Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Cat sa dau la medic?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Viteji mai sunteti voi astia care tot spuneti ca nu dati nimic la doctor. Tare as vrea sa va vad cum o sa va tataie cururile daca o sa aveti vreodata nevoie de o operatie sau interventie chirurgicala? Sa vedeti atunci cum o sa mai sariti cu banu' cand e pielea voastra in joc.

#56
samy12

samy12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.06.2014
Daca omul nu are bani, nu da spaga la doctor:bafta lui ca are zile de la D-zeu.Cati sunt care isi vand si casa pt viata;dar din pacate doctorul nu e d-zeu;iar unii iti mai iau si banii si rezultatul il stiau.

#57
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Si nici dumnezo nu-i doctor.


Aria religie e putin mai sus. Discutie incheiata, pe aria asta n-au ce cauta duhurile.

#58
Laura0101

Laura0101

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.06.2015
Sunt de acord cu tine, desi si in spitalele de stat mai gasesti medici care isi fac meseria cu pasiune si nu pentru bani!

#59
razvanc0101

razvanc0101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.11.2014
nu prea cred, aia au plecat primii din tara

#60
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ba exista ,doctorul sergiu stoica a operat o fetita pe creier ,operatie de 10 ore si nu a vrut sa primeasca nici un ban .
vecina mea a trecut prin asta.m-am interesat pe net de doctor si are numai pareri bune scrise despre el deci
CINSTE LUI !!

#61
samy12

samy12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.06.2014
Doctorul sergiu stoica practica acum la un spital privat;acolo unde este platit dupa capacitatea pe care o are fara sa fie umilit de sistemul plicurilor.Sigur ca inca sunt destui medici care practica in spital fara beneficii din partea pacientilor;dar pt realizeaza in privat cat sa isi permita acest lucru.Sa nu uitam ca au un statut si au nevoie de alte sume decat le ofera grilele de sal publice.Carti,tratate de spec,instruiri,conferinte,congrese nu mereu si tuturor le sunt inlesnite prin sponsorizari;asa ca unii mai cad prada ofertei chiar daca totusi stiu ca amaratul are un talon de pensie de numai 5-600 lei.Asta e sistemul nostru public bolnav;iar cel privat exagerat pt veniturile cetatenilor de rand.

#62
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Tind sa cred, am mai spus-o, ca vina apartine mai mult de jumatate pacientului.

De ce? Pentru ca-i sta in sange romanului sa dea spaga. Neintrebat, necerut.
Orice, un banut, o ciocolata, o cafea.

#63
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Insa ca sa se schimbe lucrurile e nevoie de cativa martiri, si nimeni nu vrea sa fie unul. Pacientul nu da bani ca-i face placere, ci pentru ca e nevoit sa o faca.

#64
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Nu mereu e nevoit. Am vazut pacienti foarte ciudati care voiau sa dea bani doar de dragul de "a termina mai repede" desi era imposibil din punct de vedere medical.
Pacientii au impresia ca totul se poate face pe loc, daca platesti. Foarte fals.
Intradevar, sunt echipe ( medici + asistente ) care fara spaga nu lucreaza. Am intalnit si eu unii si voiam sa le dau un cap in gura. Anyway, s-au calmat repejor dupa ce le-am zis numele Posted Image
Apoi mai sunt asistentele si serialele. Eu, donator de sange frecvent ma intelegeam foarte bine cu asistenta, stateam de povesti, etc. Dar nu puteam sa nu sesizez faptul ca acul era pe planul II si serialul corean in prim plan.


Apoi, nu-i vorba doar de bani. Ca si la privat umbla pacientii din instinctul mioritic cu sacosica cu ciocolata si cafea, flori la asistente, etc. Desi nu le cere nimeni nimic. Bine, sincer, la cafea nu ma supar :lol:
Dar la cata ciocolata circula prin spitale, zici ca pacientii mai degraba vor sa scape printr-o criza hiperglicemica de personalul medical, decat sa-l favorizeze.
Intr-o zi ajungi sa ai si 3 ciocolate mare si bune/ persoana. Wtf!? :lol:

#65
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da de ce sau calmat cand au auzit numele?!

#66
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009
Se numesc relatii intraspitalicesti :)

#67
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
TRISTA REALITATE DIN ROMANIA:))

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3AwNPUiJazE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se potriveste perfect la topicul asta...:(

Edited by AlynutzTigerAtlantic, 10 January 2016 - 01:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate