Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

contor trifazic,legare......

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Am intalnit un caz care ma cam baga in ceata. E vorba de alimentarea unei case cu doua nivele, care initial era legata la retea pe doua faze diferitesi nul, cate o faza pentru fiecare nivel. Intrucat s-a renuntat la alimentarea separata, instalatiile au fost comasate pe aceeasi faza. Problema este ca pentru contorizare se foloseste un singur contor trifazic, in care intra doua faze si nulul de retea. In aceasta situatie, cat de corecta este masurarea consumului? Deoarece sunt in Germania si accesul la net il fac printr-un telefon folosit ca modem,e foarte greu ca la aceasta viteza sa caut informatii pe net, de aceea am apelat la solutia  de a intreba aici pe forum. Ma poate lamuri cineva?

#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 myshyk, on 07 august 2014 - 23:27, said:

Intrucat s-a renuntat la alimentarea separata, instalatiile au fost comasate pe aceeasi faza.

Si faza care a ramas libera, ce s-a intamplat cu ea ? Pur si simplu a fost scoasa din tablou ?

 myshyk, on 07 august 2014 - 23:27, said:

...pentru contorizare se foloseste un singur contor trifazic, in care intra doua faze si nulul de retea.

In contorul ala trifazic trebuiau sa intre 3 faze si nulul. Cine i-a tras doar 2 faze de la retea ?

#3
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008
Nu poti lega in contor doar doua faze, ai nevoie de toate 3 faze+nul si trebuie respectata ordinea : L1,L2,L3.
Exista contori trifazati cu masura directa si cu masura indirecta, la cei cu masura indirecta ai nevoie de reductori de curent asta in cazul in care depasesti 63A.

Edited by kenzokent, 08 August 2014 - 06:25.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da, asa stiam si eu, dar....  Am sa fac niste poze, poate descalcim problema si mai revin cu amanunte. Vreau sa stiu daca e cazul sa-i anunt pe cei de la electrice de aici din localitate, sau nu e cazul.

#5
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Folosind doar doua faze din 3 posibile, contorul inregistreaza doar pe cele doua faze.
Deoarece P = U1*I1*cos fi + U2*I2*cos fi + U3*I3*cos fi
Daca I3 = 0, atunci produsul U3*I3*cos fi = 0
Deci e corect.

Edited by GeorgeTrisina, 08 August 2014 - 09:40.


#6
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
d-l George, in cazul unui contor trifazat inductiv, daca de exemplu nu se respecta succesiunea fazelor la instalarea contorului se poate considera masura energiei ca fiind eronata?

#7
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Nu, pentru ca n-ai de unde sa stii ordinea R,S, T, asta se poate verifica numai cu sincronoscopul. Problema e sa nu incurci intrarea cu iesirea sau sa pui nul in loc de faza si invers.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Multumesc pentru lamuriri. Am verificat din nou , mai cu atentie instalatia. Defectul era cam asa  
Una din sigurantele de intrare, imediat dupa racordul la retea, avea potelanul aflat in fundul soclului spart si nu atingea contactul din soclul sigurantei. Pe de alta parte, in una din dozele de la parter, cablul era "puscat", fiind in scurt. Asa imi aparea faza doar pe doua sigurante, iar pe a treia, un nul de retur, pe care l-am luat drept nul de retea.
Cat despre a doua retea, cea de la mansarda, e intr-adevar realizata doar pe una din faze si nul, fapt care, dupa parerea mea, dezechilibreaza sistemul, mai ales ca sus e montat si un boiler de 120 l, care  consuma cam 2 kW si un  cuptor electric monofazat, care deasemenea consuma cam 3 kW
Cred ca subiectul poate fi inchis, inca odata mutumiri celor care au dorit sa ma ajute.

#9
FolderBulk

FolderBulk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 19.08.2007
Multumesc d-le George!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate