Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Router Asus RT-N18U 2.4GHz 600Mbps, Gigabit Ethernet, USB 3.0, suport modem 3G

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2019 replies to this topic

#1657
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007

View Postradutuby, on 08 octombrie 2017 - 08:09, said:

Pentru ultimul firmware HGG trimite-ti mail la aceasta adresa [email protected] o sa primiti link-ul de download in maxim 1 minut!

Din pacate nu functioneaza link-urile ce sunt trimise ulterior prin mail.

Momentan sunt 380.64, mi-ar placea sa instalez ultima versiune.

LE: Am gasit pana la urma.

Edited by kosmin90, 20 October 2017 - 21:08.


#1658
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
Da pentru ca portul usb3.0 interfereaza cu modulul WIFI. Poti reduce sau creste acest lucru schimband canalul pe care lucra WIFI-ul ,
sau enable la reducing usb 3.0 interference.

Attached Files



#1659
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002
Nu pricep de ce vă chinuiți să instalați un firmware care a rămas fără suport... Sigur știți ce carcalaci vă băgați cu mâna voastră în router? Mă rog, fiecare cu alegerea lui.

Pe pagina Asus a apărut un alt firmware, cu același număr ca cel din iunie - 3.0.0.4.380.7743 - dar publicat pe 18.10.2017. Probabil singura lui îmbunătățire este asta:

Quote

Release note:
-Stability Improve


#1660
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
Nimic nou la ultimul firmware official , tot limitata este viteza la 300mbps din pacate.
Firmware-ul de la HGG are o stabilitate superba! Mai exista si varianta Tomato (tomato-RT-N18U-ARM--140-AIO-64K) firmware pe care am testat-o si este la fel de stabila ca si HGG.

Edited by radutuby, 21 October 2017 - 08:05.


#1661
ginseng

ginseng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 16.08.2006
Ultimul HGG este Ok dpdv al vulnerabilitatii WPA2? Sau mai trebuie să așteptăm o alta versiune?

#1662
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002

View Postradutuby, on 21 octombrie 2017 - 07:56, said:

Nimic nou la ultimul firmware official , tot limitata este viteza la 300mbps din pacate.
Firmware-ul de la HGG are o stabilitate superba! Mai exista si varianta Tomato (tomato-RT-N18U-ARM--140-AIO-64K) firmware pe care am testat-o si este la fel de stabila ca si HGG.
Tomato n-am reușit să-l fac să se conecteze la net. Am pus și eu HGGomes,  de probă,  dar crede-mă că-mi arată o viteză mai mică decât cea cu firmware-ul oficial.
Deseară vreau să testez DD-WRT - văd că au o versiune din septembrie.

#1663
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
Nu pot sa cred ca iti merge mai prost, ca stiu foarte bine diferentele intre softul oficial si HGG. Tomato merge foarte bine la fel ca HGG doar ca  Tomato e mai bogat in optiuni ca si fw-ul. HGG.  Firmware-ul oficial a fost de la bun inceput plin de buguri, mereu cand rezolva o problema pica alta. De exemplu acum chestia cu limitarea vitezei pppoe chiar nu pot sa o inteleg, se plang sute de useri pe forumul Asus de acest bug major si nu au facut nimic.

Edited by radutuby, 21 October 2017 - 19:05.


#1664
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002
Poți să crezi ce vrei, normal - nu câștig nimic dacă încerc să te conving.
Azi am avut zi de testat firmware-uri: am trecut prin Tomato, Tomato Advanced, HGG, DD-WRT, dar tot la firmware-ul inițial am revenit.

Edit: FL500 nu-mi trece de 300 Mbps decât cu originalul. Cu toate celelalte scade sub 300.

Edited by Bobses, 21 October 2017 - 21:56.


#1665
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
Din ce imi spui tu acolo in dd-wrt nu are cum sa ti treaca de 300 mbps pentru ca nu are HWNAT inclus. Tomato nu stiu cum l-ai testat dar banuiesc ca ai activat CTF nu?, pentru ca el by default vine cu HWNAT disabled, (max 300mbps).Ca sa ai viteza maxima,  trebuie sa i dai enable la CTF si o sa vezi ca iti va merge cu viteza maxima in cazul meu (918mbps). HGG nu are cum sa mearga mai prost pentru ca el are la baza firmware-ul oficial iar HWNAT vine activat by default, iar vitezele sunt usor mai bune decat pe FW oficial.

Edited by radutuby, 22 October 2017 - 06:27.


#1666
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002

View Postradutuby, on 22 octombrie 2017 - 06:11, said:

Din ce imi spui tu acolo in dd-wrt nu are cum sa ti treaca de 300 mbps pentru ca nu are HWNAT inclus. Tomato nu stiu cum l-ai testat dar banuiesc ca ai activat CTF nu?, pentru ca el by default vine cu HWNAT disabled, (max 300mbps).Ca sa ai viteza maxima,  trebuie sa i dai enable la CTF si o sa vezi ca iti va merge cu viteza maxima in cazul meu (918mbps). HGG nu are cum sa mearga mai prost pentru ca el are la baza firmware-ul oficial iar HWNAT vine activat by default, iar vitezele sunt usor mai bune decat pe FW oficial.
Ți-am zis,  Tomato nu am reușit să-l fac să se conecteze la net. Îl mai pun o data și mă uit după CTF-ul ăla.

#1667
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002

View PostBobses, on 22 octombrie 2017 - 07:12, said:

Ți-am zis,  Tomato nu am reușit să-l fac să se conecteze la net. Îl mai pun o data și mă uit după CTF-ul ăla.
Am reîncercat acum cu Tomato: după cum am zis, nu vrea deloc sa se conecteze la net (cu sau fără CTF activat).

#1668
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
Daca nu e cu suparare, cum ai activat CTF? Clear NVM ai dat dupa instalarea firmware-ului? De ce intreb?, pentru ca e imposibil sa nu se conecteze la net Posted Image.

Edited by radutuby, 22 October 2017 - 08:34.


#1669
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002

View Postradutuby, on 22 octombrie 2017 - 08:27, said:

Daca nu e cu suparare, cum ai activat CTF? Clear NVM ai dat dupa instalarea firmware-ului? De ce intreb, pentru ca e imposibil sa nu se conecteze la net :).
Hai c-am rezolvat-o: trebuia să-i bag la mână  IP-ul 192.168.1.1 la Network,  deși în secțiunea LAN îl arăta - o ciudățenie,  din punctul meu de vedere. Fără CTF activat,  pe speedtest îmi arată maxim 270 Mbps (în condițiile în care am FL500).
Cu CTF activat,  speedtest pe același server îmi arată 392 Mbps,  în timp ce tool-ul celor de la RDS nu trece de 270.
Am pus Tomato Advanced,  că e mai faină interfața.

#1670
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
Ma bucur ca ai reusit. Ce imi place la Tomato ca e super fast navigarea prin meniuri fata de versiune de fw de la Asus.

Edited by radutuby, 22 October 2017 - 08:38.


#1671
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002
Mă gândesc să nu fie o problemă și cu semnalul celor de la RDS...
Mai aveți vreo veste de la Hugo Gomes? Văd că îi lăudați firmware-ul, dar nu l-am lăsat instalat din cauza surselor închise și a faptului că, după cum pare, s-a dat la fund iar softul lui va rămâne fără suport - ceea ce e mai mult decât nasol.

#1672
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
La mine viteza maxima e influentata si de ora la care fac testul. Cele mai bune viteze le obtin dimineata in jurul orei 6:00. Eu am la bloc FTTB, seara de exemplu rar ating 750-800mbps asta in conditiile in care eu am abonament FB1000, dar sunt multumit. Cei care au FTTH vor avea mereu rezultate mai bune si latente mai mici. Ma gandesc ca depinde foarte mult cum e si reteaua de incarcata. De Hugo Gomes nu stiu daca va mai oferi suport pentru acest router, dar eu momentan nici nu simt nevoia unei imbunatatiri la ultimul sau firmware, este foarte stabil, are uptime mare, plus acoperirea wifi care e o bijuterie, la 50% setata puterea prind semnal la 50- 60 metri de blocul meu Posted Image si eu stau la etajul 3.

Edited by radutuby, 22 October 2017 - 08:57.


#1673
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002
Da, eu am testat aseară și azi dimineață, pe la 9 - 9:30, când toată lumea e acasă și rețeaua e aglomerată.
Am renunțat acum vreo 6-7 luni la FL1000 din cauză că nu trecea de 500 Mbps (tot cu routerul ăsta eram) - deocamdată, mă mulțumesc cu FL500.

#1674
valy277

valy277

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 04.01.2013
Eu azi am instalat advanced-tomato și am activat ctf si prin cablu prind 930mbps la download și 530 la upload!la un abonament de 1gbps de la rds! merge super ok! pe wireless față de hhgomes acoperirea e mai slabă și viteza mai mică dar o să rămăn deocamdată cu tomato pt că merge mai bine se încarcă paginile de pe browser foarte foarte repede față de firmware-ul de la hhgomes!👌👍💪💯

Edited by valy277, 23 October 2017 - 18:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate