Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Masina inmatriculata pe o adresa diferita fata de cea din buletin

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
paulmagurean

paulmagurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.03.2014
Salutare dragi forumisti,

Mi-am schimbat adresa de domiciliu si masina a ramas inmatriculata pe adresa veche.
Acum, ma aflu in fata unei dileme la care nu gasesc raspuns pe nicaieri, si anume: Trebuie sa ies cu masina din tara si nu stiu daca-mi dau voie cei de la vama in conditiile descrie mai sus (masina inmatriculata in provincie iar eu cu adresa din CI in Bucuresti) si nu am timp suficient sa fac toate demersurile pentru schimbarea talonului, permisului etc.

Stie cineva daca pot iesi din tara cu masina asa? Sau e mai simplu sa imprumut o masina de la cineva si cu procura sa ies?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
tu acum ai aflat ca trebuie sa iesi din tara...sau stiai mai de mult ?
Intrebarea este urmatoarea, ce te faci daca la alte vami te intreaba de sanatate .... ca de ce nu corespunde

#3
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006

View Postpaulmagurean, on 08 august 2014 - 09:17, said:

......


eu am mers pana in grecia (pe serbia) cu o masina inscrisa pe numele socrului meu si nu m-a intrebat nimeni de nimic. doar in macedonia s-au uitat sa am asigurare valabila al ei in tara.
anul trecut am fost in ungaria tot cu aceeasi masina si nici macar nu s-au uitat la acte.

Edited by Kobra2602, 08 August 2014 - 09:32.


#4
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
Eu as zice ca nu e idee foarte buna sa nu schimbi talonul ... amenda "pisca" putin:
"Art. 101
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
2. conducerea unui autovehicul de catre o persoana care nu a preschimbat permisul de conducere national romanesc la schimbarea domiciliului sau resedintei, in termenul prevazut de lege;
4. neindeplinirea obligatiilor de preschimbare a certificatului de inmatriculare sau de inregistrare a autovehiculului ori remorcii in cazurile prevazute de lege;"

Nu doar cei de la vama te pot "faulta", ci orice control de rutina ti-ar aduce o amenda frumoasa.

#5
lion12

lion12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 14.01.2014
Art 11 alin (10) din OUG 195/02
Proprietarul sau deţinătorul mandatat al unui vehicul este obligat să solicite autorităţii competente înscrierea în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare a oricărei modificări a datelor de identificare a vehiculului respectiv sau, după caz, ale proprietarului, în termen de 30 de zile de la data la care a intervenit modificarea.
Permisul nu trebuie schimbat, art. citat de LuvRaluk s-a abrogat.

Edited by lion12, 08 August 2014 - 10:22.


#6
Vafi

Vafi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 07.08.2014
Si eu as avea o intrebare legata de inmatricularea unui autoturism pe numele unei persoane care nu poseda si nu a posedat niciodata permis de conducere.
Ca este ilegal imi dau seama, dar ce urmari poate avea?

#7
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
de ce e ilegal ?

#8
Vafi

Vafi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 07.08.2014

View Postopop, on 08 august 2014 - 10:23, said:

de ce e ilegal ?

Mi te adresezi? Faptul ca masina a fost inmatriculata fara acordul persoanei in cauza.

#9
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View PostVafi, on 08 august 2014 - 10:24, said:


Mi te adresezi? Faptul ca masina a fost inmatriculata fara acordul persoanei in cauza.
da.
pai si atunci ce relevanta are daca are sau nu permis de conducere ?

#10
Vafi

Vafi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 07.08.2014

View Postopop, on 08 august 2014 - 10:26, said:

da.
pai si atunci ce relevanta are daca are sau nu permis de conducere ?

Ca de fapt proprietarul de drept nu o poate conduce.

#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostVafi, on 08 august 2014 - 10:29, said:


Ca de fapt proprietarul de drept nu o poate conduce.

si ce daca?Posted Image

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
cum adica inmatricula fara acordul ei? nu au cerut sa o vada aia de la anaf, primarie, serviciul inmatriculari???

Edited by slai, 08 August 2014 - 10:44.


#13
lion12

lion12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 14.01.2014

View PostVafi, on 08 august 2014 - 10:22, said:

Si eu as avea o intrebare legata de inmatricularea unui autoturism pe numele unei persoane care nu poseda si nu a posedat niciodata permis de conducere.
Ca este ilegal imi dau seama, dar ce urmari poate avea?
Legea permite inmatricularea unui autoturism si pe numele unei persoane care nu are permis de conducere. Singurul inconvenient ar fi pretul asigurarii, sensibil mai mare.
Este insa infractiune daca inmatricularea s-a facut fara stiinta celui trecut in certif. de inmatriculare si vorbim de fals.

#14
Vafi

Vafi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 07.08.2014

View PostOctavian_SK, on 08 august 2014 - 10:43, said:

si ce daca?Posted Image

Cine raspunde pentru condus o masina fara acordul proprietarului in cazul ca are loc un accident

View Postslai, on 08 august 2014 - 10:44, said:

cum adica inmatricula fara acordul ei? nu au cerut sa o vada aia de la anaf, primarie, serviciul inmatriculari???

Pe cine sa vada?

?

View Postlion12, on 08 august 2014 - 10:46, said:

Legea permite inmatricularea unui autoturism si pe numele unei persoane care nu are permis de conducere. Singurul inconvenient ar fi pretul asigurarii, sensibil mai mare.
Este insa infractiune daca inmatricularea s-a facut fara stiinta celui trecut in certif. de inmatriculare si vorbim de fals.

Exact. Si cui ma pot adresa?

Edited by Vafi, 08 August 2014 - 10:49.


#15
paulmagurean

paulmagurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 25.03.2014

View PostMihai_3, on 08 august 2014 - 09:29, said:

tu acum ai aflat ca trebuie sa iesi din tara...sau stiai mai de mult ?
Intrebarea este urmatoarea, ce te faci daca la alte vami te intreaba de sanatate .... ca de ce nu corespunde
Acum am aflat ca trebuie sa ies din tara. Schimbul domiciliului l.am facut in primavara. Trebuie sa ies pana la Bulgari o zi...deci nu plec prea departe.

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
vafi, ca sa inmatriculezi masina, ai de facut niste drumuri, pe la anaf, pe la taxe si impozite, in final la serviciul inmatriculari.
cum ai reusit sa inmatriculezi o masina pew numele lui x, fara ca persoana x sa fie prezenta in aceste locuri?

Edited by slai, 08 August 2014 - 10:51.


#17
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 23.07.2005

View Postlion12, on 08 august 2014 - 10:46, said:

Legea permite inmatricularea unui autoturism si pe numele unei persoane care nu are permis de conducere. Singurul inconvenient ar fi pretul asigurarii, sensibil mai mare.
Este insa infractiune daca inmatricularea s-a facut fara stiinta celui trecut in certif. de inmatriculare si vorbim de fals.

Nu am permis si nici nu cred ca o sa am vreodata. Am masina pe numele meu si o conduce sotia. Asigurarea este normala.

#18
Vafi

Vafi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 07.08.2014

View Postpahai, on 08 august 2014 - 10:50, said:

Nu am permis si nici nu cred ca o sa am vreodata. Am masina pe numele meu si o conduce sotia. Asigurarea este normala.

Dar sotia stie.

View Postslai, on 08 august 2014 - 10:50, said:

vafi, ca sa inmatriculezi masina, ai de facut niste drumuri, pe la anaf, pe la taxe si impozite, in final la serviciul inmatriculari.
cum ai reusit sa inmatriculezi o masina pew numele lui x, fara ca persoana x sa fie prezenta in aceste locuri?

Nu eu am facut asta. Intreb d.p.d.v. al autoritatilor abilitate daca este posibil!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate