Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Cum sa umflu o roata cu ventil prea scurt?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012
Salut,mi-am schimb camera de la roata de pe spate de la bicicleta,care are janta dubla,cu o camera ce are ventilul scurt,si nu iese suficient de mult din janta,va rog sa ma ajutati,am nevoie imediata de bicicleta,cum pot umfla roata asta pana ajung sa-mi iau o camera corespunzatoare jantei duble?Multumesc si sanatate.

#2
voninoroot

voninoroot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 14.12.2013
cu un furtun?sa ii bagi acolo?daca ai compresor e usor

#3
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012

 voninoroot, on 07 august 2014 - 13:33, said:

cu un furtun?sa ii bagi acolo?daca ai compresor e usor

de ce e mai usor cu compresorul?as putea face rost de un compresor

#4
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
Daca nu ai compresor fugi la PECO ca o sa  gasesti acolo ( intre timp cumpara un prelungitor de valva de 2 lei ca s-ar putea sa colinzi prin locuri izolate si sa te intorci cu bicicleta in spate )Posted Image

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Depinde ce tip de ventil ai (sint 3 tipuri, unul "clasic", cel auto si unul f subtire) si cam cit iese.

#6
Azm2011

Azm2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 07.08.2011
Umfla camera fara ventil si apoi fuga il pui inapoi!

#7
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012

 statenic, on 07 august 2014 - 13:46, said:

Daca nu ai compresor fugi la PECO ca o sa  gasesti acolo ( intre timp cumpara un prelungitor de valva de 2 lei ca s-ar putea sa colinzi prin locuri izolate si sa te intorci cu bicicleta in spate )Posted Image
Sunt intr-un sat...si unicul PECO nu are compresor.....si n-am de unde sa cumpar prelungitor de valva....

#8
statenic

statenic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.01.2013
E mare belea . Cumpara-ti alta bicicleta !
Cumpara o bere rece, adu-ti un vecin si dupa ce scoti mufa de cuplare de la capatul furtunului pompei pune-l sa pompeze in timp ce tu folosind ambele maini presezi capatul furtunului in valva pe care o tii fixa cu o penseta, patent ingust , gasesti tu ceva. Dupa ce umfli roata te uiti cum vecinul bea berea.    Posted Image

#9
voninoroot

voninoroot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 14.12.2013
pai e mai simplu cu compresorul ca te duci si baga presiune mai mare si e mai rapid pierzi aier ce pierzi dar pana la urma reusesti cu pompa e f greu .ai reusit?

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
la decathlon sunt kiturile care te intereseaza, 8-20 lei

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
ia alta camera
Banuiesc ca vorbim de o cursiera, ai jante asa inalte ?

#12
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Nu ventilul este scurt. Gaura unde vine valva de la camera, este mai mica decat diametrul valvei. Cred ca are vreo 10mm. Sunt si camere velo care au valve mai subtiri. Cea mai simpla modalitate pe care o ai la indemana, este sa iei un burghiu de 10mm., maresti diametrul orificiului de la janta, finisezi bavura cu o pila si gata. Acum poti sa folosesti orice fel de camera velo. Nu te afecteaza cu absolut nimic faptul ca maresti locul unde vine valva. O centrezi pe mijloc.
Spor la pedalat!

#13
cycleboy

cycleboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2014
O solutie ar fi un prelungitor de valva.

#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
sau adaptezi o valva de scuter (in forma de L)

#15
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008

 cycleboy, on 25 august 2014 - 13:36, said:

O solutie ar fi un prelungitor de valva.


Daca ai valva SCHRADER, prelungitorul (vezi pe la camionagii, prin benzinarii) te scoate din mizerie. Totusi un coleg mai sus a sugerat, corect zic eu, sa largesti orificiul prin care iese valva.
Daca totusi valva e prea scurta, schimba camera, sincer, la cat costa...
Daca ai valva PRESTA, nu stiu ce sa iti zic sa faci, eu nu am vazut inca una prea scurta. Intreaba o fata :)

#16
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
astazi am schimbat cauciucul si asta nou e putin mai mare (26" 2, cel vechi era de 1.9 50-559). Iar valva Schrader (tip auto) e afara doar cat e capacelul de la ea. Camera cred ca tot 26" e si mi s-a parut mica atunci cand am bagat-o in camera, m-am si mirat ca se potriveste. Faza e ca daca dezumflu roata tot acelasi rezultat cred ca obtin, n-am cum sa trag pompa in afara. (sau ma insel ?) Ce ziceti, merita sa mai incerc ? Se strica valva daca merg asa cu ea ? Sper sa ma tina anul asta macar cat a tinut cea veche, aprox. 3.000 km.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate