Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mi s-au umflat labele picioarelor

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 907
  • Înscris: 30.01.2006
Acum aproape o saptamana am observat ca mi s-a umflat laba piciorului stang si m-am gandit ca este de la consumul de lichide si de la caldura desi de obicei mi se umfla mainile in astfel de situatii. Umflatura incepe imediat de sub glezna si se intande pana la degete, fara sa la cuprinda. Este nedureroasa si seamana cu un edem doar ca nu retine amprenta cand apesi.
A doua zi mi s-a umflat si piciorul drept, dar mult mai putin si doar intr-o parte, si m-a facut sa imi pun intrebari, mai ales ca nu da sa se dezumfle in timpul somnului si mai nou au inceput sa ma furnice degetele de la piciorul stang.
Nu am incercat niciun tratament cu gand sa ma duc la medic doar ca acesta m-a programat peste o saptamana si tot atunci imi va citi analizele.
Stau si ma intreb ce ar putea fi.

#2
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013
Diabet ?

#3
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
mananci sarat?

#4
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
ai munca de birou si stai toata ziua pe scaun?

guta(boala) stiu ca semanifesta cu umflaturi ale picioarelor si mainilor

#5
RWreless

RWreless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 24.07.2014
Esti fumator/fumatoare?

#6
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Ce tari doctorii astia... te programeaza peste o saptamina! Ce idiot! Pai,s-a gindit ce complicatii pot apare? Daca nu aveti asigurare de viata ,schimbati-va doctorul si mergeti la cineva care sa se uite cu atentie ,sa va prescrie de urgenta analize si tratament!

Edited by alionte, 14 August 2014 - 15:50.


#7
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
si la doctorul meu de familie tot asa merge treaba. Te programeaza cand au loc liber (peste o saptamana sau 2 de obicei, niciodata nu am fost programat in aceeasi saptamana, chiar daca mi`am facut programarea luni) sau platesc 20 de lei si am consultatie pe loc. Pe loc adica dupa ce stau la rand dupa toti cei cu programari.

#8
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostBucifon, on 14 august 2014 - 15:38, said:

ai munca de birou si stai toata ziua pe scaun?

guta(boala) stiu ca semanifesta cu umflaturi ale picioarelor si mainilor

Guta este si dureroasa, pe langa umflaturile de rigoare

View Postalionte, on 14 august 2014 - 15:50, said:

Ce tari doctorii astia... te programeaza peste o saptamina! Ce idiot! Pai,s-a gindit ce complicatii pot apare? Daca nu aveti asigurare de viata ,schimbati-va doctorul si mergeti la cineva care sa se uite cu atentie ,sa va prescrie de urgenta analize si tratament!

Toti sunt la fel, daca intrebi 20 de persoane ai sa primesti aceleasi raspunsuri, vrei diagnostic si tratament rapid, te duci la privat ( nu la privata), in fine, eu as reduce consumul de carne de orice fel, as bea foarte multe lichide, chiar si ceai verde, nu as mai manca sarat o perioada lunga, as renunta la cafea si alcool ( tot o perioada).

Edited by sammydo, 14 August 2014 - 16:05.


#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Poate fi vreo alergie...

#10
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 907
  • Înscris: 30.01.2006
De obicei in alergii edemele sunt dureroase, parca. Pe mine nu ma doare nimic. Doar o vaga senzatie de disconfort.

#11
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Eu am dureri la degete + umflaturi locale de peste o luna.
Am fost la 4 doctori + 1 profesor si ce sa mai zic.....am 4 diagnostice.

In cateva zile urmeaza sa fac rmn pentru ca la radiografie si ecografie e totul frumos si la locul lui.
Sunt la al treilea tratament cu antiinflamatoare.

Un mare rahat.

Edited by bibi, 14 August 2014 - 16:56.


#12
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
- Sindrom Morton
- Artroza
- Artrita
- Nu am nimic. Am fortat piciorul.

Edited by bibi, 14 August 2014 - 17:36.


#13
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 907
  • Înscris: 30.01.2006
Nu am artroza sau artrita - nu am durere, inflamatie sau rigiditate, nu sunt afectate articulatiile. Am 40 de ani, nu ar trebui sa le am. Nu am bataturi.
Sper sa nu am nimic, doar ca o am de o saptamana deja. Nu ma doare. Se dezumfla la efort.
Nu fumez. Nu aveam diabet pana acum. Stau intradevar foarte mult la birou. Nu beau alcool.

Edited by Baghe, 14 August 2014 - 17:49.


#14
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"- Nu am nimic. Am fortat piciorul."
Dupa parerea mea acesta este raspunsul corect avind in vedere ca celelalte 3 boli TOATE debuteaza cu durere ceea ce tu spui ca nu prezinti .
Evita sarea , maninca pepene verde , e sezon , evita bauturi carbogazoase si alcool.

#15
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 907
  • Înscris: 30.01.2006
Ambele picioare? Pentru ca am ambele picioare afectate doar ca unul mai putin si doar intr-o parte. Arata foarte ciudat ca o pernita care acopera partea interioara, dinspre celalalt picior, a labei.

#16
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013

View PostBaghe, on 14 august 2014 - 17:47, said:

Nu aveam diabet pana acum.


Cum adica "pana acum" ?
Esti sigur ca nu ai ? Din cate stiu picioarele se pot umfla si din cauza diabetului..

Edited by WindyZ, 14 August 2014 - 19:12.


#17
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 907
  • Înscris: 30.01.2006
La ultimul control, acum doi ani, nu aveam. Parca poti face diabet si de stres, daca nu ma insel.
Oricum, acum pe seara au aparut galme pe traseul venos. Blocaj sau poate staza, cine stie. Daca evolueaza mai rau renunt la programare si ma duc la o policlinica privata.

#18
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013

View PostBaghe, on 14 august 2014 - 20:14, said:

La ultimul control, acum doi ani, nu aveam. Parca poti face diabet si de stres, daca nu ma insel.
Oricum, acum pe seara au aparut galme pe traseul venos. Blocaj sau poate staza, cine stie. Daca evolueaza mai rau renunt la programare si ma duc la o policlinica privata.

Si de la stres, si de la multe dulciuri dar din cate stiu daca acesta e sub nu stiu cat tot diabet se considera , si daca nu mananci ceva dulce tot poti sa faci..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate