Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Problema alarma paradox diplex evo 192

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
emanuell1

emanuell1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.06.2007
Buna ziua tuturor,

Incerc sa instalez un sistem antiefratie cu 5 partitii : 3 apartamente + casa scarii + exteriror. Totul e bine si frumos pana cand vine vorba de progrmat zonele. Am 15 senzori cablati si 3 wireless si nu reusesc in nici un fel sa-i fac comunice cu centrala. Centrala recunoaste modulele de extensie (Magelan wireless,GSM,extensie 8 zone cablate) dar nu vrea sa sune nici o alarma. Am progrmat zonele prin sectia [0400] si pentru inceput le-am pus pe toate pe o partietie , le-am setat pe toate instant si la optiuni am lasat doar otpiunea 4 bifat (Force zone). Senzorii i-am cablat dupa schema atasata. Am incercat si cu un singur senzor conectat si restul modulelor deconectate si cu restul zonelor inchise cu rezistori dar problema persista, centrala se armeaza dar nu da nici o alarma,nu detecteaza nici o zona; ma dispera. Gresesc ceva? Am luat manualul ala pagina cu pagina cu pagina si nu i am dat de capat. Mentionez ca siriena suna la test si ca pe tastatura nu imi apare nici o eroare.

Multumesc anticipat,
Emanuel

[ http://s18.postimg.org/n0rr49v91/cablare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by emanuell1, 09 August 2014 - 12:25.


#2
emanuell1

emanuell1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.06.2007
Dupa ce am facut un buzzer test  cu aparatul de masura intre COM si Z1,Z2,Z3.... am descoperit ca zonele raman inchise chiar si dupa ce le programez.

#3
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Fi putin mai explicit in legatura cu senzorii, sa inteleg ca i-ai legat fara nici o rezistenta?
Nu ai nevoie de extensie de zone, poti lega direct pe placa EVO, 16 senzori pe zone diferite folosind optiunea EOL ATZ,
sectiunea (3033: enable 7 si 8) . Daca ai legat senzori pe extensie, dupa ce intri la 0400,  si alegi zona care vrei sa
o programezi trebuie sa introduci serialul extensiei si apoi imputul zonei, altfel nu ti-o programeaza.

Edited by mateus13, 11 August 2014 - 18:22.


#4
emanuell1

emanuell1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.06.2007
Senzorii i-am legat fara rezistori. Si asa am facut cand am programat; am introdus la serial codul placii de input si numar inputului, am incercat si cu senzorii wireless si tot asa nici un raspuns. Cand intru in [4003] , codul modului magelan , 601,602,603 ; imi da signal strength 10 deci senzorii comunica cu modulul. Imi da senzatia ca dupa ce programes zonele in [0400] centrala nu ia in calcul instructiunile.

#5
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Deci ai introdus serialul placii si imput 001 ptr, zona 1, imput 002 la zona 2 samd. si nu merge?
Vezi ca la extensie prima zona e 9 si imputul e tot 001, urmatorea zona 10 are imput 002 si tot asa..., zonele sunt [4][1] adica
instant pe partitia 1, apoi tot dai ENTER pana trece la zona urmatoare si continui tot asa.

#6
emanuell1

emanuell1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.06.2007
Am urmat schema de programare litera cu litera ; Am deconectat toti senzorii , si am lasat doar centrala o tastatura si un senzor, am dat reset la centrala ; reset hardware si apoi reset software (4049 .... ) fara de nici un folos. Acum am trimis placa sa o verifice ce-i de la garantie poate are o problema de firmware sau ceva.

#7
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Daca ai facut toate astea atunci clar ca are placa unitatii ceva, tine-ma la current, te rog.

#8
emanuell1

emanuell1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.06.2007
Va voi tine la curent. Poate mai foloseste si altcuiva , ca eu cred mi au iesit cativa peri albi cu problema asta.

#9
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Apropo, nu aveai nici un Trouble, pe tastatura?

#10
emanuell1

emanuell1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.06.2007
Absolut mimic la troubles. Total mergea, recunostea toate modulele in sectiunea [4000] dar cand venea vorba sa deschida zonele she facea ca nu ma aude :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate