Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Șocant, toți am fost romano-catolici

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
121 replies to this topic

#1
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006
Șocant, toți am fost romano-catolici

Quote

Am în față rezumatul cărții "Credință adevarată", de Iosif Ton, apărută în România în 1934, retipărită la Roma în 1968 și din nou tipărită la Munchen în 1985. Sunt impresionante personalitățile care au gândit, au spus și au scris despre perioada de întuneric a valahilor (românilor) sub bulgari și ceilalți slavi din regiunea noastră. Iată câteva din aceste personalități, Nicolae Iorga, D. Drăghicescu, I. Bogdan, E. Lovinescu, Sextil Puscariu.
Apoi, cei care au desăvârșit calea de până azi în Ardeal și Banat, a poporului valah (roman), latin, ca; Petru Maior, Gheorghe Șincai, Samui(e)l Micu Klein. Toți prezintă adevărul istoric că valahii (latinii) au fost toți romano-catolici, devenind forțat ortodocși din secolul IX. Din acest secol, al IX-lea, sub presiunea Imperiului Bulgar, când acesta a cucerit Dacia la sud și nord de Dunăre, catolicismul existent în comunitățile valahe a fost înlocuit cu "ortodoxia". Astfel, în biserici s-a introdus limba și alfabetul bulgar. Cu o agresivitate ieșită din comun, bulgarii au impus ca celor care vor mai folosi limba latină în biserici să li se taie limba. Este un fapt real. După căderea Imperiului Bulgar, la 1018, ritul slav era atât de inrădăcinat încât s-a continuat până în secolul al XVII-lea. Este unul din nenumăratele elemente fatale a istoriei noastre. "Legea  strămoșească" ne spune însă că la origini am fost toți romano-catolici.
Apusul este cel care a inițiat renașterea conceptului de popor al valahilor, limba și ulterior literatura noastră. Este epoca nouă, din secolul al-XVII-lea încoace. Ca să-l citez pe Sextil Pușcariu "...atunci ni s-au deschis tot mai largi porțile spre vestul luminat, prin care pătrundeau obiceiuri europene, literatura apuseană și gusturi pentru îndeletniciri artistice. Iar când prin aceleași porți intrară, ca niște apostoli, în aureola luminii intensive, acei câțiva bărbați venind de la Roma, care, pe lângă știință, aveau și focul entuziasmului și cuvântul cald care încinge, atunci au mijit și pentru noi zorile vremurilor noui". Până azi însă, rămâne o mare discrepanță între cei aproape 90% care continuă să-și păstreze mentalitatea și obiceiurile arhaice slave, ortodoxe, bizantine, și elitele noastre, care încearcă de secole să se debaraseze de obiceiuri bizantino-turcești.
Ardealul și Banatul, limita de est a Culturii și Civilizației Vest Europene, trebuie să accelereze procesul de occidentalizare a populației multietnice din acest teritoriu. Cu orice preț. Să nu transformăm tradiția în "ramânerea în urmă" față de Europa de Vest. Creștinismul nu este "învechit", ci atemporal și este echivalent cu adevărul. Iar adevărul despre valahi (români) este că de la începuturi am aparținut bisericii romano-catolice, Civilizației Vest Europene. În termenii credinței catolice, Christos ramâne eternul nostru contemporan. Cine nu-L bagă în seamă traiește în rătăcire. De la Traian incoace, trebuie să fim mândri că aparținem Culturii și Credinței Vest Europene.
Poate a mai scris cineva despre, dar mi se pare un articol de luat in seama.
Si nu il postez pentru a-i incita pe fratii ortodocsi ci doar pentru... adevar.
Daca astfel de personalitati romanesti, care la acea ora erau ortodoxe, au declarat si sustinut asa ceva cred ca ar trebui sa tinem seama. Iar atunci cand anumite factiuni ne inclina sa credem ca din est ne vin radacinile, ...atunci sa ne gandim mai bine!

#2
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 02.12.2007
Idei inventate dimineata pe veceu.

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Socant. Daca citesti ramai prost. Este incredibil ce se intampla.

Edited by mihai!, 05 August 2014 - 14:00.


#4
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View Postmihai!, on 05 august 2014 - 13:59, said:

Socant. Daca citesti ramai prost. Este incredibil ce se intampla.
In direct si in reluare numai la DD.

#5
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006

View PostTipiric, on 05 august 2014 - 13:57, said:

Idei inventate dimineata pe veceu.
Daca la acel spatiu ti se restrange lumea si viziunea ...ramai acolo.Posted Image


View Postmihai!, on 05 august 2014 - 13:59, said:

Socant. Daca citesti ramai prost. Este incredibil ce se intampla.
Da bine... scuzati cuvantul "socant".
In ziua de azi doar asa ceva mai atrage atentia.
Oricum, vad ca v-a atras-o....
Mi-i de ajuns.
Posted Image

Edited by Marx, 05 August 2014 - 14:04.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Am rămas interzis.

#7
fagutzu

fagutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.01.2012
Mai terminati cu tampeniile astea ceausiste!
Latini suntem deoarece asa a vrut Ceausescu sa fim in conditiile in care era la cutite cu slavii.
In realitate doar 10% din teritoriul actual al Romaniei a fost ocupat de romani si cum latina era o limba de circulatie internationala pe care dacii o vorbeau fluent... .
E ca si cum populatia actuala a Romaniei ar fi considerata ca descendenta din Imperiul Britanic(se vorbeste fluent engleza).

#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 17.04.2006
Nu-mi vine sa cred. Mii de romani au reactionat ciudat, ramai pe faza!

#9
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006

View Postfagutzu, on 05 august 2014 - 14:18, said:

Mai terminati cu tampeniile astea ceausiste!
Latini suntem deoarece asa a vrut Ceausescu sa fim in conditiile in care era la cutite cu slavii.
In realitate doar 10% din teritoriul actual al Romaniei a fost ocupat de romani si cum latina era o limba de circulatie internationala pe care dacii o vorbeau fluent... .
E ca si cum populatia actuala a Romaniei ar fi considerata ca descendenta din Imperiul Britanic(se vorbeste fluent engleza).
Si ce sustii? Ca suntem slavi? sau nici aia...?
(ca englezi am inteles ca sustii ca nu suntem).

#10
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Intreaga Europa apartinea Patriarhiei Romane, e un fapt.
Pe la 350 AD nu existau decat 3 patriarhate evoluate natural din devenirea Bisericii: Roma, Antiohia si Alexandria.
Imparatii, dupa ce au legalizat crestinismul, au avut pretentia sa se si bage in treburile lui.
EI sunt cei care au impus creerea altor doua patriarhate, Ierusalim (de inteles) si Constantinopol - asta doar pe motiv ca ''nu se cade ca noua capitala sa nu fie si ea patriarhie".
Pe la 450 i se da Constantinopolului Anatolia, Rumelia, estul Bulgariei si Dobrogea. Tot prin decret imperial.
Pe la 800, tot prin decret se da Constantinopolului restul Balcanilor si se vrea si sudul Italiei dar Papa amentinta cu schisma - deja ca inghitise foarte greu restul lucrurilor - asa ca se revine doar la Balcani.
Cam asta e povestea, foarte pe scurt.

Dogmatic eu sunt ortodox, si dpdv religios dogma e prima, dar politico-administrativ Roma cam are dreptate.
E totusi de mentionat ca nici catolicii nu erau cum is azi, pe vremea aia.

Deci povestea e extraordinar de incalcita.

Edited by searcher-star, 05 August 2014 - 14:40.


#11
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Slabi, nu slavi :)

View PostMarx, on 05 august 2014 - 14:24, said:

Si ce sustii? Ca suntem slavi? sau nici aia...?
(ca englezi am inteles ca sustii ca nu suntem).


#12
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postfagutzu, on 05 august 2014 - 14:18, said:

1Mai terminati cu tampeniile astea ceausiste!
2Latini suntem deoarece asa a vrut Ceausescu sa fim in conditiile in care era la cutite cu slavii.
3In realitate doar 10% din teritoriul actual al Romaniei a fost ocupat de romani si cum latina era o limba de circulatie internationala pe care dacii o vorbeau fluent... .
E ca si cum populatia actuala a Romaniei ar fi considerata ca descendenta din Imperiul Britanic(se vorbeste fluent engleza).
1A vorbi de bine catolicismul e ceausism? WTF?
2Vorbim religie, nu etnie, Banana Joe.
3Mult mai mult. Esti dacoman, nu? Pai voi tot o scadeti si azi-maine ajungeti la 1%.

Edited by searcher-star, 05 August 2014 - 14:46.


#13
Marx

Marx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 18.01.2006

View Postsearcher-star, on 05 august 2014 - 14:38, said:

Intreaga Europa apartinea Patriarhiei Romane, e un fapt.
Wow, asta chiar ca-i Socant!
De unde e "fapt"u' aista? de la analele tale de fapte stelare, sau e ceva... oniric.
Oricum cred ca mai ai putin si-l depasesti pe Iorga! Mai incearca... ai sanse! :console:

#14
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 02.12.2007

View PostMarx, on 05 august 2014 - 14:03, said:

Daca la acel spatiu ti se restrange lumea si viziunea ...ramai acolo.Posted Image
Mai documenteaza-te inainte sa te apuci sa scoti "idei" pe gura ca sa te dai destept. Faci greseli foarte mari de logica si pici de pitpalac.
1. Termenul de catolicism a aparut abia la 1054 la marea schisma, poporul roman fiind deja format pe la anul 400-500 e.n. si crestinat cu mult inainte. Primii catolici au fost mai intai schismaticii de la Roma care au castigat in timp teren in vestul Europei, crestinii din est s-au numit ortodocsi. Ei n-au facut parte niciodata din catolicism si nici n-au imprumutat vreodata dogmele lor, au ramas fideli dogmelor de la Constantinopole, adica ortodoxe.
2. Ungurii au fost mai intai ortodocsi si trecuti cu forta la catolicism de crimele si ororile incepute de Voiteh care mai tarziu si-a schimbat numele in Istvan (Stefan) care pentru faptele lui a fost facut sfant al catolicismului, canonizat de papa Grigore al VII-lea.
Ah, si fi-su Imre (Emeric) a avut aceleasi metehne si a fost canonizat pentru aceleasi fapte.

Edited by Tipiric, 05 August 2014 - 15:13.


#15
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007

View Postfagutzu, on 05 august 2014 - 14:18, said:

Mai terminati cu tampeniile astea ceausiste!
Latini suntem deoarece asa a vrut Ceausescu sa fim in conditiile in care era la cutite cu slavii.
In realitate doar 10% din teritoriul actual al Romaniei a fost ocupat de romani si cum latina era o limba de circulatie internationala pe care dacii o vorbeau fluent... .
E ca si cum populatia actuala a Romaniei ar fi considerata ca descendenta din Imperiul Britanic(se vorbeste fluent engleza).

Romanii au ocupat intreaga Transilvanie, Crisana, Banatul, Dobrogea si Oltenia (si nu am vorbit de Muntenia si sudul Moldovei, ocupate temporar pana in 117). Daca pentru tine asta inseamna 10% din teritoriu, inseamna ca ai facut matematica degeaba...

#16
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostMarx, on 05 august 2014 - 14:46, said:

Wow, asta chiar ca-i Socant!
De unde e "fapt"u' aista? de la analele tale de fapte stelare, sau e ceva... oniric.
Oricum cred ca mai ai putin si-l depasesti pe Iorga! Mai incearca... ai sanse! Posted Image
http://en.wikipedia....s_rectified.jpg
Ti-e destul?

#17
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostTipiric, on 05 august 2014 - 14:54, said:

Mai documenteaza-te inainte sa te apuci sa scoti "idei" pe gura ca sa te dai destept. Faci greseli foarte mari de logica.
1. Termenul de catolicism a aparut abia la 1054 la marea schisma, poporul roman fiind deja format pe la anul 400-500 e.n. si crestinat cu mult inainte. Primii catolici au fost mai intai schismaticii de la Roma care au castigat in timp teren in vestul Europei, crestinii din est s-au numit ortodocsi. Ei n-au facut parte niciodata din catolicism si nici n-au imprumutat vreodata dogmele lor.
1. Exact.
2. Aia cu ungurii nu stiu daca e asa.
In primul rand ca ei nu au facut parte din teritoriile strabatute de Kiril si Metodiu.
Probabil atunci cand s-au crestinat s-au inchinat direct Romei. Dar oricum asta e extrem de putin important. Extrem de putin

Edited by altul2, 05 August 2014 - 15:06.


#18
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostTipiric, on 05 august 2014 - 14:54, said:

Mai documenteaza-te inainte sa te apuci sa scoti "idei" pe gura ca sa te dai destept. Faci greseli foarte mari de logica.
1. Termenul de catolicism a aparut abia la 1054 la marea schisma, poporul roman fiind deja format pe la anul 400-500 e.n. si crestinat cu mult inainte. Primii catolici au fost mai intai schismaticii de la Roma care au castigat in timp teren in vestul Europei, crestinii din est s-au numit ortodocsi. Ei n-au facut parte niciodata din catolicism si nici n-au imprumutat vreodata dogmele lor.
2. Ungurii au fost mai intai ortodocsi si trecuti cu forta la catolicism de crimele si ororile lui Voiteh care mai tarziu si-a schimbat numele in Istvan (Stefan).
Nu vorbi aiureli.
Catolic inseamna universal.
Biserica s-a intitulat asa de la bun inceput.
Romanii n-au castigat nici un teren in Europa, a fost a lor de la bun inceput.
Constantinopolitanii sunt cei care le-au furat teren romanilor. Dincolo de aspectul dogmatic, unde sunt si eu in dezacord cu ei, politico-administrativ au tot dreptul sa ne faca pe noi hoti.

Edited by searcher-star, 05 August 2014 - 15:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate