Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Cat sa dau la medic?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu i`as da un milion. Au salarii mizerii si doar asa zisele 'spagi' ii tin pe linia de plutire. Voi nici acum n`ati inteles ce dedicatie si ce sacrificii presupune meseria asta? Atunci cand conditioneaza e de pus in streang, dar daca nu face asta nu`i nimic de condamnat daca vrei sa`l ajuti sa`si cumpere un x5, merita saracu' ca nu`i usor sa faci ce face el. Poate asa mai capata si el respect!

Edited by lex404, 13 August 2014 - 12:15.


#20
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Eu cand am facut operatie la spital am dat la doctor si m-a operat cu atentie si migala...Aia care n-au dat i-a lasat pe mana studentilor rezidenti sa isi faca practica pe ei.

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Medicii au salarii maricele, mai ales cei cu vechime, specializari in plus, management, etc.
Rezidentii, e drept. Unii nu primesc nimic, cei din EU si Moldova primesc, dar putin.

Dar practica cu spaga tot nu merita.

#22
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

View Postlex404, on 13 august 2014 - 12:18, said:

Medicii au salarii maricele
Poti spune niste sume ?

#23
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

View PostSfPetru, on 13 august 2014 - 11:23, said:

Ar trebui sa fac o operatie relativ simpla, care la clinica ar costa in jur de 500 de lei. Eu as fi vrut sa o fac la clinica deoarece nu ma mai simteam obligat sa dau "atentie", si nu mai trebuia nici sa-mi fac asigurare medicala, dar el a zis ca prefera sa o faca la spital deoarece acolo are alte conditii.
N-am idee daca asteapta bani si cati anume. De intrebat pe el nu-l pot intreba ca cica e subiect tabu, haha, asa mi-a zis un cadru medical. Nici nu stiu cum i-as da, pun in plic si fac pe prostul in timp ce i-l indes in buzunar? Daca nu ii dau nimic ce se intampla?

Dati-mi niste informatii va rog.

Depinde de operatie, da mai multe detalii ce trebuie sa operezi etc. Daca nu sunt sanse sa se intample ceva grav din neatentia doctorului atunci nu-i da nimic.

#24
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postrid, on 13 august 2014 - 12:11, said:

Eu i`as da un milion. Au salarii mizerii si doar asa zisele 'spagi' ii tin pe linia de plutire. Voi nici acum n`ati inteles ce dedicatie si ce sacrificii presupune meseria asta? Atunci cand conditioneaza e de pus in streang, dar daca nu face asta nu`i nimic de condamnat daca vrei sa`l ajuti sa`si cumpere un x5, merita saracu' ca nu`i usor sa faci ce face el. Poate asa mai capata si el respect!

Irelevant. Toate categoriile profesionale au salarii mult mai mici in Romania decat in alte parti, nu doar medicii. Sa conditionezi actul medical de primirea plicului ar trebui sa fie incadrata la tentativa de omor si pedepsita tot asa. Milioane de romani au plecat in strainatate cand nu au mai suportat salariile mici. La fel au procedat si nenumarati medici cinstiti. Problema e foarte simpla: nu sunteti multumiti de salarii? Procedati la fel ca TOTI CEILALTI OAMENI: va schimbati meseria sau plecati din tara.

Faptul ca ati terminat o facultate ceva mai lunga nu va face verisori primari cu dumnezeu.

#25
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Iti spun eu. Doctor de 48 ani, sef pe Obstretica la un spital mare din Buc, are 45mil in mana. Omul recunoscut overseas. Pai nu`i normal sa`i dai o cinste cand face pe chirurgul cu tine? Doar a invatat si a practicat zeci de ani si duce o viata de sfant fara alcool si bautura la ore tarzii cu amicii, o viata de dedicatie pt meserie ca sa nu`i tremure bisturiul in tine.
Nu cere nimic, dar nici nu poti sa nu`i dai ceva cand vezi cum se poarta cu tine.
Greseala e ca generalizam si din cauza multor doctori nenorociti am ajuns sa`i scuipam pe toti si sa nu mai respectam halatu' alb. Sunt multi care inca`si fac treaba si noroc ca au o varsta ca altfel ar pleca si astia din tara.

Bob, am si specificat ca ala care conditioneaza e de pus in streang. In rest, nu, nu este o meserie ca oricare celelalte, este una de vocatie si talent si trebuie s`o remunerezi cat de cat decent daca vrei sa ai speranta de viata mai lunga ca a papuasilor.

Edited by rid, 13 August 2014 - 12:51.


#26
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Poti oferi un buchet de flori si niste ciocolata sau cafea in semn de recunostinta, asta se practica si afara. Mai mult de atat e pura prostie si intretine un sistem nesimtit. Medicii trebuie sa-si ceara drepturile de la stat nu de la pacient!

#27
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Au salarii mari si oricat de mari sunt ei s-au invatat cu spaga, asa ca poa' sa aiba salariu de miliarde. (cum ai spus tu, generalizez, poate sunt cativa care chiar sunt doctori dar nu prea multi)
Cred ca respect au in Romania mai mult decat au in alte tari. Poate prea mult respect, ajungi sa vorbesti cu el de parca este Dumnezeu.
Dar esti la mana lor, asa ca asta e, nu toti au bani sa se trateze in Austria sau altundeva.

Edited by eStev, 13 August 2014 - 12:55.


#28
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postrid, on 13 august 2014 - 12:11, said:

Eu i`as da un milion. Au salarii mizerii si doar asa zisele 'spagi' ii tin pe linia de plutire. Voi nici acum n`ati inteles ce dedicatie si ce sacrificii presupune meseria asta? Atunci cand conditioneaza e de pus in streang, dar daca nu face asta nu`i nimic de condamnat daca vrei sa`l ajuti sa`si cumpere un x5, merita saracu' ca nu`i usor sa faci ce face el. Poate asa mai capata si el respect!

tu nu ai voie sa raspunzi pe topicul asta, ca la tine e conflict de interese

#29
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Concluzia e sa nu te imbolnavesti in aceasta tara ca`i vai si amar de tine daca ajungi in spital. Mori cu zile si tre sa cumperi tu tot ca ei n`au decat asistente afurisite.

gum, aluzie la locatie ?;)

Edited by rid, 13 August 2014 - 13:00.


#30
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006

View Postopop, on 13 august 2014 - 11:51, said:

cum vine asta ? ca nu inteleg
Nu sunt angajat, nu am asigurare medicala. Dar imi pot face daca platesc pe vreo 3 luni, e ieftin oricum.

View Postrid, on 13 august 2014 - 12:11, said:

Eu i`as da un milion. Au salarii mizerii si doar asa zisele 'spagi' ii tin pe linia de plutire. Voi nici acum n`ati inteles ce dedicatie si ce sacrificii presupune meseria asta? Atunci cand conditioneaza e de pus in streang, dar daca nu face asta nu`i nimic de condamnat daca vrei sa`l ajuti sa`si cumpere un x5, merita saracu' ca nu`i usor sa faci ce face el. Poate asa mai capata si el respect!
Si eu i-as da, da-l naibii. Dar nu-mi plac fazele alea in care ii bagi plicul in buzunar, ca un infractor. Mi s-a recomandat azi sa-i iau ceva de baut, poate o sticla de whisky.

View Postsammydo, on 13 august 2014 - 12:09, said:

Eu le dau clanta, am renuntat la sistemul de stat, cu toata spaga care o dai tot in jeg stai, daca am o problema ma duc la privat, ma trateaza corespunzator, si daca socotiti asigurarea si spagile tot acolo ajungeti
Dar la privat cine crezi ca te trateaza? Cel putin la mine in oras medicii de la clinici sunt aceiasi care lucreaza si la spital. Ca exemplu situatia de fata, eu am mers la privat si medicul mi-a zis ca ar fi mai bine sa ma opereze la spital pentru a acolo are conditii mai bune. Eu as putea plati operatia si la privat, dar daca medicul iti recomanda sa-ti faci asigurare ca sa te opereze la spital... ce sa ma intelegi?

#31
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View PostSfPetru, on 13 august 2014 - 14:58, said:

Nu sunt angajat, nu am asigurare medicala. Dar imi pot face daca platesc pe vreo 3 luni, e ieftin oricum.
Stai coane' ca nu e asa cum crezi tu.
Daca n-ai mai fost asigurat, trebuie sa platesti retroactiv in 6 ultimele luni, cate 50 lei/luna, adica 300+ inca o luna (sa mai ai de control)
Deci brusc nu mai e asa ieftin.

#32
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Am mai fost asigurat.
Trebuie sa merg pe la CNAS sa vad detaliile, dar chiar daca e asa cum zici tu nu fac decat sa ajung la pretul clinicii daca nu m-as asigura. Diferenta pana la 500 o sa i-o dau medicului sub forma unui sac de pufuleti.

Edited by SfPetru, 13 August 2014 - 15:40.


#33
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013
Poti sa nu dai nimic dar e posibil ca dupa operatia facuta in scarba , sa nu te prea viziteze nicio asistenta...
Zic si eu ce am auzit.. Desigur , nu peste tot e la fel .. Sau poate e..

Edited by WindyZ, 13 August 2014 - 15:40.


#34
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Eu am fost mai demult internat in Satu Mare in urma unui accident de masina pe raza lor, n-aveam bani la mine si nici nu stiam maghiara, ca aia doar asta vorbeau in spital. Aveam fractura de omoplat, au venit sa-mi imobilizeze bratul abia dupa vreo patru zile. Am stat o saptamana internat si n-a venit nimeni sa ma intrebe macar o data cum ma simt.

#35
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
SfPetru, nu face tu revolutie pe pielea ta, cel mai intelept in situatia data e sa te adaptezi :). Daca la clinica privata e 500 lei, cred ca un 200 ar fi suficient. Nu trebuie sa ii indesi plicul in buzunar, i-l intinzi si zici "multumesc".
dar te poti interesa inainte, poate nu e genul spagar.

#36
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Cred ca-i dau un whisky si gata, sor'mea lucreaza in spital dar n-a auzit de el, e ceva medic mai nou deci nu prea am de unde sa ma interesez daca ia spaga sau nu, dar fiind mai tanar sunt sanse bune sa nu ia (inca). Astia batrani sunt mai obisnuiti cu favorurile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate