Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

primii pași în Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#199
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011
Salut,

Revin cu o intrebare. Sotul + sotia + copil s-au mutat in Germania, se inregistreaza, stau in aceeasi locuinta. Munceste doar sotul, sotia nu-si cauta de munca la inceput si nici nu are pretentia de a primi bani de la statul german. Sotia are obligatia sa declare la vreo institutie cum ca nu munceste?

Multumesc anticipat!

#200
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
Nu are.

#201
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011
Salut,

Ma confrunt cu o situatie a carei solutie nu stiu cum s-o gasesc. Poate a mai trecut cineva prin situatia asta si stie ce pasi trebuie urmati.

Incerc sa dau cateva date (care cred ca ar putea sa fie relevante): am inchiriat un apartament pentru prima data in Germania, apartamentul face parte dintr-un bloc al unei firme, iar de inchiriere se ocupa o alta firma; apartamentul a mai avut chirias anterior. Am incercat sa fac un contract pentru curentul electric, am facut cerere catre Vattenfall (prin Check24). Chiriasul anterior avea/are contract cu EON (aceasta informatie o am de la firma care inchiriaza apartamentul).

In timpul procesarii cererii mi-au cerut niste date (nr contor, etc.); am primit notificare ca nu pot procesa cererea; am vorbit cu ei si mi-au explicat ca nu pot sa proceseze cererea mea pentru ca inca este un contract in vigoare pt apartament.

Am vorbit cu firma care administreaza apartamentul si mi-au spus ca ei au anuntat deja EON (cu care are contrat chiriasului anterior) despre noul contract de inchiriere. Si ca ei nu mai pot face nimic pana cand contarctul nu se anuleaza.

In cele din urma (dupa mai bine de 1 luna) cei de la Vattenfall mi-au respins cererea, ca nu o pot procesa.

Nu inteleg ce trebuie sa fac in situatia asta. Teoretic, in acest moment, exista un contract la EON pe numele chiriasului anterior. Nu stiu niciun alt fel de detaliu ... Nu am niciun fel de informatie despre fostul chirias.

Aveti idee ce pasi ar trebui sa mai fac? Cu cine si ce sa vorbesc? Ma gandesc ca aia de la EON nu sunt prea fericiti in cazul in care exista restante mari (ca ma gandesc ca exista asa ceva, ca doar nu plateste fostul chirias in continuare pentru a-mi face mie un bine)

Cel mai teama imi este ca ma pot trezi cu energia electrica taiata! Si incerc sa evit asta, doar ca nu stiu cum s-o fac!

Multumesc anticipat pentru orice sfat ati avea!

#202
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
Trebuie  sa te duci  la Eon cu contractul de inchiriere  , anmeldung de la primarie  si   buletin sau pasaport  .  daca totate datele  corespund  sunt obligati  sa iti faca contract nou  .  daca  nu ai anmeldung sau contract de inchiriere la acea adresa  nu iti pot face   .  ulterior  it poti schimba   furnizorul .  Restantierul pe al carui nume este responsabil   de plata   nu tu  ..  pe el il vor cauta  ,asta nu este treaba ta  .

Edited by foxtian, 22 April 2022 - 18:29.


#203
eco_na

eco_na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 02.04.2007
Bună ziua,

Soția lucrează ca asistent medical în Germania. Eu locuiesc în Romania, sunt pensionat pentru limită de vârstă, dar sunt și încadrat ca persoană cu handicap grav (mă deplasez doar cu ajutorul scaunului cu rotile). Lucrez ca persoană fizică autorizată cu mai multe firme din România. Dacă mă mut cu soția în Germania, beneficiez de protecție socială din partea statului german?

#204
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
da  , dar sotia  trebuie sa fie incadrata  in Germania  direct  cu adresa   si anmeldung   si sa plateasca  taxele si impozitele in Germania      , dar   va trebui sa va declarati  veniturile in Germania  , legea   spune  ca platiti  impozitele  acolo unde va aflati resedinta  , e situatia  mai complicata  cu afacerile din Romania .

#205
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

View Postfoxtian, on 24 aprilie 2022 - 12:08, said:

da  , dar sotia  trebuie sa fie incadrata  in Germania  direct  cu adresa   si anmeldung   si sa plateasca  taxele si impozitele in Germania      , dar   va trebui sa va declarati  veniturile in Germania  , legea   spune  ca platiti  impozitele  acolo unde va aflati resedinta  , e situatia  mai complicata  cu afacerile din Romania .

Trebuie să declare veniturile, dar impozitul pe venit se plătește în țara unde este înregistrată firma/firmele.

#206
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Nemților, probleme?
https://adevarul.ro/...or-2230456.html

#207
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.06.2023
Germania este o tara ok, si noi pentru max 3 luni am fost " stabiliti " in Vechta si chiar ne-a placut viata de acolo, nu aveam vreun impediment in a respecta regulile lor dar ce ne-a determinat sa renuntam si sa ne intoarcem in tara, a fost o lege de tot rahatul in privinta copiilor sub 14 ani. Integrarea a fost foarte usoara, oamenii foarte receptivi ( mai ales daca optezi cu familie ), copil foarte usor integrat in sistemul de invatamant ( dar veneau diferte persoane si il intrebau, Din ce traiesc parintii tai daca nu lucreaza pana in prezent ), dar grey este pentru a iti gasi un loc de munca ( cum iti doresti ), deoarece sunt foarte Idioti ca si oameni si anume, daca nu sti limba lor, e Jale Jale ( de parca ei stiu ceva mai mult ).

Germania, ramane inca o Optiune, tinand cont ca copilul, anul viitor implineste 15 ani si Nu vom mai avea probleme, iar pe meseria pe care vreau sa merg si anume ca si Electrician, sunt foarte cautate, ca si Soferi TIR sau Asistenti ( nu neaparat in Camine de batrani )

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate