Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...
 Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)
 Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...
 instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

primii pași în Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

foxtian

foxtian

Member

• Grup: Members
stie cineva   cati  banii  poti depune  in banca , in germania  evident , fara sa fi intrebat de  sursa  veniturilor   ?     parca  era un 5000  ?

giuliani

giuliani

Senior Member

• Grup: Senior Members

euroschneider, on 05 ianuarie 2021 - 15:12, said:

Știi vorba aia ... "Die Freunde zahlen dir keine Rechnungen"! Degeaba ai prieteni în Românistan dacă nu ai o infrastructură sănătoasă, nu ai un sistem medical decent, nu ai un sistem de învățământ solid. Iar asta cu prietenia e o chestie subiectivă ... :-P

Dupa ce inveti bine germana poti sa iti faci si prieteni germani fara probleme, se poate bea bere si cu dansii :P

foxtian, on 05 ianuarie 2021 - 15:41, said:

stie cineva   cati  banii  poti depune  in banca , in germania  evident , fara sa fi intrebat de  sursa  veniturilor   ? parca  era un 5000  ?

Daca mergi la banca si faci Einzahlung la un automat te intreaba cineva ceva? Nu cred...

Passenger001

Passenger001

Active Member

foxtian, on 05 ianuarie 2021 - 15:41, said:

stie cineva   cati  banii  poti depune  in banca , in germania  evident , fara sa fi intrebat de  sursa  veniturilor   ? parca  era un 5000  ?
maximal 15.000,- Euro. Mai mult nu accepta nici Bankautomat-ul.
-> GwG  https://www.gesetze-...et.de/gwg_2017/

foxtian

foxtian

Member

giuliani, on 05 ianuarie 2021 - 16:21, said:

Daca mergi la banca si faci Einzahlung la un automat te intreaba cineva ceva? Nu cred...

nu merge  asa  , nici  in Romania  nu poti depune peste o anumita limita  fara sa dai explicatii  .
mersi   passenger  001  ,   nu stiam .

giuliani

giuliani

Senior Member

foxtian, on 05 ianuarie 2021 - 17:05, said:

nu merge  asa  , nici  in Romania  nu poti depune peste o anumita limita  fara sa dai explicatii  .
mersi   passenger  001  ,   nu stiam .

bine, ma gandeam sa pui 1000 acolo, si din cand in cand mai adaugi.

Pengoon

Pengoon

Ударник

View Postfoxtian, on 05 ianuarie 2021 - 15:41, said:

in rpincipiu 15000. peste 15000 finantele-s notificate automat. unlele banci vor o dovada a provenientei deja de la 1000 in sus.
Daca-mi amintesc bine io am depus la un moment dat 8500 la ghiseu fara intrebari si complicatii.

bine, ma gandeam sa pui 1000 acolo, si din cand in cand mai adaugi.
smurfing. in ziua de azi si cel mai primitiv controling s-ar prinde. probabil pana si N26.

iseteqiube

iseteqiube

Member

Am si eu o nelamurire, poate reusiti sa ma ajutati.

Presupunand urmatoarea situatie:
- sotul incepe munca in Germania (in ianuarie, sa zicem) si are perioada de proba de 6 luni (pana la sfarsitul lui iunie); are rezidenta in Germania.
- in perioada ianuarie - iunie sotia munceste in Romania, avand rezidenta in Romania.
- sotia se muta (impreuna cu copiii) in Germania dupa ce sotul termina perioada de proba (incepand cu 1 iulie). Incepand din iulie nu mai are salariu (s-a mutat in Germania fara vreun contract de munca). Toata familia are rezidenta in Germania.

Intrebarile:
1. In ce categorie Tax class intra sotul din ianuarie pana in iunie (inclusiv) cand sotia munceste in Romania si nu locuiesc impreuna? Obligatoriu Tax class 1?
2. In ce categorie Tax class intra sotul incepand cu iulie cand sotia ramane fara job, dar are rezidenta in Germania (locuiesc impreuna)? Se poate sa intre in Tax class 3?
3. Presupunand ca initial (primele 6 luni) sotul intra in Tax class 1, ce anume trebuie facut ca incepand cu luna iulie sa intre in Tax class 3? Este suficient ca sotia primeste rezidenta la aceeasi adresa cu sotul? Cei la Finante (echivalentul in Germania) fac schimbarea automat pe baza rezidentei sotiei? Cumva trebuie anuntati si ca sotia nu are job, pt a putea intra in Tax class 3, nu?

Multumesc anticipat!

foxtian

foxtian

Member

1- de regula intra automat  la Steuerklasse 1 -poate cere  3 sau 4   dar trebuie harti  sa explice situatia sotiei  in Romania  si dureaza  
2- cand sotia este in Germania  el poate avea Steuerklasse 3 sau 5  .Clasa de impozitare   doar sotul o poate schimba  cum doreste  si cand  doreste .  daca sotia nu are servici  e recomandat sa aiba el Steuerklasse 3 si sotia  Steuerklasse 5  . Daca sotul  are sub 2000 euro salariul  netto   ,adica in mana  ,  sa lase  Steuerklasse 4  .  
3-  dupa ce ajungi in Germania  sotul  trebuie sa solicite la Finanzamt   schimbarea clasei de impozitare  ,  de preferinta   4  . daca  castiga sotul  peste 2000 euro  netto   poate cere  si 3  . de regula va fi sfatuit la finantzamt   ce  clasa de impozitare sa aiba  .  

@   iti recomand  din suflet  cat timp  stai acasa in Romania sa faci un curs de limba Germana , cursurile in Germania de limba iti cer timp  si  profesorul iti va explica totul in limba germana , va fi dificil asa .     asa ai o sansa mare sa poti incepe munca  cu un job bun  pentru ca vei sti limba .  vin multi romani  in germania  si  se plang ca sunt sclavi   dar nu au cunostinte de limba germna   si nu pot avea un job   bun si  bine platit  .  de munca  este  fara probleme   ,  cunoasterea limbi va fi   un mare  avantaj  .

mykero

mykero

Member

Numai informatii incorecte si incomplete ai primit de la cel care ti-a raspuns.   Incerc sa te lamuresc:

1. Intri obligatoriu la clasa de impozitare 1. (este total eronat ca poti cere 3 sau 4).
2. In momentul in care se obtine rezidenta sotiei in Germania (atentie, trebuie sa aveti aceiasi adresa si nu adrese diferite) se poate efectua schimbarea clasei de impozitare a sotului de la clasa 1 la una din clasele 3,4 sau 5. (nu are nici o legatura cu salariu, este o alta eroare in gandire a colegului de pe forum).
3. Pentru a intra la clasa de impozitare 3, sotul trebuie sa depuna o cerere la Finanzamt-ul de care apartine, la care sa ataseze cerificatul de casatorie tradus in limba germana (in cazul in care nu este un certificat international) + foaia de rezidenta de la BurgerBüro/Rathaus. Cererea respectiva o poate lua direct de la Finanzamt, se completeaza pe loc. Nu ii intereseaza pe ei daca sotia are loc de munca sau nu, tot ce ii trebuie este Steuernummer. Va recomand sa mergeti impreuna. Dupa obtinerea noii clasei de impozitare, sotul trebuie sa anunte si la firma unde lucreaza despre modificarea acesteia.
P.S. Doar ca o completare pentru ca m-am lovit de asa ceva: in cazul in optati pentru clasele de impozit 3 pentru tine si 5 pentru sotie, veti fi obligati sa faceti declaratia fiscala anuala pentru impozit. Conform legii din Germania, vei putea recupera tot impozitul platit primele sase luni in care ai stat singur - diferenta de impozit intre clasele de impozitare 1 si 3 pentru cele 6 luni. Insa deoarece sotia a avut timp de sase luni rezidenta fiscala in Romania, ti se vor cere castigurile si impozitele platite de catre ea in Romania in primele 6 luni. E un formular standard pe care il iei de la Finanzamt care trebuie completat la ANAF.

Edited by althea, 26 August 2021 - 18:08.
limbaj nepotrivit

foxtian

foxtian

Member

stimate mykero   , uite aici articolul  :  Neben Arbeitnehmern mit gemeinsamem Wohnsitz im Inland können auch Arbeitnehmer mit Staatsangehörigkeit der EU/EWR-Staaten die Steuerklasse III erhalten. Dadurch kann auch bei Arbeitnehmern mit Staatsangehörigkeit dieser Staaten die erweiterte unbeschränkte Steuerpflicht für den Ehe-/Lebenspartner beantragt und daran anknüpfend der Splittingtarif bei der Steuerberechnung berücksichtigt werden, wenn der Ehe-/Lebenspartner in einem der EU-Mitgliedstaaten bzw. in der Schweiz den gemeinsamen Familienwohnsitz hat.

citat din https://www.haufe.de...69.html     si daca mai vrei iti mai dau surse !
Romania este in E.U. si poate primi direct  steuerklasse  3  , dar trebuie sa dovedeasca   situatia sotiei  si dureaza ceva  .      deci este clar  da  Arbeitnehmer mit Staatsangehörigkeit der EU/EWR-Staaten die Steuerklasse III erhalten  !?? ok    

2 - eu am spus ca  :  Daca sotul  are sub 2000 euro salariul  netto   ,adica in mana  ,  sa lase  Steuerklasse 4   **   adica recomand   .  asta pentru ca la Steuererklärung  anual de 3-5  esti obligat sa il faci  dar   daca ai  salariul mic  si  impozitul mic !   la steuerklasse 3  ai mari sanse sa dai  banii inapoi  la  regularizarea   impozitului  , aceasta informatie  o gasesti peste tot  si este adevarata  .si ai mentionat si tu la PS   , dar nu ai spus  si acest aspect  ca  sunt sanse mari sa dea banii  inapoi  .

@  eu  nu zic  aberatii  ,   eu imi fac singur  Steuererklärung   anual  cu programul  Elster   direct de la finanzamt  si iti recomand  siteul .   https://www.elster.d...ortal/start   este foarte folosit si il gasesti si pe google ca recomandare   . am ajutat multi  romani  cu steuererklärund   si stiu ce spun..    fara aberatii   da ?    astept  o discutie constructiva  nu de genul  aberezi ....etc etc

foxtian

foxtian

Member

o completare , ca sotul sa primeasca   steuerklasse 3 in timp de sotia este in Romania cu domiciliu  , trebuiesc urmatoarele acte  :  adeverinta de la primaria  precum ca subsemnata locuieste in Romania la adresa  ..  tradusa si legalizata  ,  certificat de casatorie   , modelul nou  european ,  tradus si legalizat   ,iar sotul  va completa un formular la finanzamt   , in zona care locuieste  .  asta pentru landul Bayern . poate  diferi de la land la land  cerintele   .  la  primarie  ,adica Rathaus  in localitatea unde  va locui sotul poate cere informatii  suplimentare   sau direct la finanzamt   .
Iar  ma repet  , faceti un curs de limba germana in Romania  ,  vad inca multi romani  veniti aici si dau din maini la magazine   ,,vorbind germana  ''  si eu am facut curs in Romania  de limba germana  3 luni   si aici   integrationskurs 6 luni  . ajuta enorm  .

@  dar ca sa nu ai batai de cap cu actele   la finazamt  , anaf   etc   ,lasa  6 luni cu steuerklässe  1  , si cand sunteti impreuna vedeti voi cum faceti  .

foxtian

foxtian

Member

mykero, on 04 august 2021 - 20:59, said:

Numai informatii incorecte si incomplete ai primit de la cel care ti-a raspuns. Cred ca habar nu are care sunt legile din Germania, dupa cum a scris. Incerc sa te lamuresc:

P.S. Doar ca o completare pentru ca m-am lovit de asa ceva: in cazul in optati pentru clasele de impozit 3 pentru tine si 5 pentru sotie, veti fi obligati sa faceti declaratia fiscala anuala pentru impozit.

inca o  gresala  mare  !  ea este sotia  :)   sotul  va lucra in Germania  .  cand lucrati amandoi  cu salarii  aproximativ  egale  , se face   Steuerklasse 4 cu  4  !   Steuerklasse  5 se   ia in familie cel care are salariul cel mai mic  , adica  ai un serviciu    de tip  minijob , teilzeit   sau un serviciu  platit cu minim pe economie  . asta se poate  intampla  cand ai un copil  si trebuie sa stai mai mult cu el  ,sau  nu iti poti gasi un job bun  si ai salariul  mai mic.   daca aveti salarii relativ egale   4 cu 4 este perfect  .  la 5-3  ai sanse mari de tot sa  dai  o gramada de banii inapoi  .

Maddow1

Maddow1

Member

esti obligat sa dai bani inapoi doar daca apuci sa faci steuererklärung. Daca nu ai facut-o niciodata, nu platesti nimic

mykero

mykero

Member

Total eronat.

bpmircea

bpmircea

Junior Member

Maddow1, on 11 august 2021 - 16:05, said:

esti obligat sa dai bani inapoi doar daca apuci sa faci steuererklärung. Daca nu ai facut-o niciodata, nu platesti nimic

nu e adevarat, mai informeaza-te

Maddow1

Maddow1

Member

da aveti dreptate, asa auzise mama de la o colega de munca

iseteqiube

iseteqiube

Member

Salut,

Revin cu niste intrebari legate de situatia in care sotul si sotia au rezidenta in Germania (la aceeasi adresa), si lucreaza doar sotul. Daca alege Tax Categoty 3, inseamna ca o sa fie obligat sa depuna declaratia de impozit.
Ceea ce nu-mi este clar este pe baza caror informatii ia hotararea Finanzamt daca trebuie returnata o parte din bani sau nu. Intreb asta pentru ca am citit (chiar si aici, pe acest topic) ca sunt sanse mari sa dai bani inapoi (cumva sa trebuiasca sa returnezi diferenta dintre ce ai luat [pt ca ai ales 3] si ce ar fi trebuit sa iei daca ai fi ales 4 in loc de 3). Si nu gasesc informatii despre care sunt cauzele pentru care trebuie returnati banii.

Asadar, pe baza informatiilor pe care le-am gasit pe diverse site-uri care calculeaza salariul net, cam astea ar fi diferentele, pentru acelasi salariu brut (sa zicem 50.000 EUR/an), daca hotarasti sa te incadrezi la Tax Category 3 sau 4.
Tax Category 3, salariul NET: ~2960 EUR x 12 = ~35.520 EUR
Tax Category 4, salariul NET: ~2644 EUR x 12 = ~31.728 EUR
Diferenta este de 3792 EUR daca opteaza pt 3 in loc de 4.

La depunerea declaratiei de impozit cam astia sunt banii (~3792 EUR) pe care ar trebui sa-i returnezi (nu prea ar avea logica pentru mine, nu inteleg de ce ti-ar mai da posibilitatea sa alegi tax category 3 daca la final de an oricum ar trebui sa dai diferenta aia inapoi)? Sau diferanta dintre eventualele venituri, pt ca ai ales 3 in loc de 4, nu are nicio relevanta la baza calcului pe care-l face Finanzamt?

Multumesc!

Edited by iseteqiube, 18 January 2022 - 18:02.

dirtyd

dirtyd

Member

View Postiseteqiube, on 18 ianuarie 2022 - 18:00, said:

Salut,

Revin cu niste intrebari legate de situatia in care sotul si sotia au rezidenta in Germania (la aceeasi adresa), si lucreaza doar sotul. Daca alege Tax Categoty 3, inseamna ca o sa fie obligat sa depuna declaratia de impozit.
Ceea ce nu-mi este clar este pe baza caror informatii ia hotararea Finanzamt daca trebuie returnata o parte din bani sau nu. Intreb asta pentru ca am citit (chiar si aici, pe acest topic) ca sunt sanse mari sa dai bani inapoi (cumva sa trebuiasca sa returnezi diferenta dintre ce ai luat [pt ca ai ales 3] si ce ar fi trebuit sa iei daca ai fi ales 4 in loc de 3). Si nu gasesc informatii despre care sunt cauzele pentru care trebuie returnati banii.

Asadar, pe baza informatiilor pe care le-am gasit pe diverse site-uri care calculeaza salariul net, cam astea ar fi diferentele, pentru acelasi salariu brut (sa zicem 50.000 EUR/an), daca hotarasti sa te incadrezi la Tax Category 3 sau 4.
Tax Category 3, salariul NET: ~2960 EUR x 12 = ~35.520 EUR
Tax Category 4, salariul NET: ~2644 EUR x 12 = ~31.728 EUR
Diferenta este de 3792 EUR daca opteaza pt 3 in loc de 4.

La depunerea declaratiei de impozit cam astia sunt banii (~3792 EUR) pe care ar trebui sa-i returnezi (nu prea ar avea logica pentru mine, nu inteleg de ce ti-ar mai da posibilitatea sa alegi tax category 3 daca la final de an oricum ar trebui sa dai diferenta aia inapoi)? Sau diferanta dintre eventualele venituri, pt ca ai ales 3 in loc de 4, nu are nicio relevanta la baza calcului pe care-l face Finanzamt?

Multumesc!

Ideea e ca tu ai o suma minima de vreo 10k care e scutita de taxe. Aceeași suma o are și sotia. Deci pe familie primii 20k nu se taxeaza. Declarația de impozit se face pe familie. Nu vei da bani inapoi dacă soția nu are venit. Ideea cu clasa de impozitare 3 e sa ai mai mulți bani disponibili pe luna. Anul următor se face regularizare, în funcție de venitul avut în anul precedent.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate