Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Sfat achizitie strocator

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
1marius1

1marius1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 29.03.2012
Salut.
Ce storcator mi-ati recomanda in bugetul de 200-300 lei?

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Depinde ce vrei sa storci....

#3
1marius1

1marius1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 29.03.2012
Vreau sã storc morcov, sfecla roșie, mar, portocale, grefe și cam atât.

#4
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

 1marius1, on 10 august 2014 - 19:30, said:

Vreau să storc morcov, sfecla roșie, mar, portocale, grefe și cam atât.
Eu am luat acum 2 luni asta : http://www.emag.ro/s...s/pd/DSY8FBBBM/(nu de la emag dar modelul asta)

Fiind cu melc scoate suc mai de calitate . Pana acum a tinut bine (il folosesc in fiecare zi) , sper sa merag tot asa.

Bafta

Edited by cstrifu, 10 August 2014 - 19:49.


#5
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Storcatoarele centrifugale de mare viteza NU sunt de nici o treaba , scot o apa tulbure fara nimic util in ele , vitaminele se distrug deasemeni , doar ideea ramine ca bei suc natural ..
Storcatoarele prin presare da, e alta mincare de peste , gasesti ieftine manuale sau mai scumpe electrice , hurom ar fi o firma calitate/pret/produs finit/ garantie /piese de schimb .

Heinner dat de cstrifu@ daca rezista 2 ani este o achizitie imbatabila si nu ar avea de ce sa nu reziste folosit acasa , foarte bun pret.

Edited by rozone, 10 August 2014 - 19:53.


#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Daca vrei universal, o sa trebuiasca sa-ti cumperi si o perie, pt. ca o sa tot ai ceva de curatat la sita cuvei centrifugale.
Eu am un Bosch, e OK, insa mi-e lehamite sa curat gramada de piese...

Daca te multumesti cu citrice, portocale, lamai, lime, grefuri, etc., atunci recomand o presa cu parghie, de calitate industriala ( peste 450 lei, la 350 sunt in general teapa).
La asta doar scuturi odata conul de presare la gunoi, il clatesti intr-o miscare, si apoi iti vezi de treaba, nu stai o juma' de ora sa cureti cutia de resturi, colacul de scurgere, si mai ales nu mai cureti sita infundata de la cele centrifugale.

O varianta OK sunt probabil si cele cu melc, insa fiabilitatea depinde de model, si nu am experienta cu ele ca sa pot recomanda.

Edited by loock, 10 August 2014 - 19:56.


#7
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"presa cu parghie"
Daca exista si o femeie in casa trebuie tinut cont , nu cred ca are chef de tras la fiare pina face la ala micu un pahar de suc .
Presa scoate sucul cel mai calitativ fiind presare la rece.

"cele cu melc"
Nu sunt recomandate la sucul de mere !
In rest sunt ok daca rezista sita , hainner e o firma de mijloc, cel putin perioada de garantie nu sunt probleme cu ele.

Edited by rozone, 10 August 2014 - 19:59.


#8
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

 rozone, on 10 august 2014 - 19:56, said:

"presa cu parghie"
Daca exista si o femeie in casa trebuie tinut cont , nu cred ca are chef de tras la fiare pina face la ala micu un pahar de suc .
Presa scoate sucul cel mai calitativ fiind presare la rece.

"cele cu melc"
Nu sunt recomandate la sucul de mere !
In rest sunt ok daca rezista sita , hainner e o firma de mijloc, cel putin perioada de garantie nu sunt probleme cu ele.
La Heinner-ul de mai sus  scrie pe cutie  ca are 3 ani de garantie cu Pick up & Return ceea ce nu e rau (daca e adevarat).

Edited by cstrifu, 10 August 2014 - 20:04.


#9
1marius1

1marius1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 29.03.2012
De asta: http://www.emag.ro/s...0/pd/EXQN7BBBM/ ce parere aveti?

#10
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"Polizor" , nu poti compara produsul finit cu cel melc, aici gasesti "vs" intre ele http://forum.softped...-de-care-aveti/ si aici http://forum.softped...ator-de-fructe/, dar atentie sa nu cumperi rols royce, citesti si-ti faci o p[arere , unii colegi te duc la cele mai cele storcatoare din lume cu preturi cit o masina .

Ce scrie un posesor in review : "garantie 2 ani door-to-door" la hainner , aste e un lucru excelent .
Un hurom costa 15 mil , acesta 280 , cumperi 5 si esti de 10 opri mai avantajos , exemplu e in legatura cu pretul , dar ca sa fi sigur pe minim 5 ani cumperi 2 sa ai sita de schimb si angrenaje . Ambele fac acelasi lucru , calitatea in site-uri de specialitate este data de cantitatea de suc extrasa , acum eu cred ca acest hainner nu va scoate de 4 orti mai putin suc fata de hurom .

Edited by rozone, 10 August 2014 - 21:14.


#11
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 04.09.2013

 1marius1, on 10 august 2014 - 20:40, said:

De asta: http://www.emag.ro/s...0/pd/EXQN7BBBM/ ce parere aveti?

detin acest aparat. stoarce foarte bine (zic eu), miezul ramane uscat dupa stoarcere dar dupa cum a spus cineva mai sus, cred ca tot la acest model se referea sau daca nu, unul asemanator, stai mult sa cureti piesele.
ps: lamurit-ma va rog ca nu inteleg despre ce vorbiti, cum adica storcator cu melc ?

#12
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fs1L_J9KkN8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 wld-ro, on 10 august 2014 - 22:48, said:


detin acest aparat. stoarce foarte bine (zic eu), miezul ramane uscat dupa stoarcere dar dupa cum a spus cineva mai sus, cred ca tot la acest model se referea sau daca nu, unul asemanator, stai mult sa cureti piesele.
ps: lamurit-ma va rog ca nu inteleg despre ce vorbiti, cum adica storcator cu melc ?


#13
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
In 48 de secunde s-a explicat cit in 2 pagini...foarte buna reclama .
Inafara de cantitate , calitatea este de exceptie , totul se pastreaza in suc fara a fi alterat (inafara de oxidarea unor vitamine, inevitabil)

#14
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 04.09.2013
multumesc frumos. acum inteleg. nu inteleg cum de nu ies din uz cele prin presare. adica daca exista asa ceva, de ce mai exista cerere pentru acestea ?

#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 rozone, on 10 august 2014 - 19:56, said:

"cele cu melc"
Nu sunt recomandate la sucul de mere !
De ce? Ce le face melcul merelor?

#16
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Nu scoate aceeasi cantitate de suc ca si cele centrifugale , scoate mai mult o crema decit suc - asta era si marea problema a celor care comentau .

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

 wld-ro, on 10 august 2014 - 23:34, said:

multumesc frumos. acum inteleg. nu inteleg cum de nu ies din uz cele prin presare. adica daca exista asa ceva, de ce mai exista cerere pentru acestea ?

Cele cu melc sunt prin presare, si dupa cum vezi, ele sunt mult mai bune.

#18
1marius1

1marius1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 29.03.2012
Mi-am cumpar storcatorul recomandat cstrifu si maine imi vine, revin cu o parere despre el :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate