Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Rețete pentru studenți

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
TorchMan

TorchMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.10.2012
Salut !

Din toamnă "intru în pâine". Sunt curios cei care sunteți sau ați fost studenți, ce obișnuiți/obișnuiați să vă faceți de mâncare?

Nu aș vrea să mă bazez prea mult pe fast-food așa că aș vrea să facem un meniu pentru o zi obișnuită. (E lesne de înțeles că, fiind student, rețetele ar trebui să fie pe cât de simple și ieftine, pe atât de gustoase și sănătoase)

Mic dejun :

- Mie personal îmi place foarte mult omleta cu de toate. Amestec două ouă cu niște bucățele de cârnat + condimente. După, presar niște brânză rasă cât încă e fierbinte ca să se topească. Mai adaug niște legume și voilà. Eventual la sfârșit un iaurt și cred eu că ar fi ok.

Prânz:

- La capitolul ciorbe, nu stau prea bine, aici aștept sugestii Posted Image probabil o ciorbă de legume.
- La felul 2, ar merge cârnați cu mazăre și porumb (simplu de preparat) sau chiar și cartofi prăjiți cu o salată , dacă ești pe la sfârșitul lunii Posted Image

Cină :

-Ceva alimente ușoare, cum ar fi o bere sau ceva de genu Posted Image  Totuși un compot de la mama de acasă e de asemenea bine venit Posted Image

Un calcul rapid ar fi :

1. Cutie mazăre verde 680g - 3.53 lei
2. 10 ouă - 5.00 lei
3.  7 iaurturi - 7.00 lei
4.  Porumb dulce , 340g - 7.77 lei
5.  Spaghetti 500g - 8.00 lei
6.  Cârnați țărănești, 3-4 buc,- aici nu cunosc prețul, să zicem 10-15 lei ?

TOTAL: 46.3 lei (Am ținut cont de faptul că majoritatea legumelor cum ar fi ceapa,cartofii,morcovii,verdețurile și brânza le primești de acasă)

Concluzie: Cu un maxim de 50 de lei, consider că ai supraviețui 1 săptămână.

Voi ce părere aveți ? Posted Image

Edited by TorchMan, 13 August 2014 - 13:57.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
o bere - de nepretuit
doua beri in oras- bugetul pe doua zile

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Conteaza unde o sa stai.
Camin, chirie , gazda. Oricum , cu 50 lei cam greu o saptamana.
Daca dai la buci de 3 ori pe saptamana , nu iti ajung nici de prezervative bune. Ramai nemancat.

Edited by mihai!, 13 August 2014 - 14:08.


#4
TorchMan

TorchMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.10.2012
Aici mă refer strict pe mâncare. Încerc să îmi administrez banii cât mai bine,concentrând un procent cât mai mare pe lucrurile cu adevărat "importante". "Socializarea" e o chestie foarte importantă. Posted Image

View Postmihai!, on 13 august 2014 - 13:58, said:

Conteaza unde o sa stai.
Camin, chirie , gazda. Oricum , cu 50 lei cam greu o saptamana.
Daca dai la buci de 3 ori pe saptamana , nu iti aung nici de prezervative bune. Ramai nemancat.

Prezervativele se încadrează la categoria "Altele" :D

Edited by TorchMan, 13 August 2014 - 14:04.


#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Cu 3 carnati taranesti traiesti o saptamana? sa fim seriosi.
Si io zic ca daca te apuci de luni cu mazarea, deja pe joi ti se apleaca de la atat mazare.
oricum, adunand toate ingredientele alea, tu nu ai decat maxim 3 kg de mancare. crezi ca rezisti cu 3 kg de mancare o saptamana?

#6
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Renunta la lista aia.
Oricum vei manca la greu cartofi prajiti , margarina ,magiun si sunca . Tentatiile sunt prea mari si banii vor zbura repede.

Edited by mihai!, 13 August 2014 - 14:07.


#7
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006

View Postmihai!, on 13 august 2014 - 14:03, said:

Renunta la lista aia.
Oricum vei manca numai cartofi prajiti , margarina si magiun . Tentatiile sunt prea mari si banii vor zbura repede.

si din cand in cand (atunci cand vine de acasa) mai baga si cate un ou prajit si poate un lapte batut.

#8
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Uite pranzul si cina (micul dejun il ratezi ca dormi la ora aia):

[ http://1hdwallpapers.com/wallpapers/chicken_shawarma.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tatarduka, 13 August 2014 - 14:07.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Mic dejun: Ceai,cafea, paine prajita cu unt si usturoi, salata cu detoate, branzeturi.
Amiaza: Cantina. Ciorba + de obicei cas pane
Cina: paste, mancare indiana, gulyas. Daca n-am chef de gatit, trantesc un popcorn sau fac toast-uri.

ps. lasa calculele alea. SI mie imi dadea in calcule ca o sa dau 300 RON pe mancare pe lun, si dau peste 600 ( si nu mananc in oras, dar cumpar sa am detoate, sa mananc ce vreau in confortul casei, sa gatesc ce vreau ) Posted Image

ps. eu cu 50 de lei, supravietuiesc 2 zile. Haide, 4 in conditiile in care ar fi ultimii bani.

ps. Si daca mananci numai oua, vii apoi si te plangi pe aria medicala :lol:
Eu nu pot manca mai mult de 3 oua pe saptamana...si alea 3 cu chin. Nu le tolerez. Nici chec-ul nu il pot manca din cauza oualor :(

#10
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
macaroane cu branza

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
1/2 paine feliata
400g mustar

Se ia mustarul si se intinde pe paine, dupa gust. Se repeta daca stratul e prea subtire.

Bon appetit!

#12
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
cartofi prajiti, bere, saorma, bere, paine cu parizer, bere...

#13
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
mult ceai!
paine cu mustar, dar pe mustar poti scrie: caviar, somon, etc.
dar ceaiul e de baza....

#14
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Caviar placat cu aur, cox, fructe de mare si ce mai am prin pachetul de la parinti.

#15
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Supe instant de diferite gusturi cam 1,4 ron plicul
De fapt este supa cu taitei.Atentie!:a nu se folosi si pliculetul de ulei->este ranced
Saorma,salam pana in 20ron/kg,cremvusti de pui,carnat de curcan din cel unguresc la 12ron kg,paste de diferite forme si feluri cu sosuri diferite (bagati de gust un pic de ardei tocat marunt,schimba aroma si gustul de nu-i adevarat),oua (omleta cu ardei,oua fierte,ochiuri),parizer mai putin ca e prea cald afaara si se cam strica in frigider,supa de fasole boabe minim 5 litri,fasole verde idem,sandvich cald (pizza romaneasca-de toate pe felie de pita si bagat la cuptor 10 minute),pita cu unsoare si ceapa rosie sau rosii,pateu la conserva de 200g,branza topita la calup de nylon,2,2 ron (cu marar sau topita cu smantana),margarina la kil ca e mai ieftina,fara iaurt,mai bine kefir -e mai fin si gust mai bun,laptezu,ok sau la punga din cel de fiert,depinde care e mai ieftin,orez cu legume sau mexican cu carnat,bere la pet de 1 l (la 2 litri se rasufla,la jumate de litru e prea mica),sau din cea slab alcoolica de la lidl (1,4-1,6 ron)
La sfarsit de luna pita goala cu mustar sau ketchup.

Edited by alexbjorg, 13 August 2014 - 17:15.


#16
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014

View PostTorchMan, on 13 august 2014 - 13:51, said:

Salut !

Din toamnă "intru în pâine".
Deci ce anume din ce ai enumerat mai sus e "sanatos"?

On: iaurturi cu fibre (le cumperi separat, fibrele), nuci de toate soiurile, crude - sunt satioase si au o groaza de omega, pastele sa fie de orez, ca-s mai "sanatoase", conserve mari cu fasole deja gatita, la care sa mai adaugi carne neprajita si o salata usoara si simpla.

View PostSfPetru, on 13 august 2014 - 14:22, said:

1/2 paine feliata
400g mustar

Se ia mustarul si se intinde pe paine, dupa gust. Se repeta daca stratul e prea subtire.

Bon appetit!
Postul asta mi-a amintit de un studentas amarat ce venea la BCU si cum bufetul de acolo punea la dispozitia clientilor mustarul, ketchupul si maioneza, el venea doar cu painea. O jumatate de franzela ce o halea cu mici imbucaturi si maioneza. Se vedea ca-i de conditie foarte modesta. Si atunci m-am gandit: "ce parinti cretini!". Isi trimisesera copilul  la oras sa faca foamea.

View Postalexbjorg, on 13 august 2014 - 17:14, said:

parizer
Mai exista asa ceva in magazine?

Oricum, propunerile tale imi dau fiori. Si porcii ar face cancer de colon in doua saptamani cu asa meniu. Posted Image

Edited by Taylor_M, 13 August 2014 - 18:00.


#17
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Asa,asa.De 50 de ani se face faculta la oras,foarte multi cu bani putini si pachet de acasa (care a avut) nimeni nu a facut cancer,si pe vremea lui ceasca cu parizer jumate soia jumate secret.La cantina numai bucatarii stiau ce se pune in mancare si nimeni n-a belit ochii.Multi dintre ei dar si voi ati/au facut foamea dar nimeni nu va recunoaste acest lucru.
Parintii multora dintre voi la fel au facut faculta si au ajuns sa va faca pe voi.
In afara de cluburi si nori de "praf" mai stiti si altceva?
Ca avem cel mai mare nr de diplomati pe cap de locuitor si 'geaba.Loc de munca ioc.Toti spera sa prinda ceva afara,dar citi sint cei care o si fac ?5%?Si restul?
Intii,prima lectie a vietii e sa supravietuiesti din bani putini ca sa stii sa ii pretuiesti cand ii vei avea.
A 2a sa stii sa faci minuni in bucatarie din nimic,atunci vei sti sa faci bani din nimic.
A 3a ar fi modestia insa asta s-a pierdut de cind cu parintii spagari,etc....
Pricum bafta sa aveti,indiferent ce ve-ti invata,de bine sau de rau.

""ce parinti cretini!". Isi trimisesera copilul  la oras sa faca foamea"
Sau oare au gandit "noi nu am avut parte,nu am putut,macar tu sa iti faci un viitor".Foarte multi gandesc asa,nu ca si o seama ca dau la faculta ca sa primeasca mertan/bemveu de la parinti cadou.Si cu examen platit.Posted Image

Edited by alexbjorg, 13 August 2014 - 20:06.


#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View PostTorchMan, on 13 august 2014 - 13:51, said:

Salut !

Din toamnă "intru în pâine". Sunt curios cei care sunteți sau ați fost studenți, ce obișnuiți/obișnuiați să vă faceți de mâncare?

Nu aș vrea să mă bazez prea mult pe fast-food așa că aș vrea să facem un meniu pentru o zi obișnuită. (E lesne de înțeles că, fiind student, rețetele ar trebui să fie pe cât de simple și ieftine, pe atât de gustoase și sănătoase)

Mic dejun :

- Mie personal îmi place foarte mult omleta cu de toate. Amestec două ouă cu niște bucățele de cârnat + condimente. După, presar niște brânză rasă cât încă e fierbinte ca să se topească. Mai adaug niște legume și voilà. Eventual la sfârșit un iaurt și cred eu că ar fi ok.

Prânz:

- La capitolul ciorbe, nu stau prea bine, aici aștept sugestii Posted Image probabil o ciorbă de legume.
- La felul 2, ar merge cârnați cu mazăre și porumb (simplu de preparat) sau chiar și cartofi prăjiți cu o salată , dacă ești pe la sfârșitul lunii Posted Image

Cină :

-Ceva alimente ușoare, cum ar fi o bere sau ceva de genu Posted Image  Totuși un compot de la mama de acasă e de asemenea bine venit Posted Image

Un calcul rapid ar fi :

1. Cutie mazăre verde 680g - 3.53 lei
2. 10 ouă - 5.00 lei
3.  7 iaurturi - 7.00 lei
4.  Porumb dulce , 340g - 7.77 lei
5.  Spaghetti 500g - 8.00 lei
6.  Cârnați țărănești, 3-4 buc,- aici nu cunosc prețul, să zicem 10-15 lei ?

TOTAL: 46.3 lei (Am ținut cont de faptul că majoritatea legumelor cum ar fi ceapa,cartofii,morcovii,verdețurile și brânza le primești de acasă)

Concluzie: Cu un maxim de 50 de lei, consider că ai supraviețui 1 săptămână.

Voi ce părere aveți ? Posted Image

La ce dispozitive de gatit o sa ai acces? Cuptor cu microunde, o plita electrica? Mai bine iti cumperi tu de la piata legumele si iei de acasa mancare gatita. Sarmele/ardeii umpluti merg tinuti si la congelator cateva saptamani si scoti cand ai nevoie.
In ce oras vii la facultate?

Edited by AlexEn, 14 August 2014 - 12:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate