Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Afacere piese auto

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
sbk

sbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.01.2013
Salut. Vreau sa-mi deschid un magazin de piese auto, dar am cateva intrebari legate de acest "domeniu"...
1. Trebuie cunostinte multe de mecanica? (sau imi ofera furnizorul un program cu care sa ma descurc si fara cunostinte de mecanica..)
2. Ce fel de firma imi trebuie?
3. Pot importa piese din strainatate?
Va multumesc anticipat pt raspunsuri !

Ps: rog un moderator sa mute topicului daca nu am postat unde trebuie!

#2
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

 sbk, on 05 august 2014 - 15:06, said:

Salut. Vreau sa-mi deschid un magazin de piese auto, dar am cateva intrebari legate de acest "domeniu"...
1. Trebuie cunostinte multe de mecanica? (sau imi ofera furnizorul un program cu care sa ma descurc si fara cunostinte de mecanica..)
2. Ce fel de firma imi trebuie?
3. Pot importa piese din strainatate?
Va multumesc anticipat pt raspunsuri !

Ps: rog un moderator sa mute topicului daca nu am postat unde trebuie!
1. Tu ce crezi?
2. SRL
3. Da
4. Eu zic sa te gandesti la altceva pentru ca deja e foarte multa lume care face asta si marjele de profit scad de la o luna la alta.

#3
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
In romania avem asa: banci, farmacii, covrigarii, crasme si piese/vulcanizari/ateliere auto.

#4
sbk

sbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.01.2013
Legat de cunostinte...ma gandeam eu ca trebuie ceva ceva... Dar speram ca pot fi minime..
In domeniul auto ma gandesc ca e o paine de mancat, pe zi ce trece se inmultesc masinile...etc

#5
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
daca nu ai treaba cu domeniul (si nu ai) te mananca concurenta

#6
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

 sbk, on 05 august 2014 - 15:26, said:

Legat de cunostinte...ma gandeam eu ca trebuie ceva ceva... Dar speram ca pot fi minime..
In domeniul auto ma gandesc ca e o paine de mancat, pe zi ce trece se inmultesc masinile...etc
Din pacate nu pot fi minime. Trebuie sa stii ceva... ceva mai mult despre asta.
E o paine de mancat insa din ce in ce mai neagra si aia pentru oamenii cu experienta.
Vad ca esti entuziast, iti urez succes. Sper sa nu dai faliment... prea repede avand in vedere piata actuala.

Edited by 667, 05 August 2014 - 15:32.


#7
sbk

sbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.01.2013
Hai sa o luam altfel :) ce carti ar trebui sa studiez si cat timp mi-ar lua sa am o baza in domneniul mecanicii...sa pot avea habar de ceva..:)

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Te-ai trezit cam tarziu, piata-i suprasaturata cu astfel de magazine. Apoi, e nevoie de exerienta multa in domeniu. De ex, exista o gramada de firme ce fac aceiasi piesa, unele mai bune, altele mai ieftine. Ce-i recomanzi clientului sa cumpere? Daca odata i-ai vandut o piesa scumpa si proasta, nici el, nici cunostintele lui n-o sa-ti treaca pragul. Tot din experienta trebuie sa stii ca o anumita piesa o gasesti mai ieftin la furnizorul X, ca n-o sa stea clientul 2 ore, pana tu bajbai N prin programe. Apoi, trebuie sa identifici corect piesa, ca nu orice cod din program potriveste intotdeauna. Apoi, trebuie sa stii care-s "maruntisurile" mai cautate in zona ta, sa le ai pe stoc, nu doar la comanda.

#9
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 sbk, on 05 august 2014 - 15:38, said:

Hai sa o luam altfel Posted Image ce carti ar trebui sa studiez si cat timp mi-ar lua sa am o baza in domneniul mecanicii...sa pot avea habar de ceva..Posted Image

Nu e suficient sa citesti carti, iti trebuie experienta in campul muncii altfel o sa o capeti pe banii tai

#10
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 08.10.2007
Toți furnizorii mari îți pun la dispoziție programe pentru identificarea pieselor. Chestia e că dacă nu ai cunoștințe de mecanică o să cauți mult și bine în acel program, până clientul se va plictisi si va pleca.
Pentru început poți să iei pe lângă tine sau chiar să angajezi un om care are experiență în identificarea pieselor. Pe parcurs o să înveți și tu.
Chiar dacă piața e saturată de magazine cu piese auto, e loc pentru toată lumea. Eu, sincer, te apreciez pentru inițiativă.

Mult succes!

LE: Până la urmă nu ai nevoie de cunoștințe de mecanică ci de abilitatea de a identifica piesele într-un program. N-o să vină nimeni să îi repari mașina. Toți clienții vor veni și vor cere o piesă anume.

Edited by ammazon, 05 August 2014 - 16:41.


#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Pana la urma nu trebuie ca tu sa ai toate aceste cunostiinte mecanice, le pot avea angajatii tai.

#12
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

 Quantum, on 05 august 2014 - 17:48, said:

Pana la urma nu trebuie ca tu sa ai toate aceste cunostiinte mecanice, le pot avea angajatii tai.
Care te pot fura de nu te vezi daca nu stii cu ce se mananca treaba.

 ammazon, on 05 august 2014 - 16:36, said:

Chiar dacă piața e saturată de magazine cu piese auto, e loc pentru toată lumea. Eu, sincer, te apreciez pentru inițiativă.

Nu te supara ca ti-o spun dar e un nonsens ceea ce ai scris.
Ca sa iti dau un exemplu concret cu locul pentru toata lumea.
Ce se intampla cand se deschide un Kaufland? Vreo cateva zeci de magazine mititele se inchid.

Eu zic ca cel mai bine pentru initiator ar fi sa aiba foarte mare grija ce face cu banii ca sa nu ii piarda.
No offence dar nu prea pare genul de om care sa invarta o afacere.

Edited by 667, 05 August 2014 - 18:01.


#13
sbk

sbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.01.2013
Eu nu zic ca merge 100%, de asta cer pareri. Oricum, fara sa risti nu castigi. Am in cap multe chestii legate de promovare, "promotii", etc , care tind sa cred ca prind in orasul meu..

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Piesele l-e identifici in program dupa ce bagi codul vin
Nu cred ca ar fi o mare scofala

#15
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

 sbk, on 05 august 2014 - 18:06, said:

Oricum, fara sa risti nu castigi.
Riscurile se calculeaza iar in cazul tau din pacate rezultatul nu e favorabil.
Am o cunostiinta care a primit mostenire aproape un milion de euro. A bagat toti banii intr-o firma de transport persoane cu trasee Romania-Germania fara sa fi muncit o zi din viata in domeniul asta sau sa fi avut acolo macar o tangenta.. Pur si simplu a crezut ca vede o oportunitate si ca merita sa bage bani in ea. L-au batut la cur Eurolines si Attlasib de nu s-a vazut; acum firma lui e in faliment.
Cand m-am intalnit cu el nu foarte demult mi-a zis ca ii pare tare rau ca s-a aruncat asa cu capul inainte si ca si-a pierdut banii aiurea

Edited by 667, 05 August 2014 - 18:15.


#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

 petre69, on 05 august 2014 - 18:08, said:

Piesele l-e identifici in program dupa ce bagi codul vin
Nu cred ca ar fi o mare scofala
Sa tastezi codul vin intradevar nu-i mare scofala, mai greu e sa identifici piesa de care are nevoie clientul. Vorbim de piese aftermarket.

#17
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 rumegus, on 05 august 2014 - 18:23, said:


Sa tastezi codul vin intradevar nu-i mare scofala, mai greu e sa identifici piesa de care are nevoie clientul. Vorbim de piese aftermarket.
Acum doar intreb ca sunt curios
Importi de la 3 producatori
Vin eu si vreau rulment roata fata
Bag vin in calculator si-mi da preturi de la toti trei ?
Nu e asa ?

#18
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu prea. De regula fiecare furnizor are programul lui, cu codurile si preturile lui. Acum, ca un furnizor distribuie piese de la mai multi producatori, e alta poveste.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate