Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

primii pași în Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#37
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Povestea cu nemtii sunt reci eu personal am trecut-o la categoria prejudecati din prima saptamana petrecuta in Germania, si asta in conditiile in care nu prea vorbeam germana. Chiar si doar in engleza vorbind cu ei, toti s-au purtat frumos, intrau in vorba, stateau la povesti, daca aveam nevoie de orice ajutor, imediat sareau sa ajute. M-a socat cand am venit aici cu camionul de lucruri de prin tara si am inceput sa descarc, ca au venit vro 3 vecini sa ajute la descarcat si carat in casa. La fel a fost si cand am avut de carat niste mobila. Imediat a sarit vecinul sa ma ajute cu remorca lui, sa nu inchiriez duba pt niste dulapuri. Cand am ajuns cu ea in curte a venit si cu fiu-su sa ne ajute s-o caram in casa. Evident, si eu am sarit sa-l ajut de cate ori am vazut ca i-ar prinde bine, si uneori chiar a venit sa ma intrebe daca-l pot ajuta de exemplu cateva ore sa mutam niste lemne. M-am dus mereu si nu e un caz singular. Acum nu zic ca n-or fi si nemti "rai" sau dusmanosi, reci ori altfel. Insa aia cu care am venit eu in contact direct au fost prietenosi si foarte de treaba. E drept ca totusi se pastreaza anumite limite (decente zic eu) cu toata prietenia si buna intelegere. Adica nu intra cu totul in viata ta, nu-si baga nasul prea adanc in ce faci si cum faci. Sincer imi convine, pentru ca si eu si sotia suntem niste oameni considerati poate mai "reci". Tot radem ca noi eram reci ca nemtii de dinainte sa plecam din tara. Nu am mentinut relatii de prietenie extrem de apropiata cu nimeni. Aveam multe cunostinte si amici cu care mai si ieseam, dar nu genul de prieteni cu care sa ne vedem de x ori pe saptamana. Poate ca asta a fost si un factor favorizant sa plecam in Germania, pentru ca nu aveam acei prieteni dupa care multi plang cand pleaca din tara. Noi am pus accentul pe familie mai mult decat pe prieteni.

Acum ca am inceput cat de cat sa vorbim in Germana si nu prea mai incercam s-o dam pe engleza cand avem de vorbit cu nemti (ca probabil germana noastra e ceva mai buna decat engleza lor), lucrurile par sa devina si mai usoare.

Ah, si un curs de limba te pune in contact cu alti imigranti cu care poti schimba impresii. Sunt lucruri pe care le afli pur si simplu stand in pauza de vorba cu unu-altul si asta e un lucru pozitiv cand vii intr-o tara straina si n-ai nici prieteni, nici cunostinte.

#38
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 30.04.2006

 honey_andrada, on 01 septembrie 2014 - 22:53, said:

Hello,
Imi doresc si eu sa lucrez in Austria/Germania/Belgia/Olanda. Nu sunt sigura de ceea ce vreau pt ca si aici am un job ok, dar as vrea sa incerc si ceva nou in alta tara. Pe Python, build/release, installers se gaseste ceva? Sunt dificile interviurile? Nu as vrea sa dau cioara din mana pe cea de pe gard.
Thanks!

hallo,

nemții angajează orice persoană competentă în IT. similar in toată EU.

interviurile nu sunt groaznic de grele. sunt cam la fel ca cele din RO, adica o discutie pe CV asupra experientei tale si punând accent pe acele puncte care sunt importante pentru postul la care aplici, eventual câteva întrebări pur tehnice sau un mini-test. Nimic nou sub soare. Și eu tot IT-ist sunt, doar că eu sunt ăla care zice mereu NU la orice cerere (sys-admin Posted Image)

In IT merge și fără să știi germana și în foarte multe firme de IT vei descoperi că internaționalitatea este de bază.

In rest, multă șansă / viel Glück / bonne chance!

Edited by mannes, 21 October 2014 - 22:34.


#39
bpmircea

bpmircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.08.2012
actualizez topicul, astăzi am început munca, nu e rău, pentru cineva ca mine care deocamdată nu știe limba 8.50€ la ora e ok.
am căutat cursuri in zona dar din păcate a început un Integratonkurs in sept si pana in Ianuarie nu se face altul... nu știu ce sa fac, văd eu.

#40
dapos

dapos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.10.2010

 bpmircea, on 27 octombrie 2014 - 21:43, said:

actualizez topicul, astăzi am început munca, nu e rău, pentru cineva ca mine care deocamdată nu știe limba 8.50€ la ora e ok.
am căutat cursuri in zona dar din păcate a început un Integratonkurs in sept si pana in Ianuarie nu se face altul... nu știu ce sa fac, văd eu.

Tine-ne la curent

#41
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Nu e mult dar poți să te descurci pentru început. Sunt mulți, chiar și autohtoni, care câștigă și mai puțin.
Cam atât am avut și eu la început, 18 DM/h pe atunci, dar viața s-a mai scumpit în peste 20 de ani. Pe atunci cu banii ăștia țineam întreaga familie, cu doi copii.
Trebuie să trăiești disciplinat, fără excese, credite aiurea, să-ți cunoști limitele. Și să cauți în continuare  ceva mai bine plătit. Pentru asta cunoașterea  limbii e importantă, faci altă impresie, negociezi altfel și poți mai ușor să-ți ceri drepturile.

#42
bpmircea

bpmircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.08.2012
azi am semnat contractul. 6 luni de probă și după aia habar nu am... dacă cineva știe germană bine și are timp să mă ajute să mi-l traducă să posteze în topic sau să îmi trimită un privat.
Tema limbii mă preocupă foarte mult, la muncă toți colegii mei sunt români, până și șeful. Așa nu învăț eu germana niciodată, sunt aici persoane care au mai bine de un an și habar nu au să lege doua vorbe, incredibil.
Și cum deocamdată stau intr-o cameră închiriată într-un apartament de români vă dați seama... Încerc să găsesc o soluție problemei dar nu știu sincer ce pot să fac deocamdată.

Se acceptă idei pt problema mea dacă aveți vreo una.

Bis bald

#43
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
6 luni de probă e normal, așa sunt cam toate contractele. Diferența e că în timpul ăsta poți primi preavizul cu 2 săptămâni înainte în loc de 4. Și binențeles în timpul ăsta fiecare încearcă să facă o impresie bună, săfie harnic, fără abateri și comentarii. Încearcă după cele 6 luni să primești un contract pe termen nelimitat nu unul care se tot prelungește an de an.

Bagă contractul aici, șterge sau acoperă datele personale și ale firmei și postează-l, precis suntem câțiva care îți putem spune ce scrie acolo.

#44
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003

 bpmircea, on 29 octombrie 2014 - 21:02, said:

azi am semnat contractul. 6 luni de probă și după aia habar nu am... dacă cineva știe germană bine și are timp să mă ajute să mi-l traducă să posteze în topic sau să îmi trimită un privat.
Tema limbii mă preocupă foarte mult, la muncă toți colegii mei sunt români, până și șeful. Așa nu învăț eu germana niciodată, sunt aici persoane care au mai bine de un an și habar nu au să lege doua vorbe, incredibil.
Și cum deocamdată stau intr-o cameră închiriată într-un apartament de români vă dați seama... Încerc să găsesc o soluție problemei dar nu știu sincer ce pot să fac deocamdată.

Se acceptă idei pt problema mea dacă aveți vreo una.

Bis bald

Daca esti intr-un oras mai mare iti poti gasi un partener (strain sau neamt) cu care sa vorbesti in germana. De exemplu, sunt nemti care vor sa invete spaniola si sunt bucurosi sa stea o ora, doua pe saptamana sa dialogheze. Se practica asa ceva si poate gasesti unu care vrea sa invete romana :D

Cand ai timp de duci in piata si te targuiesti cu vanzatorii.

Fa-te voluntar, e plina Germania de organizatii.

#45
bpmircea

bpmircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.08.2012

 Aribert, on 29 octombrie 2014 - 21:50, said:

6 luni de probă e normal, așa sunt cam toate contractele. Diferența e că în timpul ăsta poți primi preavizul cu 2 săptămâni înainte în loc de 4. Și binențeles în timpul ăsta fiecare încearcă să facă o impresie bună, săfie harnic, fără abateri și comentarii. Încearcă după cele 6 luni să primești un contract pe termen nelimitat nu unul care se tot prelungește an de an.

Bagă contractul aici, șterge sau acoperă datele personale și ale firmei și postează-l, precis suntem câțiva care îți putem spune ce scrie acolo.

mi l-a tradus deja cineva, danke

 Bursul, on 30 octombrie 2014 - 14:26, said:


Daca esti intr-un oras mai mare iti poti gasi un partener (strain sau neamt) cu care sa vorbesti in germana. De exemplu, sunt nemti care vor sa invete spaniola si sunt bucurosi sa stea o ora, doua pe saptamana sa dialogheze. Se practica asa ceva si poate gasesti unu care vrea sa invete romana :D

Cand ai timp de duci in piata si te targuiesti cu vanzatorii.

Fa-te voluntar, e plina Germania de organizatii.

am lăsat azi la NETTO anunț la intrare că vb spaniolă să vedem dacă cineva mă sună.

să mă fac voluntar nu pot, lucrez în două schimburi și nu prea am timp liber.

#46
1RamseY1

1RamseY1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.06.2014
Cauta pe net "tandem ABC"  (ABC, localitatea unde ești)

#47
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010

 bpmircea, on 27 octombrie 2014 - 21:43, said:

pentru cineva ca mine care deocamdată nu știe limba 8.50&Euro;
Acel 8.50 Euro e Brut sau Net? In ce zona esti, Cate ore ai pe saptamana?

#48
bpmircea

bpmircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.08.2012

 the_northpole, on 18 noiembrie 2014 - 12:15, said:

Acel 8.50 Euro e Brut sau Net? In ce zona esti, Cate ore ai pe saptamana?

brut
dupa ce imi scad impozitele, chiria  si transportul imi raman cu 6€ la curat.
45 de ore pe saptamana, 9 ore de luni pana vineri. inca nu am lucrat nici un weekend pana acu.

edit:
am uitat, sunt in Diepholz/Niedersachsen

Edited by bpmircea, 18 November 2014 - 14:16.


#49
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 22.01.2008
In agricultura e greu sa gasesti ceva?

#50
bpmircea

bpmircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.08.2012

 favoritul, on 19 noiembrie 2014 - 00:12, said:

In agricultura e greu sa gasesti ceva?

de muncă e, nu știu exact care e situația în agricultură, vorbesc în general. am un pic mai mult de o luna de când am ajuns aici și încă nu am văzut nici un român care să stea pe casă, toți lucrează

#51
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
Poti sa te intorci acasa, te primeste Olguta cu bratele deschise.

#52
bpmircea

bpmircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.08.2012

 Bursul, on 19 noiembrie 2014 - 14:07, said:

Poti sa te intorci acasa, te primeste Olguta cu bratele deschise.

Olguța ???

#53
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
Posted Image
Las' ca esti norocos ca nu stii de ea Posted Image
Oricum sunt off-topic!

Edited by Bursul, 19 November 2014 - 14:54.


#54
bpmircea

bpmircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.08.2012
mi-au schimbat programul de la 09:00 la 18:00, asa ca de moment nu pot sa ma inscriu la nici un curs... sa vedem daca raman asa sau nu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate