Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Înlocuirea automată a diacriticelor în Word 2013.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

eddy_teer

eddy_teer

Senior Member

• Grup: Senior Members
Bună ziua, există vreo posibilitate de a elimina automat diacriticele dintrun text în Word? De fapt am nevoie de înlocuirea literelor ă,â,ț,ș,î cu a,a,t,s,i , nu cu lipsa literelor sau înlocuirea lor cu alte semne care de care mai ciudate. Eventual vă rog recomandați-mi un program care să facă asta.

Sef-chenko

Sef-chenko

Senior Member

Find and replace.

-Diana-

-Diana-

Happy Zone

• Grup: Moderators
Sau fara programel, diacritice.com, dai copy/paste la text apoi convert.

LE: scuzati, acum am vazut ca suntem pe Software.

afh

afh

Active Member

• Grup: Members
Mai poți folosi autocorrect.
http://www.softset.ro/download_ac.html

_-_

_-_

- Magister Ludi -

Eu folosesc LibreOffice si extensia Romanian Diacritics. Deoarece topicul de fata se refera la Microsoft Office am postat raspunsul la topicul dedicat LibreOffice din Tutoriale: http://forum.softped...8#entry15633901

Aceleasi efecte ar trebui sa se poata obtine si printr-un Macro in Word 2013 care sa utilizeze tastatura. Pentru aceasta trebuie cunoscute scurtaturile pentru tastatura care implica deschiderea functiei Replace (Ctrl+H), activarea proprietatii "Match case" (Alt+H), tastarea unui caracter cu diacritice dupa apasarea lui Alt+N pentru Find, apasarea tastei Tab pentru trecere in campul Replace with, tastarea caracterului echivalent scris fara diacritice, apasarea tastei Enter etc. Prima operatie ar trebui sa fie comutarea printr-o combinatie de taste dedicate pe tastatura Romaneasca Legacy sau Standard (in functie de situatie).
Acest Macro se poate si edita dupa ce este creat.
Mai multe detalii poate oferi cineva care opereaza in mod curent cu M$ Office.

eddy_teer

eddy_teer

Senior Member

Mulțumesc tuturor celor ce mi-au răspuns , cel mai potrivit a fost ”Find and Replace” ( ctrl+h ) cu ”Word” deschis ... Încă o dată mulțumesc!

_-_

_-_

- Magister Ludi -

View Postcutinastefan, on 06 august 2014 - 14:27, said:

Mulțumesc tuturor celor ce mi-au răspuns , cel mai potrivit a fost ”Find and Replace” ( ctrl+h ) cu ”Word” deschis ... Încă o dată mulțumesc!

Cu Word deschis, desigur.
Nu uita si de "match case" (Alt+H) in Find and Replace ca sa nu te trezesti, de exemplu, ca iti inlocuieste atat literele mici cat si pe cele mari prin litere mici!

dani.user

dani.user

Guru Member

Pot face un program care sa faca asta automat pe un document Word, dar de ce ai vrea sa faci asta?

_-_

_-_

- Magister Ludi -

View Postdani.user, on 06 august 2014 - 14:59, said:

Pot face un program care sa faca asta automat pe un document Word, dar de ce ai vrea sa faci asta?

Cum?
Ma gandisem si eu la ceva de genul (pentru inlocuirea diacriticelor cu sedile in variantele cu virgula), dar inca nu am incercat (ar fi mai util pentru .doc-uri, nu pentru .docx-uri)...
Daca documentul este in format .docx, atunci s-ar putea extrage fisierul ./word/document.xml si efectua o subtituire de caractere, apoi sa fie reintegrat fisierul respectiv in .docx.
Dar problema este ca mai exista anumite fisiere asociate in care se regasesc anumite coduri referitoare la caracterele/ setul de caractere utilizat...
Ai analizat structura unui .docx?

dani.user

dani.user

Guru Member

http://www.c-sharpco...Automation.aspx

_-_

_-_

- Magister Ludi -

C#
Eu sunt de moda mai veche.
Partea buna este ca functioneaza pe vechile .doc-uri (formatul proprietar Microsoft).

--------

Am gasit o solutie mai rapida aici: http://olivian.ro/el...are-diacritice/
Am efectuat si un test in Word 2013. Functioneaza (cu formatul .doc). In formatul .docx nu poate fi salvat macroul si nici adaugat intr-un template...

Attached File  diacritice_1.PNG   47.69K   64 downloads

Macroul se poate modifica si pentru inlocuirea diacriticelor cu sedile in versiuni cu virgule.

Attached File  diacritice_2.PNG   141.38K   57 downloads

Atasez si aici documentul care contine macro-ul "Inlocuire diacritice" si pe care il puteti testa voi insiva.

Attached File  Inlocuire-diacritice-macro.zip   10.67K   38 downloads

dani.user

dani.user

Guru Member

Bun exemplu. Ma voi inspira din el.

dani.user

dani.user

Guru Member

http://forum.softped...iacritice-word/

xxvirusxx

xxvirusxx

Retired

Eu nu inteleg de ce vrei sa le inlocuiesti.....

eddy_teer

eddy_teer

Senior Member

Trebuia să creez o subtitrare  în două variante : cu și fără diacritice ( nu mă întrebați de ce , că nu știu ) ... dar pe principiul ”clientul nostru , stăpânul nostru” , iată am mai învățat ceva , mai ales datorită vouă . Toate ideile postate aici sunt foarte interesante , ( cel puțin pentru un novice ca mine ) încă o dată mulțumesc !

View Postdani.user, on 06 august 2014 - 14:59, said:

View Postxxvirusxx, on 06 august 2014 - 23:15, said:

Eu nu inteleg de ce vrei sa le inlocuiesti.....

_-_

_-_

- Magister Ludi -

View Postcutinastefan, on 07 august 2014 - 12:19, said:

Trebuia să creez o subtitrare  în două variante : cu și fără diacritice ( nu mă întrebați de ce , că nu știu ) ... dar pe principiul ”clientul nostru , stăpânul nostru”

Atunci nu ai neaparata nevoie de M$ Office Word 2013...

eddy_teer

eddy_teer

Senior Member

View Post_-_, on 07 august 2014 - 13:07, said:

Atunci nu ai neaparata nevoie de M$ Office Word 2013...

În niciun caz , dar cum nu știu încă toate trucurile ”Media Subtitler” sau ”Subtitle Workshop”... orice mă ajută e ok pentru mine!Posted Image

xxvirusxx

xxvirusxx

Retired

Pai ce persoana nu poate sa se uita la film daca apare ș, ț, î, â in subtitrare? :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate