Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

cum setez un decodor de satelit ca sa prind cablu terestru ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014

 leorot, on 03 august 2014 - 10:19, said:

le vand si cumpar ce trebuie.
Asta trebuie sa faci.
Dupa ce le vinzi deschizi un topic nou cu "ce ma sfatuiti sa cumpar" si vei avea scule bune , altfel ai un amalgam de decodoare de pe care eventual scoti unul , doi condensatori sa repari surse busite la altele .
Tv-urile cu tub au murit , sunt bune pentru monitoare sa vezi cine e la poarta .
Decodoarele vin imperechiate cu cartela , nu merge decodor de ici si cartela de colo ca nu-s telefoane de romtelecom iar RDS ofera in custodie decodorul (unul) restul chirie - greu va fi sa se incurce cineva cu asa ceva . Dar da , sunt decodoare destepte dvb-c care stiu sa citeasca rds fara cartela de la 400 lei in sus (nu stiu cit merita) .

Edited by rozone, 03 August 2014 - 10:54.


#20
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

 leorot, on 03 august 2014 - 10:47, said:

eu nu am ce face cu ele, asa ca le voi vinde. sigur e cineva care are o antena satelit, un singur decodor si vrea sa vada la 3 televizoare canale diferite.
Nu vor functiona decat daca ai acte la ele si cumparatorul isi activeaza cardurile pe abonamentul lui.
Altfel decat pentru piese.

#21
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Pe langa faptul ca nu o sa mearga daca receiverele nu sunt acceptate de RDS, pe un LNB cu o singura iesire oricum nu poti pune decat un singur receiver de satelit.

#22
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Daca nu te pricepi la partea de video frecventa mai bine mergi pe ce da firma la care esti arondat , altfel risti sa-ti faci nod in creier plus dai o sacose de bani pe obiecte inutile .
Au fost care au cumparat decodoare SYNAPS CHD-3100, foarte bune dar trebuia rescris firmware-ul ca sa functioneze , l-au rescris prost si au ramas cu o cutie de metal cu beculete in loc de decodor plus vreo 3-400 lei aruncati .

#23
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Un decodor SD digi se vinde cu 100-150 lei sh. Cu cele cu versiunea mai veche de soft poti vedea posturile digitale, chiar daca cardul e inactiv. Bneinteles, cele HD sau codate nu, dar tot ai in jur de 100.

#24
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 rozone, on 03 august 2014 - 10:51, said:

Dar da , sunt decodoare destepte dvb-c care stiu sa citeasca rds fara cartela de la 400 lei in sus (nu stiu cit merita) .
Merita,merita....!!! Posted Image Posted Image

 Seb, on 03 august 2014 - 11:21, said:

Pe langa faptul ca nu o sa mearga daca receiverele nu sunt acceptate de RDS, pe un LNB cu o singura iesire oricum nu poti pune decat un singur receiver de satelit.
Si cine te opreste sa pui un splitter pe firul care pleaca din LNB???Ca e 10 lei unu!

#25
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Spiltter la LNB de satelit?  Posted Image Posted Image             N-ai auzit de semnale de polarizare, 22kHz, DiSEq, etc...

Edited by mihaicozac, 03 August 2014 - 13:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate