Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Afacere termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
nastratin_hogea

nastratin_hogea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.05.2013
Avand in vedere ca dupa 45 de ani nu te mai angajeaza nici dracu,decat taximetrist sau pandaci dar imi displace asa ceva ,ma gandesc sa deschid o afacere cu termopane.Mai intai o sa incep cu cele de aluminiu pt. ca necesita mai putine investitii.Firma nu se merita deocamdata,doar PFA sau II,problema e ca trebuie calificare.O alta problema este ca atelierul este in afara Bucurestiului  si trebuie sa car materialele acolo(profile 6 metri)unde am o proprietate dar asta nu-mi displace pt.ca mai am treaba si p-acolo,pomi vie,oi si in viitor stupi.Geamurile le voi comanda in Bucuresti .Cerere de termopane vad ca mai exista si am si lucrat vreo 3 ani la o firma de termopane.Am observat ca incepe sa se caute tot mai des reparatori termopane,legea compensatiei ,au disparut unele meserii apar altele noi.
Astept  pareri si sfaturi,mai ales de la cei care au avut sau au tangenta cu asa ceva.

Edited by nastratin_hogea, 09 August 2014 - 14:19.


#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
S-a dat de curand o lege mi se pare prin care si administratoru' firmei e nevoit sa aibe calificare in domeniu principal de activitate al firmei deci iti trebuie oricum. Insa sunt cursuri gen asta http://www.alexander...-termopan.html/

e recunoscut de catre ANC prin urmare iti poti face pfa sau firma cu el. Cat despre rentabilitatea ideii... nu stiu, eu deocamdata nu am facut ceva la geamuri si le am de vreo 10 ani. Posibil daca mai faci si alte chestii gen reparat plase, montat rulouri posibil sa ai clienti.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 nastratin_hogea, on 09 august 2014 - 14:18, said:

Firma nu se merita deocamdata,doar PFA sau II,problema e ca trebuie calificare.
Pai ori ca-i PFA/II ori SRL tot acelasi drac e, mai ales cand nu stii legislatia ai nevoie de un economist. Legat de calificare trebuie sa mergi la Registrul Comertului sa vezi daca-ti accepta ori nu, in lege eu stiu ca ai nevoie obligatoriu doar pentru anumite meserii si nu la toate.

#4
nastratin_hogea

nastratin_hogea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.05.2013
Te ocupi cu confectionarea geamurilor termopan?

#5
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Primul lucru la care ar trebui sa te gandesti e calitate/rentabilitate. desi la mine in oras era plin de firme si firmulitze care fac termopane, am preferat sa apelez la o firma din ploiesti ce are fabrica acolo iar eu stau la vreo 3 judete distanta. Pretul a fost acelasi cu cel oferit de firmele locale ce manufacturau asa ceva insa calitatea e mult peste. Ce m-a deranjat cel mai mult a fost aspectul/finisajul oferit de cei de la mine din oras..la colturi, plasticul parca era lipit cu ceva artizanal. Am umblat tot orasul si in final zic ca merita ca am facut-o am gasit cea mai buna solutie chiar daca nu a fost locala si nu stau intr-un oras chiar mic.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 potae, on 09 august 2014 - 14:24, said:

S-a dat de curand o lege mi se pare prin care si administratoru' firmei e nevoit sa aibe calificare in domeniu principal de activitate al firmei
Da un link, n-am auzit si ma invart in sfera asta.

Edited by neagu_laurentiu, 09 August 2014 - 14:27.


#7
nastratin_hogea

nastratin_hogea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.05.2013

 neagu_laurentiu, on 09 august 2014 - 14:26, said:

Pai ori ca-i PFA/II ori SRL tot acelasi drac e, mai ales cand nu stii legislatia ai nevoie de un economist. Legat de calificare trebuie sa mergi la Registrul Comertului sa vezi daca-ti accepta ori nu, in lege eu stiu ca ai nevoie obligatoriu doar pentru anumite meserii si nu la toate.
O sa ma interesez,mersi.

@BlueSoon,probabil nu aveau o masina de lipit necorespunzatoare ci home made
In Bucuresti nu se pune o astfel de problema...sunt destui care au investit zeci de mii de euro.

M-am uitat pe cateva linkuri de cursuri ,toti cer adeverinta medicala medic familie...eu n-am cotizat la sanatate de 2 ani.Mai  imi da mie doctora adeverinta?

O firma m-ar avantaja ca imi decontez banii de benzina 100%.

Edited by nastratin_hogea, 09 August 2014 - 14:44.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 nastratin_hogea, on 09 august 2014 - 14:40, said:

toti cer adeverinta medicala medic familie...eu n-am cotizat la sanatate de 2 ani.Mai  imi da mie doctora adeverinta?
Ce vrea sa ateste acea adeverinta ? Daca se refera la starea de sanatate, poate sa-ti dea si medicul de familie. Insa  pentru calitatea de asigurat nu merge, trebuie de la casa de sanatate ori aici daca nu ai contribuit te vor pune sa platesti pe 6 luni (parca) la nivelul salariului minim pe economie si te vor asigura.

 nastratin_hogea, on 09 august 2014 - 14:43, said:

O firma m-ar avantaja ca imi decontez banii de benzina 100%.
Si la PFA/II e la fel. Nu exista diferente decat de alta natura.

#9
nastratin_hogea

nastratin_hogea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.05.2013

 neagu_laurentiu, on 09 august 2014 - 14:48, said:

Ce vrea sa ateste acea adeverinta ?
Apt curs confectioner si montator termopane...sa nu pici pe jos in clasa sa raspunda eiPosted Image ca de,mortii se acopera cu pamant si vii cu semnaturiPosted Image

#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
îți doresc succes! E o concurență  în acest domeniu de sare sângele peste tot!

#11
nastratin_hogea

nastratin_hogea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.05.2013

 Digix, on 09 august 2014 - 14:55, said:

îți doresc succes! E o concurență  în acest domeniu de sare sângele peste tot!
Mersi,nu vreau sa ma imbogatesc,ci sa supravietuiesc...asa zic toti la inceput...

Sare sangele la astia care fac termosistem la blocuri.

Edited by nastratin_hogea, 09 August 2014 - 14:58.


#12
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
in legatura cu sanatatea, tot va trebui s-o platesti cand dai drumul la PFA. Daca n-ai avut venituri (declarate) in acesti 2 ani, e simplu: te duci la ei si ceri sa-ti calculeze la salariul minim pe economie. O sa iasa vreo 35 lei/luna + ceva penalitati. Odata ce-o sa ai PFA-ul, o sa-ti ia 5,5% din profit.

Edited by Michidoo, 09 August 2014 - 15:12.


#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

 nastratin_hogea, on 09 august 2014 - 14:59, said:

Sare sangele la astia care fac termosistem la blocuri.

În tot domeniul bre, nu numai la primării. Sunt multe firme și prețuri la limita de jos. Trebuie să încerci să faci lucrări mai deosebite ca să poți răzbi.

#14
nastratin_hogea

nastratin_hogea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.05.2013
Tu stii mai bine ca doar lucrezi in domeniu.Cunosc pe cineva care pune termopane dar nu le produce el.Se ocupa cu foraje,instalatii apa...dar omu in cativa ani si-a facut clientela si a patruns pe piata termopanelor.Asa se fac marile afaceri,dai spaga si ti se dau lucrari...te faci si cacanar daca iese banu'.

#15
Saint-Tropez

Saint-Tropez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.07.2014

 neagu_laurentiu, on 09 august 2014 - 14:27, said:

Da un link, n-am auzit si ma invart in sfera asta.

Ei da, cum sa existe o astfel de lege?

Nu exista, se refera probabil la PFA sau alte bazaconii de genul asta dar la SRL, SA nu are cum. Ar darama tot business-ul romanesc o astfel de lege.

#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
De unde iti iei clientii?

#17
Mitrutz98

Mitrutz98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.12.2013
Ai mai deschis afacerea cu termopan?Acum ai reusit sa te extinzi?

#18
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 nastratin_hogea, on 09 august 2014 - 14:43, said:

@BlueSoon,probabil nu aveau o masina de lipit necorespunzatoare ci home made
....

O firma m-ar avantaja ca imi decontez banii de benzina 100%.
Firma sau PFA tot un drac e ca tot tu platesti benzina .... mai nasol cu firma ca nu poti scoate bani cand vrea muschiul tau ! Mai bine PFA decat firma , la controale ma refer !
La PFA iti poti face singur contabilitatea nu te obliga nimeni sa ai contabil cu patalama ! Intrari si iesiri , stii exact ce profit ai , bagi mai multe intrari si mai putine iesiri si iaca , impozit minim ...
Faci contract de comodat intre tine ca PF si tu ca PFA si bagi masina acolo ..

Edited by cobi1, 01 March 2017 - 18:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate