Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay
 Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

Am lovit o masina

Comanda US
 Cum sa reduc caldura din apartame...

Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...

Favorizarea femeilor atragatoare

Inlocuire baterie JBL Go 2
 Cum se scot banii de la NN ?

darlington

Care sunt cateva companii bune di...

Alimentare cont( top up), de pe c...

primii pași în Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

max_01

max_01

Guru Member

• Grup: Senior Members
O alta opinie preluata de pe facebook fata de articolul DW.
,, Nu stiu ce e surprinzator, cind oamenii sint politicosi si se saluta. In lift nu numai se saluta, ci se face si "small talk". Marea majoritate au "Gleitzeit", pot sa vina la servici Pina la noua dimineata, dar birourile sint deja pline inainte de ora sapte...si Pina la sapte-opt seara. Si ce nenorocire, pauza de Prinz e "numai" de jumate de ora - si nu de jumate de zi -. Iar bautul vinului spumant la orice ora a fost un obicei de acum 20 de ani, acum alcoholul este interzis in firme, se serbeaza numai cu sucuri. Da, cafeua trebuie luata in asa fel, ca si cel de dupa tine sa gaseasca Masina de cafea curata si plina cu cafea. Adevarat este obiceiul cu prajituri, care se impart intre colegi si fara un Motiv Special. In multe firme nu mai exista usi - si unde mai exista nu sint inchise - ci exista birouri mari comune de cite 30 de persoane. Iar mitul ca vineri este o zi scurta este un mit, cine are mult de lucru sta si vineri Pina pe la cinci-sase, deci ceva mai scurt ca in timpul saptaminii. Si oamenii din productie au acelasi ritm de munca ca si angajatii din birouri. Si agricultorii la fel. Da, intr-adevar surprinzator ca se lucreaza atita....''

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

Dovada ca ce se intampla la tine in firma nu e peste tot. La mine birourile se umplu la 9. Cine vrea sa scape de Stau-uri vine devreme.
Sekt sau vin spumant se bea cand se sarbatoreste un eveniment gen casatorie sau copil nou nout. La zi de nastere la sefi se da wursti albi si bere la alegere: cu alcool si fara alcool. Astia vechi stau si 2 ore la taclale in cantina cu berea in fata. Seful e cel mai mare bautor.
Eu de obicei impart berea cu un coleg jumi juma, imi ajunge. Decat o pisoarca fara alcool, mai bine un paharel dar bun :D

max_01

max_01

Guru Member

View PostPengoon, on 23 octombrie 2017 - 12:48, said:

asta daca lucrii la stat poate.

Angajatii firmelor private, vinerea, la terminarea programului, de regula nu prefera sa ajunga acasa cat mai repede?Doar cei care lucreaza la stat si-ar dori asa ceva?

Edited by max_01, 23 October 2017 - 14:13.

Pengoon

Pengoon

Ударник

Angajatii firmelor private, vinerea, la terminarea programului, de regula nu prefera sa ajunga acasa cat mai repede?
in principiu ai un contract de 40 ore pe saptamana. de regula angajatorul vrea sa te vada 8 ore la lucru zilnic. iar daca mai e si un Kernarbeitszeit intre 9 si 15 in fiecare zi, n-ai cum sa te cari vinerea la 1. aia-i posibil intr-un numar restrans de firme. putine termina programul vineri la 1.

La zi de nastere la sefi se da wursti albi si bere la alegere: cu alcool si fara alcool.
cand am lucrat la mercedes, era obiceiul ca vineri sa aduca unul un aparat de weisswurst si se faceau in sala de meeting. numai tin minte cum decontam. or mentinut treaba asta cat au avut suficienta audienta.

Edited by Pengoon, 23 October 2017 - 15:13.

Groh

Groh

Senior Member

Aia cu spitalul e adevarata.
Eu lucrez intr-un spital,de fapt in bucatarie.
Incep la 6 dimineata si termin la 14.20 fix.
Pauza de mic dejun si atat.
Se lucreaza si in weekend cand esti pe tura dar ai 2 zile libere in cursul saptamanii.
Orice zi suplimentara se traduce in alta zi libera.
In rest,posta vine repede,semnal am la telefon,cand mi-am pus internet au venit in 3 zile,tot ce am avut sa ma inregistrez la primarie,curent,gaze,tv,etc,etc,a durat cateva minute la fiecare.
Ma rog,Heidelberg este un oras micut comparativ cu Munchen,Berlin..
Per total,au si ei chestiile lor dar nu se compara cu ce e in Romania.

giuliani

giuliani

Senior Member

View Postbbogdanmircea, on 23 octombrie 2017 - 10:08, said:

1. Germanii sunt in epoca de piatra in ce priveste internetul si telefonia mobila . Daca va vine sa credeti in Germania inca este foarte raspandit internetul prin ASDN (telefon) la mirabolanta viteza de 8  (opt) Mbps ! si la pret de 25 de euro pe luna !
Iar fibra optica cu 100 Mbps este prezentata ca o mare inovatie !

Depinde cat vrei sa platesti, dar internet rapid gasesti peste tot. E un mit asta din punctul meu de vedere.

2. Germanii nu prea stiu ce e aia email, la ei sa telefonezi sau sa scrii o scrisoare inca este un mod obisnuit de a comunica . Astfel daca vreti sa inchiriati un apartament sau sa cumparati o masina si scrieti pe email o sa constatati ca nu primiti nici un raspuns . Iar multe chestii care in RO se fac online sau prin email, in Germania necesita trimiterea unei scrisori prin posta !
Un mare plus al Germaniei, posta trebuie sa functioneze asa in orice tara normala. Unde ai intalnit tu in Romania sa cumperi masini scriind un mail? La tineri....daca mergi la badea de la tara care vinde o masina sigur nu te intelegi cu el prin mail. Asa si in Germania. La fel la inchiriatul unei masini. Puteti apela la metoda clasica ce se foloseste in Romania intotdeauan, si anume telefonatul. Dar ce e scris ramane scris, asta e avantajul postei.

3. Serviciile postale in Germania sunt extrem de incete. Odata am asteptat sa-mi vina un pachetel de la 200 de km 2 saptamani . Intr-adevar amazon prin curier vine a doua zi, dar daca vreti sa trimiteti ceva prin posta normala trebuie sa va luati o marja considerabila de eroare .
Serviciile postale germane sunt excelente. Asta cu "odata am asteptat doua saptamani" e o exceptie.

4.In Germania orice proces care implica o decizie sau raspuns dureaza incredibil de mult, cel putin pentru noi romanii, de exemplu daca vrei sa te conectezi la internet, faci o cerere online si apoi e posibil sa dureze intre 2 saptamani si luni de 2 zile pana o sa vina cineva sa-ti "instaleze" internetul, adica sa bage routerul in priza si sa faca niste configurari . Si la alte asemenea activitati se dau Termin-uri care sunt de cel putin 2 saptamani .
In Romania e la fel, exista niste termene si conditii pe care ti le asumi cand apelezi la serviciile unui provider. Daca scrie ca te rezolva in maxim X zile, nu e nimic ilegal sa iti raspunda in ziua X-1. Nu mai spun ca in Romania dureaza mult mai mult chestiile astea.

5.Retelele mobile de telefonie - pur si simplu nu te poti baza pe ele, operatorii au acoperire foarte slaba in anumite zone si pur si simplu nu o sa ai semnal .
Ca peste tot, nicaieri retelele de telefonie mobila nu-s altfel.

Legat de ora de venire la munca, svabii incep in general pe la 7. Multi vin la munca inca de la 6. Sunt recunoscuti ca fiind cei mai "harnici" dintre germani, si le place sa se trezeasca cu noaptea in cap. Asta nu inseamna ca nu exista Gleitzeit in firme asa incat fiecare isi face in principiul propriul program tinand cont totusi de Kernarbeitzeit.

Pengoon

Pengoon

Ударник

Depinde cat vrei sa platesti, dar internet rapid gasesti peste tot. E un mit asta din punctul meu de vedere.
nu. exista cartiere construite nou unde reteaua s-a licitat la intelegere. Acolo ai un singur provider, care daca nu-i Telekom nu trebuie sa ofere access in reteaua proprie altui provider, ca doar Telekom e afectata de legislatia anti-monopol. E cazul la mine-n cartier unde atm exista un singur provider care ofera 16mbit max si nici o alternativa. au fost certuri la nivel juridic, au fost intalniri in birtul des vis-a-vis cu politicieni locali etc. pentru ameliorarea situatiei. Pana acum de 10 ani de cand s-a terminat primul lot de case, situatia e aceeasi.
Motivul pentru care situatie este cum este, e faptul ca din perioada cand Telekomul tinea de Deutsche Post ca fiind o firma de stat, s-au format retelele de infulenta care inca mai persista, deoarece in Aufsichtsrat la firmele mari de cablu si telekomunicatie sunt o haita de indivizi care si-au inceput cariera la Telekom.

skandal

skandal

Senior Member

Mie mi se par execrabile firmele de telefonie si internet de aici, prin comparatie cu Romania. Personalul din magazine e foarte slab pregatit, la call-center e aproape inutil sa suni, iar conditiile contractuale sunt ceva de epoca de piatra, au dezechilibrat de multa putere companiile. Cel putin impresia mea, oi fi eu prea nou aici, dar unele chestii mi se par deplasate, cum ar fi preavizul. Pai daca mi-am facut contract si nu am telefon sau ceva, mi se pare logic sa il inchid cu un telefon la call-center sau, hai, o vizita in magazin. Nu cu scrisoare de preaviz cu 3 luni inainte. Asa ca, prepaid all the way, o sa le creasca par pe limba pana mi-oi face vreun abonament aici.

Pengoon

Pengoon

Ударник

asta de fapt te protejeaza. cand dai un preaviz in scris, cu confirmare la primire, asa cum se procedeaza de fapt, ai infinit mai putine preobleme ca la rezilieri verbale, mail, magazin etc. mai ales ca in cazul preavizului, cealalta parte are interes contrar iar tu ai problema sa demonstrezi ca vrei sa termini contractul. io unu, chiar si unde pot rezilia electronic, tot o fac in scris. Din cauza asta, am ramas scutit de probleme de aproape 20 de ani. Singura chestie care mi-as dori-o reglementata mai strans, ar fi perioada de preaviz, care ar trebui sa fie o luna. Asta-i arhi-suficient pentru firma sa finalizeze tot ce are de finalizat.
cu call-center-ul nu merita discutat decat probleme legate de reclame, daca e cazul. in nici un caz termeni contractuali, ca iara nu poti sa demonstrezi absolut nimic. avand in vedere ca la call-center ajunge cine n-a gasit loc la salubritate, e clar la ce nivel te poti astepta, din pacate.

Edited by Pengoon, 14 November 2017 - 16:53.

giuliani

giuliani

Senior Member

Depinde cum esti obisnuit, dar o scrisoare nu a omorat pe nimeni. Ceea ce e scris si semnat ramane scris si semnat si cred ca treaba asta e in avantajul clientului. Ai trimis rezilierea cu confirmare de primire, hasta la vista, nu mai au ce sa faca. Am patit ceva nasol rau la Orange Romania, aveam un abonament care trecuse de perioada contractuala de 2 ani, (il aveamd e vreo 8 ani) si puteam sa il reziliez oricand. Am tot sunat, am facut cerere, m-au aburit ca doar operatorii de la rezileiri pot sa faca asta, si ma suna in maxim 10 zile lucratoare. Trec 10 zile, trec 15 ..sun..."a, pai nu aveti cerere trimisa, va fac acuma una si  va suna de la rezilieri in maxim 10 zile lucratoare". Deci te duc cu zaharelul si iti bat joc de tine, lucru pe care il eviti trimitand o scrisoare.

Iar atata timp cat exista site-uri care au Kündigung-ul deja predefinit (kuendigung.de) si nu e nevoie decat sa iti completezi datele si sa printezi scrisoare nu vad sa fie asa de nasol. La inceput si mie mi s-a parut putin ciudat, insa ulterior am observat ca societatea germana se bazeaza oarecum pe o "intrajutorare" permanenta intre diferite domenii de activitate. Se folosesc oarecum intensiv diferite servicii care la noi in Romania nu mai exista, iar asta a mentinut domeniile respective si companiile care le reprezinta la un nivel foarte ridicat. Uita-te cum arata Posta Romana si cum arata Deutsche Post; pe acelasi principiu aproape orice firma incurajeaza folosirea serviciilor Deutsche Bahn sau Lufthansa cand vine vorba de calatorii de serviciu si lista poate continua.
Toate aceste increngaturi au dus la ridicarea unor companii, si nu vad absolut nimic rau in asta.

bbogdanmircea

bbogdanmircea

Senior Member

Epoca de piatră .
Ar mai lipsi sa pui și o pecete la scrisoarea aia și ăla ești.
Am ajuns să lăudăm netul și poșta Germane că sunt lente îți dai seama ? Adică am 8 Mbps, dar e nemțesc frate !

Pengoon

Pengoon

Ударник

prefer sa rezolv probleme cu mijloace traditionale, decat sa fiu inselat cu mijloace "moderne". o reziliere de contract e o declaratie de vointa unilaterala, iar cine vrea sa beneficieze de aceasta trebuie sa poata demonstra ca cealalta parte a receptionat-o. Mult mai simplu de facut in caz de scandal printr-o chitanta a unei terte parti (posta) decat prin logurile unei firme de telecomunicatie, la care poate umbla firma cum vrea ea.
iar cand citesc forumurile de consumatori care-s pline de probleme cu rezilieri, de regula prima intrebare e "cum ai trimis?" si raspunsul "pai prin email/am sunat". there you go.

bpmircea

bpmircea

Junior Member

• Grup: Members

View PostPengoon, on 14 noiembrie 2017 - 17:50, said:

prefer sa rezolv probleme cu mijloace traditionale, decat sa fiu inselat cu mijloace "moderne". o reziliere de contract e o declaratie de vointa unilaterala, iar cine vrea sa beneficieze de aceasta trebuie sa poata demonstra ca cealalta parte a receptionat-o. Mult mai simplu de facut in caz de scandal printr-o chitanta a unei terte parti (posta) decat prin logurile unei firme de telecomunicatie, la care poate umbla firma cum vrea ea.
iar cand citesc forumurile de consumatori care-s pline de probleme cu rezilieri, de regula prima intrebare e "cum ai trimis?" si raspunsul "pai prin email/am sunat". there you go.

asta e adevarat, totul trebuie facut in scris aici.

Bucifon

Bucifon

Guru Member

View PostGroh, on 27 septembrie 2017 - 14:48, said:

Asa e si aici in Heidelberg.
Desi este un oras micut de vreo 150.000 locuitori,anual ajung vreo 5 milioane de turisti plus cei 30.000 de studenti la cea mai veche Universitate din Germania.
Milioanele de turisti,precum si zona tin preturile foarte sus,fiind printre cele mai scumpe din Germania desi este un orasel mic,comparativ cu Munchen,Berlin.
Se construieste un cartier nou cu vreo 4000 de apartamente care deja au fost precomamdate.
Prin urmare,cel putin aici se vinde in draci.

Heidelberg e unul dintre cele mai frumoase orase din DE, cu potential mare pentru turism.

Ca fapt divers am ramas traznit sa aflu ca Alexandru Ioan Cuza a murit in Heidelberg, am si vizitat locul si este o placa memoriala montata pe fatada cladirii. Interesant Posted Image

Edited by Bucifon, 12 January 2018 - 05:08.

Groh

Groh

Senior Member

Pai ce potential turistic ca este plin de turisti.
Vara mai ales e jale.
Si iarna in preajma sarbatorilor de iarna se mai aduna,dar vara e crima.
Ceea ce este bine pentru oras deoarece vin o gramada de bani din turism dar spre deoasebire de alte orase turistice,Heidelberg-ul nu depinde de ei,nu va muri orasul daca nu ar mai fi turisti.
Sunt o gramada de firme mari in zona,centre stiintifice,fabrici.
Iar de Cuza am aflat trecand intamplator pe strada si vazand placa comemorativa pe cladire.
Am dat pe google si asa am aflat si eu ca a murit aici.-)

monstru

monstru

New Member

Sa dau și eu un google, ca ajung acolo cu un 5 in 25min :).

Iar cu turiști și studenți, multa lume sta în jurul orașului, Mannheim, Viernheim, de unde merg la munca în Heidelberg. Și viceversa, am colegi care vin in Mannheim din Heidelberg..

Edited by monstru, 23 January 2018 - 05:34.

Groh

Groh

Senior Member

Corect.Eu stau langa gara.Dimineata si seara este o mare forfota.
Foarte multi din Heidelberg muncesc in alte orase si multi din alte orase muncesc in Heidelberg

dresler

dresler

Active Member

va rog niste info daca se poate:

pt ANMELDUNG persoana (gazda) care declara ca vei sta la el trebuie sa respecte un anumit numar de locuitori raportat la suprafata locuibila a apartamentului?
se mai poate circula cu masina inmatriculata in RO  (pe numele celui care cere ANMELDUNG ) mai mult de 6 luni?
a inmatriculat cineva masina din tara in Germania?   (am o masina in stare impecabila cumparata recent si nu as mai lua alta acolo, prefer sa o folosesc pe asta , evident legal.)

multumesc anticipat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate