Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Agricultura germania - firma de incredere ?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
AndreiGuinea

AndreiGuinea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 09.10.2011
Salutare. Am si eu nevoie de parerea voastra.

Acum cateva zile cautam in disperare un loc de munca in strainatate. Am gasit mai multe anunturi ale aceleiasi firme, pe mercador, dintre care mi-a atras atentia un anunt. Se cer persoane ce vor sa plece in domeniul agriculturii, mai exact cules/aranjat/ambalat fructe/legume pentru Germania.

Firma mi-a spus ca am nevoie de copie dupa buletin, copie dupa ultimul contract de munca/carte de munca, cazier, adeverinta medicala + asigurare medicala privata. Toate acestea le voi trimite eu de la mine din oras prin fax catre angajator in Germania. Mi-au spus ca este vorba de un program de luni pana sambata, a cate 8 ore/zi contra sumei de 1300euro/luna. Orele suplimentare se pot plati cu 7.5euro/ora. Mi se ofera cazare + doua mese calde/zi.
Am intrebat daca se percep anumite taxe ale firmei intermediare si mi s-a spus ca am la dispozitie doua variante. Ori le platesc eu de dinainte, ori daca nu mi se va opri comisionul lor din primul salariu, undeva in jurul sumei de 200euro.

Cum vi se pare acest anunt ? Pare de incredere?

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Povesti. In Germania, in agricultura, nu se lucreaza nici 8 ore pe zi, nici 6 zile pe saptamana. Se lucreaza zi lumina,7 zile pe saptamana.Si asta ti-o spune cineva care  a vazut tractoarele {treceau exact prin fata casei unde stau acum} carand graul de la seceris, zi si noapte, pana cand s-a terminat. Dupa care a urmat balotatul si caratul paielor si s-a incheiat cu discuitul si tratarea miristilor discuite cu urina animala. Si toate astea, non-stop, cu o pauza de o zi cand a plouat. Iar din 1300 de euro{care e salariul minim brut pe economie}, dupa ce se scade tot ce e de scazut, raman exact 685 de euro in mana.

#3
AndreiGuinea

AndreiGuinea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 09.10.2011
Pai mi s-a spus ca este 1300 euro in mana. M-am referit ca in banii acestia 1300 de euro, trebuie sa lucrez de luni pana sambata. Daca vreau pot lucra si duminica, insa nu este obligatoriu.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca ai incredere in ei, de ce mai intrebi aici? Eu vorbesc de aici, din Germania, nu spun povesti.
Daca ai sa mai cauti postari de ale mele, legate de subiect, vei vedea ca nu din burta vorbesc. Nu e imposibil de lucrat aici, ca dovada, eu sunt aici al saselea an. Dar nu curge lapte si miere. SE MUNCESTE> Si comportamentul celor la care lucrezi, lasa de dorit. Dar daca rezisti, poti castiga si bani frumosi, dupa ce dovedesti ce stii si cat poti lucra.

Edited by myshyk, 10 August 2014 - 22:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate