Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Malinul

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
manwe_sulimo

manwe_sulimo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.08.2014
Salut.
As vrea sa plantez un malin dintr-un motiv oarecum neobisnuit pentru acest forum (Malina o va chema pe fiica-mea), dar pare singurul loc care as putea obtine informatii utile.
Stiu foarte putin lucruri despre plantarea oricarui fel de arbust/pom si m-ar ajuta o indrumare despre cum si de unde sa ma documentez. Imi dau seama ca va trebui probabil sa citesc destul de mult pentru asta, dar nu as vrea totusi sa fac o facultate :)
Orice fel de sfat si indrumare este binevenit.
Multumesc

#2
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Se „prăseşte” uşor din seminţe,lăstari sau drajoni.În oct.-nov. e cel mai bine de plantat crenguţele de liliac,nu e complicat...

#3
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Malinul se prinde aproape la fel de repede ca salcia. Nu trebuie stiinta, doar faci groapa si il plantezi.

#4
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 manwe_sulimo, on 06 august 2014 - 16:45, said:

As vrea sa plantez un malin....

Frunza verde de malin.....
Baiul este ca nu stim la ce zici tu malin:
http://dexonline.ro/definitie/malin

Numai bine!

#5
manwe_sulimo

manwe_sulimo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.08.2014
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Este vorba de prunus padus (liliac), si voiam sa va intreb daca trebuie sa urmaresc ceva special la sol sau la expunerea la soare.
Multam fain.

#6
markoabbas

markoabbas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.11.2013
Buna! Sa ma scuzati ca intru in discutie dar as dori sa va aduc cateva completari cred eu necesare in acest subiect si anume ca Malinul este ...ruda salbatica a maslinului de la noi ! (eu asa cred)...creste numai pe terenuri calcaroase si la caldura adica mai precis in dobrogea si pe malul raurilor dar nu urca nici macar pe dealuri, face fructe asemanatoare maslinelor salbatice acoperite cu un puf fin si sunt la coacere un pic dulcege.Are frunza cenusiu alba seamana foarte mult cu salcia cum a specificat cineva dar si cu maslinul seamana si mai mult  Acum as vrea sa propun voua meseriasi calificati ce sunteti daca ati avea curiozitatea sa altoiti intr-un astfel de exemplar sau mai multe maslin de rasa/?!?! ce ziceti de acesta propunere? cred ca rezistenta sa nativa la conditiile meteo din tara noastra ar fi un atu excelent pentru reusita acesta , eu as putea pune la dispozitie cateva exemplare la ghiveci de pe malul raul din apropiere...astept propuneri! Salut!

adresa mea este ,,[email protected],, va astept cu propuneri concrete in legatura cu Malinul Romanesc ...ce vis frumos ar fi un Maslin Romanesc no...?

Edited by markoabbas, 19 August 2014 - 07:21.


#7
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Prietene, gresesti. Ceea ce presupui tu gresit ca ar fi malinul este de fapt salcioara sau i se mai spune salcia mirositoare Elaeagnus angustifolia. Malinul, asa cum s-a mai zis mai sus este Prunus padus si e o ruda a ciresului. Fiind nativ in nordul europei te asigur ca poate fi intalnit si in zone montane, eu cel putin am vazut malini pe la 700m altitudine.

#8
markoabbas

markoabbas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.11.2013
...Foarte bine prietene, multumesc de raspuns dar tot nu m-ai lamurit daca se poate altoi acesta Salcioara cu Maslinul grecesc ? eu m-am documentat si apare si ca,,Maslin Rusesc,, si ca este intradevar o ruda a Maslinului, ma intereseaza in mod deosebit si as aloca o livada pentru  asa ceva, am vazut la Bricostore o varianta a Maslinului aclimatizata de serele din Brasov dar la o analiza atenta era o chestie pur decorativa adica arbusti pitici strict decorativi si atat fara sa produca si  fructe.

#9
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
La altoit nu ma pricep, poate te lamuresc alti colegi. Eu am vrut doar sa inlatur confuzia dintre cele doua specii: malinul si salcioara, care, nu au nimic in comun si nici macar nu se aseamana. Simplul fapt ca unul se numeste malin si altul maslin (fie el rusesc sau dobrogean) ar putea fi o explicatie a acestei confuzii.

#10
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
Incercarea moarte n-are. Poate primesti si ceva premiu Nobel pentru descoperire :)

#11
gsmgsa

gsmgsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.11.2005

 manwe_sulimo, on 07 august 2014 - 10:07, said:

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Este vorba de prunus padus (liliac), si voiam sa va intreb daca trebuie sa urmaresc ceva special la sol sau la expunerea la soare.
Multam fain.

Mălinul  nu e liliacul cu flori mov. Asta e o confuzie majoră  a celor ignoranți  și  manipulați  cerebral.

#12
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
In zona Maramuresului (si poate si in alte zone) malinului i se zice liliac. Iar corcoduselor li se zice zarzare. Folosesc niste denumiri gresite dar o tin pe a lor oricat le-ai atrage atentia ca nu e corect.
Cu toate astea nu se justifica sa ii numesti "ignoranți  și  manipulați  cerebral", ai cam sarit peste cal....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate