Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Probleme cu alti romani ati avut?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Mie, personal nu mi-e rusine deloc ca sunt roman si oriunde am fost si pe oriunde voi fi am sa ma mandresc cu faptul ca sunt roman pentru ca am demonstrat de multe ori, in tara in care sunt, ceea ce inseamna sa fii roman si niciodata nu voi lasa capul plecat indiferent unde voi fi.
Nu stiu daca am mai spus-o pana acum dar sunt mandru de 2 lucruri: numele de familie si nationalitatea.
Ca altii sunt alt fel, nu ma intereseaza, este strict problema lor.
Punct.

Later edit: ca tot a dat ro-explorer un exemplu, o sa dau si eu un exemplu: Un norvegian, asa mai patriot, imi spune mie odata ( nu stiu ce a fost in capul lui ) ceva de genu: Romanii astia sunt cam tigani. Deci instant m-am facut rosu de nervi si i-am spus de fata cu inca 2 persoane: Prietene, nu ma cunosti cine sunt, habar nu ai care este diferenta intre romani si tigani si nu iti mai pernit nici macar in gluma sa imi spui astfel de lucruri. Sper ca ne-am inteles ! . Am intors spatele si am plecat.
De atunci nu am mai avut asfel de probleme.

Edited by tehnics, 11 August 2014 - 23:24.


#38
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Eu nu ma prefac a fi strain de fata cu asemenea specimene. Pur si simplu ii ignor, ca si cum nu ar exista. Iar in cazul in care imi invadeaza spatiul privat, le spun simplu sa cante la alta masa. pana acum nu am avut probleme.

#39
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014
Unii romani au impresia ca ei sunt speciali si toti ceilalti romani (plecati in afara sau ramasi in tara) sunt de kkt. Toti inafara de ei.

Dragii mei 'speciali', inainte de a arunca cu rahat in romani, va recomand sa interactionati putin si cu niste paki, cu niste magrebieni, eventual cu niste sauditi si, de ce nu, cu niste sicilieni get-beget. Sau cu niste arieni din aia blonzi si nazisti care ar gaza orice homo sapiens ne-blond, ne-arian etc. Dupa toate interactiunile astea re-postati pe forum cat de cacaciosi sunt romanii in comparatie cu alte natii.

#40
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Draga Maria, nu ai inteles nimic.

#41
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014

View Postro_explorer, on 12 august 2014 - 15:44, said:

Draga Maria, nu ai inteles nimic.

Pai ai vazut tu pana acum, pe vreun forum suedez, suedezi care sa intrebe: 'Ma intrebam daca ati avut vreo problema sau un incident cu suedezii de rahat care bantuie in afara tarii ?'

Romanii sunt singurii care fug de conationalii lor.

#42
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Am vazut si suedezi care se feresc de alti suedezi. Caci au si ei scursurile lor pe care nu ii vrea nimeni prin preajma. Chestia este ca, procentual, suedezii naspa sunt mai putini ca romanii naspa (repet, nu ca numar, ci ca procent).

#43
headlikeahole

headlikeahole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 03.06.2014

View Postmaria_an, on 12 august 2014 - 14:21, said:

Unii romani au impresia ca ei sunt speciali si toti ceilalti romani (plecati in afara sau ramasi in tara) sunt de kkt. Toti inafara de ei.

Dragii mei 'speciali', inainte de a arunca cu rahat in romani, va recomand sa interactionati putin si cu niste paki, cu niste magrebieni, eventual cu niste sauditi si, de ce nu, cu niste sicilieni get-beget. Sau cu niste arieni din aia blonzi si nazisti care ar gaza orice homo sapiens ne-blond, ne-arian etc. Dupa toate interactiunile astea re-postati pe forum cat de cacaciosi sunt romanii in comparatie cu alte natii.
Nu prea am vazut paki, magrebieni etc veniti la cersit/lautarit/cascat gura - cel putin prin UK.

Edited by headlikeahole, 12 August 2014 - 21:29.


#44
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014

View Postheadlikeahole, on 12 august 2014 - 21:29, said:

Nu prea am vazut paki, magrebieni etc veniti la cersit/lautarit/cascat gura - cel putin prin UK.

Asta pentru ca sunt mult prea ocupati cu furturi, omoruri si violuri ... Dar evident, mai bine sa-ti dea in cap un paki decat sa caste gura la tine un roman ...

#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Maria, stii care cred eu ca e problema cea mai mare a romanilor? Ca se uita mereu la capra vecinului. SIncer, asta cred eu.
Topicul se cheama: "Probleme cu alti romani ati avut?" deci, dezbatem problema romanilor.
Daca vrei sa discutam mai pe larg, facem alt topic, cu titlul : "Ati avut probleme cu emigranti de alte nationalitati?"

#46
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
@maria_an: da, unii romani care sunt plecati din tara chiar sunt speciali, nu doar au impresia ca sunt speciali. E vorba de cei care lucreaza in strainatate pentru salarii de zeci de mii de euro sau USD, nu cei care culeg masline sau capsuni ori sunt sclavi pe santiere ori spala babele la cur pentru o mie de euro pe luna. Din pacate, astia speciali nu sunt vizibili. Tu crezi ca pe elvetieni sau francezi ii intereseaza cati romani lucreaza la CERN? Nu, pe ei ii intereseaza aia din cauza carora nu pot sa-si duca traiul linistit, asa cum si-l duceau cu 20 de ani in urma. In Spania sau Italia daca spun ca sunt roman, imediat se gaseste un bastinas sa spuna ca cunoaste si el niste romani, care ori sunt sclavi pe plantatie sau santier, ori spala babe, majoritatea nu au intalnit un inginer sau un medic roman, pentru ca sunt prea putini raportat la numarul sclavilor, hotilor si curvelor de pe la ei. Romania e vazuta de straini ca o tara inapoiata de unde vin la ei numai sclavi, hoti si curve. Iar astia care nu ne incadram in ultimele categorii mentionate, suntem prea putini pentru a putea sa le schimbam strainilor parerea despre Romania.
In ce priveste pe cei ramasi sa munceasca in tara, stiu ca sunt multi care se vor supara, dar da, majoritatea sunt de rahat. Am colegi care erau cel putin teoretic, mai buni ca mine in facultate si care nu vor sa plece in ruptul capului. Prefera sa faca foamea in Romania pentru un salariu de 1-2 mii euro dar sa stea comozi intr-un birou caldut unde sa doarma 8 ore dupa care sa plece acasa decat sa castige de zece ori pe atat dar sa faca ceva pentru banii aia. Ca asa e romanul: decat sa castige 2 lei la soare, mai bine un leu la umbra.

Si acum, partea cu pakistanezii si magrebienii: Norvegia de exemplu, e plina de pakistanezi si alte natii de-astea de rahat, in cateva zeci de ani se pare ca norvegienii "originali" vor disparea ca natie. Dar cand i-am intrebat pe colegii norvegieni de ce dracu accepta specimenele astea in tara lor, au recunoscut ca nu prea-i au la suflet dar au zis ca-i deranjeaza mult mai putin pakistanezii decat ii deranjeaza romanii veniti la ei. Acum, banuiesc ca stii cam ce "romani" ii deranjeaza, dar atata vreme cat vin din Romania si au pasaport sau buletin romanesc, se cheama ca sunt romani. (si din pacate, sunt si romani adevarati care se tin de prostii in strainatate, nu numai "romani" de-aia mai bronzati). La fel si in Suedia si chiar in Scotia (am un coleg din Glasgow care mi-a zis ca au si ei tigani de-ai lor in oras, dar aia in general isi vad de satra lor, in schimb romanii sunt ceva de speriat cu furaciunile si cersetoria). Am vizitat si tari in care pot sa zic ca am fost mandru ca sunt roman (gen India, Vietnam, Egipt, Algeria, tari din America de Sud...) dar din pacate nu pot spune acelasi lucru cand ma aflu intr-o tara din Europa.

#47
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014
Deci sa inteleg ca voi credeti ca doar romanii va pot da tepe in strainatate? Ca un nordic din ala blond si pus la 4 ace nu poate sa va insele sau sa va dea sfaturi mincinoase?
Ca englezii n-au hoti si prostituate (atat de sex feminin cat si masculin) cu pasaport britanic?

Asa cum am mai spus, nu veti gasi pe forumurile straine intrebari de genul 'ati avut probleme cu conationali de'ai nostri de rahat, in timp ce erati infara tarii?'.

Daca intrebarea de pe topicul asta era:'ati avut probleme cu firme/asociatii romanesti din strainatate si daca da, spuneti ca sa stim sa ne ferim de ele' ... suna mai putin xenofob decat 'probleme cu romanii de rahat'. Si mult mai practic, evident.

Edited by maria_an, 13 August 2014 - 00:12.


#48
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmaria_an, on 13 august 2014 - 00:12, said:

... suna mai putin xenofob decat 'probleme cu romanii de rahat'. Si mult mai practic, evident.
Cred ca trebuie sa iti revizuiesti definitia de "xenofob" ...
Uite un link ajutator: http://dexonline.ro/...nitie/xenofobie

Daca acest forum era deschis de ... niste babuini care traiesc in ... nu stiu .. Babuinia si ar fi sunat exact asa cum suna acum, atunci da, era xenofob. Dar cand un roman deschide un topic despre romani, poate fi orice, dar nu xenofobie.

#49
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postcristi_71, on 12 august 2014 - 23:09, said:

@maria_an: da, unii romani care sunt plecati din tara chiar sunt speciali, nu doar au impresia ca sunt speciali. E vorba de cei care lucreaza in strainatate pentru salarii de zeci de mii de euro sau USD, nu cei care culeg masline sau capsuni ori sunt sclavi pe santiere ori spala babele la cur pentru o mie de euro pe luna. Din pacate, astia speciali nu sunt vizibili. Tu crezi ca pe elvetieni sau francezi ii intereseaza cati romani lucreaza la CERN? Nu, pe ei ii intereseaza aia din cauza carora nu pot sa-si duca traiul linistit, asa cum si-l duceau cu 20 de ani in urma. In Spania sau Italia daca spun ca sunt roman, imediat se gaseste un bastinas sa spuna ca cunoaste si el niste romani, care ori sunt sclavi pe plantatie sau santier, ori spala babe, majoritatea nu au intalnit un inginer sau un medic roman, pentru ca sunt prea putini raportat la numarul sclavilor, hotilor si curvelor de pe la ei. Romania e vazuta de straini ca o tara inapoiata de unde vin la ei numai sclavi, hoti si curve. Iar astia care nu ne incadram in ultimele categorii mentionate, suntem prea putini pentru a putea sa le schimbam strainilor parerea despre Romania.
In ce priveste pe cei ramasi sa munceasca in tara, stiu ca sunt multi care se vor supara, dar da, majoritatea sunt de rahat. Am colegi care erau cel putin teoretic, mai buni ca mine in facultate si care nu vor sa plece in ruptul capului. Prefera sa faca foamea in Romania pentru un salariu de 1-2 mii euro dar sa stea comozi intr-un birou caldut unde sa doarma 8 ore dupa care sa plece acasa decat sa castige de zece ori pe atat dar sa faca ceva pentru banii aia. Ca asa e romanul: decat sa castige 2 lei la soare, mai bine un leu la umbra.

Si acum, partea cu pakistanezii si magrebienii: Norvegia de exemplu, e plina de pakistanezi si alte natii de-astea de rahat, in cateva zeci de ani se pare ca norvegienii "originali" vor disparea ca natie. Dar cand i-am intrebat pe colegii norvegieni de ce dracu accepta specimenele astea in tara lor, au recunoscut ca nu prea-i au la suflet dar au zis ca-i deranjeaza mult mai putin pakistanezii decat ii deranjeaza romanii veniti la ei. Acum, banuiesc ca stii cam ce "romani" ii deranjeaza, dar atata vreme cat vin din Romania si au pasaport sau buletin romanesc, se cheama ca sunt romani. (si din pacate, sunt si romani adevarati care se tin de prostii in strainatate, nu numai "romani" de-aia mai bronzati). La fel si in Suedia si chiar in Scotia (am un coleg din Glasgow care mi-a zis ca au si ei tigani de-ai lor in oras, dar aia in general isi vad de satra lor, in schimb romanii sunt ceva de speriat cu furaciunile si cersetoria). Am vizitat si tari in care pot sa zic ca am fost mandru ca sunt roman (gen India, Vietnam, Egipt, Algeria, tari din America de Sud...) dar din pacate nu pot spune acelasi lucru cand ma aflu intr-o tara din Europa.

intr-un fel EU si-a facut-o singura. toate restrictiile ce existau re dreptul la munca I-au blocat pe cei calificati si cu respectul legii. cei fara calificare sau in biznisul hotiei (prostitutiei, cersitului,etc) nu au avut nevoie de nici un permis de munca. a vrut EU sa ajunga la situatia asta ? daca nu, inseamna ca exista un deficit de inteligenta la cei decid...

care este deosebirea intre pakistanezi si romani ? sunt tot brunet, numai ca pakistanezii au o calificare (medici, IT, ingineri, etc). gresesc, si romanii au calificari: jula, sparlit, ciordit, smanglit, alba-neagra, curve, spalat la fund...

Edited by avenirv, 13 August 2014 - 05:38.


#50
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View Postmaria_an, on 13 august 2014 - 00:12, said:

Deci sa inteleg ca voi credeti ca doar romanii va pot da tepe in strainatate? Ca un nordic din ala blond si pus la 4 ace nu poate sa va insele sau sa va dea sfaturi mincinoase?
Ca englezii n-au hoti si prostituate (atat de sex feminin cat si masculin) cu pasaport britanic?

Esti cam grea de cap... Bine-nteles ca au si ei criminalii, hotii, excrocii, prostituatele si cersetorii lor. Dar aia s-au nascut acolo si sunt ai lor. Cati hoti cu pasaport nemtesc, prostituate cu pasaport britanic sau cersetori cu pasaport norvegian ai intalnit tu in Romania? A venit vreun hot din Olanda sa sparga vreun muzeu sau banca din Romania? Ca s-ar gasi si la noi prin muzee sau banci cate ceva de furat.

#51
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013

View Postro_explorer, on 12 august 2014 - 22:36, said:


Daca vrei sa discutam mai pe larg, facem alt topic, cu titlul : "Ati avut probleme cu emigranti de alte nationalitati?"
pe care l-am deschis eu deja:
http://forum.softped...raseminoritati/

#52
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

View Postheadlikeahole, on 12 august 2014 - 21:29, said:

Nu prea am vazut paki, magrebieni etc veniti la cersit/lautarit/cascat gura - cel putin prin UK.
n-ai cum pentru ca acolo le da statul

#53
bibi2014

bibi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 24.05.2014

View Postcristi_71, on 12 august 2014 - 23:09, said:

In ce priveste pe cei ramasi sa munceasca in tara, stiu ca sunt multi care se vor supara, dar da, majoritatea sunt de rahat. Am colegi care erau cel putin teoretic, mai buni ca mine in facultate si care nu vor sa plece in ruptul capului. Prefera sa faca foamea in Romania pentru un salariu de 1-2 mii euro dar sa stea comozi intr-un birou caldut unde sa doarma 8 ore dupa care sa plece acasa decat sa castige de zece ori pe atat dar sa faca ceva pentru banii aia. Ca asa e romanul: decat sa castige 2 lei la soare, mai bine un leu la umbra.
Sau o duc foarte bine in tara lor si nu au nici un chef sa plece?

#54
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Deci sa inteleg ca voi credeti ca doar romanii va pot da tepe in strainatate? Ca un nordic din ala blond si pus la 4 ace nu poate sa va insele sau sa va dea sfaturi mincinoase?
da, dar vezi, aici pui gresit problema. Si britanicii si nordici au teparii lor...doar ca astia trag tepe la ei in tara, nu in Romania.

Quote

intr-un fel EU si-a facut-o singura.
...total de acord.

Quote

care este deosebirea intre pakistanezi si romani ? sunt tot brunet, numai ca pakistanezii au o calificare (medici, IT, ingineri, etc)
...aici nu sunt de acord, pentru ca pakistanezii de exemplu au in Norvegia drepturi/facilitati pe care romanul nu le are...deci din start aia cand calca aici au cu 4-5 ani inaintea unui roman. Si atunci daca tot iti da statul, pentru ce sa iti bati cuie in talpa ? Tocmai de aia paki & co. nu se complica cu gainarii marunte..

Edited by tehnics, 13 August 2014 - 09:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate