai buna decat sarea sau taratea. daca esti din Bucuresti o gasesti la farmacia din fata spitalului Foisor. dupa ce masezi cotul foarte bine incepi sa intinzi mina .
incepi cu cateva ex. simple , de exemplu cu fata la perete, urci mina pe perete cat poti de sus.
apoi partea hard. cotul pe masa , pumnul stans si o intanzi cat poti de mult, pana e dureros, exercitiu care il repeti la infinit.cel mai bine este sa traga cineva de palma, si acea sa nu fie mama, care are mila de tine .
ATENTIE. cu cat faci mai multe exercitii, cu atat il recuperezi mai repede. daca nu te tii de exercitii recuperarea poate dura 2-3 luni.
in restul zile , nu menaja deloc mana , incearca sa o folosesti normal, altfel se leneveste.

a fost fractura cu deplasare de te-au tinut 2 luni in gips???nicaieri se se mai tine atat in gips-se pune placa cu suruburi, din cauza riscului ca si cotul sa fie afectat si sa ramana blocat, caz in care kinetoterapia este obligatorie a doua zi si inutila dupa 2 luni. cunosc caz de copil caruia i s-a sudat cotul dupa 2 luni de gips.la tine nu e cazul, e aproape normal ca dupa 2 luni sa nu o poti intinde 100%

Edited by strongsss, 16 August 2014 - 16:33.


#13
zepar

zepar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 24.06.2010
eh, am stat in atela de gips o luna, iar o luna am avut orteza. Fractura a fost destul de nasoala, osul a fost frant pe diagonala, iar franturile au fost cativa cm paralele si una intoarsa fata de alta.. celebra fractura in urma unei partide de skanderberg. Am tija bagata:
https://scontent-a.x...007039571_n.jpg
https://fbcdn-sphoto...253478516_n.jpg

Cotul l-am indoit tot timpul, dupa ce mi-am recapatat tonusul muscular.. dar nu am dezdoit mana de tot ca nu am avut voie. Exercitiul cu cotul pe masa nu mi s-ar potrivi fiindca ar pune presiune pe osul fracturat.. ideala era o banca scott, dar o sa il pacalesc eu cumva :)

#14
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
zepar, am trecut eu prin mai multe d`astea si cel mai bine este sa nu grabesti lucrurile si sa faci zilnic mici exercitii si incet incet 'o sa`ti dai drumu', o sa vezi :)
Poate dura si luni de zile pana sa simti ca`i cotul tau, dar ai rabdare nu`i graba ca doar nu esti vre`un gimnast care tre' sa se intoarca repede in competitie.

#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ce plm de doctor e ala care dupa o asemenea operatie nu ti-a dat trimitere la gimnastica medicala?

#16
zepar

zepar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 24.06.2010
multumesc pentru incurajari! Inca nu s-a pomenit de gimnastica medicala pentru ca e prea devreme, au trecut doar doua luni de la operatie si nu am voie sa incep sa misc mana k-lumea.. doar sa indoi si sa dezdoi cotul.. ceea ce se presupune ca e o chestie cu grad minim de dificultate si o poti face acasa :) Urmeaza ca la 3 luni sa fac o noua radiografie si daca este sudat bine osul o sa incep sa fac miscari ample cu mana, cel mai probabil sub supravegherea cuiva de specialitate.. ma gandesc.

#17
tmk

tmk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.03.2006
De mult nu mai scrisesem pe forum...Tu de 2 luni nu faci extensie de cot?? - adica nu "intinzi cotul"??? Ai o problema..mare!   Trebuie sa faci kinetoterapie..pana iti iese pe nas. Cauta un serviciu de kineto care sa detina "kinetec pt cot". Si pt ce ai avut tu la cot exista orteze mobile ( stabilizeaza  fractura dar permit flexie -extensie de cot) e adevarat ca toate astea s scumpe. Sa ne mai dai de veste ce ai rezolvat.

#18
zepar

zepar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 24.06.2010
noutati nu prea am in acest moment, cotul si-a mai dat drumul dar inca nu se indreapta de tot. Am inceput serviciul si folosesc mana cat de cat, in limitele pe care mi le pot permite, si parca sa zic ca mana a inceput sa arate un pic mai bine.. sunt casier la schimb valutar nu fac cine-stie-ce munca intensa. Ajuta pe deoparte faptul ca las mana pe langa corp (nu o mai tin legata de gat) si pe de alta parte faptul ca o folosesc sa scriu la calculator si sa numar bani.
In rest, astept sa se faca 3 luni de la operatie (pe 17), sa fac o radiografie si daca e totul ok sa vorbesc cu doctorul despre kinetoterapie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate