Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Rusia si Ukraina in prag de razboi.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
209 replies to this topic

#1
SoSlow

SoSlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 29.02.2004
SURSA: http://www.gandul.in...aca_nu_mai_fura

Ucrainenii ar putea scăpa fără tăierea gazelor chiar de Anul Nou, în urma unui telefon dat de președintele Viktor Iușcenko omologului său, Vladimir Putin. În cadrul convorbirii, cei doi președinți s-au înțeles să continue negocierile legate de noile prețuri ale gazului rusesc, principalul negociator ucrainean, ministrul Energiei, Ivan Platcikov, sosind ieri la Moscova. În ciuda declarațiilor curajoase ale premierului ucrainean, Iuri Ehanurov, potrivit cărora țara sa are dreptul să rețină 15 la sută din fiecare mie de metri cubi de gaz rusesc care pleacă spre Europa, „ca drept de tranzit”, rușii sunt deciși să nu mai tolereze această practică a Kievului. Din punctul de vedere al Gazprom, de la 1 ianuarie, „orice sustragere a gazului de către Ucraina va fi considerată un furt. Ucraina ar fura astfel din gazul Uniunii Europene în care vrea să se integreze”, a declarat purtătorul de cuvânt al concernului rus.

Cât despre o eventuală reducere a prețurilor anunțate de Moscova, omologul lui Platcikov a spus că Rusia nu va mai face nici o altă ofertă. Ucrainenii trebuie să accepte prețurile de patru ori mai mari și sunt gata să o facă, ei sperând ca negocierile de ultim moment să le aducă condiții favorabile de plată, între care cea mai importantă este creșterea graduală a tarifelor, până în 2009. Dar, indiferent de o detensionare a situației înainte de 1 ianuarie, creșterea de prețuri poate genera tensiuni sociale și o nouă criză politică la Kiev. Fostul premier, Iulia Timoșenko, a anunțat deja că orice oficial ucrainean care va accepta să plătească Rusiei noile prețuri se va face vinovat de „trădare”. Timoșenko, împotriva căreia parchetul de la Moscova a renunțat la toate acuzațiile de corupție, acum câteva zile, s-a oferit ca negociator, declarând încrezătoare că numai ea ar putea obține un preț mai bun din partea Moscovei. Cu trei luni înaintea scrutinului legislativ, tensiunile în relația cu Rusia par să-i slăbească poziția lui Iușcenko, care a trebuit să denunțe, în cadrul convorbirii cu Putin, recentele declarații ale unor oficiali ucraineni care doreau creșterea chiriei pentru Flota rusă de la Sevastopol, ca represalii la anunțata creștere de preț a gazului rusesc. Ucrainenii, care primesc 100 milioane USD pe an de la Rusia drept chirie, ar fi dorit și ei să încaseze „prețul pieței”, estimat la două miliarde USD anual. Iușcenko l-a asigurat pe Putin că Ucraina „va respecta acordul privind prezența provizorie a Flotei ruse în Crimeea”. Rusia reacționase foarte dur la pretenția de creștere a chiriei, prin ministrul Apărării, Serghei Ivanov, care a spus că ar fi “fatală” pentru Ucraina orice revizuire a acordului dintre cele două țări. Ivanov a lăsat să se înțeleagă că revizuirea ar putea afecta și partea a doua a tratatului, referitoare la delimitarea și inviolabilitatea frontierelor. (B. M.)

Edited by SoSlow, 29 December 2005 - 01:51.


#2
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
Rusii astia ar trebui pusi la punct si de noi ca prea isi baga nasul in Moldova si Transnistria

#3
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
De la niste declaratii din care se intelege subtil de catre unii jurnalisti o stire de senzatie si pana la conflict armat e cale lunga :).

#4
TAPAS

TAPAS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,816
  • Înscris: 22.04.2005
@ch1ristache

si cine anume crezi ca poate sa-i puna pe rusi la punct ?



******************************************************

nu cred ca se va ajunge vreodata la un conflict altfel  decat diplomatic intre Rusia si Ucraina. In nici un caz, acum.

Edited by TAPAS, 29 December 2005 - 11:56.


#5
cartman_sp99

cartman_sp99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 11.07.2005
:D Cam prosti ukrainenii astia din ce am inteles din articol Rusia le da gaze de 4 ori mai scumpe iar ei cer pe chiria flotei tot 100 milioane $ in loc de 2 miliarde...!  :)

#6
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
aud peste tot rusia rusia rusia... spuneti-mi, ca sunt mai tont la din astea, ce are rusia? marea parte e nelocuita, e o tara saraca... cand au dovedit rusii ca sunt buni la razboi? de ce ii e lumii frica de asa o tara? nu inteleg...

#7
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

 aolex, on Dec 29 2005, 13:14, said:

spuneti-mi, ca sunt mai tont la din astea, ce are rusia?
resurse naturale

#8
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002

 aolex, on Dec 29 2005, 13:14, said:

aud peste tot rusia rusia rusia... spuneti-mi, ca sunt mai tont la din astea, ce are rusia? marea parte e nelocuita, e o tara saraca... cand au dovedit rusii ca sunt buni la razboi? de ce ii e lumii frica de asa o tara? nu inteleg...


Arme multe si naspa care fac poc.

#9
TAPAS

TAPAS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,816
  • Înscris: 22.04.2005

 aolex, on Dec 29 2005, 13:14, said:

aud peste tot rusia rusia rusia... spuneti-mi, ca sunt mai tont la din astea, ce are rusia? marea parte e nelocuita, e o tara saraca... cand au dovedit rusii ca sunt buni la razboi? de ce ii e lumii frica de asa o tara? nu inteleg...


intreaba-i pe Napoleon, si pe toti generalii germani din secolul XX. o sa-ti spuna ei ce putin se pricep rusii la razboi.

#10
cartman_sp99

cartman_sp99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 11.07.2005

 aolex, on Dec 29 2005, 13:14, said:

aud peste tot rusia rusia rusia... spuneti-mi, ca sunt mai tont la din astea, ce are rusia? marea parte e nelocuita, e o tara saraca... cand au dovedit rusii ca sunt buni la razboi? de ce ii e lumii frica de asa o tara? nu inteleg...
Vorbeste cu cecenii  :coolspeak: Rusia pentru tari ca Romania ,Bulgaria, Ukraina ,Cecenia are o armata mai mult decit suficienta .

#11
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
insa pe plan mondial, cum sta? :D

#12
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
iti spun io ca daca latra ue la ei nitel fug precum un catel cu coada intre picioare

#13
TAPAS

TAPAS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,816
  • Înscris: 22.04.2005

 cr1stache, on Dec 29 2005, 15:07, said:

iti spun io ca daca latra ue la ei nitel fug precum un catel cu coada intre picioare

:smoke:  zi sa mori tu.

ai idee, chiar si vaga, despre armata rusa ? flota ? aviatia ? cred ca mai degraba UE ar fugi si s-ar ascunde dupa blugii unchiului sam daca sa incrunta rusia la ei.

#14
cr1stache

cr1stache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 05.11.2005
era candva iti spun eu ca daca incearca toata aparatura militara nici jumate nu mai merge pentru ca nu mai e pur si simplu s-a furat nu stiu daca ai vazut acu 2 ani parca un documentar pe discovery despre cum sunt intretinute rachetele nucleare intercontinentale

#15
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
La mai mare. Ucrainienii sa intre in NATO si UE.

Rusii nu mai sunt mare lucru acum.

Au fost cand erau imperiu. Dar acum au pierdut tot.


Hitler se lupta cu toata Europa; in plus i-au ajutat americanii si britanicii.

La fel Napoleon.

Armata lui era obosita de atatea razboaie.


UE are 500 mil., iar rusia are 140 mil.

Rusii nu au atacat niciodata Europa.

Erau macelariti daca atacau primii.

Nu aveau tehnica.

La fel acum. Industria lor e zob, nivelul de trai la fel.

Droguri, SIDA, ....

Mult mai rau ca la noi.

Edited by Basarab, 29 December 2005 - 16:49.


#16
TAPAS

TAPAS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,816
  • Înscris: 22.04.2005

 cr1stache, on Dec 29 2005, 16:37, said:

era candva iti spun eu ca daca incearca toata aparatura militara nici jumate nu mai merge pentru ca nu mai e pur si simplu s-a furat nu stiu daca ai vazut acu 2 ani parca un documentar pe discovery despre cum sunt intretinute rachetele nucleare intercontinentale


:uhuhno:  macar de ar fi asa cum te lasa sa crezi Discovery ....

#17
thefairyteller

thefairyteller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.09.2005

 TAPAS, on Dec 29 2005, 18:33, said:

:uhuhno:  macar de ar fi asa cum te lasa sa crezi Discovery ....

Dupa faramitare au chemat experti americani sa le dezafecteze anumite instalatii din tarile care s-au rupt de URSS si sa le modernizeze sistemele de protectie pentru rachetele nucleare.
De-atunci si pana acuma au tot avut timp sa se modernizeze. Vorbeam pe un alt grup de Su-37, scos nou. Cred ca sunt capabili sa invadeze cu succes Europa daca ar vrea cu-adevarat. Deocamdata UE nu se ratoieste la rusi ci se gudura pe langa ei, pentru ca UE are armata lipsa si nu le strica petrolul si gazele naturale rusesti. Pana una alta, Rusia o duce bine pe plan militar. Mult mai bine decat ne-am dori :-)).

#18
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,685
  • Înscris: 13.10.2003
Ce mai conteaza cine castiga un asfel de razboi , noi tot iesim in pierdere oricine ar castiga .
Asa ca ...sa speram ca nu va mai incepe altul aici aproape . Am in minte razboiul din Serbia , ploile acide din Banat , contrabanda , refugiatii...o sa avem si noi de platit nevinovati fiind .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate