Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Cum ati ajuns in America

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
bcess88

bcess88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 08.08.2014
Salutare tuturor, eu nu locuiesc in America dar, cum am specificat intr-un post anterior, am o oferta de la un prieten care are cetatenie si poate voi reusi intr-un fel sau altul sa ajung acolo la munca. As fi interesat, daca doriti desigur, sa postati aici cum ati ajuns in America, unde, ce ati facut, ce v-a placut/nu v-a placut, daca ati devenit cetatean sau locuiti ilegal, ma rog, orice doriti sa scrieti. Multumesc anticipat tuturor, va urez o zi cat mai placuta :)

#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

View Postbcess88, on 10 august 2014 - 17:29, said:

Salutare tuturor, eu nu locuiesc in America dar, cum am specificat intr-un post anterior, am o oferta de la un prieten care are cetatenie si poate voi reusi intr-un fel sau altul sa ajung acolo la munca. As fi interesat, daca doriti desigur, sa postati aici cum ati ajuns in America, unde, ce ati facut, ce v-a placut/nu v-a placut, daca ati devenit cetatean sau locuiti ilegal, ma rog, orice doriti sa scrieti. Multumesc anticipat tuturor, va urez o zi cat mai placuta Posted Image
M-am urcat in container!

#3
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
@ovidiu Container a fost primul cuvant care mi-a venit in minte cand am vazut titlul. :roflmao:

#4
bcess88

bcess88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 08.08.2014
Probabil din cauza arogantei a celor ca voi suntem priviti urat in lume. Sunt un tanar care a inceput sa munceasca la 15 ani deoarece locuiam cu bunica si cu cei doi frati mai mici, ne avand multe resurse financiare a trebuit sa muncesc de mic si acum ca fratii mei au devenit mai mari si pot sa isi construiasca singuri un viitor, vreau si eu s-o iau de la capat in America, sa muncesc cinstit si faptul ca am o oportunitate este lucrul cel mai important, vroiam sa stiu experientele a altor persoane din simpla curiozitate, dar cand vad posturi ca ale voastre ..

#5
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
In cazul tau, loteria vizelor e cam singura sansa.

#6
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Pentru inceput vorbesti la ambasada, stiu ca trebuie sa nu ai cazier sau antecedente penale.
Tu pentru ca o sa ai invitatie se va misca relativ mai rapid.
Dupa trebuie sa faci bani de bilet, ce a ce e destul de scump.

Eu in State nu am fost dar am o idee aproximativa.

Poti sa ajungi ultimul cersetor sau primul in Forbes top, acolo macar ai o sansa.

View Postbcess88, on 10 august 2014 - 18:21, said:

dar cand vad posturi ca ale voastre ..
Cunosc destule persoane din America si sunt mult mai cumsecade dar sa nu te astepti de la multe din orasele mari ;).
Oportunitati si de angajare si de afaceri gasesti mai peste tot, dar multi oamenii sunt pe strada, nu te sfatuiesc sa faci un credit la banca.

Edited by Sempiternal, 10 August 2014 - 18:30.


#7
bcess88

bcess88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 08.08.2014

View PostPurpura, on 10 august 2014 - 18:22, said:

In cazul tau, loteria vizelor e cam singura sansa.

Nu ma ajuta faptul ca ma poate angaja un cetatean american care detine o firma ?

#8
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postbcess88, on 10 august 2014 - 17:29, said:

am o oferta de la un prieten care are cetatenie si poate voi reusi intr-un fel sau altul sa ajung acolo la munca.

nu inteleg, ce oferta ai?

cineva cu cetatenie poate sponsoriza doar rude (parinti, frati/surori, copii) pentru US

View Postbcess88, on 10 august 2014 - 18:26, said:

Nu ma ajuta faptul ca ma poate angaja un cetatean american care detine o firma ?

nu e asa usor. inainte sa te aduca pe tine din Ro, trebuie sa verifice daca nu poate gasi acolo pe cineva

Btw, despre ce job e vorba?

Edited by Bucifon, 10 August 2014 - 18:31.


#9
bcess88

bcess88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 08.08.2014
Sofer de tir.

#10
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Dupa cum ziceam, e greu sa ajungi acolo legal :)

Am indoieli ca te poti incadra la H1B. H1B stiu ca este pentru joburi care necesita studii (facultati) + experienta.

Ramane sa incerci pentru diversity visa(loteria vizelor) sau sa te sponsorizeze pentru o viza non-imigrant (B1/B2) si cand ajungi acolo sa te casatoresti cu o americanca.

#11
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Daca vrei sa lucrezi acolo, trebuie ca o firma din State sa-ti faca chemare si sa-ti plateasca sponsorizarea. Marea problema e defapt sponsorizarea care nu e mica, vreo 30.000$. Atit trebuie sa plateasca o firma ca sa aduca pe cineva din exterior. Apoi, dreptul de munca/viza, se cistiga in instanta. Deci trebuie platit avocat acolo. Procesul se intinde de regula cam pe 6 luni - 1 an. Cu alte cuvinte, acea firma iti poate plati sponsorizarea, dar exista sansa ca tu sa nu iti cistigi viza si sa trebuiasca sa pleci inapoi in tara, iar firma care te-a sponsorizat sa ramana cu ochii in soare. Adica ramane si fara tine, dar si fara bani. Din cauza asta, sansele pentru romani sa lucreze legal acolo sint a naibi de mici. Cel putin asta e ceea ce mi-au spus niste cunostinte din US.

Edited by Isaak, 10 August 2014 - 18:49.


#12
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010
In schimb se poate incadra la h2A sau H2B, iar daca are 12 de experienta de meserie se incadreaza si la h1B.
Zi prietenului sa consulte un avocat si sa decida unde te incadrezi mai usor.

Edited by the_northpole, 10 August 2014 - 18:50.


#13
bcess88

bcess88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 08.08.2014

View PostBucifon, on 10 august 2014 - 18:46, said:

Dupa cum ziceam, e greu sa ajungi acolo legal Posted Image

Am indoieli ca te poti incadra la H1B. H1B stiu ca este pentru joburi care necesita studii (facultati) + experienta.

Ramane sa incerci pentru diversity visa(loteria vizelor) sau sa te sponsorizeze pentru o viza non-imigrant (B1/B2) si cand ajungi acolo sa te casatoresti cu o americanca.

View PostIsaak, on 10 august 2014 - 18:47, said:

Daca vrei sa lucrezi acolo, trebuie ca o firma din State sa-ti faca chemare si sa-ti plateasca sponsorizarea. Marea problema e defapt sponsorizarea care nu e mica, vreo 30.000$. Atit trebuie sa plateasca o firma ca sa aduca pe cineva din exterior. Apoi, dreptul de munca/viza, se cistiga in instanta. Deci trebuie platit avocat acolo. Procesul se intinde de regula cam pe 6 luni - 1 an. Cu alte cuvinte, acea firma iti poate plati sponsorizarea, dar exista sansa ca tu sa nu iti cistigi viza si sa trebuiasca sa pleci inapoi in tara, iar firma care te-a sponsorizat sa ramana cu ochii in soare. Adica ramane si fara tine, dar si fara bani. Din cauza asta, sansele pentru romani sa lucreze legal acolo sint a naibi de mici. Cel putin asta e ceea ce mi-au spus niste cunostinte din US.

View Postthe_northpole, on 10 august 2014 - 18:48, said:

In schimb se poate incadra la h2A sau H2B, iar daca are 12 de experienta de meserie se incadreaza si la h1B.
Zi prietenului sa consulte un avocat si sa decida unde te incadrezi mai usor.

Va multumesc tuturor pentru ajutor, daca cineva mai are alte sfaturi, sunt binevenite.
Revenind on topic, oricine poate, daca doreste, sa spuna aici povestea lui americana. O seara placuta tuturor :)

#14
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
daca ar fi asa simplu de plecat la lucru in US iti dai seama ca ar geme avioanele de rumâni :)

#15
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View PostIsaak, on 10 august 2014 - 18:47, said:

Daca vrei sa lucrezi acolo, trebuie ca o firma din State sa-ti faca chemare si sa-ti plateasca sponsorizarea. Marea problema e defapt sponsorizarea care nu e mica, vreo 30.000$. Atit trebuie sa plateasca o firma ca sa aduca pe cineva din exterior. Apoi, dreptul de munca/viza, se cistiga in instanta. Deci trebuie platit avocat acolo. Procesul se intinde de regula cam pe 6 luni - 1 an. Cu alte cuvinte, acea firma iti poate plati sponsorizarea, dar exista sansa ca tu sa nu iti cistigi viza si sa trebuiasca sa pleci inapoi in tara, iar firma care te-a sponsorizat sa ramana cu ochii in soare. Adica ramane si fara tine, dar si fara bani. Din cauza asta, sansele pentru romani sa lucreze legal acolo sint a naibi de mici. Cel putin asta e ceea ce mi-au spus niste cunostinte din US.


De unde ai scos suma de $ 30 000 ?

http://www.uscis.gov...ources/E2en.pdf

Parerea mea e ca se incadreaza la categoria  EB-3 Professional or Skilled Workers.

http://www.uscis.gov...=1129&search_q= aici sunt listate preturile diverselor forme care trebuiesc completate de catre sponsor .Cea mai scumpa e 6 mii si ceva dar oricum nu i se aplica lui.

Dreptul de munca nu se castiga in instanta , i se acorda visa sau nu , end of story.

#16
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013

View PostBucifon, on 10 august 2014 - 18:30, said:

cineva cu cetatenie poate sponsoriza doar rude (parinti, frati/surori, copii) pentru US


Doar atat ? Parinti , frati/surori si copii ? Sau si alte rude mai indepartate ?

#17
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostWindyZ, on 10 august 2014 - 20:04, said:



Doar atat ? Parinti , frati/surori si copii ? Sau si alte rude mai indepartate ?

atat :)

uite, daca vrei sa vezi tipurile de vize vezi mai jos la  "List of the various types of visa"

http://en.wikipedia....e_United_States

#18
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013

View PostBucifon, on 10 august 2014 - 20:09, said:


atat Posted Image

uite, daca vrei sa vezi tipurile de vize vezi mai jos la  "List of the various types of visa"

http://en.wikipedia....e_United_States

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate