Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1

Ce benzinarie vinde motorina euro...

Telefonul raspunde la apeluri in ...
 Cum se foloseste zoom motorizat?

Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA
 Montare AC deasupra frigiderului?

Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...
 E de la monitor sau nu?

Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

primii pași īn Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

Passenger001

Passenger001

Active Member

• Grup: Members

View Postdresler, on 23 ianuarie 2018 - 17:27, said:

va rog niste info daca se poate:

pt ANMELDUNG persoana (gazda) care declara ca vei sta la el trebuie sa respecte un anumit numar de locuitori raportat la suprafata locuibila a apartamentului?
Este numai in cateva Bundeslaender reglementat prin lege, dar si celelalte se orienteaza la cifrele astea: minim 9m²/adult si minim 6m²/copil.

se mai poate circula cu masina inmatriculata in RO  (pe numele celui care cere ANMELDUNG ) mai mult de 6 luni?
Daca nu ai Anmeldung poti circula maxim 1 an. Cu Anmeldung la o adresa germana trebuie sa inmatriculezi imediat masina in Germania.

a inmatriculat cineva masina din tara in Germania?   (am o masina in stare impecabila cumparata recent si nu as mai lua alta acolo, prefer sa o folosesc pe asta , evident legal.)
Ai nevoie de actele masinii (certificatele de inmatriculare I+II si numerele), actele tale personale si spre diferenta de o inmatriculare "normala", ptr o masina care provine din trainatate ai nevoie si de un Eigentumsnachweis (act de proprietate - contract vc, chitanta sau o davada ca ai platit banii etc).  

multumesc anticipat

yolo4ever

yolo4ever

Junior Member

• Grup: Junior Members
pt cetatenie germana. daca am avut strabunici germani am vreo sansa sa obtin pasaport german?

Passenger001

Passenger001

Active Member

View Postyolo4ever, on 23 februarie 2018 - 10:55, said:

pt cetatenie germana. daca am avut strabunici germani am vreo sansa sa obtin pasaport german?
NU.
Cetatenie prin "Abstamungsprinzip" se poate obtine numai daca cel putin unul din parinti sunt/au fost germani. Singura posibilitate sa obtii cetatenia germana este sa indeplinesti conditiile pentru Einbuergerung.
http://www.bundesaus...buergerung.html

nicu131

nicu131

Bad Motherfucker

• Grup: Senior Members
Cati ani trebuie sa lucrezi in Germania pentru a primi pensie?

Passenger001

Passenger001

Active Member

View Postnicu131, on 24 aprilie 2018 - 20:59, said:

Cati ani trebuie sa lucrezi in Germania pentru a primi pensie?
Cel putin 5 ani. Dar exista posibilitatea de a abtine drept la pensie si daca s-a contribuit mai putin de 5 ani. Anii lucrati in alte tari UE se pot aduna. De ex daca cineva a lucrat numai 4 ani in D si 30 in RO, are dreptul la pensie ptr cei 4 ani lucrati. De fapt corect este cati ani s-a contribiut la pensie, este egal daca s-a lucrat in timpul ala sau nu. Poti avea si venituri din altceva decat munca, iar contributiile pot fi si benevole.

Si mai este importanta varsta. Trebuie ajuns la o anumita varsta ptr a putea cere dreptul de pensie. In ex de mai sus: in D ai abia dupa ce s-au implinit 67 ani (presupunand ca nu esti nascut inainte de 195...) dreptul la pensie ptr cei 4 ani de contributii.

bpmircea

bpmircea

Junior Member

View Postmax_01, on 19 septembrie 2017 - 21:25, said:

Cati cumparatori de locuinte isi permit sa puna jos, 50% din valoarea achizitiei, pe masa, asa cum zici tu?Presupun ca foarte putini.
Dupa o viata intreaga de munca, la captul ultimei rate de cumparare a locuintei, ramai cu o locuinta in timp ce daca toata viata esti doar chirias, nu ramai cu nimic.Un punct de vedere.Acuma in viata, faci ce poti.Ce iti permite buzunarul sau contul tau bancar.

Nu ai nevoie de 50%.
Săptămâna asta am fost la banca pentru cumpărarea unei case si au cerut 10% din valoarea inițială a locuinței, in cazul meu in jur de 20.000€. Restul pun ei.

Pengoon

Pengoon

Ударник

nimeni n-a zis ca trebuie. exista si credite de 120% finantare. initial am zis ca de nu poti sa pui macar 50% pe masa, inseamna sa te legi pe termen lung. 10+ ani.

Velaxa

Velaxa

Guru Member

View Postdenky, on 06 octombrie 2014 - 06:37, said:

Viel gluck!
Sa faci cum ai zis, sa te bagi la curs de limba din prima zi, e f important sa vada ca iti dai silinta sa comunici in limba lor, asta daca vrei sa ai de-a face cu nemti. Te vor accepta mult mai usor si vei vedea ca povestea clasica "nemtii sunt reci" e doar una dintre prejudecatile noastre, romanesti. Deh, noi astia "calzi" si sensibili la capra vecinului...
Iti tin pumnii.

Păi e pe bune asta, chiar sunt reci și te integrează cu greu, nu e nici o poveste. Asta mai ales în Sudul Germaniei, la protestanți e mai diferit, pe ăia i-am simțitm ai calzi

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

Poate prin sate unde te-ai asezat din greseala la Stammtisch. :)

WestPoint

WestPoint

Guru Member

Oriunde esti, daca nemtii vad ca iti dai silinta sa le inveti limba si bineinteles nu faci pe prostu, te primesc fara probleme
in mijlocul lor, mai ales daca vad ca nu esti putoare si areti clar ca vrei sa inveti de la ei una sau alta.
Cel mai grav este sa stai izolat, in acest caz nu faci multi purici pe acolo.

Dupa aia s-ar putea sa mai vezi o mutra foarte neprietenoasa, cum am intilnit la prima mea gazda in chirie.
In primele saptamini nici nu am intraznit sa intru cu ea in discutii, desi aveam citeva intrebari urgente. Eu stateam la etaj, proprietarii
la parter.
Pina ce am descoperit ca baietelul lor i-a invitat pe ai mei sa se joace in curtea din spatele casei in gradina.
M-am dus sa-i chem in casa, la care ei ne-au invitat afara pe terasa lor la cafea si prajitura.
Si asa am stat 10 ani acolo cu niste oameni minunati, cu care in 10 ani nu am schimbat o privire urita daramite sa ne certam sau ceva.
Asa inseala aparentele.

Groh

Groh

Senior Member

Nemtii sunt prietenosi, te accepta daca iti vezi de treaba.
Dar oricat de bun ai fi, niciodata, dar niciodata nu te vor accepta ca unul de-al lor.
Si oricat ar latra la televizor politicienii lor, de toleranta&shit, nemtii sunt rasisti pana in maduva oaselor.
Asta este adevarul si traind printre ei am aflat aceste lucruri, de la ei.
Ne intalnim, lucram impreuna, iesim la bere impreuna dar daca nu esti nascut si crescut in Germania, din familie germaana, atunci nu te vor considera unul de-al lir.
Ma rog, mi se rupe de chestia asta, doar punctam acest lucru.

WestPoint

WestPoint

Guru Member

Spune-mi mie o natiune care nu este rasista daca o iei asa. Hai sa fim seriosi.
Nici pe noi etnicii din afara tarii nu ne considera "de-ai lor", sintem Russlanddeutsche, Siebenbürger Sachsen sau Rumäniendeutsche,
intr-un cuvint; deutscher Siedler, dar fix in pix ma doare.
Daca stau sa analizez bine nu ma dau pe trei ca ei :-)
Cel putin, cei de virsta mea, au mari lipsuri de cultura generala, adica cei din mediul IT printre care ma invirt de vreo 25 de ani.
Le spui de clasici, ca Mark Twain cu Tom Sawyer si Huckleberry Finn, sau Benvenuto Cellini, Balzac, Hugo, sau chiar de Jack London, se uita uimit la tine. Nu au plan nici de
marii scriitori francezi sau englezi, ce sa mai spunem de spanioli.

In fine, insa atita vreme cit sunt corecti, nu ma deranjeaza, nu avem de gind sa ne casatorim.

Edited by WestPoint, 04 July 2018 - 10:09.

Bursul

Bursul

Eu nu inteleg cum nu te considera unul de-al lor. Poate dezvoltati mai mult ideea asta.

avenirv

avenirv

Guru Member

View PostBursul, on 04 iulie 2018 - 10:19, said:

Eu nu inteleg cum nu te considera unul de-al lor. Poate dezvoltati mai mult ideea asta.

exact cum romanashii nu-i considera de-ai lor pe rromi. acum este clar ?

View PostWestPoint, on 04 iulie 2018 - 10:06, said:

Nici pe noi etnicii din afara tarii nu ne considera "de-ai lor", sintem Russlanddeutsche, Siebenbürger Sachsen sau Rumäniendeutsche,
Cel putin, cei de virsta mea, au mari lipsuri de cultura generala, adica cei din mediul IT printre care ma invirt de vreo 25 de ani.
Le spui de clasici, ca Mark Twain cu Tom Sawyer si Huckleberry Finn, sau Benvenuto Cellini, Balzac, Hugo, sau chiar de Jack London, se uita uimit la tine. Nu au plan nici de

In fine, insa atita vreme cit sunt corecti, nu ma deranjeaza, nu avem de gind sa ne casatorim.

nu uitati ca voi sunteti cam un fel de elita a romanilor. ei sunt common folk. au si ei destui ce au o cultura generala solida. la fel este si in NA.
dar o intrebare: lucram la munich la o firma serioasa si, cam majoritatea nemtilor, erau tineri din estul germaniei. domeniul era IT. mi s-a spus ca scolile de acolo sunt bune. eu cred ca a fost si plecarea dupa oportunitati.

Bursul

Bursul

Eu am avut prieten un "tzīgan" cu 2 facultati si acum mare mahar la o multinationala.
Comportamentul nu era deloc de tzīgan, nici vocabularul. Culoarea da. Un om pe care il apreciez foarte mult.

Problema e alta. Ei nu au cum sa ma considere neamt atat timp cat eu imi petrec concediile in Romania, tin cu echipa Romaniei, tin Pastele romanesc, am intalniri din cand in cand numai cu romani etc.

Edited by Bursul, 04 July 2018 - 10:41.

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

View PostBursul, on 04 iulie 2018 - 10:40, said:

atat timp cat eu imi petrec concediile in Romania, tin cu echipa Romaniei, tin Pastele romanesc, am intalniri din cand in cand numai cu romani etc.
Pai vad ca nu esti integrat mai deloc...

Bursul

Bursul

Ziceam asa in general.

Pengoon

Pengoon

Ударник

View PostWestPoint, on 04 iulie 2018 - 10:06, said:

Io in situatia asta as schimba anturajul. N-am probleme d-astea.

Edited by Pengoon, 04 July 2018 - 22:21.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate