Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Cum scoti bani din siteuri de fun

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

Pixelut

Pixelut

Junior Member

• Grup: Members
P.S.: Daca nu ma inseala memoria am postat cu ceva timp in urma un topic pe care l-am regasit pe un cu totul alt forum. Chiar obiectul topicului era un site web intrebarea mea tinea totusi de acest forum, deoarece nu ma intereseaza obiectul in sine - cum se face si cu ce se mananca un site web - ci mai degraba cum pot transforma un site web intr-o AFACERE.

=======================================

As dori sa stiu cat de rentabile sunt site-urile de fun. Sa presupunem un site foarte bun, accesat la greu, cu recenzii in ziare etc. Cat de rentabil poate fi?

Edited by Pixelut, 28 December 2005 - 23:15.

again

again

WEB DUDE

• Grup: Senior Members
pai se plateste cam in jur de 2euro/1000 de afisari ... vezi cate afisari ai pe luna si calculeaza

pai se plateste cam in jur de 2euro/1000 de afisari ... vezi cate afisari ai pe luna si calculeaza

Pixelut

Pixelut

Junior Member

View Postagain, on Dec 29 2005, 00:05, said:

Sunt nou in bransa. Cine imi plateste?

Din bannere iese ceva? Cat ar fi un pret standard pentru o firma mare (sa zicem Connex)? Pretul pietei...

Edited by Pixelut, 29 December 2005 - 11:47.

again

again

WEB DUDE

iti platesc agentiile de publicitate
vezii http://www.boom.ro ca exemplu,mai sunt dar nu imi vin acum in minte

connex(sau alte firme)nu discuta personal cu tine ca proprietar al site-ului,ci cu agentia de publicitate de care faci parte, agentia are un pret fix care il da pe 1000 de afisari, pe tine nu te intereseaza cat plateste firma resectiva acelei agentii

Bocacio Junior

Bocacio Junior

Active Member

Depinde cat de renumit e site-ul tau, cati vizitatori ai, continutul site-ului ... uite de exemplu bannerul acela de la danone din site-ul www.ejobs.ro costa 99 euro/luna (o nimica toata la banii care le ies lor din scopul site-ului)

morogan

morogan

Senior Member

Topicul eu l-am mutat si daca nu te obosesti sa scrii acolo unde am decis eu ca ii este locul, capeti warn. Oricum si asta va zbura de aici ca nu ii este aici locul.

sebulbus

sebulbus

cereal killer

:) cred ca de aici lipseste o replica..

Pixelut

Pixelut

Junior Member

View Postmorogan, on Dec 29 2005, 18:52, said:

Topicul eu l-am mutat si daca nu te obosesti sa scrii acolo unde am decis eu ca ii este locul, capeti warn. Oricum si asta va zbura de aici ca nu ii este aici locul.

N-as vrea sa deranjez, mai ales ca raspunsul tau e categoric si cam... razboinic. Insa as supara foarte tare daca as cere si o explicatie? Poate ca m-am inselat, poate ca ai dreptate. Motivul pentru care am postat aici ar fi ca subiectul nu se refera la site-urile web in sine, ci la modul in care putem face bani de pe urma lor.

Daca topicul acesta nu-si are locul aici te rog ajuta-ma sa formulez de asa maniera incat sa isi gaseasca locul la MONEY & BUSSINES si nu pe cel de site-uri web, avand in vedere ca forumul pe care il muti se refera la SITE-URI WEB, nu la AFACERI (si cu site-uri web). Ori pe mine ma intereseaza O AFACERE, nu sa invat cum sa fac site-uri web. Ca asta stiu.

Edited by Pixelut, 29 December 2005 - 23:33.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
ingrediente:
una bucată site cu conținut interesant pentru cât mai mulți (sau de ce nu, o rețea de site-uri)
una bucată mână de oameni să aibe grijă de site(-uri)
se adaugă un vârf de cuțit de promovare de calitate și cu cap
se strâng min 5-10.000 afișări/zi (cu cât mai multe cu atât mai bine)
se caută agenții de publicitate.

asta e teoretic. eu am trecut de toți pașii dar m-am blocat la agenții :death: poate că și scopul site-ului fiind destul de strict nu permite altceva :death:

Pixelut

Pixelut

Junior Member

View Posti0nutzb, on Dec 29 2005, 23:34, said:

ingrediente:
una bucată site cu conținut interesant pentru cât mai mulți (sau de ce nu, o rețea de site-uri)
una bucată mână de oameni să aibe grijă de site(-uri)
se adaugă un vârf de cuțit de promovare de calitate și cu cap
se strâng min 5-10.000 afișări/zi (cu cât mai multe cu atât mai bine)
se caută agenții de publicitate.

asta e teoretic. eu am trecut de toți pașii dar m-am blocat la agenții :death: poate că și scopul site-ului fiind destul de strict nu permite altceva :death:

Multumesc pentru raspuns. Eu n-as putea zice ca am trecut; site-ul a avut un real succes - eram singurul "lucrator" - dar de promovare si restul se ocupa direct seful. Asa ca stiu sa fac un site, dar nu stiu sa-l vand.

INTREBARE (importanta): Ce amestec au aici agentiile de publicitate? Nu-l pot valorifica singur? (ca firma, evident)

si

imi place chestia cu "varful de cutit", e incurajatoare. Imi poti recomanda cateva metode?

again

again

WEB DUDE

fara agentii e foarte greu sa gasesti pe cineva care sa iti cumpere reclama ... dar nu imposibil

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

cred că promovare offline (Doar dacă ai ceva inovator în domeniu) sau online (pe alte site-uri, prin intermediul adwords and co.)

dacă aş şti ce să fac, crede-mă pe cuvânt că aş face... e destul de aiurea să nu scot nici un ban cu un site cu ~ 5000 afişări/zi şi ~ 7-800 unici/zi :death:

am trimis mail-uri la diverse agenţii (cu toate că sunt cam la limită cu afişările) dar nu s-a sinchisit nimeni să răspundă :death: stau şi mă întreb dacă trebuia să aştept să mă contacteze ei sau dacă am făcut bine că le-am trimis mail...

pe lângă agenţii, am trimis mail şi la diverse firme pe care am considerat că le-ar interesa reclamă pe acest site (cu target specific profilului firmelor respective). din aprox 50, doar una a răspuns. (multe firme nu aveau site. ne-am oferit să le oferim găzduire şi domeniu şi au refuzat!!! :death: )

pe lângă astea, am pus şi bannere de la google adsense, dar, datorită faptului că site-ul e în română, ca banner alternativ am pus neogen shit. în 2 luni am strâns 150$ cu adsense şi ~5-600.000 cu neogen :death: oricum, nu cred că are rost să intrăm în detalii de genul ăsta.. să ne întoarcem la bani :D

Edited by i0nutzb, 30 December 2005 - 13:42.

Pixelut

Pixelut

Junior Member

View Posti0nutzb, on Dec 30 2005, 13:36, said:

cred că promovare offline (Doar dacă ai ceva inovator în domeniu) sau online (pe alte site-uri, prin intermediul adwords and co.)

dacă aș ști ce să fac, crede-mă pe cuvânt că aș face... e destul de aiurea să nu scot nici un ban cu un site cu ~ 5000 afișări/zi și ~ 7-800 unici/zi :death:

am trimis mail-uri la diverse agenții (cu toate că sunt cam la limită cu afișările) dar nu s-a sinchisit nimeni să răspundă :death: stau și mă întreb dacă trebuia să aștept să mă contacteze ei sau dacă am făcut bine că le-am trimis mail...

pe lângă agenții, am trimis mail și la diverse firme pe care am considerat că le-ar interesa reclamă pe acest site (cu target specific profilului firmelor respective). din aprox 50, doar una a răspuns. (multe firme nu aveau site. ne-am oferit să le oferim găzduire și domeniu și au refuzat!!! :death: )

pe lângă astea, am pus și bannere de la google adsense, dar, datorită faptului că site-ul e în română, ca banner alternativ am pus neogen shit. în 2 luni am strâns 150$ cu adsense și ~5-600.000 cu neogen :death: oricum, nu cred că are rost să intrăm în detalii de genul ăsta.. să ne întoarcem la bani :D

Sa inteleg ca site-urile de fun nu sunt o masina de facut bani? Am luat primele 3 site-uri de la Divertisment in Trafic.ro. Doua de jocuri si unul de astrologie. Primul nu are banner. Celelalte doua au, unul singur de caciula. Totusi din ce se scot macar banii de intretinere a site-ului? La ce foloseste un site care nu produce mare lucru?

again

again

WEB DUDE

mandria

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

nu, îl ții în speranța că odată și-odată vei reuși să scoți de o gogoașă... după câteva luni îți piere orice speranță și chef... încă nu au trecut acele câteva luni :D

Bocacio Junior

Bocacio Junior

Active Member

Sincer eu nu as plati nici 100 000 ROL pentru 100 000 afisari pe un site fun unde intra doar pustii de 14-16 ani. Daca imi fac reclama la o firma mare nu se merita, daca e si al meu tot un site dintr-asta copilaresc, poate

EPoX

EPoX

Senior Member

pentru ati inscrie situl in boom.ro trebuie sa indeplinesti niste conditii in ceea ce priveste traficul ...

o intrebare .. cum sta treaba cu boom.ro .. banii cum ti-i trimit ??? trebuie facut vre-un contract legal sau ceva de genul asta ? pentru ca cei de la neogen.ro iti dau un contract in 3 exemplare, contract ce trebuie declarat la finante ....

Edited by EPoX, 01 January 2006 - 19:09.

again

again

WEB DUDE

si la boom e la fel ... contract,impozit.TVA

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate