Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Smartwatch

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Gasim pe undeva un ceas de sine statator, care sa afiseze pulsul si tensiunea in timp real? Nu in combinatie cu telefon, ca Gear cu S5. Daca da, unde si cum ii zice? Sa semene a ceas, nu a tensiometru, estetic vorbind.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Cred ca asa ceva.
Eu am acest model. Mi-a trebuit pentru sala, pentru a vedea cate calorii consum si pulsul.

Acestea nu sunt însă ceasuri inteligente!

#3
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Pentru puls există probabil sute de modele, de la foarte ieftine (1-200 de lei), până la extrem de scumpe (sute de euro). În funcție de buzunar și de ce pretenții ai de la el, găsești ceva pe placul tău. Însă cu pulsul e simplu, se măsoară printr-o centură specială pe piept, care comunică prin unde radio cu ceasul, iar măsurătoarea se face pe principiul EKGului, prin măsurarea impulsurilor electrice. Și se numește, generic vorbind, ”Heart rate monitor”.

La tensiune e ceva mai delicată treaba, și sincer să fiu, n-am văzut și nici nu cred că există ceva care să facă ce vrei tu. În afară de aparatură medicală complexă și scumpă, departe de un simplu ceas. Tensiunea se măsoară prin măsurarea variației presiunii, și mă îndoiesc că se poate face cât de cât precis în condiții de mișcare (sport), spre deosebire de măsurarea impulsurilor electrice în cazul pulsului. Și, estetic vorbind, va arăta a tensiometru.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Ceasuri cu puls exista. Tensiunea insa nu poate fi masurata fara a avea acea banda gonflabila. Plus ca in mod corect se masiara dupa ce stai 5 minute la orizontala fara sa faci efort.

#5
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View Posteiffel, on 07 august 2014 - 10:02, said:

Plus ca in mod corect se masiara dupa ce stai 5 minute la orizontala fara sa faci efort.
Depinde ce te interesează.

Medical vorbind, sunt cazuri în care ai nevoie de măsurătorile astea în anumite condiții, spre exemplu la efort de un anumit fel.
În cazul sportivilor, contează să-și mențină parametrii (în principal pulsul, că n-am văzut pe nimeni să urmărească tensiunea) între anumite limite minime/maxime, în timp real.
Or fi și alte cazuri, gen piloți de avioane sau antrenamente ale astronauților sau mai știu eu ce, care au nevoie de măsurători în condiții specifice.

Toate măsurătorile sunt corecte, atâta timp cât poți fi sigur de capacitățile de măsurare ale aparatului folosit. Posted Image Însă fiecare dintre ele trebuie interpretate diferit și evidențiază lucruri diferite.

#6
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Sunt si pe emag, la 300 de lei am vazut ca se lauda ca au precizie de ekg.

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
EKG-ul nu masoara tensiunea !

Inca odata ce vrea lache1 nu exista. Daca te rezumi la masurat doar pulsul atunci da, gasesti o gramada de modele.

Edited by MD, 07 August 2014 - 11:00.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View Postalexcrist, on 07 august 2014 - 10:13, said:

Depinde ce te interesează.

Medical vorbind, sunt cazuri în care ai nevoie de măsurătorile astea în anumite condiții, spre exemplu la efort de un anumit fel.
Ma refeream strict la tensiune ca asta e problema de fapt. Asta doar asa se masoara.
Puls-ul sau EKG-ul se fac si la efort - sau in orice conditii ai nevoie.

#9
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
ok, sa recapitulam - tensiune nu, puls da.
Suunto are nevoie de o chestie in jurul pieptului, deci pica.
Nu imi trebuie decat ceas. Toata lumea zice ca exista, nu vad alt exemplu.
Hai sa dam exemple concrete, va rog.

#10
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Orice ceas are nevoie de "ceva în jurul pieptului".

Pulsul îl măsori în 2 moduri:
1) prin măsurarea semnalelor electrice, ceea ce se face numai în jurul pieptului, printr-o centură specială ce joacă rolul senzorilor unui aparat EKG
2) prin măsurarea variațiilor de presiune, așa cum măsori pulsul manual (cu degetul) sau cu un tensiometru. Iar pentru asta ai nevoie de banda gonflabilă, variantă care pică cu brio în caz de mișcare.

#11
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Gear n-are centura ... sau are?

#12
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Samsung Gear nu e în timp real, din ce văd eu. Că dacă o luăm așa, și c-un smartphone oarecare poți măsura pulsul, folosind camera foto. Dar deja o dăm în chestii orientative, așa, de lăudat la o sămânță la colțul blocului. Pentru activități sportive, nu stai să dai cu de'jtu pe ceas, având grijă să-l ții în nu știu ce poziție. Ci activezi măsurătoarea când ieși pe ușă de-acasă și nu te mai atingi de ea până ajungi înapoi acasă.

EDIT: Plus că, în funcție de necesități, s-ar putea să fie mai comod să nu porți ceasul la mână. La ciclism, e mult mai ușor vizibil dacă îl ai pe ghidon. După ce dai o căruță de bani pe un ”smartwatch”, măsori pulsul ghidonului? Posted Image
De asemenea, la alergat, mâna se mișcă. Mult, și destul de brutal (la nivel de încheietură). Ceasul ăla, ca să poată măsura ceva, trebuie să stea într-o anumită poziție, ceea ce înseamnă una din 2 lucruri: 1) ori stă foarte strâns pe încheietură, ceea ce duce și la disconfort, și la alte probleme medicale mai grave pe termen lung; 2) ori trebuie să îl tot muți pe poziție, adică să faci mișcări în afara ritmului sportului pe care îl practici, adică efort suplimentar inutil; Și după ce te pune să faci chestii de-astea, nici nu-ți oferă o măsurătoare corectă, și mai și dai o căruță de bani pe el.

Avantaje? 0.

P.S.: Decât așa, mai bine măsori manual. La orele de biologie din generală se învață cum și unde se măsoară pulsul. Și e cât se poate de gratis și precis. :)

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

P.S.: Decât așa, mai bine măsori manual. La orele de biologie din generală se învață cum și unde se măsoară pulsul. Și e cât se poate de gratis și precis. Posted Image

Si tot vei folosi un ceas. Obisnuit. :)

#14
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

View Posteiffel, on 07 august 2014 - 14:33, said:

Si tot vei folosi un ceas. Obisnuit. Posted Image

Da, dar nu dai 200$ pe el. Și nici nu stai zilnic să-l încarci, ci te ține o baterie 18-24 de luni. Și nici nu-ți pui problema fiabilității, că te ține ț-șpe ani. Și nici nu te chiorăști în el ziua în amiaza mare, să nu vezi nimic (nici măcar ora) pe soare puternic, ca în telefoanele moderne. Și, și, și... :)
Și ești și sigur că măsori bine pulsul. Presupunând că știi să numeri. :)

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca ultima propozitie e problema la unii :D

#16
R4DIKL

R4DIKL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.11.2014
RUGAMINTE MARE

Mi-am cumparat de curand un smartwatch chinezesc AOKE Z15, cu sistem de operare android 4.2. Eu l-am luat in speranta ca il pot folosi ca extensie pentru telefonul mobil (android si el) astfel incat sa raspund/sun/rejectez apelurile intrate/iesite. Practic cerinta mea era sa fie un fel de remote. Ei bine, ceasul nu este asa. Este pur si simplu un telefon (cu GSM) miniaturizat care nu poate comunica pe bluetooth decat ca device, cu schimburi de fisiere etc. Ceasul se sincronizeaza cu contul google, primesc notificari de mail, am wifi/gps/bluetooth/maps etc, dar nu imi asigura aceasta functie de apel prin bluetooth.

INTREBARE:

Stie cineva vreo aplicatie pe Google Play (Market) care sa asigure interfata intre telefon android si smartwatch android care sa raspunda acestei functii (control apel)? Tot ce am gasit eu este un fel de walkie-talkie si functioneaza binisor, dar nu imi trasnfera apelurile de pe un dispozitiv pe celalalt.

Multumesc pentru bunele intentii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate