Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Simigerie

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004
Salutare,

Am posibilitatea sa inchiriez un spatiu ideal pentru o simigerie. Ideea de baza este o simigerie cu produse congelate pentru ca e prea complicat in cazul meu sa dezvolt o simigerie ca si Gigi.  Ar fi pe piata PETRU la care franciza e 20.000 si mi se pare enorm pentru un cuptor, un congelator, o masa, un vas in care se oparesc covrigii inainte de coacere si doua cosuri de nuiele.

Nu am gasit nimic relevant despre Delissima si sunt interesat de o franciza care sa comercializeze si pizza, covridog & all that kind of shit.

Are cineva o franciza de genu ?  Daca da, ii sunt recunoscator daca ma poate ajuta cu cateva informatii pentru ca 15-20 de mii  cat as avea maxim de investit   e totusi niste bani :)


Multumesc frumos

#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
La petru sunt congelate ? nu cred

vezi fornetti

Edited by opop, 08 August 2014 - 20:16.


#3
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Cand am vazut pentru prima oara covrigaria Petru, traditie din nu stiu ce an, nu mi-a spus absolut nimic numele asta. Am cumparat un covtig de la ei si nu mi-a placut gustul, se simte cum se folosesc din abundenta afanatori, euri etc, cam ce se simtea la Forneti.
Sincer, eu nu m-as baga la astia pentru simplul motiv ca francizorul ar trebui sa puna la dispozitie, pe langa niste produse cu un gust deosebit, si o marca care sa atraga atentia precum si publicitate. Ori, nu am intalnit asa ceva la astia.

Tot atat de bine ai putea sa iti pui pe magazin firma cu "Petre, traditie de la anul 1900 toamna" ca vei obtine acelasi efect, la o simigerie, patiserie, fast-food, conteaza locatia.

Caut-ti niste retete de covrigi si deschide-ti simigeria.

Mi-am adus aminte, niste tineri au deschis in Bucuresti o simigerie cu covrigi americani despre care am auzit ca au un gust fain, ia legatura cu ei si poate o puneti de-o colaborare. Decat "Petru, traditie..." mai bine "Covrigi americani Parca bagels le spune.

Edited by draculescu, 08 August 2014 - 20:24.


#4
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 draculescu, on 08 august 2014 - 20:23, said:

Caut-ti niste retete de covrigi si deschide-ti simigeria.

Reteta de covrig e asa: apa, faina, sare, drojdie.

Reteta de covrig fenomenal e asa: Cele de mai sus + 25 de euri, 17 afanatori, 12 coloranti. Adica ce te plangeai tu ca a fost minunat dar plin de chimicale.

Sa te plangi de franciza e de porc. Vrei numele, cumperi franciza. Nu te intereseaza numele, cumperi utilajele si materia prima, scuipi in palma si te apuci de treaba.


Simigeria e o idee extrem de paguboasa. O are toata lumea.

Edited by izometric, 08 August 2014 - 20:31.


#5
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 izometric, on 08 august 2014 - 20:30, said:

Reteta de covrig e asa: apa, faina, sare, drojdie.

Reteta de covrig fenomenal e asa: Cele de mai sus + 25 de euri, 17 afanatori, 12 coloranti. Adica ce te plangeai tu ca a fost minunat dar plin de chimicale.

Sa te plangi de franciza e de porc. Vrei numele, cumperi franciza. Nu te intereseaza numele, cumperi utilajele si materia prima, scuipi in palma si te apuci de treaba.


Simigeria e o idee extrem de paguboasa. O are toata lumea.


Uite ca am gasit articolul despre ei  http://www.zf.ro/un-...lienti-12909579



Mai nene, care nume??? Ca eu asta incerc sa scot in evidenta, de brandul asta eu nu am auzit, nu am vazut reclame in oras, nu am vazut/auzit reclame la radioTv, nici pe internet. Si atunci pentru ce dracu sa le platesti alora taxa de franciza daca nu investesc un euro in promovare?! Doar pentru o reteta si niste utilaje pe care le poti gasi si singur?

Mai bine si-ar gasi un nume care sa atraga atentia si sa-si faca singur covrigii. Sau sa-i gaseasca pe tinerii aia cu bagelsii. Sau sa scoata covrigi romanesti dar sa vanda si braga, asa cum faceau simigerii din perioada interbelica.

Edited by draculescu, 08 August 2014 - 20:42.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă ai vad nu îti trebuie un nume celebru 🍔

Edited by crisstonne, 08 August 2014 - 20:48.


#7
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 draculescu, on 08 august 2014 - 20:40, said:

Mai nene, care nume???

Vorbeam de francize in general. Poftim, McDonalds. Pe unii ii intereseaza numele asta. Pe altii nu-i intereseaza Petru. Sa te plangi de ideea de franciza e de porc, daca crezi ca merita, cumperi, daca nu nu. Acum ai priceput?

Edited by izometric, 08 August 2014 - 20:49.


#8
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 izometric, on 08 august 2014 - 20:48, said:

Vorbeam de francize in general. Poftim, McDonalds. Pe unii ii intereseaza numele asta. Pe altii nu-i intereseaza Petru. Sa te plangi de ideea de franciza e de porc, daca crezi ca merita, cumperi, daca nu nu. Acum ai priceput?

Dar eu nu m-am plans de francize, la modul general, eu spuneam ca nu se merita sa platesti o taza de franciza pentru un noname, asa cum este acest Petru.

#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
1. "Petru" nu are congelate.
2. In Piatra Neamt si Iasi are vanzari fabuloase.

#10
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004

 December, on 08 august 2014 - 21:09, said:

1. "Petru" nu are congelate.
2. In Piatra Neamt si Iasi are vanzari fabuloase.

Permite-mi sa te contrazic, pe siteul lor, daca downloadezi informatiile despre franciza, la pagina 4 e specificat clar ca covrigii sunt semipreparati. I-am vazut eu cum vin in pungi congelati.

Locatia la care ma refer e una in care nu am concurenta pe domeniul asta  si  ma gandeam sa ma orientez spre o franciza pentru ca nu am know-how-ul  necesar.
Si DA, stiu ca dupa 2 ore de la coacere un covrig de la Petru nu mai e bun de nimic, stiu ca are jdemii de E-uri si agenti dar prefer ceva semipreparat pentru ca daca stai sa faci tu covrigii ai nevoie de un numar de angajati mult mai mare si matematic nu mai dau calculele. Asa ca in 2 schimburi 5 angajati sunt suficienti.

#11
Zxcvbndx

Zxcvbndx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.04.2014

 sonic_adi, on 08 august 2014 - 21:27, said:


Locatia la care ma refer e una in care nu am concurenta pe domeniul asta  si  ma gandeam sa ma orientez spre o franciza pentru ca nu am know-how-ul  necesar.

Pe unde stau eu si nu numai am mai vazut in cateva orasele, tot asa nu era un loc cu concurenta, dar de doi ani au aparut doua simigerii de genul: Gigi/ Petru si pe langa erau oricum de ani buni Fornetti si faceau preparate de tip Fornetti si la o brutarie( nu cred ca erau congelate alea), ehh ideea e ca ambele au dat faliment acum un an din cauza brand'ului care se vinde mai bine, sa nu te incurce asta mai tarziu.

#12
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 sonic_adi, on 08 august 2014 - 21:27, said:

Permite-mi sa te contrazic, pe siteul lor, daca downloadezi informatiile despre franciza, la pagina 4 e specificat clar ca covrigii sunt semipreparati. I-am vazut eu cum vin in pungi congelati.

asa merge treaba mai nou ? eu vazusem acum ~3 ani cand impleteau in spate covrigii la petru....

Oricum, prefer fornetti si nici cozile la covrigi nu mai sunt ca acum 3-4 ani.

#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 draculescu, on 08 august 2014 - 20:40, said:

Uite ca am gasit articolul despre ei  http://www.zf.ro/un-...lienti-12909579

In zilele bune au si 100 de clienti! In alea proaste nici 30. Chestia asta merita un articol in zf??? Sau o investitie de 20k euro?

#14
TDproPK

TDproPK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.05.2014
In cat timp iti amortizezi investitia daca cumperi feanciza? O sa ti iasa covrigii pe urechi iti garantez.

Pe cont propriu, doar ptr simigerie, si avea nevoie de un malaxor.. 21l e suficient, ~1100 euro , o friteuza ,~800 euro, o masina de covrigi 4500 euro, 1-2 mese 300-600 euro, 1 frigider 1000 euro, hota 400 euro, mobilierul de expunere, ~500 euro plus autorizatii , infiintate srl. Un total ~ 10 mii euro.

Ai spus ca vrei congelati si sa faci 2 ture , total de 5 angajati. Hai sati explic ceva. Tu, trb sa stai la vanzare. Fara discutii.. Si ai nevoie de 2, max 3 fete, cu experienta. Se gasesc f greu.  Cheltuieli cu pers/altele lunare(chirie, curent, contabila,contr gunoi) cam 8000 lei. 3600 ptr 3 fete, 600 contabilul, 200 la gunoi, 1400 curent, CAS alte 1000 lei, chiria sub 500 euro nu e sigur...

Profitul tau la covrigul clasic, este de 100%, te costa 50 bani sal faci, tu il vinzi cu 1 leu. La cele. Cu unplutura, castigi mai mult, max 2 lei.

Sper ca nu te am descurajat, dar gandestete bine, cati cobrigi trb sa vinzi ptr a iesi pe profit.

Doar cu covrigi nu reusesti, garantat. Din pct meu de vedere.. Daca nai ai intrebari.. Spune si voi incerca sa te lamuresc atat cat pot



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate