Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Router Asus RT-N18U 2.4GHz 600Mbps, Gigabit Ethernet, USB 3.0, suport modem 3G

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2019 replies to this topic

#1945
iFeaR

iFeaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 20.06.2012
Primesc eroare cand incerc sa bag HGG pe router, cum ca firmware-ul nu ar fi certificatat .. A mai patit cineva ?

#1946
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
da, pune-l din recovery mode sau cum ii spune

#1947
edy1970

edy1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.05.2007
Routerul trebuie sa fie in modul recovery(rescue) mode:
1. se inchide routerul din buton sau pur si simplu se scoate mufa de alimentare.
2. se apasa cu o scobitoare pe butonul reset dupa care se alimenteaza routerul ( butonul reset se va mentine press pana cand clipeste ledul power). Daca nu o face repeta de mai multe ori acesti pasi.
3. Routerul se afla acum in modul recovery/safe/rescue.
4.cablu de ethernet conectat la router ( NU wireless) cu PC-ul.
5.adresa static la placa de retea PC 192.168.1.10 cu GW default.
6.deschide pe PC aplicatia Firmware restauration/ rescue.exe ( o gasesti pe site-ul oficial)
7.incarca acolo  firmware-ul HGG dupa care upload.
8.Routerul se va restarta si asta e tot. Va trebui dupa ce te conectezi pe el sa dai Factory Reset

#1948
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
M-am trezit cu un ASUS RT N18U care are fw HGG 380.65.9 ca a fost hackuit si nu imi mai acepta parola de admin (provider rds). E drept ca gresala mea a fost ca am lasat admin ca user insa parola era destul de complicata ca sa poata fi „ghicita” deci probabil a fost folosit un exploit. Avand in vedere ca este destul de departe (este vorba despre casa de vacanta a unui prieten) as vrea sa stiu daca se poate face ceva sa recuperez accesul fara a merge personal sa dau reset.

#1949
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
da, rogi hackerul sa te invete cum sa o afli

#1950
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002
Eu am mai spus de câteva ori: nu folosiți software gratuit și cu sursă închisă (ceva e putred și nu o să meargă bine). Dacă vreți ceva custom, folosiți software open source - cum e cazul firmware-ului FreshTomato. Am FreshTomato instalat de multă vreme (îl actualizez de fiecare dată când apare o versiune stabilă) și nu am întâmpinat niciodată probleme.

Edited by Bobses, 11 August 2018 - 17:26.


#1951
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
Pai nu au fost probleme cu el de anu trecut si nu este modificat nimic in setarile routerului (imi merge inca un VPN pe care l-am setat pe el) si merg camerele de supraveghere. Nu imi dau seama cum a fost spart ca nu era activat HTTPS pentru acces remote si portul nu era standard. A schimbat doar parola de admin. Oricum nu pentru multa vreme Posted Image.

Edited by macette, 11 August 2018 - 17:34.


#1952
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pai tocmai aia e ca nu era HTTPS.

#1953
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
pe internet spun ca https este vulnerabil.

#1954
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Le incurci. HTTP e vulnerabil pt ca trimite datele de conectare necriptate. HTTPS e sigur pt ca sunt criptate.

#1955
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009

View PostBobses, on 11 august 2018 - 17:25, said:

Eu am mai spus de câteva ori: nu folosiți software gratuit și cu sursă închisă (ceva e putred și nu o să meargă bine). Dacă vreți ceva custom, folosiți software open source - cum e cazul firmware-ului FreshTomato. Am FreshTomato instalat de multă vreme (îl actualizez de fiecare dată când apare o versiune stabilă) și nu am întâmpinat niciodată probleme.

Poti sa-mi trimiti setarile la Advanced Wireless pe PM?

#1956
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
Dupa „patania” descrisa mai sus i-am spus tipului sa-mi aduca routerul si in aceasta dupa-amiaza a ajuns in posesia mea. Problema este ca imi este cam frica sa raman pe HGG 380.65.9-final, din ratiuni de securitate, iar din ce am citit aici HGG 380.70-final ar avea BUG-ul cu limitarea vitezei de transfer la 300mbps Wan to Lan, deci as fi interesat de fresh-tomato 2018.03 (ultimul disponibil) insa as avea cateva intrebari pentru cei care il au instalat:
1. Din acest firmware se poate seta puterea de emisie la 1W ca si la HGG si optimiza pentru acoperire ?
2. Sufera de BUG-ul cu limitarea vitezei la 300mbps Wan to Lan ?
3. Are posibilitate de a seta pe el un VPN (adica VPN Server - PPTP ca si pe HGG) ?

Firmware-ul original de la ASUS iese din discutie datorita problemei cu limitarea puterii de emisie la 100mW (conform normelor CE)

#1957
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 15.11.2005
La mine nu trece de 300mb nici mort, exista vreo solutie?
am gigabit de la rds...

#1958
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
Daca folosesti fw original trebuie sa faci downgrade la 3.0.0.4.380_7378 ca sa mearga cu mai mult de 300mbps. Cum sa faci downgrade gasesti cateva pagini mai inainte.

#1959
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
Cu ultima versiune de Hgg obțin viteze mai mari la upload decât la download pe WiFi (Speedtest)
Download ~ 80
Upload ~ 120

Oare de ce?

La TX Power adjustment ce valoare ați setat?

Edited by mihaipopm8, 28 August 2018 - 20:20.


#1960
dani_moca1976

dani_moca1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 29.05.2007
Exista versiune stabila de Merlin ptr ruterul nostru ?

#1961
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
Am rulat mai multe teste și acum e ok

Attached Files


Edited by mihaipopm8, 13 October 2018 - 07:44.


#1962
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

View Postmacette, on 11 august 2018 - 17:33, said:

Pai nu au fost probleme cu el de anu trecut si nu este modificat nimic in setarile routerului (imi merge inca un VPN pe care l-am setat pe el) si merg camerele de supraveghere. Nu imi dau seama cum a fost spart ca nu era activat HTTPS pentru acces remote si portul nu era standard. A schimbat doar parola de admin. Oricum nu pentru multa vreme Posted Image.
Nu e mai simplu sa nu lasi acces la interfata de administrare deloc, te conectezi prin VPN la el si "din spate", intri pe el din LAN daca vrei sa faci ceva setari? Eu am HGG de cativa ani si nu am avut vreo problema, are uptime mare (daca nu pica curentul de la Enel mai mult de 3 ore cat il tine UPS-ul, iar in ultimul timp pica si de 2 ori pe saptamana). Este adevarat ca eu am RT-AC56U dar cred ca ar fi aceeasi problema cu securitatea. Am 380.70

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate