Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

primii pași în Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#1
bpmircea

bpmircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.08.2012
bună la toți de pe forum.
caut pe net de vreo 3 zile și nu găsesc nimic exact...
vreau să plec în Germania la muncă, am pe cineva acolo care mă poate ajuta un pic la început dar nu știu exact de ce acte am nevoie, cum pot închiria o cameră, cum pot deschide un cont bancar, cu medicul cum trebuie făcut.
dacă știți vreo pagina unde e toată informația asta actualizată pentru 2014 vă rog să postați aici.
mulțumesc mult

#2
DannyOMD

DannyOMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 01.07.2012
Pai de ce nu-l intrebi pe cel care e acolo deja?

Edited by DannyOMD, 04 August 2014 - 13:26.


#3
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
In ce domeniu vrei sa lucrezi si cat ar fi salariul?

#4
Dragonasu

Dragonasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.03.2014
Sigur in constructii pe 1000 :)

#5
bpmircea

bpmircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.08.2012

View PostDannyOMD, on 04 august 2014 - 13:26, said:

Pai de ce nu-l intrebi pe cel care e acolo deja?

cea care e acolo e o prietenă a soției mele și ea e rusoaică stabilită în Germania de mai bine de 15 ani, habar nu are de ce au nevoie românii, ea a zis că poate veni cu mine unde e nevoie pentru a traduce ce e nevoie și pentru a-mi căuta ceva de muncă.


View Postpatty1, on 04 august 2014 - 13:26, said:

In ce domeniu vrei sa lucrezi si cat ar fi salariul?

a zis ceva de un abator unde lucrează mama ei, cred că acolo va fi

View PostDragonasu, on 04 august 2014 - 13:42, said:

Sigur in constructii pe 1000 :)

nu, nu e în construcții

#6
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Nu e in constructii, e la un abator.

#7
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Primul pas ar fi sa stapanesti germana, asta daca nu vrei sa lucrezi la abator la rusi pana mori, dupa care sa ai niste banuti la tine, si restul punctelor se rezolva usor daca stii germana.

#8
bpmircea

bpmircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.08.2012

View Postsammydo, on 04 august 2014 - 13:49, said:

Primul pas ar fi sa stapanesti germana, asta daca nu vrei sa lucrezi la abator la rusi pana mori, dupa care sa ai niste banuti la tine, si restul punctelor se rezolva usor daca stii germana.

abatorul e de germani, lucrează acolo sute de persoane, mulți străini dar și mulți nemți.
și asta e idea, rămân acolo un an muncind și în același timp făcând un curs de germană, după aia o să pot căuta altceva.
dar problema mea e că nu știu cum se începe cu actele acolo

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Diun ce am auzit nu-i usor la abator. Munca multa, poate prea multa. Poate ne zici si orasul unde te duci.

Primul lucru care trebuie sa-l faci e sa te inscrii la primarie si asta chiar in prima zi daca se poate. Dupa aceea parca trebuie mers la finante.
Daca esti tanar si nelinistit poti inchiria o camera intr-un Wohngemeinschaft (WG), ar fi cel mai ieftin. Odata ce ai actele de la primarie si finante iti poti deschide un cont bancar. Te duci la ghiseu si le zici ca vrei sa-ti deschizi un cont.
Si ar fi bine sa te pui sa inveti cat mai multa germana. Bafta!

#10
bpmircea

bpmircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.08.2012

View PostBursul, on 04 august 2014 - 14:07, said:

Diun ce am auzit nu-i usor la abator. Munca multa, poate prea multa. Poate ne zici si orasul unde te duci.

Primul lucru care trebuie sa-l faci e sa te inscrii la primarie si asta chiar in prima zi daca se poate. Dupa aceea parca trebuie mers la finante.
Daca esti tanar si nelinistit poti inchiria o camera intr-un Wohngemeinschaft (WG), ar fi cel mai ieftin. Odata ce ai actele de la primarie si finante iti poti deschide un cont bancar. Te duci la ghiseu si le zici ca vrei sa-ti deschizi un cont.
Si ar fi bine sa te pui sa inveti cat mai multa germana. Bafta!

nu e uČ™or Č™i e muncă multă dar orarul e bun, 8h de L-V undeva aproape de Hannover.
Č™i nu Č™tiu, trebuie să am acte de unde stau nu? Č™i dacă o să stau la un hostal la început ăia îmi dau ceva la mână precum că stau acolo sau cum trebuie să fac? asta mă preocupă

Edited by bpmircea, 04 August 2014 - 14:47.


#11
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Dar de ce vrei sa te chinui pe meleaguri straine si nu ramai in tarisoara ta?

#12
bpmircea

bpmircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.08.2012

View Postpatty1, on 04 august 2014 - 14:46, said:

Dar de ce vrei sa te chinui pe meleaguri straine si nu ramai in tarisoara ta?

pentru că deja sunt pe meleaguri străine, din țărișoara mea am plecat acu 12 ani

#13
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
Nu stiu cum e treaba in Germanía, dar o sa te descurci. Sigur va fi mai greu, ceea ce e normal. Dar na, ñu va fi soarele de Tenerife. Que la suerte te acompañe!!!!!hasta pronto.

#14
bpmircea

bpmircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.08.2012

View Postf1gio, on 04 august 2014 - 17:36, said:

Nu stiu cum e treaba in Germanía, dar o sa te descurci. Sigur va fi mai greu, ceea ce e normal. Dar na, ñu va fi soarele de Tenerife. Que la suerte te acompañe!!!!!hasta pronto.

soare ca în Tenerife nu e niciunde în Europa dar dacă nu e de muncă ce sa facem, trebuie să emigrăm din nou, am doua fetițe care au nevoie de haine, încălțări, luna viitoare începe școala, altă cheltuială în plus

#15
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
Eu am facut pasul asta acum ceva timp ( mai exact 2anii si cateva luni bune).mai la vest de DE , si trebuie sa spun ca te vei obisnui. Inceputul e greu,primele 4/5 lunii de zile, apoi treaba se schimba. Si totul se intampla dupa 15 anii de aceeasi tara si chiar luat si cetatenia. Sper sa aud numai de bine. Te echaremos de menos de los foros(gsmspain,forocoches,etc). Que te vaya bonito.

Edited by f1gio, 04 August 2014 - 20:18.


#16
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 09.08.2006

View Postf1gio, on 04 august 2014 - 20:18, said:

Eu am facut pasul asta acum ceva timp ( mai exact 2anii si cateva luni bune).mai la vest de DE , si trebuie sa spun ca te vei obisnui. Inceputul e greu,primele 4/5 lunii de zile, apoi treaba se schimba. Si totul se intampla dupa 15 anii de aceeasi tara si chiar luat si cetatenia. Sper sa aud numai de bine. Te echaremos de menos de los foros(gsmspain,forocoches,etc). Que te vaya bonito.

Ai draq romana nu mai stiti? Posted Image

#17
bpmircea

bpmircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.08.2012
continuam  cu scopul initial

cred ca astia sunt pasii:
1. caut o camera sa inchiriez
2. cumpar o cartela telefonica germana
3. mers ca sa ma ia in spatiu propietarul casei(sau acel care mi-a imchiriat camera)
4. fac un cont bancar (online sau la o sucursala)

e corect?

#18
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
4. n-ai cum sa-l faci online in exclusivitate. cf. legii cineva trebuie sa-ti verifice actul de identitate (reglementare privind spalarea baniilor).
de asemenea:

1.5: cu contractul de inchiriere semnat, meri la Einwohnermeldeamt si te inregistrezi, si asta pronto, daca o lalai mai mult de 5 zile, costa 20 euro amenda.

3. ce inseamna "sa ma ia in spatiu" in contextul asta :huh:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate