Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 

Star Wars saga

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
Care dintre cele 6 episoade v-a placut mai mult ? Eu prefer clasicele ep. 4,5 si 6 .

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Imperiul contraatacă e de departe The best!

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgi_fubar, on 09 august 2014 - 20:39, said:

Care dintre cele 6 episoade v-a placut mai mult ? Eu prefer clasicele ep. 4,5 si 6 .
Sincer imi plac episoadele vechi, adica cele mentionate de tine dar nu imi displac nici astea noi atat ca sunt lucrate cu tehnologie diferita si se observa. Cand vezi toata saga in ordine incepi cu episoadele cu tehnologie noua si dai peste cele clasice, e o senzatie de neuniformitate...

#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,512
  • Înscris: 06.01.2012
Tot ce pot sa zic e :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HZUDWKs4HZ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Clasicele 4,5 si 6 sunt foarte bune ca filme in general...dar episodul 1 ramane unul din cele mai proaste filme facute vreodata. Poate exagerez dar filmul se face mai prost cu timpul...si asta se vede iar si iar. E insuportabil de vizionat in marea majoritate a scenelor.
In schimb, febra Star Wars nu a prins la romani cum a prins la americani...si nu o sa prinda niciodata. Deci noi nu o sa vorbim cu ardoare despre film...
Problema care a creat-o George Lucas e ca creat o "cash cow" ... astfel tot o sa fie facute filme cu acest univers, bineinteles toate raportandu-se la originale (episoadele 4, 5 si 6) pe care fanii la adora. Fanii astia au crescut si isi duc copii la cinema sa vada ce a aparut nou (ep 1, 2 si 3) si aia mici o sa fie spalati pe creier mai departe si o sa doreasca sa-si duca copii la cinema la urmatoarele...si tot asa...pentru tot restul existentei cinemaului si apoi ce o sa urmeze dupa...
O sa fie remake-uri, o sa fie rebooturi, o sa fie iar si iar...si toate au ca fundament aceeasi idee deci nici unul nu o sa fie cu adevarat original...deci niciodata mai bun ca primele trei parti - pe care le consider un film foarte lung, nu 3 filme separate.
George Lucas era mai apreciat daca se oprea la primele 3...iar de celelalte 3 trebuia sa se ocupe o minte noua, originala.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003

View PostM0n0, on 10 august 2014 - 00:39, said:

si aia mici o sa fie spalati pe creier mai departe si o sa doreasca sa-si duca copii la cinema la urmatoarele...si tot asa...
Cu ce spalati pe creier ?

#7
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
In mare parte cu universul asta...crescand astfel consumerismul fata de fenomenul asta...costume, action figures, postere, colectionabile in general.
Spalati pe creier cu imagini care arata bine si continut zero (cum a fost in ep 1,2 si 3)...forma fara fond. Nu e o directie tocmai buna.

Marvel face o chestie inteligenta totusi...incurajeaza consumerismul insa aduc cu fiecare film ceva original si nou.
De asta si se face un sequal la Star Wars...ca sa mai aduca lumii aminte de Star Wars sa le mai cumpere din rahaturi pentru ca vanzarile au mai scazut...aparand in imagine, puternic, mamutul Marvel...gigantul de facut filme pe banda rulanta.

Sincer, era mai bine daca ramaneau cu originalele din anii '70 si '80...fix cum erau ele. Ar fi fost mai apreciate si imaginea lor nu ar fi fost patata de ultimele 3.

#8
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
E evident faptul ca ep I a fost jalnic ,dar ep II si III au fost chiar decente , ba chiar as spune ca ep III e peste ep VI.Da , per total trilogia clasica ramane in inima tuturor.Star Wars ramane un clasic pentru impactul ce l-a avut la momentul respectiv , impreuna cu Star Trek definind genre-ul "Sci-Fi Space Adventure".

Totusi, asta nu inseamna ca trilogia originala a fost perfecta.Eu unul am vazut destul de mult acting mediocru, mai ales din partea lui Mark Hamill (Luke ; probabil motivul pentru care nu a devenit un actor cu nume rasunator ulterior, precum Harrison Ford).

Ca sa raspund si intrebarii topicului , eu prefer (de la cel mai bun la cel mai prost) : V, IV, III, VI, II, I.

#9
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Primele 3 episoade V,IV si III, m-au tinut cu sufletul la gura.

#10
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Star Trek nici nu se poate compara cu Star Wars. Star Trek (serialul) e doar o înşiruire de povestioare cu nave cosmice şi lumi extraterestre, în care dacă ai înlocui viitorul cu prezentul, navele cu maşinile (sau vapoarele) extratereştrii cu străinii (aliens- aceeaşi traducere) adică alte culturi şi civilizaţii (pămînteşti) lucrurile ar fi exact aceleaşi dar sub altă prezentare. A, plus nişte găselniţe tehnice, din care unele au devenit realitate, şi despre care face Discovery documentare azi.

Star Wars are pe lîngă poveste şi realizare (regizorală şi tehnică), profunzime. Actually, după ce vezi episoadele IV-VI, rămîi serios pe gînduri (mă rog, dacă eşti dispus la aşa ceva, şi nu te uiţi la film ca la meci), cam ca după primul episod din Matrix. În Star Wars, Jedi-ii pot influenţa Forţa cu puterea gîndului. În Matrix poţi influenţa regulile fizicii la fel. În viaţa reală, îţi poţi schimba sau influenţa soarta dacă: „Do. Or do not. There is no try”. Sau „Don't think you are. Know you are.

De-aia am emoţii legate de continuarea lui Star Wars. Mi-e să nu iasă ce-a ieşit după Matrix 1, după Terminator 2, etc. Sper să nu se apuce totuşi, şi de Back to the Future IV-V-V..I.

#11
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
George Lucas a vrut de la bun inceput sa fie doua trilogii, in care una sa relateze povestea lui Darth Vader. Pentru ca tehnologia anilor '70 - '80 nu era atat de avansata incat sa-i permita realizarea si episoadele I, II, III dupa cum isi dorea el si viziunile pe care le avea, au fost facute doar episoadele IV, V, VI (daca va uitati la generic asa sunt numite episoadele).

Mie unul mi-a placut si episodul I, in special pentru rolurile jucate de Liam Neeson si Ewan McGregor. Chiar si pustul a jucat decent.  

Pentru mine, aceasta saga este favorita, cea care ma atrage cel mai mult.

#12
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
primul episod este o varza de animalute si droizi destinat copiilor de 10 ani . Raman totusi spectaculoase CGI-urile cu peisajele urbane din Coruscant

#13
escu69

escu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 19.02.2008
Ep V (imperiul...) is the best.
Daca se va produce si a treia trilogie, Star Wars are toate sansele sa devina o telenovela in toata regula.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003

View PostM0n0, on 10 august 2014 - 01:30, said:

In mare parte cu universul asta...crescand astfel consumerismul fata de fenomenul asta...costume, action figures, postere, colectionabile in general.
Spalati pe creier cu imagini care arata bine si continut zero (cum a fost in ep 1,2 si 3)...forma fara fond. Nu e o directie tocmai buna.
In Univers traim cu totii, fenomenele, emotiile, arta etc... nu se cheama spalat pe creier ci obtinerea unor placeri, viata, distractie, entertainment.

View PostLordRevan, on 10 august 2014 - 10:04, said:

George Lucas a vrut de la bun inceput sa fie doua trilogii, in care una sa relateze povestea lui Darth Vader. Pentru ca tehnologia anilor '70 - '80 nu era atat de avansata incat sa-i permita realizarea si episoadele I, II, III dupa cum isi dorea el si viziunile pe care le avea, au fost facute doar episoadele IV, V, VI (daca va uitati la generic asa sunt numite episoadele).
Exact, el avea toata povestea pregatita dar nu atat tehnologia ca se descurca cu smecherii si machete dar bugetul nu a permis realizarea completa si s-a limitat la partea din poveste care el a considerat ca ar impresiona mai bine si eventual s-ar vinde mai bine.

#15
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Eu as fi preferat o noua trilogie in universul SW , dar in alta galaxie , sau fara nici o legatura cu filmele de pana acum.Am fost dezamagit cand am auzit ca se face continuarea seriei , cu actorii initiali , cred ca o sa am un feeling destul de ciudat cand am sa-i vad pe toti.Sper sa fie bun , dar nu am sperante mari.

E putin ironic ca JJ Abrams se ocupa si acest nou "reboot" al SW , cand tot el a regizat si reboot-ul Star Trek.Star Trek (2009) mi-a placut , sper macar sa se ridice la acel nivel.

#16
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postandreic, on 10 august 2014 - 13:51, said:

In Univers traim cu totii, fenomenele, emotiile, arta etc... nu se cheama spalat pe creier ci obtinerea unor placeri, viata, distractie, entertainment.
In universul Star Wars ma refeream...nu la cel in care traim noi si da, se cheama spalat pe creier din moment ce exista o industrie in spate ce produce colectionabile pe baza acestor filme.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,520
  • Înscris: 07.02.2003
Sa vezi tu ce cautau pustii prin 85-86 colectionabile cu Star Wars, erau rare Posted Image Intotdeauna o sa fie industrie pentru ca insasi filmul pe langa aspectul artistic este industrie.

#18
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Care ar trebui sa-si pastreze integritatea si nu sa hraneasca o cu totul alta industrie, total independenta...vanzari de DVD-uri e una, vanzari de action-figures and all that shit e alta. Eu despre asta vorbesc.

Nu vezi filmele lui Hitchcock sa nasca o industrie cu action figures sau altele...respectul fata de film ramane si nu e imputit cu porcarii ce nu au treaba cu cinematografia.
Iar prostiile despre care vorbesc nasc la randul lor un fan-base enorm si o dorinta cat mai mare fata de consumerism.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate