Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Istoria Moldovei

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
772 replies to this topic

#37
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Englezii care au făcut coloniile în America, abia după câteva generații au început să se simtă și să se considere americani. Asta nu s-a întâmplat cum au coborât de pe barcă și au pus piciorul în America. La fel și în Moldova, identitatea etnică de moldovean a apărut mai târziu, la multe generații după descălecarea Moldovei. Cert e că pe vremea lui Miron Costin se înrădăcinase bine acea identitate. Dacă Miron Costin scrie că moldovenii nu întreabă „știi moldovenește”, ci „știi românește”, fiul lui Nicolae Costin scrie cărți în „limba moldovenească”. Ai exemplu mai sus.

Și nu fă confuzie între identitatea etnică și cea politică.
E o piramidă de identități și cea națională stă în vârf la concurență cu cea politică, dar fiind cea mai puternică.
Identitate locală, regională, politică și națională sau etnică:
Un moldovean din Cernăuți va fi: cernăuțean, bucovinean, ucrainean și moldovean.
Un secui din Târgu Mureș va fi târg-mureșean, mureșean, secui, român și ungur.
Un locuitor român al Sucevei din vremea lui Ștefan cel Mare ar fi fost sucevean, moldovean și român.
Un locuitor român al Sucevei din ziua de astăzi este sucevean, bucovinean și român.
Un locuitor român al Rădăuțiului din ziua de astăzi este rădăuțean, sucevean, bucovinean și român.
Un român din Chișinău este chișinăuean, basarabean, moldovean și român.
Un moldovean din Chișinău este chișinăuean și moldovean.

După cum se observă, în cazul moldoveanului din Chișinău și a românilor din Suceava și Rădăuți, identitatea etnică și cea politică se suprapun.

Edited by cstrife, 21 March 2015 - 21:58.


#38
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postcstrife, on 21 martie 2015 - 20:41, said:

locul identității românești fusese luat de o nouă identitate etnică - cea de moldovean.
După cum am mai spus, identitatea moldovenească este prin definiție românească. Așa zisa trecere la o "nouă identitate" este o teză falsă atâta vreme cât acolo este vorba în realitate doar despre o atribuire de nume, care atribuire cumva se justifică având în vedere că Moldova a luat ființă după Țara Rumânească. Problema este că, fiind fondată de români maramureșeni, așa zisa "moldovenitate" a Moldovei nu a existat în esență niciodată, fiind doar o formă de suprafață care conținea esență românească. "Moldovenismul" nu era decât o peliculă superficială care masca doar printr-o diferență de cuvânt o realitate de esență românească. Moldova a fost întotdeauna românească, și moldovenească de fapt nu a fost niciodată, pentru că așa zisul moldovenism de fapt nu a existat și nu există, fiind o simplă formă fără fond, sau o formă cu fond românesc.

View Postcstrife, on 21 martie 2015 - 20:41, said:

Spre deosebire de ce s-a întâmplat în Principatul Moldovei unde a avut loc o restaurare a identității româniești prin activitatea pașoptistă,
Probabil că este bine folosit cuvântul restaurare, nu de alta dar asta spune o revenire la normalitate, adică o reiterare a adevăratei identități a românilor din Moldova, care identitate este românească, iar moldovenească doar așa la un nivel particular regional, ca o varietate a identității de esență românești.

View Postcstrife, on 21 martie 2015 - 20:41, said:

Intelectualii moldoveni au fost însă mereu seduși de românism.
Normal și logic, de vreme ce erau și sunt români.

#39
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

View Postcstrife, on 21 martie 2015 - 20:41, said:

Soluția mea ar fi ca România să se transforme într-o confederație compusă din state conturate după marile provincii istorice la rândul lor împărțite pe regiuni.
Cu Ceho-Slovacia a fost simplu. Era numai o dilema.
Cu Moldo-Muntenia-Transilvania, basca Dobrogea e mai mult decat o "trilema'.

#40
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postsarmigetausa, on 21 martie 2015 - 19:08, said:

Vrăjeli de doi bani!
Dar de ce să fie "vrăjeli de doi bani", lucruri inconsistente, doar pentru că BOR nu și-a dar aprobarea?
Dar uite că unii dintre cei cu care BOR a căzut la înțelegere, spre exemplu comuniștii, au căzut, în timp ce românismul
ar avea suficientă libertate de manifestare și prozelitism și poate avea oricând o perspectivă de viitor bună.

#41
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009

View Posttflorin40, on 21 martie 2015 - 21:50, said:

Cu Ceho-Slovacia a fost simplu. Era numai o dilema.
Cu Moldo-Muntenia-Transilvania, basca Dobrogea e mai mult decat o "trilema'.

Ai cazul UK, dar la fotbal joci cu Anglia, Scoția, Țara Galilor sau Irlanda de Nord. Se poate numi România în continuare și poate fi o politică externă comună, deși ar fi de rezolvat niște probleme pentru că ambasadele vor trebui plasate într-o capitală. Se pot găsi soluții în cazul în care ar fi un interes, altfel n-o să-mi pierd vremea să proiectez fantezii.

#42
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007

View Postsarmigetausa, on 21 martie 2015 - 21:25, said:

Şi care sint la tine dovezi? Adică scrie ăla clar limbă moldovenească şi moldoveni, dar la tine nu e dovadă. Unde fusese luată nou identitatea de moldovean?? La 1.7772? Adică ţara s-a numit mereu moldova dar ei se autodenumeau romîni sau rumîni?
Tu nu vezi că te contrazici? Asică nu găseşti în popor identitatea de romîn dar o găseşti mai sus. Păi, nu e clar că ăia au luat-o de undeva? dacă ar fi fost din vechime ar fi fost şi in popor.
Nu discutăm  de ce există azi moldovenism sau ce trebuie să facem acum. Discutăm doar dacă a existat in trecut conştiinţă etnică sau naţională.

Eu zic sa te linistesti ca nu prea ai treaba cu istoria. Uite ce iti zice Dimitrie Cantemir:

Quote

Otomanii, după datina ce au de a da țărilor numele domnitorilor săi, numiră pe Moldoveni Bogdanli, iar vechea numire rămase până azi în limba Tătarilor. De altă parte, vecinii Poloni și Ruși numesc pe Moldoveni Valachi, adică Italieni, iar pe Români, Munteni, adică oameni de peste munte.

In 1720 se facea diferenta intre moldoveni si romani, nu exista un raport de subordonare intre cei doi termeni.

#43
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009

View PostIochanan, on 21 martie 2015 - 21:39, said:

Normal şi logic, de vreme ce erau şi sunt români.

Nu e deloc normal și logic. Intelectualii sârbi, ruși, cehi etc nu renunță la naționalitatea și patria lor doar pentru că-s slavi. Și pe la ei a circulat panslavismul. Toate suferințele Moldovei și moldovenilor sunt din cauză că intelectualii moldoveni și-au trădat mișelește națiunea și patria lor.

Cum ar fi fost ca cehii să renunțe la țara lor în favoarea Moscovei, să fie duși prin șantierele siberiene la muncă și colonizați prin Caucaz și Crimea să slavizeze acele teritorii? Ar fi fost Cehia acum cu sate ruinate, depopulată, îndobitocită, sărăcită, umilită. Asta a fost soarta Moldovei.

Edited by cstrife, 21 March 2015 - 22:15.


#44
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostAlexandru H., on 21 martie 2015 - 22:07, said:

In 1720 se facea diferenta intre moldoveni si romani, nu exista un raport de subordonare intre cei doi termeni.
Dacă rușii și polonii le spuneau românilor moldovenil Valahi, în timp ce alții le spuneau tot valahi românilor din "Muntenia" ori "Transilvania", atunci este clar că din punct de vedere extern, străinii au știut mereu că există o unitate între valahi, chiar dacă ea atunci nu era concretizată politic. Prin urmare, exista un raport de subordonare între termeni.

#45
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007

View PostIochanan, on 21 martie 2015 - 22:12, said:

Dacă ruşii şi polonii le spuneau românilor moldovenil Valahi, în timp ce alţii le spuneau tot valahi românilor din "Muntenia" ori "Transilvania", atunci este clar că din punct de vedere extern, străinii au ştiut mereu că există o unitate între valahi, chiar dacă ea atunci nu era concretizată politic. Prin urmare, exista un raport de subordonare între termeni.

Citeste inca o data fraza. Dimitrie Cantemir e foarte clar. Romanii sunt numiti de catre polonezi munteni iar moldovenii sunt numiti valahi (in fapt blahi, asa cum era traditia istoriografica poloneza, ce prinsese acest spatiu inca nedezvoltat intr-un stat propriu). Moldoveni sunt altceva decat romani pentru un om ca Dimitrie Cantemir in 1720 - iar daca citesti la cronicari legendele despre intemeierea Moldovei si aparitia moldovenilor, vezi ca nu exista nicio legatura directa cu Muntenia sau cu sudul Dunarii, ci doar cu colonisti (sau hoti) din peninsula Italica.

#46
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
@ Alexandru H

Cultura insuficientă (ca să nu-i spun altfel) joacă feste. Tu ai dat acel citat dintr-o traducere din Moldova începutului de secol XIX. E vorba de o traducere din 1806 făcută de banul Vasile Vârnav. Cantemir a scris Descriptio Moldavie în latină și a folosit alte etnonime. Pe munteni, cărora el în românește le spunea munteni, îi numea în latină cu numele folosit în latină, nume cu care erau cunoscuți în vest, și anume valahi.

#47
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 03.03.2007
E diferenta intre volohi si valahi, volochos si valachus. Dar, da, mea culpa - am luat cartea si am citat din ea fara sa verific si originalul. Oricum, my point stands... cat de cat...

Edited by Alexandru H., 21 March 2015 - 22:40.


#48
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Ceva tot poți pricepe de aici:

Din ce-a scris Cantemir cu mânuța lui, nu traduceri mai mult sau mai puțin reușite:

Turcae enim, cum propter finitimas in Europa occupatas provincias saepius in Moldaviam castra moverent, Moldavis primo Ak Ulach nomen indiderunt. Post, cum Bogdanus ultimis parentis Stephani M. iussis admonitus his feudi nomine suas subiiceret ditiones, Othmanidae, consueti principum nomina in regiones illis parentes transferre, Bogdanli eos vocare inceperunt, vetus autem nomen adhuc in Tartarorum sermone remansit. Finitimi ex alia parte Poloni et Russi Moldavos Volochos, h.e. Italos, Valachos vero Montanenses, quasi montanos aut transmontanos, appellarunt.

#49
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

View Postcstrife, on 21 martie 2015 - 22:06, said:

Ai cazul UK, dar la fotbal joci cu Anglia, Scoția, Țara Galilor sau Irlanda de Nord. Se poate numi România în continuare și poate fi o politică externă comună, deși ar fi de rezolvat niște probleme pentru că ambasadele vor trebui plasate într-o capitală. Se pot găsi soluții în cazul în care ar fi un interes, altfel n-o să-mi pierd vremea să proiectez fantezii.
Chiar nu fara legatura mi-ai adus aminte de bancul ala cu " De ce albinele au regina si nu presedinte?"

#50
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Râzi tu, râzi, Harap Alb, dar scroafa-i moartă-n coteț… şi șade și cu curu-n uşă.

Edited by cstrife, 21 March 2015 - 22:52.


#51
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcstrife, on 21 martie 2015 - 21:38, said:

Un moldovean din Cernăuți va fi: cernăuțean, bucovinean, ucrainean și moldovean.
Eu l-am auzit pe unul la tv, chiar zilele astea, zicand ca e roman.

View Postcstrife, on 21 martie 2015 - 21:38, said:

Un secui din Târgu Mureș va fi târg-mureșean, mureșean, secui, român și ungur.
Eu n-am auzit nici unul din asta zicand ca e roman.

View Postcstrife, on 21 martie 2015 - 21:38, said:

Un român din Chișinău este chișinăuean, basarabean, moldovean și român.
Un moldovean din Chișinău este chișinăuean și moldovean.
Astia doi nu sunt unul si acelasi?

View Postcstrife, on 21 martie 2015 - 21:38, said:

Englezii care au făcut coloniile în America, abia după câteva generații au început să se simtă și să se considere americani. Asta nu s-a întâmplat cum au coborât de pe barcă și au pus piciorul în America. La fel și în Moldova, identitatea etnică de moldovean a apărut mai târziu, la multe generații după descălecarea Moldovei. Cert e că pe vremea lui Miron Costin se înrădăcinase bine acea identitate. Dacă Miron Costin scrie că moldovenii nu întreabă „știi moldovenește”, ci „știi românește”, fiul lui Nicolae Costin scrie cărți în „limba moldovenească”.
http://www.google.ro...fmhXUb263VYTsKQ
Aşezănd Traiian Înpărat Domni pre la cetăţi, precum
zic la leaşi caştalan, cine care Domn cu al său, iar pre la toate
marginile şi locurile au pus oşteni, cu numele acestor ţări Moldova şi
Ţara Muntenească, Daţiia de Gios; iară Ardealul şi părţilor celorlalte
Daţiia de Sus, precum s-au scris la hotarăle Daţii. Şi acest nume au
fost la aceste ţări pănă la a dooa descălecare cu Dragoş vodă. Mulţi
zic Ţării Moldovei şi Ţării Muntănişti, streinii: Daţia. Însă neamul
lăcuitorilor nu ş-au schimbat numele, ce tot rumănii sau romani
, şi
ţările deprinpregiur … acest neam de la Italiia, cării ţări îi zic streinii
vlah, vloh, unii zic valios, unii ulah. După vloh, italiianul au zis vlah,
iară latinul Valahiia.


Cam confuz era Costin Jr., spre deosebire de taica-su - totusi, lucrurile sunt clare in privinta identitatii etnice a lăcuitorilor fostei Daţii.

#52
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009

View Postego_zenovius, on 21 martie 2015 - 23:27, said:

Eu l-am auzit pe unul la tv, chiar zilele astea, zicand ca e roman.

Eu nu mă refeream la ăla, ci la un moldovean oarecare din Cernăuți. Conform recensământului din 2013, în Cernăuți, 3.829 de locuitori s-a declarat moldoveni. Cu toate că s-a dus o campanie puternică ca moldovenii din Bucovina de Nord să se declare români.

Quote

Eu n-am auzit nici unul din asta zicand ca e roman

Eu am auzit și se referea exact la ce am scris eu. Spunea că e ungur de cetățenie română, deci identitatea lui politică este de român.

Quote

Astia doi nu sunt unul si acelasi?

Sunt moldoveni din Chișinău, care consideră România o țară străină ca oricare alta și românii un popor străin ca oricare altul, nesimțind nimic special față de România sau români, poate doar ceva antipatie ca urmare a ceea ce mulți moldoveni simt ca o agresiune la identitatea lor moștenită de la părinți și bunici.

Edited by cstrife, 21 March 2015 - 23:44.


#53
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcstrife, on 21 martie 2015 - 22:06, said:

Ai cazul UK, dar la fotbal joci cu Anglia, Scoția, Țara Galilor sau Irlanda de Nord. Se poate numi România în continuare și poate fi o politică externă comună, deși ar fi de rezolvat niște probleme pentru că ambasadele vor trebui plasate într-o capitală. Se pot găsi soluții în cazul în care ar fi un interes, altfel n-o să-mi pierd vremea să proiectez fantezii.

In partea asta de lume federatiile n-au sanse sa dainuie - vezi URSS, Iugoslavia, Cehoslovacia.

View Postcstrife, on 21 martie 2015 - 22:10, said:

Nu e deloc normal și logic. Intelectualii sârbi, ruși, cehi etc nu renunță la naționalitatea și patria lor doar pentru că-s slavi. Și pe la ei a circulat panslavismul. Toate suferințele Moldovei și moldovenilor sunt din cauză că intelectualii moldoveni și-au trădat mișelește națiunea și patria lor.

Cum ar fi fost ca cehii să renunțe la țara lor în favoarea Moscovei, să fie duși prin șantierele siberiene la muncă și colonizați prin Caucaz și Crimea să slavizeze acele teritorii? Ar fi fost Cehia acum cu sate ruinate, depopulată, îndobitocită, sărăcită, umilită. Asta a fost soarta Moldovei.
Cstrife, nu poti sa-i compari pe moldovenii care au renuntat la moldovenism in favoarea romanismului cu niste ipotetici cehi care ar renunta la a fi cehi in favoarea panslavismului moscovit.
Eminescu ce e: poet moldovean sau poet roman? Enescu - compozitor moldovean sau compozitor roman? Creanga, Bacovia, Sadoveanu - moldoveni sau romani?
Cum ar suna asta: "Eminescu - un misel tradator al natiei moldovenesti" sau "Cuza - tradator al Moldovei"?

View PostIochanan, on 21 martie 2015 - 22:12, said:

Dacă ruşii şi polonii le spuneau românilor moldovenil Valahi, în timp ce alţii le spuneau tot valahi românilor din "Muntenia" ori "Transilvania", atunci este clar că din punct de vedere extern, străinii au ştiut mereu că există o unitate între valahi, chiar dacă ea atunci nu era concretizată politic.
Corect. Se pare ca unii moldoveni/ardeleni nu vad ceea ce e evident pentru straini.

View PostAlexandru H., on 21 martie 2015 - 22:36, said:

E diferenta intre volohi si valahi, volochos si valachus.
Cam aceeasi diferenta care e intre francez, french, francese, frantsuzskiy. Französisch, francés.

Edited by ego_zenovius, 21 March 2015 - 23:58.


#54
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postcstrife, on 21 martie 2015 - 15:12, said:

Moldovenii sunt români așa cum bulgarii, sârbii, polonezii, slovacii etc sunt slavi. Același lucru îl spunea Miron Costin în „De neamul moldovenilor”

„Așa hișpanii; ibării, țiltiberii, portogalii, iară tot un neam suntŭ; franțozii, galii tot un neam suntŭ. [...] Moscalii, rusii, bolgarii, sârbii, harvații, slovații, bohemii, rații, polații totŭ un neam slovenescŭ suntŭ, fără alte numere ce suntŭ la streini.

„Așa și neamul acésta, de carele scriem, al țărâlor acestora, numele vechiŭ și mai direptŭ ieste rumân, adecă râmlean, de la Roma. Acest nume de la discălicatul lor de Traian, și cât au trăit pănă la pustiirea lor di pre acéste locuri și cât au trăitŭ în munți, în Maramoroș și pe Olt, tot acest nume au ținut și țin pănă astăzi și încă mai bine munténii decât moldovénii, că ei și acum zic și scriu țara sa rumânească, ca și românii cei din Ardeal.”
Cam exagerata comparatia.
Adica, ai putea sa-i incluzi pe rusul Dostoievski si pe cehul Hasek in aceeasi "literatura slava", asa cum ii includem pe moldoveanul Eminescu si pe munteanul Arghezi in aceeasi literatura romana?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate