Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Minix X8-H

- - - - -
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#37
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Ce frumoasa e teoria , practica insa ...........
Comparatie preturi in RO cu garantie :

- Minix Neo X8-H - cel mai mic pret - 726 lei

- Mini PC cu Intel ( NUC ) - cel mai mic pret - 544 lei

Bine inteles ca in ambele cazuri mai completezi cu :

- Tastatura wireless

- HDD intern/extern

- s.a in functie de doleante

Si asta ca sa nu va aduc aminte cele scrise de Diabloss

Edited by lupull, 24 August 2014 - 12:22.


#38
1RamseY1

1RamseY1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.06.2014
Pune un link cu Intel-ul magic

#39
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Ca sa numai ''bruiez'' acest thread , am deschis un thread DEDICAT COMPARATIILOR aici - http://forum.softped...layere-android/ - deci va astept acolo comparatiile voastre

1RamseY1 , da o cautare pe Google dupa - Mini PC Intel - si ai sa-le gasesti , fiind mai multe variante de mini pc intel

#40
1RamseY1

1RamseY1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.06.2014
Vezi tu la Intel NuC -ul de 500 de lei de care zici,  mai trebuie sa mai adaugi:
Modul Wi-Fi: ~35 Euro
DDRAM: 4GB ~40 Euro
HDD: mSSD sau SSD de 120GB, macar, ~70 Euro.
Asta pe procesor Celeron dual core sau Atom dual core,  cu care nu prea ajungi departe.  i3 sau i5 pe care sa te poți baza 2,3ani deja e ~350 Euro + sumele sus menționate ajungi la ce iti spuneam, 500 Euro.

P.S. Mulțumim pt noul thread.

Edited by 1RamseY1, 24 August 2014 - 12:51.


#41
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Am impresia ca tu chiar cauti ''nod in papura''
Ce vrei sa imi spui ca procesorul de la Minix se ''ridica'' la nivelul'' unui i3 , sa numai scriu de i5
Cat despre restul ce ai scris , unele nu sunt ''obligatorii'' si altele cresc pretul ''per total'' in ambele variante
De ce crezi ca am ''completat'' mai jos cu anumite ''accesorii''
In plus , eu am facut referire la ''preturi cu garantie'' sau mai precis doar a device-ului in sine
Ca in cazul Mini pc-ului Intel mai poti cumpara ''accesorii'' si sh , e ul alt ''avantaj'' fata de Minix
Insa totul tine de ''interpretarea'' fiecaruia

#42
1RamseY1

1RamseY1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.06.2014
:)  as you wish, asa cum spuneam, m-am saturat de nebuneala Intel + Win. Vreau ceva pe care atunci când apăs pe buton sa facă ce are de făcut. S802+Amdroid, s-ar putea sa ii sufle locul fruntaș configurației pe care o expui cu HTPC-ul de 500 lei + restul pieselor "necesare". Sunt totuși 2 platforme total diferite.
Una peste alta,  eu mi-am făcut alegerea după luni de cercetări, și sincer îți spun că inițial eram tare bucuros când am văzut ca a intrat și Intel pe piața asta... Însă mai are de păpat... Vom vedea de ce e în stare peste 1 an când probabil voi vrea sa îl schimb.

#43
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008

View Post1RamseY1, on 24 august 2014 - 13:13, said:

Posted Image  as you wish, asa cum spuneam, m-am saturat de nebuneala Intel + Win. Vreau ceva pe care atunci când apăs pe buton sa facă ce are de făcut. S802+Amdroid, s-ar putea sa ii sufle locul fruntaș configurației pe care o expui cu HTPC-ul de 500 lei + restul pieselor "necesare". Sunt totuși 2 platforme total diferite.
Una peste alta,  eu mi-am făcut alegerea după luni de cercetări, și sincer îți spun că inițial eram tare bucuros când am văzut ca a intrat și Intel pe piața asta... Însă mai are de păpat... Vom vedea de ce e în stare peste 1 an când probabil voi vrea sa îl schimb.


Iti dau dreptate in privinta "nebunelii Intel + Win", dar cred ca deocmadata este cea mai practica optiune! Dar, lasam HTPC-ul deoparte (comentam in thread-ul proaspat deschis de lupull, lucru pentru care ii multumesc). Dar vreau sa ma conving daca acest device merita in dauna Q5 dual core sau mai nou, quad... sau VidOn. Eu cred ca NU. Nu este atat de echipat in privinta decodarii video/audio. Vorbim, iata, despre miniPC-uri cu Android!

Iar ce face acest MiniX in afara functiei de mediaplayer (unde clar este sub cele doua), fac si restul miniPC-urlor cu Android! Deci... de ce MiniX... la acest pret? :)

#44
adisor35

adisor35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.01.2007
Salut! merge legat la aceste mini un dvd-rw (bd-rw) extern? multumesc!

#45
1RamseY1

1RamseY1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.06.2014
@r_ovidiu2000, as vrea sa iti elucidez dilema, dar din păcate dețin doar unul dintre ele, și anume Minix-ul X8-H. Ceea ce pot spune despre acesta e ca este foarte stabil și ușor de utilizat. Dacă ai mai avut dispozitive cu Android, va fi aproape natural. Probabil ca mai multe vei afla căutând diferite review-uri, eventual câteva versus-uri.
@adisor35, nu am cum sa probez asta dar atâta timp cât vede HDD-uri externe, stick-uri nu vad de ce nu ar recunoaște și un DVD-ROM extern,  cel puțin pentru citit. Pentru scris nu cred ca exista soft pe android încă.

#46
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002

View Postr_ovidiu2000, on 24 august 2014 - 16:30, said:

Iar ce face acest MiniX in afara functiei de mediaplayer (unde clar este sub cele doua), fac si restul miniPC-urlor cu Android! Deci... de ce MiniX... la acest pret? Posted Image

X8H se lauda cu 4K, Android 4.4.2  si scorul din Antutu + air mouse-ul M1.
Indiscutabil exista si solutii mai ieftine care fac in mare cam acelasi lucru inclusiv Tronsmart Vega S89-H care e bazat pe acelasi Amlogic S802H si e vreo 590 lei.
Odata cu disponibilitatea prin octombrie probabil a v.2 a Himedia Q5II quad si poate pana atunci si la primele modele cu RK3288 situatia se va schimba.

#47
1RamseY1

1RamseY1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.06.2014
Atenție ca nu toți distribuitorii îl livrează cu Air mouse-ul M1!!! Întrebați înainte altfel costa cam 20 de Euro. Cat despre restul, trinsmart Sorb (sau ceva de genul), nu știu cât de stabile dpdv software sunt. Anyway,  fără quad core si 2 GB de ram nu vad o jucărie de asta sa meargă ok,  oricare ar fie ea. Poate doar cu super implementare software, deși experienta cu telefoanele dual core și 1GB de ram ne arata contrariul,  darămite când vrem sa mai dam play și la diverse formate media.

#48
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Pe geekbuying.com le gasiti mult mai ieftin. Transportul costa 4-5 euro pana in Romania prin DHL si ajung cam in 3-4 zile... Eu am luat un Minix x7 Mini la reducere cu 65$ fara air mouse.

#49
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Minix X8H e 150$ adica vreo 500 lei + transport - garantie. 1RamseY1 asa si l-a luat din afara la pret redus.

#50
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
X8H a fost la promotie acum vreo 2 saptamani la 129$ cu air mouse inclus...

#51
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
poate testati pe ele si Kodi... aka xbmc 14, care se poate deja dowloada in versiune alpha, sunt curios ce aduce in plus, la ce a renuntat, ce face mai bine, ce face mai prost...

#52
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
hai ca am pus eu Kodi pe tableta cu RK 3188... merge mult mai repede decat xbmc 13, nu vad schimbari in menu, pare ca si consuma mai putin.

#53
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Ce e XBMC-ul asta? Nu de alta, dar stiu ca il am instalat pe al meu TV Box.

Gata, am aflat:
XBMC is an award-winning free and open source (GPL) software media player and entertainment hub that can be installed on Linux, OSX, Windows, iOS, and Android, featuring a 10-foot user interface for use with televisions and remote controls. It allows users to play and view most videos, music, podcasts, and other digital media files from local and network storage media and the internet. Our forums and Wiki are bursting with knowledge and help for the new user right up to the application developer. We also have helpful Facebook, Google+, Reddit, Twitter and Youtube pages. In the near future XBMC will be renamed to Kodi. You can read about it here.
Disclaimer: XBMC does not provide and media files itself. You either must own all audio and video files through a legal way or you can use the add-ons that can be found in the XBMC.org official repository. We will not assist or be held responsible for any way you obtain your media files.

Edited by DeuxEx, 28 August 2014 - 00:25.


#54
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View PostDeuxEx, on 28 august 2014 - 00:23, said:

Ce e XBMC-ul asta? Nu de alta, dar stiu ca il am instalat pe al meu TV Box

e o gluma intrebarea ta, asa-i?... am instalat Kodi si e foarte ok. merge mai repede, parca si consuma mai putin.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate