Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comanda US

Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...

Favorizarea femeilor atragatoare

Inlocuire baterie JBL Go 2
 Cum se scot banii de la NN ?

darlington

Care sunt cateva companii bune di...

Alimentare cont( top up), de pe c...
 Masina noua nu poate fi inmatricu...

Sunt romanii cu adevarat mulț...

Utilitate vas expansiune pentru a...

Modul wifi aparate aer cond Vortex
 Cum sa castigi alegerile pe Tik-Tok

e ok un acumulator chinezesc?

laptop HP Omen

Hemoroizi cauzati de sport de per...

primii pași n Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

Jolee

Jolee

Junior Member

• Grup: Members
Asta cu nemții reci ne-o povesteau și profesorii la liceu. După care am primit o bursă de 3 săptămâni Germania. Am fost cu familia la care locuiam la muzee, bazin, cinema, musical, expoziții, probele de cor, cursuri de limbă (mama gazdă profesoara, deci la jobul ei cum ar veni), am vizitat bunica bolnavă și o doamnă de la cor internată în spital, am fost zilnic la școală cu fiica (la clasa a 7-a), la orele de vioară/pian și la meciurile ei, la întâlnirea părinților, am fost invitată la zile de naștere și petreceri organizate de locuitorii din acea stradă, vecinii pensionari ne-au scos la restaurant, am organizat o seară de jocuri cu toată familia.
N-am simțit nicio clipă că cei cu care am intrat în contact (doar nemți și suedezi) erau reci sau respingători, așa cum tot auzisem înainte.
(Știu că am avut și noroc cu acea familie.)
În schimb, în București mi s-a spus să mă întorc în Ardeal de unde am venit :)

avenirv

avenirv

Guru Member

• Grup: Senior Members

View PostPengoon, on 14 noiembrie 2017 - 17:50, said:

prefer sa rezolv probleme cu mijloace traditionale, decat sa fiu inselat cu mijloace "moderne". o reziliere de contract e o declaratie de vointa unilaterala, iar cine vrea sa beneficieze de aceasta trebuie sa poata demonstra ca cealalta parte a receptionat-o. Mult mai simplu de facut in caz de scandal printr-o chitanta a unei terte parti (posta) decat prin logurile unei firme de telecomunicatie, la care poate umbla firma cum vrea ea.
iar cand citesc forumurile de consumatori care-s pline de probleme cu rezilieri, de regula prima intrebare e "cum ai trimis?" si raspunsul "pai prin email/am sunat". there you go.

en email ramane pe multe servere multi ani de acum incolo.
o scrisoare se poate pierde cu adevarat.
asa cum fostul DB in 2014-2015 avea mult mai multe intarzieri decat in 2008-2009. can zic multe inteleg bonn-heidelberg in 4.5 h, de 2 ori. sau tren bonn-frankfurt pe linie secundara si defect de locomotiva cu schimbat locomotiva. bonn-frankfurt sau mainz in mod constant cel putin 30 minute intarziere. in 2008-2009 in munich nu exista asa ceva. bonn-orasulcucuscapeturla in peste 1 h intarziere.
diferenta: DB s-a privatizat.
nu stiu daca asta este cauza dar este singura deosebire.

denky

denky

Senior Member

View PostGroh, on 24 octombrie 2017 - 23:01, said:

Aia cu spitalul e adevarata.
Eu lucrez intr-un spital,de fapt in bucatarie.
Incep la 6 dimineata si termin la 14.20 fix.
Pauza de mic dejun si atat.
Se lucreaza si in weekend cand esti pe tura dar ai 2 zile libere in cursul saptamanii.
Orice zi suplimentara se traduce in alta zi libera.
In rest,posta vine repede,semnal am la telefon,cand mi-am pus internet au venit in 3 zile,tot ce am avut sa ma inregistrez la primarie,curent,gaze,tv,etc,etc,a durat cateva minute la fiecare.
Ma rog,Heidelberg este un oras micut comparativ cu Munchen,Berlin..
Per total,au si ei chestiile lor dar nu se compara cu ce e in Romania.

Heidelberg, ce vremuri... doar universitatea mi-o aduc aminte clar si atmosfera minunata a orasului.

Groh

Groh

Senior Member

Inca sunt aici, si Universitatea si atmosfera-))

WestPoint

WestPoint

Guru Member

View PostBursul, on 04 iulie 2018 - 10:19, said:

Eu nu inteleg cum nu te considera unul de-al lor. Poate dezvoltati mai mult ideea asta.
Am spus mai sus, noi suntem sau Siebenbürger Sachesen sau Rumänendeutsche, niciodata Deutsche.
Adica stramosii nostri imediati nu sunt din Germania. Abia copiii copiilor, copiilor mei vor fie cu adevarat Deutsche.
Adica cel care poate sa süuna ca bunicii s-au nascut in Germania

Edited by WestPoint, 09 August 2018 - 16:21.

bpmircea

bpmircea

Junior Member

Sunt grozavi nemții ăștia, nu e nici măcar Noiembrie

[ https://up.picr.de/34194354fy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://up.picr.de/34194398sa.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

max_01

max_01

Guru Member

Top 10 concepții greșite despre circulația din Germania

1. Întotdeauna este vina mașinii care intră în cealaltă mașină
Fals: dacă mașina din fața ta frânează fără motiv sau vine în marșarier fără motiv, atunci accidentul nu poate fi evitat. În acest caz, trebuie să cauți întotdeauna martori pentru a dovedi faptele.
2. Parcarea pe trotuar este permisă
Aproape fals: în conformitate cu prevederile Codului Rutier din Germania, trebuie să parchezi pe partea dreaptă a drumului. Conform majorității deciziilor judecătorești, parcarea trebuie să fie paralelă cu direcția de mers. Prin urmare, parcarea în diagonală nu este permisă dacă spațiul de parcare se află sub incidența legii.
3. Condusul încontinuu pe partea dreaptă a autostrăzii este interzisă
Doar parțial adevărat: pe autostrăzile cu trei sau mai multe benzi, poți să conduci încontinuu pe a doua bandă (calculată din dreapta).
4. Depășirea pe partea dreaptă este interzisă
Nu întotdeauna: pe autostrăzile cu mai multe benzi poți să depășești și pe partea dreaptă. În cazul ambuteiajelor sau în cazul în care în fața ta se află un șir de camioane care circulă cu cel mult 80 km/ h, poți să depășești pe partea dreaptă cu o viteză de cel mult 20 km/ h.
5. În cazul ambuteiajelor pe autostrăzi, poți circula pe banda de oprire
Fals: banda de oprire este în mod expres pentru mașinile care întâmpină defecțiuni, cu excepția cazului în care utilizarea lor este permisă în mod expres. Utilizarea benzii de oprire pentru circulație este permisă numai până la următoarea ieșire în aceste cazuri.
6. Semnalizările de circulație sunt valabile în parcările private
Fals: operatorul unei parcări private nu poate extinde valabilitatea semnalizărilor de circulație din traficul public pe teritoriul său. În parcarea privată, condusul se face în ritm de mers și se bazează pe înțelegerea reciprocă.

7. Claxonul luminos înseamnă întotdeauna o urgență
Aproape fals: dacă vrei să depășești în afara orașului, atunci semnalizezi acest lucru printr-un claxon luminos scurt. Cu toate acestea, dacă cineva folosește claxonul luminos la o distanță mică de mașina ta, atunci acest lucru înseamnă o urgență.
8. Cutiile de prim ajutor pot expira
Fals: numai anumite lucruri expiră din cutie de prim ajutor, cum ar fi compresele sterile. Prin urmare, numai acestea trebuie înlocuite după data de expirare.
9. Depășirea unui autobuz cu luminile de avertizare aprinse este interzisă
Fals: autobuzul poate fi depășit la viteza mersului. Vehiculele din traficul de pe contrasens nu pot trece lângă autobuzul cu o viteză mai mare de 7 km/ h.
10. Bicicliștii trebuie să folosească benzile de bicicletă
Fals: folosirea benzilor de bicicletă este obligatorie doar în cazul în care există semnalizatoare în acest sens.
https://roger24.de/i...DihhBw9DUl2zTjw

Edited by max_01, 18 March 2019 - 14:42.

giuliani

giuliani

Senior Member

Ce inseamna claxon luminos?

Pengoon

Pengoon

Ударник

1. Întotdeauna este vina mașinii care intră în cealaltă mașină
Fals: dacă mașina din fața ta frânează fără motiv sau vine în marșarier fără motiv, atunci accidentul nu poate fi evitat. În acest caz, trebuie să cauți întotdeauna martori pentru a dovedi faptele.
a practic nedemonstrabil. 99% din cazuri ramai cu vina.

Condusul încontinuu pe partea dreaptă a autostrăzii este interzisă
Doar parțial adevărat: pe autostrăzile cu trei sau mai multe benzi, poți să conduci încontinuu pe a doua bandă (calculată din dreapta)
nu. daca prima banda e libera, trebuie folosita.

În parcarea privată, condusul se face în ritm de mers și se bazează pe înțelegerea reciprocă.
cu exceptia, daca la intrare e un semn pe care scrie "Hier gilt die StVO".

dacă vrei să depășești în afara orașului, atunci semnalizezi acest lucru printr-un claxon luminos scurt. Cu toate acestea, dacă cineva folosește claxonul luminos la o distanță mică de mașina ta, atunci acest lucru înseamnă o urgență.
la faza aia de regula nu-i nici o urgenta, ci pur si simplu "Nötigung"

vata_pa_batz

vata_pa_batz

Guru Member

Mare atentie cu informatiile astea! Atit postarea 169, cit si 171 contin greseli. As recomanda mai degraba contactarea unui avocat specializat pe circulatie rutiera.

@Pengoon
https://www.anwalt.d...all_030194.html

Lässt sich die Schuldfrage beim Auffahrunfall auf der Autobahn nicht genau feststellen, wird regelmäßig eine Schuldquote von jeweils 50 % angenommen.

Mai trebuie specificat ceva. In internet apar o gramada de pareri gresite legate de cazul "Aussage gegen Aussage". Judecatorii au la dispozitie posibilitatea de a analiza plauzibilitatea afirmatiilor.

Banda din mijloc:
https://adac-blog.de...t-auf-autobahn/

Ce zic astia aici nu este chiar complet. Acest "hin und wieder" a primit diverse decizii in diverse procese

Pengoon

Pengoon

Ударник

Lässt sich die Schuldfrage beim Auffahrunfall auf der Autobahn nicht genau feststellen, wird regelmäßig eine Schuldquote von jeweils 50 % angenommen.
ce se intampla intr-o sitatie d-asta: Militia vine, se uita si intreaba de ce n-ai lasat suficient spartiu de siguranta. ala din spate zice, pai am lasat, dar ala din fata a facut Vollbremsung aiurea. amu daca nu-s urme suficiente pe asfalt, ala din spate deja a pierdut. de regula ala din fata zice " a trebuit sa franez ca unu in fata mea a franat/a schimbat banda fara sa se asigure etc" si ala din spate iara a pierdut.
are sanse oarecum realiste doar, daca ala din fata e suficient de idiot sa zica ceva de genul "Ich musste bremsen, Herr Wachtmeister, die Straße war voll mit weißen Mäusen", altfel treaba-i clara si ala din spate capata 100% vina. Daca nu-i autostrada mai e o sansa ca acolo militia nu prea are chef sa vina, dar pe autostrada-s obligati, iar in Polizeibericht is trecuti ca martori. Iar daca exista un Polizeibericht, asigurarea capituleaza instant, ca militian ca martor e practic nedemontabil in instanta, d-aia nici nu incearca. am fost intr-o situatie d-asta amu 10 ani. La mine ala din fata chiar a recunoscut ca a facut Vollbremsung, dar cu motiv, ca ala din fata lui a facut la fel. Practic nedemonstrabil pentru mine, ca unu vreo 5 masini in fata a franat aiurea. Nici asigurarea n-a comentat o secunda.

vata_pa_batz

vata_pa_batz

Guru Member

Cind vine politia nu faci niciun fel de declaratii si nu semnezi nimic. Inca o data si explicit: se consulta un avocat. Nu construi cazuri teoretice aiurea. Situatiile sint diverse, iar aspectele juridice foarte complexe.

Oricum recomand, mai ales celor care nu stapinesc limba, asigurarea juridica. Nu doar pentru probleme de circulatie, ci si pentru multe alte situatii. Stai in chirie, te muti si proprietarul iti cere sa renovezi locuinta pentru mii de euro? Ti-a vindut dealerul o rabla, care a crapat la doi metri dupa iesirea pe poarta si refuza s-o ia inapoi? Ti-a construit vreo firma o casa in care ploua?
Esti nou, abia te descurci cu limba sau nici macar, atunci ai o viata riscanta din punct de vedere financiar

PepeleaH

PepeleaH

Junior Member

• Grup: Junior Members
Am zis sa-mi spun si eu parerea dupa ce am stat in Germania 9 ani. Sincer sa fiu niciodata nu m-am simtit tratat ca musafirul nepoftit, la munca am fost chemat de ei, poate de aceea. Insa si in viata de zi cu zi era super ok, m-am inteles bine cu vecinii, chiar si cand germana mea era aproape de genunchiul broastei. Sunt o gramada de ghiduri chiar bine scrise [ https://e4de.info/gh...an-in-germania/ ] , iar in orase precum Munchen unde am stat eu - unul dintre cele mai cosmopolite, e chiar ok. DA, desi comunitatea d eromani din Germania e in crestere si sunt pe putin 800 de mii de romani acolo, nu toti sunt de calitate. Eu am intalnit cativa. Am ramas prieteni si as fi vrut sa mai gasesc oameni ca ei. Cel putin 3 romani m-au facut sa nu mai generalizez. Legat de nemti, am cativa cu care tin legatura si azi [ tot promit ca o sa vina sa viziteze Bucovina, nu a venit niciunul, insa ma suna pe telefon [ nu whatsapp sau FB ]. Ceea ce spune multe, cel putin pentru mine. Asa ca nu o fi neamtul la fel de volubil ca romanul, dar daca te-ai imprietenit cu el, e alt om. Greu, dar nu imposibil de gasit!

bpmircea

bpmircea

Junior Member

La multi ani 2021 !!!

Continui in Germania, mi-am cumparat o casa aici acum cativa ani, fetele merg la Gymnasium, multumesc lui Dumnezeu ca invata foarte bine. La munca acum sunt un fel de sef (nu prea mare dar la parale se cunoaste).
Ce sa zic, toate bune si frumoase dar nu este zi in care sa nu ma gandesc la viata care o aveam in Tenerife... Oricum, am vorbit cu sotia si ramanem aici pana intra fetele la facultate (8 ani maxim) dupa care ne intoarcem pe insula.

cum trece timpul

foxtian

foxtian

Member

azi  sunt peste  800.000 mii  de romani  in germania  oficial  , dar  cei mai multi  sunt  din italia si spania  nu din Romania  .  germania   este inca  o forta  economica  , este de munca peste  tot   dar viata  nu prea   este  .  multi zic  ca vor pleca de unde au venit   pentru  o viata mai buna   ,sociala  , nu materiala  .  banii nu sunt totul .  parea  mea    .

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators
Banii nu sunt totul abia in momentul in care ai suficienti cat sa traiesti cat de cat confortabil. Altfel, sunt totul.

giuliani

giuliani

Senior Member

View PostAlexEn, on 05 ianuarie 2021 - 12:28, said:

Banii nu sunt totul abia in momentul in care ai suficienti cat sa traiesti cat de cat confortabil. Altfel, sunt totul.

Depinde mult de domeniul in care te invarti. In vestul Europei ai cu siguranta sanse bune sa castigi bani buni (in comparatie cu RO) facand aproape orice meserie, si prin bani buni ma refer la ceva care sa iti asigure un trai decent. Acuma depinde ce inseamna treaba asta pentru fiecare....
La fel si cu expresia "prin locul X nu e viata", treaba care in general vine de la persoane care traiesc cam mult in trecut, compara cu felul in care arata viata lor cand erau singuri si disponibili sa iasa oricand in oras cu oricine.
Cand ai familie se schimba enorm situatia si treaba asta e valabila pentru orice loc in care traiesti.

In Germania chiar daca n-ai asa multi prieteni ca in Romania compenseaza mult faptul ca tara e mult mai frumoasa si oferta de a putea face ceva chiar si intr-o dupa-amiaza libera e enorma.

euroschneider

euroschneider

Junior Member

View Postgiuliani, on 05 ianuarie 2021 - 15:06, said:

In Germania chiar daca n-ai asa multi prieteni ca in Romania compenseaza mult faptul ca tara e mult mai frumoasa si oferta de a putea face ceva chiar si intr-o dupa-amiaza libera e enorma.

Știi vorba aia ... "Die Freunde zahlen dir keine Rechnungen"! Degeaba ai prieteni în Românistan dacă nu ai o infrastructură sănătoasă, nu ai un sistem medical decent, nu ai un sistem de învățământ solid. Iar asta cu prietenia e o chestie subiectivă ... :-P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate