Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Minix X8-H

- - - - -
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#19
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Vers. de XMBC Minix vad ca nu suporta la setari audio decat 2.0 cam trist ...

#20
1RamseY1

1RamseY1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.06.2014
Unde ai văzut tu asta? Și atunci la mine de ce merge 5.1?

#21
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Ciudat ce zici tu, ce FW ai ?

#22
1RamseY1

1RamseY1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.06.2014
Finless Rom ;)
PPe stock nu a stat decât jumătate de zi.

Edited by 1RamseY1, 23 August 2014 - 15:57.


#23
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
In continuare cred ca cele mai bune optiuni raman Himedia Q5 (actualmente quad), VidOn si HTPC-ul! Dar mai asteptam...

#24
1RamseY1

1RamseY1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.06.2014
Himedia Q5 II și Vidin tot android, deci prea departe nu e,  iar HTPC-ul ceva serios trece de 500 de Euro. Asa ca de moment, pentru ca oricum tehnologia avansează, e ok android și cam din toate chinezăriile de pe piață Minix chiar face ce zice.

#25
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
HiMedia Q5 II quad chiar pare o alegere mai buna macar pentru partea de iso-uri, 3D, USB 3.0, port gigabit. Am inteles ca vers. aparuta acum e doar un beta si in septembrie vor umbla din nou la HW, deci n-ar fi intelept achizitonat acum pana nu avem vers 2.0 disponibila.
Pentru cine nu are nevoie de iso-uri, 3D, USB 3.0, gigabit, Minix X8 e o alegere buna.

Edited by MD, 23 August 2014 - 21:07.


#26
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Corect.. dar singurele chinezarii care stiu 3D BD Iso si DTS passthrough...cu Android... si XBMC

#27
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Daca vine vorba de chinezarii Minix X8H nu arata nici el nici softul, ceea nu s-ar putea spune si despre HiMedia Q5. Bine problema pe partea de soft nu e asa grava, se poate remedia.

#28
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Uffd... greu! Ce se doreste? Un mediaplayer sau un mini PC capabil sa redea (decodeze) cat mai multe formate video si audio si cu "abilitati" smart: navigare WEB , mailing ... torrente. Pe partea de decodare, deocamdata, sunt DECAT 2, cele enumerate mai sus! Pe partea de software... oricare sunt customizabile, adaptabile, de imbunatatit! Prefer cwva cre face cam TOT pe partea de decodare video/audio si cu "restul" la un standard acceptabil... si permisibil "gloatei",asa cum sunt eu! Deci... cum alegem? Eu vreau sa micorez numarul de telecomenzi... :))

#29
1RamseY1

1RamseY1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.06.2014
Întreb...? Cat de des cauți file BD? Cât de des vrei filme 3D? Cât de des ai nevoie de HDMI 2.0? Deci?
Peste 2,3 ani când materialele 4k vor fi la fiecare colt atunci mai discutam. Deocamdată minix satisface multe nevoi fata de concurenți.
La minix îți atașezi o tastatura Logitech K400 și nu mai ai nevoie de altceva pe lângă telecomanda de la TV. Boxul nu îl închizi niciodată... Consuma 3-5W...deci... Nimic,
Poți altfel cu un Intel NUC care e 500 E complet + Win 8.1 aceeași tastatură K400 și faci tot ce faci pe laptop dar pe TV. Problema cu NUC-ul e ca la procesul nu cred ca poți sa îl schimbi în 2,3 ani când devine depășit. Asa de 140E cât costa minix, în 2 ani l-ai schimbat deja.

Edited by 1RamseY1, 24 August 2014 - 00:10.


#30
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Personal prefer Intel NUC-ul , decat actualele chinezarii sau ce este in prezent cu android
Din pacate asa cum sa mai scris s.o android nu este CONCEPUT pt. MEDIA PLAYERE , ci pt. tablete/smartphon-uri
Mai ales ca cu o pl. mini-itx/htpc cu z97 am intrare hdmi , dts , conector m2/sata express si ''restul'' , iar ca soft pot sa imi instalez orice doresc eu ( linux , win , xbmc s.a )
Cat despre consum..........vorba aceea - Ma zgarcesc la tarate , dar cumpar borsul scump - Am tv care consuma peste 100w , insa imi cumpar media player cu android care consuma doar 15w
Si cu astia 15w vreau sa........imi faca si ''cartofi prajiti'' , ca asa-i romanul - Când NU ARE isi DORESTE si când are FACE MOFTURI

Edited by lupull, 24 August 2014 - 09:37.


#31
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Caut file 3D BD atunci cand apare ceva ce merita vazut intr-un asemenea format. Si uneori merita! Asa ca... de acord cu lupull. Revin, exista totusi Q5 si VidOn. Deci se poate..

#32
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Din pacate Sopacast nu functioneaza pe minunea asta de MP ... cel putin cu FW oficial. 1RamseY1 daca ai FW custom poate ne poti confirma daca problema persista ?

As prefera sa nu o dam in vs. cu HTPC-urile sunt mai scumpe, consuma mai mult, au ventilatoare, etc - nu oricine se complica cu inca un sistem cu Win pt. un mediaplayer chiar daca au indiscutabil si avantaje fata de ARM-urile cu Android.

Edited by MD, 24 August 2014 - 11:11.


#33
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Ai dreptate, MD. Lasam HTPC-urile. Dar putem facr comparatii cu cele doua device-uri cu Android care isi fac treaba OK si pe partea de decodare video / audio. Preturile sunt similare... asa ca trebuie sa ma conving de ce ar merita un MiniX.

#34
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Fiecare device are -/+ si fiecare isi alege ce doreste in functie de doleante
Personal prefer device-urile cu hw potent si ''dotari/conexiuni'' multiple , fiindca niciodata nu se stie peste ce dai/esti nevoit sa conectezi
Cu androidul pt. mine personal m-am lamurit de ce este in stare pe smatphon-ul si tableta detinuta , asa ca.......
Asta ca sa nu scriu ca si noile device-uri sunt destul de scumpe in prezent , invartindu-se la 1000 lei -/+ in RO , preferand device-uri cu garantie , fiindca nu se stie niciodata

#35
1RamseY1

1RamseY1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.06.2014
Pentru potența dpdv Hardware ;) . Sopcast pe FW original într-adevăr nu merge. Se auzea doar sunetul,  fără imagine. Pe custom merge.

#36
1RamseY1

1RamseY1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.06.2014
Ca sa punem punct polemicii Intel NuC vs Android mini PC, doar luând în considerare prețul de achiziție,  pe care nu ți-l amortizeazi în nici un fel, NuC-ul pierde lupta. Majoritatea au în casa un laptop sau un PC de care se pot folosi la nevoie. Ca sa continuam aceasta discuție poate inițiem un thread nou "HTPC vs Android mini PC". Deocamdată pe mine nu ma interesează subiectul. Sincer sunt satul de Intel, Win etc... Jucăriile astea mici, de banii cât dai pe ele își fac treaba 1, 2 poate și 3 ani, după îl schimbi cu totul și ești UP to date cu doua device-uri la preț de un NuC.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate