Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Recomandare Plita + Cupor gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Salut.
A venit vreamea unei mici schimbari prin bucatarie si sunt in cautarea unei plite si a unui cuptor incorporabil, ambele pe gaz.
Din pacate, cunostiintele mele se opresc fix la ce scrie pe eticheta si la cele vizuale, nu am nici cea mai vaga idee ce ar fi cel mai potrivit.

Bugetul ar fi undeva la 1800-2000 lei, dar nu ma deranjeaza daca e mai ieftin, raman bani in plus pentru vacanta.
Am facut azi o vizita prin magazinele locale si am vazut ceva modele, dar nu stiu exact ce si cum.

Plita care mi-a facut cu ochiul ar fi asta:
http://www.domo.ro/A...rlpool_AKM526IR

Rivala ar fi ceva de la Samsung:
http://www.domo.ro/A...msung_GN641FFXD

Pentru cuptor, m-am oprit la asa ceva:
http://www.altex.ro/...5l-2400w-a-inox

Acum nu stiu exact cat sunt de ok.
M-ar interesa in special ca plita sa fie dintr-un inox antiamprenta sau ceva similar, iar cuptorul sa fie dotat cu ventilator.

#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Plita iti recomand sa nu aiba butoanele de comanda pe fata superioara deoarece mie cel putin mi se par extrem de incomode cind manevrezi un vas si cu un risc ridicat de a le murdari cu continutul oalelor. Sunt modele cu butoanele de comanda  pe peretele frontal ( inclinat ) sub rezerva ca plita este ceva mai inalta.
Inoxul este pretentios la intretinere.
Cuptorul ales este electric. Pe gaz , mai greu. In orice caz sunt modele care dispun de curatare catalitica a interiorului ( interiorul este smaltuit  si are in plus pe laterale 2 panouri amovibile dintr-un material care la o temperatura mai ridicata se autocurata ).
Acum de pinde si de ce obiceiuri aveti : unii fac doar un ceai si atunci nu conteaza foarte mult ergonomia, altii gatesc mult si daca isi permit au asteptari si pretentii mari de la aceste echipamente ( plita cu 5 arzatoare, din care macar unul dual, cuptor cu volum mare, etc)
Calitate gasesi la Fr...ke ( ca sa nu fie reclama ) si nu la marci care produc de toate.

#3
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nici nu observasem ca acel Beko e electrin.
O sa am o discutie cu "batranii", ca pentru ei e schimbarea, eu stau in alta parte. De gatit, in niciun caz doar ceai, ci se gateste des, de toate as putea spune.

De Franke nu cred ca am bani, depaseste cu mult bugetul din ce-am gasit.
Ergonomia o discut pe urma, acum m-ar interesa mai mult ce producator / model sa aleg pentru cele 2 produse, eu nu am nicio idee dupa ce ar trebui sa ma uit.

#4
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Cuptorul electric este net superior unuia cu gaz. Daca are convectie e si mai bine iar daca este cu autocuratare (eu prefer pe cea pirolitica) e si mai bine.

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Din ce punct de vedere este superior? Consum sau usurinta in curatare sau altceva?

#6
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Eficienta energetica a unui cuptor electric este mai mare. In cuptorul cu gaz aerul trebuie sa fie permanent improspatat pentru a asigura arderea gazului metan. Asta duce la pierderi de energie prin caldura si la incalzirea zonei in care se gateste(vara e groaznic). Per ansamblu ajungi cam la aceleasi costuri cu energia la ambele cuptoare.
Avantajele cuptorului electric sunt:
- reglarea mai precisa a temperaturii de coacere;
- caldura mai putina pierduta din interiorul incintei cuptorului;
- mai usor de curatat(variantele cu autocuratare cu apa, catalitica sau pirolitica);
- mai putin periculoase(toata lumea stie ca gazul metan este exploziv daca se aduna in incapere intr-o anumita concentratie);

#7
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Multumesc pentru informatii.
Probabil cuptorul va ramane electric atunci.

Ceva recomandari pentru ambele produse imi poate oferi cineva?
Sau macar un mic ghid asupra a ceea ce trebuie sa caut?

Dupa cum am zis, sunt tota paralel cu domeniul acesta si mi-ar prinde bine cateva sfaturi.

#8
GabiEnache

GabiEnache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 12.02.2014

 georgik12, on 08 august 2014 - 03:25, said:

Multumesc pentru informatii.
Probabil cuptorul va ramane electric atunci.

Ceva recomandari pentru ambele produse imi poate oferi cineva?
Sau macar un mic ghid asupra a ceea ce trebuie sa caut?

Dupa cum am zis, sunt tota paralel cu domeniul acesta si mi-ar prinde bine cateva sfaturi.
Da, iti recomand eu ....Franke...daca vrei detalii astept intrebari.

Numai bine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate