Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Recomandari de muzica de vals

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Arctic-Wolf

Arctic-Wolf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.08.2014
Salutare. Am nevoie de ajutor intr-o chestiune. Anume, trebuie sa pun in scena cateva dansuri (vals, cu mici modificari de coreografie) intre 2 personaje, anume un vampir si "victima" sa. Eu am rolul vampirului (haina pana la genunchi stil victorian, camasa alba cu volane, etc) si partenera mea, victima vampirului va purta o rochie alba, tot in stil victorian. Pentru asta, am nevoie de muzica, si am nevoie de recomandari. Asadar, piesele nu trebuie sa fie neaparat vals (am nevoie de vreo 10-12, si daca aleg 10-12 valsuri, toate vor suna aproape la fel), dar trebuie sa fie dansabile pentru vals. Trebuie sa permita un dans de cuplu, un dans clasic, maiestuos si romantic. De asemenea trebuie sa aiba un sound gothic, horror si dramatic. Aranjamentul trebuie sa fie foarte catchy si impresionant, sa fie usor de placut audientei (ca Phantom of the Opera a lui Andrew Lloyd Weber). Piesele ar trebui sa intre intr-o parte dramatica si intensa incepand cam cu jumatatea sau 3/4 a piesei, si sa se termine cu un final epic, grandios si tragic. Probabil ar trebui sa fie in principal cantate la viori, orga si pian, dar daca stiti ceva cu adevarat bun ce foloseste alte instrumente, va rog sa-mi spuneti. De asemenea, nu e o conditie majora, dar cred ca versiuni cantate de orchestre ar fi ideale, pentru ca aceste versiuni contin de regula mult dramatism. Si piese de metal simfonic ar fi foarte ok, dar daca se poate fara prea mult distors de chitara, trebuie sa mentin totusi o nota clasica.
Cateva exemple, ce am gasit pana acum pe youtube :

- versiunea asta de Phantom of the Opera
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nwBxNgKe6KU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

- versiunea asta de Hijo de la Luna
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TJskWnl17OM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

- asta ar fi bun, numai ca-i lipseste finalul acela intens si dramatic de care spuneam
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/il1nEcAVoVk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

- un alt exemplu ar fi asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V3UPQ_3peBg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci in concluzie:
-sa permita un dans elegant si maiestuos
-aranjamentul foarte catchy si impresionant e important
-nota gothica, horror
-intrarea intr-o nota epica si dramatica pe la jumatate sau 3/4,  si un final intens si grandios

V-as ruga sa nu-mi recomandati numai valsuri, pentru ca fiind 10-12 piese, cred ca o sa am o singura piesa care sa fie intr-adevar vals. Noi vom dansa vals, dar piesele nu trebuie sa fie vals, trebuie sa fie mai variate. In exemplele mele vedeti ca Phantom Of The Opera si Hijo De La Luna nu sunt valsuri, dar se poate dansa usor vals pe ele, au aranjament foarte catchy, si sunt dramatice si epice. De asemenea permit o coreografie spectaculoasa, care, odata combinata cu sound-ul dramatic si epic, vor impresiona cu usurinta audienta. De genul asta de piese am nevoie. Asadar, va rog mult, care va pricepeti la astfel de muzica, veniti cu recomandari. Am nevoie de vreo 10-12 si inca mai am de pus la punct coreografia. Va rog mult sa ma ajutati ! Va multumesc anticipat !

Edited by Arctic-Wolf, 11 August 2014 - 18:14.


#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/__y8ESdCQpg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vikvFeeCKvE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mmCnQDUSO4I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-CK5Kn9n_Xk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wM8RZQ7tMfk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014
Darude- Sandstorm Posted Image



(nu m-am putut abtine,scuze)

#7
Arctic-Wolf

Arctic-Wolf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.08.2014
Multumesc mult de tot pentru recomandari , apreciez enorm !
Ok, am ascultat toate piesele postate de voi, here we go :

JJ Burnell - You won't see me coming - SfPetru, nu vreau sa par pretentios, dar e o simpla piesa rock. Ar fi intr-adevar adecvata pentru un vals freestyle (foarte freestyle), dar : nu pentru un dans maiestuos, romantic, cum am spus ca am nevoie ; sound-ul gothic, horror si dramatic vezi si tu ca lipseste ; aranjamentul poate ca e catchy, dar nu e unul impresionant, care sa mearga direct la corazonul ascultatorului (cum e Hijo de la Luna), si finalul nu e grandios sau epic. Nu pot avea o coreografie spectaculoasa si dramatica, care ilustreaza o poveste gothica de dragoste intre cele doua personaje fantastice si mistice din epoca victoriana, pe un final de hard rock cu versurile "E-D-M-O-N-D - That's my name !".

Gankutsuou - Waltz In Blue - Bun, e ceva mai adecvata, ritmul e mai apropiat de ceea ce caut eu, dar instrumentalul nu e spectaculos. Nu e "voluminos", nu e epic, dramatic. Gothic sau horror nu e, desi are intr-adevar tonuri mai joase, dar de asemenea parca imi da impresia putin de cantec de betie, de carciuma, e un pic cam saltareata. Trecerea aceea de care am zis, in a doua parte a piesei, intr-o bucata intensa, epica, grandioasa, etc, cat si finalul de care am nevoie lipsesc aici.

Dmitri Shostakovich - Waltz no. 2 - Ionut76, si eu m-am gandit la valsul asta, dar nu l-am ales pentru ca am nevoie de ceva putin mai comercial. Pentru multi ascultatori, asta va fi pur si simplu un vals clasic. Nimic mai mult. Muzica clasica de vals, punct. Nimic deosebit. Imi trebuie muzica ce impresioneaza usor prin orchestratie, adica ori genul care loveste-n sentiment si melancolie, (din nou, Hijo de la Luna), ori genul care te prinde prin amploarea ei si aranjamentul catchy, deosebit (Phantom of the Opera). Aranjamentul si orchestratia conteaza mult, foarte mult. Aranjamentul trebuie sa fie unul curat si aerisit, si orchestratia catchy, usor de placut si impresionanta.

Vampiria - Requiem For A Vampire - Da, chflorin, e o piesa buna, care, mie personal, imi place mult. Intro foarte adecvat pana la sec 22-23. Se poate adapta si un vals pentru ea. Numai ca, dupa intro-ul acela de 20 sec, intra hotarat in black metal-ul melodic, care caracterizeaza trupa, si eu nu ma pot duce acolo si sa fac headbanging in loc de vals :D. Daca ar fi sa aleg piese de metal, as alege de exemplu Persepolis-ul celor de la Septic Flesh. E grava, e dramatica, e epica, e tot ce vrei. Dar nu ma pot prezenta cu muzica agresiva, cu voci de growl si etc. Daca stiti cumva cover-uri simfonice dupa astfel de piese, ziceti. Pentru ca au intro-uri bune, sunt intense si de amploare, cel putin la Persepolis orchestratia e superba, atat numai ca sound-ul de metal, distors-ul de chitara si vocea de growl ma impiedica sa le aleg, ca nu pot sa ma duc cu death metal si black metal in fata unui public format din oameni ce nu sunt obisnuiti cu astfel de muzica.

Cowardly Little Dogs We Are - Hmmm, seamana putin cu ceea ce caut, dar tot nu prea rasare, SfPetru. Ritmul, cadenta, sunt bune, dar instrumentalul nu are nici un feeling horror. Instrumentalul imi da o nota celtica, parca, in timp ce vocile de copii confera o nota asiatica, care nu-i tocmai recomandata pentru ce am nevoie. Sound-ul grav, gothic, etc, e clar ca nu-i.

Ok, cred ca acum am frigiderul plin de carne. Nu vreau sa par chitibusar si mofturos, vreau sa fie foarte clar ca apreciez enorm faptul ca mi-ati raspuns si ca vreti sa ma ajutati si va multumesc mult pentru asta, dar poate ca nici eu n-am explicat chiar bine ceea ce caut.

Ok, ca sa fiu mai explicit : Ati ascultat exemplele care le-am dat in primul post, da ? Ei bine, ati vazut cum Hijo de la Luna si Phantom Of The Opera au aranjamentul aerisit (Phantom mai putin, dar recompenseaza prin compozitie) si orchestratia de exceptie ? Hijo de la Luna e sentimentala si de basm, si Phantom Of The Opera e gothica si tragica, intensa ? Si amandoua au o compozitie de exceptie. Ei, genul ala am nevoie, care dupa ce se termina dansul si piesa, lasa ascultatorul cu impresia "Bai, deci muzica a naibii de bine aleasa, completeaza perfect atmosfera si feeling-ul dansului, se potriveste perfect cu personajele lor". De asemenea, la celelalte doua exemple - The Last Vampire si Vampire Tales (Blood, Love, Dust) - ati vazut feeling-ul grav si macabru. Si ce spuneam de trecerea intr-o parte epica si intensa in a doua parte a piesei - ascultati la The Last Vampire cum se trece la acea parte in min 1:05, singura problema e ca la min 2:00 se linisteste din nou, si mie imi trebuie sa mearga in crescendo pana la final. Alt exemplu bun - ascultati la Vampire Tales (Blood, Love and Dust) cum se transforma la min 2:23, dupa aceea la 4:08 se opreste putin, si o reia din nou, si la 4:27 ajunge sa intre din nou intr-o parte epica, pentru putin timp inainte de final. Cam de astfel de transformari ziceam. Si sound-ul trebuie sa fie unul de basm, de poveste, de fairytale, misterios, feeric, gothic, etc, intelegeti voi.
Nu va limitati numai la muzica simfonica, sau piese de album, piesele pot fi si din coloane sonore pentru jocuri, filme, etc, orice stiti.
Cam asta e, nu stiu cum sa explic mai bine, sper ca m-am facut inteles. Multumesc mult pentru recomandarile de pana acum, si astept si altele.

#8
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
Wolfy, te pregatesti de Halloween ? Posted Image

Poets of the fall - Carnival of rust

Nightwish - Storytime

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate