Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Nivelul de dovada al existentei divinitatii pt ca ateii sa creada

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1244 replies to this topic

#37
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostBob493, on 15 august 2014 - 12:04, said:

Vezi ca s-a cam gasit raspunsul la intrebarile alea. Doar prin triburile de pe Amazon mai e acceptabil raspunsul 'de la Dumnezeu'. Ar trebui sa te muti acolo. Ai avea sanse sa fii printre cei mai inteligenti. Nu chiar primul, dar asa, in primii 10.
De unde vine apa?
Evident nu cum arata apa, ca asta poate afla oricine

#38
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Vine din cer. Sunt lacrimile lui Dumnezeu, care plange cand vede ce nivel intelectual au cei care ii raspandesc cuvantul.

Gata, ma retrag din conversatie, ca, citind postarile tale, simt ca incepe sa-mi scada coeficientul de inteligenta si mi-e frica sa nu devin credincios.

#39
AlienBodo

AlienBodo

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 324
  • Înscris: 23.09.2003

View Postaltul2, on 15 august 2014 - 12:06, said:

De unde vine apa?
Evident nu cum arata apa, ca asta poate afla oricine
Ma tu esti pe bune? Posted Image) Adica daca esti troll(un fel de michiduta cibernetic, in caz ca nu intelegi), e ok...nimic nou sub soare...dar daca tu chiar pui intrebarile astea stupide pe bune a trist...habotnicia arata la fel de hidos peste tot in lumea asta, indiferent de religie si natie....si am vazut destule natii pana acum...invariabil fanaticii religiosi sunt cele mai insalubre personaje....

Edited by AlienBodo, 15 August 2014 - 12:19.


#40
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostBob493, on 15 august 2014 - 12:13, said:

Vine din cer. Sunt lacrimile lui Dumnezeu, care plange cand vede ce nivel intelectual au cei care ii raspandesc cuvantul.

Gata, ma retrag din conversatie, ca, citind postarile tale, simt ca incepe sa-mi scada coeficientul de inteligenta si mi-e frica sa nu devin credincios.
Ateul zice ca vine din nori
Si inundatiile zice ca vin de la copaci

View PostAlienBodo, on 15 august 2014 - 12:19, said:

Ma tu esti pe bune? Posted Image
Este o discutie cu atei.
Ce ti se pare aiurea?

Uite intreaba tu un ateu de unde vine un ateu evident?
Sa vezi nu o sa zica ca de la maimute? Si apoi o sa se mire ca nivelul discutiei e maimutareala

Edited by altul2, 15 August 2014 - 12:25.


#41
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007
altul2 nu e troll, pur si simplu e bolnav mintal.

Noi restul, sa ne bucuram de sanatatea noastra.

#42
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postbullterrorist, on 15 august 2014 - 12:31, said:

Noi restul, sa ne bucuram de sanatatea noastra.
Mai zi-ne odata cum a aparut omul?

#43
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007
Asa:

http://youtu.be/3m0Y...jshgq8TqwIjMdCQ

Finalul face toti banii!

Edited by bullterrorist, 15 August 2014 - 14:00.


#44
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postaltul2, on 15 august 2014 - 12:46, said:


Daca faci comparatia cu extraterestrii periculosi, atunci ai gresit taberele, pentru ca extraterestrii ataca pe oameni la fel cum cei religiosi ataca ateii. Ateii ca si simpli cetateni nu au atacat niciodata in istorie pe cei religiosi, nu vorbesc de guverne. Dar invers a fost vai si amar de atei. Deci daca vrei sa facem comparatia corecta trebuie sa intrebi altfel:

"Eu ca extraterestru periculos(adica religios) cum sa reactionez cand vad niste oameni(adica atei)".

fata de forma ta originala

"Eu cam om(adica religios) cum sa reactionez fata de extraterestrii periculosi(adica atei)"

#45
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
V-ați întrebat vreodată cum ar fi fost lumea fără biserici?  Fără să fi murit milioane de oameni în războaie religioase?  Fără ca inventatori și cercetători să fie uciși ori torturați? Fără dogme, fără popi, fără îndoctrinați? Cu banii alocați de la buget pentru biserici mai bine s-ar face școli, grădinițe, spitale, case de bătrâni...
Biserica este balastul unei societăți moderne și mijlocul de a controla și manipula populațiile!

#46
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

View PostHedonist, on 13 august 2014 - 01:42, said:

Ce dovada de existenta doriti din partea divinitatii?
M-am întrebat și eu de câteva ori: ce este o dovadă?
Dexu' zice că:  DOVÁDĂ, dovezi, s. f. 1. Fapt sau lucru care arată, demonstrează ceva; probă convingătoare, mărturie.

O chestie care demonstrează ceva.

Cui? Ceea ce mă convinge pe mine, nu neapărat convinge pe altcineva.
Sunt atâtea cazuri de oameni condamnați pe nedrept pe baza... dovezilor.

O mărturie

Mărturia cui? Dacă cinci oameni mărturisesc ceva este aceasta o dovadă credibilă 100%?

Ce este o dovadă, o probă convingătoare?

Unii zic p-aci că dacă ar învia cineva din morți ar crede.

Ar crede ce? Că există Dumnezeu? Vax.

Ar crede că s-a întâmplat o chestie neobișnuită și el nu a înțeles cauzele. Încă.

Dacă s-ar arăta un înger și ar vorbi cu tine, ar fi asta o probă convingătoare care ar demonstra existența lui Dumnezeu?

Hm. Nu și-ar zice mai degrabă:

„Bah, ce-i cu ăsta pe pe aici? N-am fumat iarbă, n-am injectat nimic. Ce a apărut așa, din senin, arătarea asta?


Așadar, pe baza citirii acelorași cărți, pe baza acelorași experiențe de viață, unul crede și altul nu.
Ăla mai prost crede și ăllalt mai deșteptu', nu? Cam greu de crezut.
Se pare că necredința și credința în Dumnezeu țin (și) de căutarea și voința individului. „Pentru cine vrea să creadă, am o mie de motive, pentru cel ce nu vrea, n-am nici unul!” zicea cineva acum câteva multe sute de ani.

#47
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007

Quote

Pentru cine vrea să creadă, am o mie de motive, pentru cel ce nu vrea, n-am nici unul!” zicea cineva acum câteva multe sute de ani.

De altfel perfect normal, problema nu e "a crede sau a nu crede" ci e "cum putem trai in pace si armonie cand toti cei care cred cred in altceva".

#48
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
eu m-as multumi cu o dovada la nivel personal(o dorinta implinita)....
nu am pretentia sa se arate vreun "zeu" pe cer, sau sa faca o minune, etc.

#49
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

View PostValmont43, on 01 septembrie 2014 - 12:39, said:

eu m-as multumi cu o dovada la nivel personal(o dorinta implinita)....
nu am pretentia sa se arate vreun "zeu" pe cer, sau sa faca o minune, etc.
dar fa-o totusi sa conteze...ceva de genu, fa-ma doamne presedinte / ca toti sa ma tie minte / ca-ti fac casi, iti fac biserici / si-nciuda la ateii esoterici. Pam pam...nu de alta, dar daca pui o dorinta mai banala, se poate intampla din coincidenta ;)

#50
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postzdutzu, on 01 septembrie 2014 - 12:59, said:

dar fa-o totusi sa conteze...ceva de genu, fa-ma doamne presedinte / ca toti sa ma tie minte / ca-ti fac casi, iti fac biserici / si-nciuda la ateii esoterici. Pam pam...nu de alta, dar daca pui o dorinta mai banala, se poate intampla din coincidenta Posted Image
ma asteptam la o gluma pe tema asta dar eu vb.serios....
ca sa pot crede am nevoie de o dovada la nivel personal si cand spun asta nu ma refer la castiguri materiale sau sociale, e vb.de altceva ori cata vreme asta nu se intampla imi vine f greu sa cred ca daca unu lucru oarecum banal nu s-a intamplat in lumea asta apai in "cealalta" imi e tare greu sa cred ca voi trai in paradis....

#51
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostHedonist, on 13 august 2014 - 01:42, said:

In Biblie scrie, ca nici de s-ar intoarce dintre mortii lor inapoi acasa, nu vor crede?

In ceea ce va priveste, este adevarat? Ce dovada de existenta doriti din partea divinitatii?

Biblia îți spune clar că Dumnezeu îi întoarce pe necredincioși (adică pe atei) înapoi la El prin facerea de minuni. Deci nicidecum Dumnezeu nu a cerut și nu cere vreodată cuiva să creadă orbește în existența Sa. Deci nu aceste tip de credință este cea pe care o cere Dumnezeu. Ci, credința pe care o cere Dumnezeu, este aceeași care i se cere unuia care se înrolează în armată: adică o dată ce te-ai înrolat în armata română, asculți de generalii ei și ești fidel armatei române, nicidecum celei ruse, americane, bulgare sau oricare alta în afară de cea română. Deci, o dată ce Dumnezeu ți-a arătat printr-o minune că există și tu ai decis să faci parte din armata Lui, să-i rămâi credincios și să rămâi pe calea Lui, oricâte ispite, îndoieli și necredință te-ar mai încerca după aceea.

Edited by tudorel666, 01 September 2014 - 13:39.


#52
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posttudorel666, on 01 septembrie 2014 - 13:38, said:

Deci nicidecum Dumnezeu nu a cerut și nu cere vreodată cuiva să creadă orbește în existența Sa.
De unde stii tu ce cere sau ce nu cere Dumnezeu ?

#53
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Posttudorel666, on 01 septembrie 2014 - 13:38, said:

Deci, o dată ce Dumnezeu ți-a arătat printr-o minune că există...
Da, dar sadic si orgolios cum este, isi arata existenta doar unora, iar celorlalti le ofera la schimb pedeapsa vesnica pentru un lucru de care tot el este responsabil. Posted Image

#54
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostQuantum, on 01 septembrie 2014 - 21:57, said:

De unde stii tu ce cere sau ce nu cere Dumnezeu ?

Dacă Dumnezeu s-a revelat oamenilor, nu se putea revela decât printr-o carte pe care Dumnezeu să pună ștampila ”scrisă de mine”. Singura carte ce se pretinde scrisă de un Dumnezeu este Biblia (probabil și Coranul). Ori, potrivit Bibliei, Dumnezeu nu cere nimănui să creadă orbește în existența Sa, dimpotrivă.

Dacă Dumnezeu nu s-a revelat oamenilor pentru că nu există, eu oricum vorbesc despre acel Dumnezeu revelat sau presupus revelat din Biblie. Și am spus mai sus ce fel de credință cere acesta. Dar, dacă Dumnezeu nu există și nu s-a revelat, cel care a scris Biblia este un mincinos. Și ce rost avea ca unul care doar pretinde că ar fi Dumnezeu, știind prea bine că nu este, să-ți ceară să nu crezi în El decât cu dovezi clare?! N-ar avea nici un sens și nici o șansă ca să reziste probei timpului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate