Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Teapa nesimtita! www.depozit-online.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postceanu1980, on 23 aprilie 2019 - 00:04, said:

mai oameni buni,nu mai platiti produse in avans,aduci marfa iti dau banii sau doar daca e firma consacrata,la nivel national
Sa nu cumva sa iesiti din epoca de piatra si sa va respecte magazinele... Nu nu, mizeria trebuie sa fie la ea acasa in Romania.

Pe scurt:
a) Cei mai seriosi clienti (romani) au fost (pe vremea cand aveam ceva treaba cu din astea) cei care plateau comanda atunci cand o plasau (+/- cateva ore pana ajungeau la banca, o zi pana intra OP sau ceva asemanator).
b) Cei mai imputiti / jegosi / tepari clienti au fost cei care ziceau ca platesc la livrare, dar se "razgandeau" pe drum. Nu de alta, dar nu-i costa nimic sa-si bata PL de livrari.
c) Cei mai dobitoci erau cei care se certau ca nu platesc "inainte" de livrare, dar care insistau ca doresc marfa. Si care nu erau capabili sa citeasca si sa inteleaga ca livrarile se fac doar dupa plata (presupun ca erau ceva analfabeti). Conform legilor in vigoare, desigur.

Asa ca va recomand sa va comportati cum doriti. Si sa plangeti ca nu sunteti tratati ca in Occident cand va comportati ca si cum buda e inca in fundul curtii. Aveti magazinele si tratamentul pe care il cereti (il implorati, de fapt) prin actiunile si modul vostru primitiv de comportare.

P.S. De asemenea, am observat ca clientului roman ii este frica fix de ceea ce ar face el daca ar fi vanzator. Nu poate fi si nu gandeste sa fie un cumparator corect, astfel incat considera toti vanzatorii la fel de tepari ca el, clientul. Oh, ce sa zic, mult noroc cu atitudinea aceasta, veti ajunge pe cai mari in cur.and.

Edited by dexterash, 23 April 2019 - 01:28.


#38
Ira_Melanox

Ira_Melanox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.04.2006
Nu ai de ales cu plata in avans. Austrotherm de exemplu nu debiteaza comanda daca nu este platita in avans. Ceea ce este de inteles pentru marfa debitata la cerere.
DAR...
Pe de alta parte, avans la plata NU inseamna plata integrala in avans, care se practica in proportii absolut nesimtite pe piata. Una e garantia seriozitatii - un avans de 25-30% la plasarea comenzii, si alta e plata integrala in avans dupa care smecherul "isi bate PL" (ca sa citez de mai sus) de client. Pentru ca, nu-i asa, e vina fraierului ca a achitat in avans marfa.  
Si da, daca am de ales, voi alege mereu firma care nu imi cere plata integrala in avans (cu exceptia lanturilor mari de magazine care nu isi permit sa dea tepe). Trebuie sa am si eu in calitate de client garantia ca vanzatorul nu isi bate joc de timpul, banii si nervii mei.

#39
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu prea știi cum funcționează lucrurile în țările civilizate, n'asa?

#40
Ira_Melanox

Ira_Melanox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.04.2006
Te crezi intr-o tara civilizata, monser ? O buna dovada ca nu e asa e chiar acest thread.

#41
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Și crezi că vom ajunge țară civilizată comportandu-ne că în Africa?

Sau vrei să se ocupe alții/vecinului de partea civilizată și tu doar sa beneficiezi?

#42
Ira_Melanox

Ira_Melanox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.04.2006
Pare ca ai un motiv serios sa te simti atacat personal de o discutie despre bisnitari tepari - cu atat mai mult cu cat ii incadrezi intr-o elita a comertului la inaltimea careia nu se ridica clientul de rand :D Iti urez mult succes in afaceri, si clienti care sa te taxeze de fiecare data cand dai o gherla.

Clientul mai are si alte atributii in afara de a plati vanzatorul. Ca de exemplu: comerciantul sa inainteze plata la furnizor (nu sa tina banii bine pana faci scandal si afli ca nici macar n-au inaintat comanda), sa faca livrarea la timp (nu sa te duca cu vorba 3 saptamani), sa nu iti livreze altceva decat ai comandat (produs inferior, deci mai ieftin, deci frauda, sau produse avariate pe care le arunci la gunoi si nu le poti folosi).
Toate aceste principii de bun simt nu au fost respectate de bisnitarii de la depozit-online.ro, si merita maturati de pe piata.
Civilizatie inseamna respect reciproc, nu niste "fraieri" care respecta regulile pentru ca niste smecheri sa obtina avantaje. Si culmea, tot smecherii invoca lipsa de calitate a clientului :D

#43
GAL3KS

GAL3KS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.09.2007
Din pacate ma numar si eu printe clientii care au luat teapa de la www.depozit-online.ro  (prima data cand o patesc, dar de exista un inceput pt toate)
Am facut comanda pe site si apoi am cerut anularea ei pe motiv ca imi cereau bani extra pt transport in provincie. Mi s-a promis returnarea sumei in maxim 6 zile. Am trecut prin toate etapele prin care au trecut toti ce au avut probleme cu ei(telefoane, amanari, sms, etc) pt ca in final sa ajung sa fac reclamatie la ANPC. Dupa vreo 3 saptamani cred am primit raspuns de la ANPC ca este o frauda si au trimis reclamatia mai departe la politia ilfov. Acum am citit in post-urile celorlalti si se pare ca nici politia nu poate sa faca prea multe si urmatorul pas care ar fi?
Dar ma intreb eu oare e normal ca institutiiile abilitate ale statului(ANPC, politie) sa nu aiba nici o putere in fata acestor delicventi, sa priveasca pasibil la activitatea acestora, SA PERMITA DESFASURAREA ACTIVITATII ACESTUI SITE NENOROCIT WWW.DEPOZIT-ONLINE.RO???? DE CE NU FAC DEMERSURI PT BLOCAREA ACETUI SITE???

#44
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Nu se mai dau banii înainte. Cel mult un avans. M-am fript o data cu o comanda anulata din partea vanzatorului la care a trebuit sa astept 10 zile ca sa-mi dea banii inapoi. O data vede nashul putza finei...

#45
lup_batran

lup_batran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.03.2014
Execrabili. Nesimtire dusa la extrem.
Sfarsit de octombrie
Vorbesc cu agentul joi. Ii precizez ca doresc marfa luni neaparat. Comanda de 6000 lei. Il rog sa verifice cu depozitul daca e ok pentru luni pentru ca sa am oameni la descarcat. Ma suna inapoi, da , totul e ok , stati fara grija, luni se livreaza.
Platesc prin banca ( mare greseala, daca plateam la livrare refuzam comanda !!!!)
Se face luni . Dimineata ma suna soferul sa-i spun unde e locatia . Ii explic. Se face ora 16. Nimic. Sun soferul. Aaa, nu dom'le , ca nu mai ajung azi ca nu m-au incarcat de la depozit . Ceee? Sun agentul . Ce credeti? Stie numarul si nu raspunde . Incerc de f multe ori
Ma suna alt agent. Ca ne pare rau, nu vine luni.
Deci am.platit oamenii.la descarcat degeaba.

Capitolul 2.
Marti ajunge marfa pe la mijlocul zilei.  Ce credeti ?
4 din cele 8 produce comandate au fost inlocuite cu unele inferioare
- comandat si platit un palet de ciment Romcim , primit un palet de ciment turcesc, f prost din cate imi spune meseriasul
- comandat si platit membrana crampoane 2.5 / 20 , primit membrana 2/20
- comandat si platit plasa buzau 6 premium , primit plasa de 6 light

Sun din nou agentul , mesaje pe whatsapp, nimic. Pe orice telefon sun, nu mai raspund

MARE ATENTIE.... Sunt.niste tepari ordinari. Nu platiti niciodata inainte de livrare. Verificati marfa la sange cand ajunge. Sau mai bine, feriti-va de ei



#46
radon3

radon3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.01.2008
Am patit-o si eu in 2021! Incredibil cum de mai exista oamenii astia pe piata, politia nu ia nicio masura impotriva lor.

Au trecut deja peste 30 de zile de cand trebuie sa imi returneze 4200 lei pt ca am anulat comanda dupa ce m-au amanat o saptamana cu materialele. Am depus plangeri peste tot, ANPC, Politia Ilfov, Politia Chiajna, nimeni... nimic.

Probabil banii se duc direct in contul vreunui comandant din politie, altfel nu imi explic tupeul asta.

Vad ca apar in fiecare zi plangeri la adresa lor:

https://www.google.c....984808!9m1!1b1

Plus o petitie: https://tinyurl.com/wk8jctne

#47
Ira_Melanox

Ira_Melanox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.04.2006
Hai sa vedem ce mai fac teparii de la Depozit-online.ro.
Se numesc acum
DICO GENERAL SRL
Cod fiscal: RO43127670
Nr. Inreg.: J23/4513/2020
Capital social: 2000 lei

#48
Yesterday_A

Yesterday_A

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.05.2022

View PostIra_Melanox, on 17 aprilie 2022 - 08:13, said:


Buna seara,

se pare ca si eu sunt proaspat pagubita de depozit-online. Cum as putea sa iau legatura cu dvs.?

Edited by althea, 04 May 2022 - 04:03.


#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
https://www.google.c...16020913d0f85,1,

"Sunt in aceeasi situatie. Proces castigat cu decizie executorie. Firma isi schimba coordonatele fiscale anual. Va propun sa ne grupam mai multi in aceasta situatie si sa facem o actiiune comuna pt ca nu este firesc in aceasta lume sa fim excrocati cu miile de asemenea persoane care au facut o practica din a fura banii oamenilor si nimeni nu se sesizeaza cu privire la modul lor de a actiona."

https://citymaps.ro/...ozit-online-ro/
Pareri, majoritatea se plang de teapa luata.







edit: culmea wall-street.ro vorbeste de bine de ei.

https://www.wall-str...-popa.html#gref

"Apetitul companiilor pentru vanzarile online a crescut intr-un ritm spectaculos in ultimii ani, dovada fiind si extinderea acestui segment si in domenii in care nu ne-am fi putut imagina vreodata ca ar putea fi loc de crestere.

Este si cazul retailerului Depozit-Online.ro, controlat de catre tanarul antreprenor Adrian Popa (36 de ani), care nu a resimtit criza, iar vanzarile au evoluat intr-un ritm spectaculos.
Depozit-Online.ro este in prezent cel mai mare retailer online specializat pe materiale de constructii, companie care a reusit sa isi dubleze rulajele de la un an la altul. Compania a reusit sa incheie anul 2013 cu afaceri de peste 5 milioane de euro, iar planul antreprenorului pentru urmatorii trei ani este sa duca business-ul la peste 20 de milioane de euro.
„Am demarat afacerea Depozit-Online.ro in anul 2009. Am vazut o mare oportunitate pe aceasta nisa. La acel moment nu exista niciun magazin online de materiale pentru constructii. Chiar daca la inceput a fost o nisa, ultimii ani au devenit un segment important al vanzarii de materiale de constructii in piata”, apreciaza Adrian Popa, mananger al Depozit-Online.ro."

Edited by MembruAnonim, 14 May 2022 - 06:50.


#50
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Se numește reclama. Și se plătește. 😉

#51
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Cat timp exista dedeman si alte magazine mari ( sau mici, locale ) nu inteleg de ce ai cumpara de la astia, probabil afiseaza preturi mai mici, iar romanul vrea chilipiruri

#52
mihaimol

mihaimol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2006
TEPARI IN CONTINUARE!
Se pare ca eu am fost mai norocos. Am pierdut doar 205,90lei. Au acceptat comanda, au acceptat banii. Apoi:
"Pentru comanda dvs. nr. 609661din data10.05.2021 aveti urmatorul mesaj:
## Mesaj Automat ## Comanda dvs nu se poate onora din cauza distantei foarte mari intre depozitul nostru din Chiajna, jud. IF si adresa dvs de livrare . Aceste produse nu se pot trimite pe curierat . Ne pare rau pentru acest incovenient ## Termenul de retur a sumei achitate este de 7-14 zile lucratoare."
In cele 14 zile lucratoare m-au mai raspuns de vreo doua ori la telefon. Apoi deloc!
Drept urmare am facut o plangere la ANPC. Foarte repede mi-au rspuns ca nu este de competenta lor si ca plangerea mea a fost redirectionata catre Inspectoratul Judetean de Politie Ilfov - Serviciul de investigare a infractionalitatii economice sub aspectul savarsiri infractiunii de insalaciune.
Prin 26.07.2021 am primit o adresa de la Politie prin care mi se comunica ca s-a deschis un dosar penal si ca la finalizarea cercetarilor acest va fi inaintat Parchetului de pe langa Judecatoria Buftea cu propunerea legala.
De atunci nimic, nicio veste. Am mai trimis un mail la sfarsitul lui 2022 prin care ceream sa mi se comunice starea dosarului dar nici de la Politie niciun raspuns.
La data comenzii mele in spatele site-ului era firma Materiale de Constructii Online SRL. Desi cand am primit confirmarea efectuarii platii se mentiona: "confirmarea plății online procesată de către NETOPIA Payments în numele SAPODA VENTURES SRL". Interesant, nu?
   Astazi daca intrati pe site veti vedea ca-i cheama SAME DISTRIBUTION TEAM SRL. In rest totul, inclusiv telefoanele, e neschimbat.

Edited by mihaimol, 18 January 2023 - 12:35.


#53
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
Eu nu inteleg cum de astia dau tepe de 10 ani si nu le face nimeni nimic :))
Dau tepe si la furnizori si la clienti si apoi abandoneaza firma, deschid alta si o iau de la capat.

Si cel mai prost procuror ar putea sa faca un rechizitoriu care sa duca la confiscarea sediului, site-ului, echipamenteler etc

#54
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 01.07.2007
Mai verificati si voi firmele din spatele site-urilor pe mfinante.ro, vedeti ce apare la contact/despre noi si INTOTDEAUNA plata cash la livrare (macar la prima comanda).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate